„Służba Zdrowia” nr 36-37 z 4 maja 2000 r.


archiwum 2000
 
Prawo wykonywania zawodu lekarza w RP
Konrad Pszczołowski

Koleżanki i Koledzy coraz częściej zwracają się do Biura Rejestru Lekarzy z zapytaniem, jak to jest z ich prawami wykonywania zawodu lekarza. Część ma stare prawa z literami województwa (WA, KA itd.) i numerem oraz zaświadczenie z Wydziału Zdrowia, albo tylko wpis do księgi rejestracyjnej. Część ma różne legitymacje, w większości tzw. niebieskie książeczki - ale widziałem już książeczki dla stażystów wydane przez niektóre izby. Sporo lekarzy ma jako jedyne zaświadczenie o posiadaniu prawa wykonywania zawodu... kartkę papieru, do tego z terminem ważności do 30 czerwca 2001. (...)


/ Prawo wykonywania zawodu lekarza w RP / Konrad Pszczołowski
 

Ubezpieczenia zdrowotne po roku

Mit urzeczywistniony?
Alicja Sobczak

Ponad rok i kwartał działa ubezpieczeniowy model finansowania i zarządzania publiczną ochroną zdrowia. Spotykamy przeciwstawne oceny nowego systemu. Politycy przekonują opinię publiczną, że "coś drgnęło" i że istotne znaczenie ma przede wszystkim zapoczątkowanie zmian. Ewidentne problemy, sygnalizowane przez pacjentów i usługodawców, usprawiedliwiają koniecznością uczenia się działania według nowych reguł, traktując te trudności jako nieuchronne koszty społeczne, z którymi trzeba się pogodzić. (...)


Ubezpieczenia zdrowotne po roku / Mit urzeczywistniony? / Alicja Sobczak
 
Jak powstają wytyczne postępowania w praktyce lekarskiej
Małgorzata Bała, Jacek Pomadowski

Ostatnie lata są czasem eksplozji nauk medycznych. Ich niezwykle dynamiczny rozwój owocuje ciągle narastającą liczbą publikowanych badań i doniesień naukowych (co tydzień przybywa ich około 7000!), powstaje trudny do ogarnięcia natłok informacji. W tej sytuacji rośnie trudność nadążania i bycia na bieżąco z nowościami. Zaczynają pojawiać się wątpliwości związane z interpretacją, a co za tym idzie, z możliwością zastosowania w praktyce tak dużej ilości nowinek. Tymczasem nadmierne zróżnicowanie praktyki medycznej nie służy ani pacjentom, ani jej samej. Dlatego zrodziła się potrzeba regulacji (standaryzacji) niektórych obszarów opieki zdrowotnej, czyli stworzenia rekomendacji (wytycznych, standardów i opcji) postępowania w praktyce klinicznej. (...)


/ Jak powstają wytyczne postępowania w praktyce lekarskiej / Małgorzata Bała, Jacek Pomadowski
Program zamiast listonosza (2)
Tomasz Kobosz

Angiologia - nowa specjalność medyczna
Jerzy Michalak

Zwężenie tętnic szyjnych jako przyczyna niedokrwienia mózgu
Wojciech Kobusiewicz

Chirurgia endowaskularna - przyszłość czy teraźniejszość chirurgii naczyń?
Tomasz Zubilewicz

Przewlekła niewydolność żylna chorobą społeczną
Andrzej Wolski>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot