Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 93–100/2015
z 10 grudnia 2015 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2015


Czas na odrabianie zaniechań

Mariusz Gujski

Po wielu latach polski system ochrony zdrowia doczekał się regulacji dotyczącej zdrowia publicznego. Ustawa, przygotowana w poprzedniej kadencji Sejmu, zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Jeśli wierzyć deklaracjom polityków różnych opcji, panuje wśród nich zrozumienie, że zdrowie publiczne nie może mieć barw politycznych.


Przywrócić Polakom poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego

Renata Furman

Do tej pory nie mówiliśmy o zrównoważonym systemie ochrony zdrowia. Słowo zrównoważony oznacza także równowagę odpowiedzialności. To równowaga odpowiedzialności tych, którzy tworzą system, ale także tych, którzy otrzymują świadczenia zdrowotne – z Jarosławem Pinkasem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozmawia Renata Furman


Nowe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i jego kompetencje

Aleksandra Kurowska

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozdzielił kompetencje między siebie i swoich zastępców. Najwięcej zmian dotyczy obowiązków sekretarza stanu. Kto za co odpowiada?


Obroty i zwroty, czyli idą zmiany

Małgorzata Solecka

Chciałbym zamienić system ochrony zdrowia na służbę zdrowia, i to jest moje przesłanie – powiedział Konstanty Radziwiłł po objęciu urzędu Ministra Zdrowia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że historia zatacza koło. Pytanie – o ile stopni będzie to obrót.


Zmierzch komercjalizacji?

Marek Balicki

Dotychczasowy model organizacji i finansowania opieki zdrowotnej nie sprawdził się. Doprowadził do nadmiernej ekonomizacji lecznictwa


Plusy dodatnie i plusy ujemne

Maciej Biardzki

W tak krótkim czasie od powołania gabinetu Beaty Szydło i wygłoszenia przez nią exposé trudno jest ocenić, czy „dobra zmiana” w systemie opieki zdrowotnej nastąpi, a jeżeli tak, to kiedy. Wciąż więcej jest znaków zapytania niż przesłanek, które ją potwierdzają.


Zarządzanie motywacją

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Jeszcze przed wyborem nowego ministra PiS zapowiadał półroczne badania – tzw. bilans otwarcia, który pokaże, jak wygląda sytuacja w ochronie zdrowia. Najłatwiej uczyć się na błędach. Materiału dydaktycznego jest sporo, co pozwala mieć nadzieję, że wielu błędów uda się w przyszłości uniknąć.


Leczenie stuporu

Andrzej Sośnierz

Poprzednicy pozostawili sprawy ochrony zdrowia w stanie godnym pożałowania. Postępująca centralizacja całkowicie obezwładniła myślenie w regionach


OECD: żadnych złudzeń

Małgorzata Solecka

We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia – piszą autorzy raportu „Health at a Glance”. Raportu, który w głowach polityków odpowiedzialnych za ochronę zdrowia powinien brzmieć jak syrena alarmowa. Bo lektura tego obszernego materiału nie pozostawia złudzeń: Polska ma jeden z najgorszych systemów ochrony zdrowia w grupie wysokorozwiniętych krajów europejskich.


Idzie nowe

Marek Nowicki

Rozczarowanie budzą fragmenty exposé Beaty Szydło dotyczące zdrowia. Dużo pustych słów. Wszyscy, niezależnie od poglądów, zgadzamy się, że każdy polski obywatel ma czuć się bezpiecznie


Wizjonerzy czy kamikadze?

Aleksandra Kurowska

Choć wielu pacjentów zachwyca arogancki dr House, to od swojego lekarza oczekują – poza wiedzą i doświadczeniem – empatii i życzliwości. A od szpitala czystych toalet, dobrych posiłków, miejsc parkingowych. Co jeszcze wykazał audyt społeczny szpitali, na który odważyło się pięć mazowieckich placówek?


NFZ obliczył, ile może kosztować starzenie

Aleksandra Kurowska

Gdybyśmy w zeszłym roku mieli strukturę demograficzną taką, jaka czeka nas w roku 2030, na sfinansowanie świadczeń medycznych i refundacji leków Narodowemu Funduszowi Zdrowia potrzebne byłoby dodatkowe 6,4 mld zł. O 12 proc. więcej niż miał.


Podwyżki dla pielęgniarek – wątpliwości prawne

Paulina Kutrzebka

Minął miesiąc od momentu wprowadzenia ostatnich zmian w zakresie regulacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Nie sposób nie dostrzec licznych niedoskonałości przepisów, do których przyczyniły się niekonsekwencja i pośpiech ustawodawcy.


Dokumentacja medyczna – nowe rozporządzenie

Krzysztof Nyczaj

9 listopada minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej. Choć jest ono w dużej mierze wzorowane na dotychczasowych przepisach, w kilku miejscach wprowadzono zmiany, które zasługują na szczególną uwagę.


Opiekun musi odpocząć

Dorota Koligat

Zbliża się okres świąteczny, a wraz z nim pojawia się pytanie, jak wykorzystać ten czas, by odetchnąć po roku ciężkiej pracy. Wiele osób chce się zrelaksować i planuje wyjazd na urlop. Jednak co w przypadku, gdy pod naszą opieką znajduje się osoba starsza, która wymaga ciągłej uwagi?


Zdrowie na uchodźstwie

Krzysztof Boczek

Europejskie Centrum Profilaktyki i Kontroli Zakażeń (ECDC) odpowiada na niepokojące pytania dotyczące dzisiejszej „wędrówki ludów”. Co powinna zrobić Unia, by wraz z falą emigrantów nie docierały do nas groźne choroby?


Nieświadomość jest najgorsza

Mariusz Kielar

Choć nam się wydaje, że epidemia zakażenia HIV została w naszym kraju zatrzymana, fakty dowodzą czegoś zupełnie innego: liczba nowych zakażeń w Polsce wciąż rośnie.


Gruźlica: postęp jest, ale co dalej?

"Służba Zdrowia"

Gruźlica stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2012 r. zachorowało na nią 8,6 mln ludzi, a 1,3 mln zmarło, przy czym 320 tys. zgonów odnotowano wśród nosicieli wirusa HIV. Jak wygląda kontrola zachorowań na gruźlicę w Polsce?


Samoistne włóknienie płuc

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Postępująca duszność i zmniejszanie się tolerancji wysiłku u chorego po 50. roku życia w pierwszym rzędzie nasuwa lekarzowi myśl o najczęściej występujących w tym wieku chorobach serca lub płuc – zgodnie z zasadą: jeśli słyszysz tętent kopyt, pomyśl najpierw o stadzie koni, nie zebr. Niestety, te same objawy mogą także wskazywać na inną, przewlekłą i zwykle prowadzącą w ciągu kilku lat do zgonu chorobę – samoistne włóknienie płuc (SWP).


Marihuana na ziemi niczyjej

Mariusz Kielar

W świecie współczesnej medycyny napędzanej różnicami stanowisk autorytetów naukowych niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany. Efektem ciągłych dylematów pomiędzy uzależniającą szkodliwością a leczniczą użytecznością kanabinoidów jest zepchnięcie terapeutycznego stosowania marihuany na ziemię niczyją. Problem w tym, że zrozpaczeni pacjenci często widzą w niej swoją ziemię obiecaną.


Ból wyzwany na pojedynek

Elżbieta Borek

Zespoły bólu przewlekłego dotyczą 19 proc. Europejczyków. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników w tej kategorii – 27 proc. W około jednej trzeciej europejskich rodzin przynajmniej jedna dorosła osoba cierpi z powodu bólu przewlekłego.


Medycyna personalizowana się opłaca

Mariusz Gujski

Na czym polega medycyna personalizowana i jakie niesie ze sobą rzeczywiste korzyści? Na pytania redaktora naczelnego „Służby Zdrowia”, Mariusza Gujskiego odpowiada prof. Helmut Brand z Uniwersytetu w Maastricht, współprzewodniczący Europejskiej Koalicji ds. Medycyny Personalizowanej.


Innowacje nie biorą się z marzeń

Mariusz Gujski

Jaki jest przepis na innowacje? Co musi się zmienić, aby Polska mogła brać pełniejszy udział zarówno w tworzeniu innowacji, jak i w korzystaniu z ich dobrodziejstw? Redaktor naczelny „Służby Zdrowia” Mariusz Gujski, pyta o to George’a W. Handy’ego, szefa waszyngtońskiego instytutu Activity for Innovation and Economic Growth (AIEG).


Coraz bliżej ujarzmienia raka piersi

Mariusz Kielar

Rak piersi jest przykładem nowotworu, z którym odpowiednio leczeni pacjenci mogą żyć coraz dłużej. Osiągnięcie takiego efektu – oprócz dostępu do wczesnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia – wymaga przeprowadzenia wielu zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej oraz alokacji zasobów finansowych. W jakim kierunku powinniśmy zmierzać, aby z groźnego raka piersi uczynić kontrolowane schorzenie przewlekłe?


Współczesne oblicza raka skóry

Mariusz Kielar

Nietypowe zmiany pojawiające się na naszej skórze, choć z reguły widoczne i łatwo dostępne, nie zawsze skłaniają nas do wizyty u specjalisty. Wpisujemy je przeważnie w typ naszej urody, zwyczajnie ignorujemy lub odkładamy konsultację dermatologiczną na później. Tymczasem rak skóry rzadko kiedy rozwija się przez nikogo niezauważony.


Zaburzenia erekcji - problem interdyscyplinarny

Marcin Wełnicki

Zaburzenia erekcji to dla wielu wciąż temat tabu. Mimo iż w Polsce z tego powodu cierpi blisko 1,5 mln mężczyzn, pacjenci, a nawet lekarze, często
nie znają obowiązującej definicji
tego problemu.


Facebook źródłem stresu

"Służba Zdrowia"

Naukowcy z University of Edinburgh Business School ostrzegają – duża liczba znajomych na Facebooku często jest powodem zwiększenia się poziomu odczuwanego stresu. Stres ten staje się szczególnie dokuczliwy po dodaniu do już wcześniej licznego grona znajomych – rodziców lub pracodawców.


Odpady medyczne – będą zmiany

Halina Pilonis

Mimo że już w styczniu br. resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, wciąż trwają prace nad zgłoszonymi w ramach konsultacji publicznych uwagami. Tymczasem stare przepisy przestaną obowiązywać już na początku przyszłego roku.






bot