„Służba Zdrowia” nr 12-13 z 10 lutego 2000 r.


archiwum 2000
 
Restrukturyzacja szpitali na Mazowszu

Mazowiecka Regionalna Kasa Chorych ogłosiła, że na rok 2000 zawrze krótkoterminowe (kwartalne i półroczne) kontrakty z szesnastoma szpitalami na terenie województwa. Wywołało to lawinę łatwych do przewidzenia protestów ze strony wszystkich zainteresowanych ich losem. Rada MRKCh przyznała niebawem, że byłoby to dyskryminujące dla tych szpitali. Kontrakty będą więc bezterminowe, ale na limitowaną liczbę świadczeń. (...)


/ Restrukturyzacja szpitali na Mazowszu /

Świadczeniodawcy kontra kasy

72 godziny i jedna minuta
Marek Wójtowicz

Od czasu ogłoszenia „Konkursu Ofert 2000” szukałem sposobu na ośmieszenie lub przynajmniej zakwestionowanie wprowadzonego przez płatnika podziału hospitalizacji na jednodniowe, trzydniowe i dłuższe. Znalazłem. Gdzie? W ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. (...)


 
Krztusiec - doskonalenie szczepionek
Eugeniusz Małafiej

Poznanie reguł warunkujących współistnienie ludzi i drobnoustrojów, jak również niwelowanie aktywności tych ostatnich, zawdzięczamy pionierskim pracom takich badaczy jak Jenner i Pasteur. Efektem ich obserwacji było pojawienie się szczepionek. (...)


/ Krztusiec - doskonalenie szczepionek / Eugeniusz Małafiej
Zapalenie zatok przynosowych u dzieci
Danuta Gryczyńska

Ostre zapalenie zatok przynosowych rozpoznawane jest u dzieci często. Ocenia się, że większość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym choruje na nawracające ostre zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych 3–6 razy w ciągu roku, a występowanie ostrego zapalenia zatok jako powikłania tych zakażeń ocenia się na 5–10%.
Zapalenie zatok przynosowych u dzieci jest chorobą przebiegającą odmiennie niż u dorosłych. Wynika to z faktu odrębności anatomiczno-rozwojowych. (...)


Leczenie bakteryjnych zakażeń dróg oddechowych u dzieci w warunkach ambulatoryjnych
Danuta Gryczyńska

Zakażenia dróg oddechowych u dzieci są najczęstszą przyczyną udzielania porad lekarskich przez pediatrów. Jest oczywiste, że choroby te przebiegają sezonowo, z nasileniem w porach jesiennych i zimowych roku, i występują zdecydowanie częściej w klimacie umiarkowanym niż w tropikalnym. (...)


 
Światowy Dzień Chorego

11 lutego po raz ósmy obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji opublikowano orędzie Jana Pawła II, skierowane nie tylko do chorych, ale również do wszystkich niosących pomoc medyczną i duchową osobom cierpiącym: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarzy, kapelanów, zakonników i zakonnic, administratorów i wolontariuszy. (...)


/ Światowy Dzień Chorego /


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com
bot