Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 77–84/2012
z 8 października 2012 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2012


Z KRAJU

Kryzys w instytutach medycznych

Bernadeta Waszkielewicz

Bitwa o przyszłość Centrum Zdrowia Dziecka wydaje się zbliżać do końca, ale jest zaledwie początkiem batalii o przyszłość medycznych instytutów badawczych. Minister deklaruje, że wygranym w tej walce mają być placówki naukowe, jednak instytuty nie są pewne, czy to wojna o ich przyszłość, czy przeciwko nim. (...)

 


Nie uogólniajcie patologii na wszystkie instytuty!

Krzysztof Warzocha

Nie jest prawdą, że wszystkie instytuty podległe ministrowi zdrowia przynoszą straty. NIK skontrolowała tylko 6 z 16 jednostek i zajęła się w większości tymi, w których patologie były największe i publicznie dyskutowane. Warto nagłaśniać również dobre przykłady. Uogólnianie negatywnych ocen z raportu NIK na wszystkie instytuty jest krzywdzące dla wielu z nich. Popieram radykalne działania Ministerstwa Zdrowia wobec jednostek źle zarządzanych. (...)


Pusta micha

Maciej Biardzki

Nasz system opieki zdrowotnej jest zorientowany na siebie. Jest totalnym egoistą, a jego główne problemy to finansowanie określonych dziedzin medycyny lub pojedynczych szpitali, wynagrodzenia pracownicze czy zmiany form organizacyjnych działalności. Misja systemu, jaką są wszelkie aspekty zdrowia publicznego oraz indywidualnego jest prawie nieobecna w przestrzeni debat publicznych. (...)


 


Ostatni dzwonek na dialog

Elżbieta Cichocka

Dziesięć lat temu, w październiku, umarła Alina Pienkowska. Ta sama, która 16 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wpłynęła na bieg historii. Kiedy robotnicy ze stoczni już po trzech dniach strajku podpisali porozumienie z dyrekcją i zaczęli się rozchodzić do domów, na dramatyczny apel tramwajarki Henryki Krzywonos trzy kobiety stanęły przy trzech bramach stoczniowych. Dziewczęca, szczupła pielęgniarka stanęła na beczce przy bramie nr 3. – Coś trzeba było zrobić, i to skutecznie. Wymusiłam na strażnikach zamknięcie bramy i zaczęłam mówić, że strajk został przedłużony. Mówiłam, że nigdy nie będzie żadnego sukcesu, jeśli każdy będzie działał na własną rękę. Tłum się cofnął – relacjonowała po latach Alina. (...)


Gaudeamus po nowemu

Halina Pilonis

Studenci pierwszego roku medycyny, w przeciwieństwie do starszych kolegów, nie będą już odbywać stażu po studiach. Praktyczną naukę zawodu rozpoczną na VI roku. Oznacza to modyfikację programu nauczania. Resort zdrowia przekonuje, że upraktycznią się studia medyczne, a skrócenie czasu kształcenia zmniejszy deficyt kadry lekarskiej. Czy nie pogorszy się jednak jakość nauczania? (...)


FELIETONY

Zadłużenie

Andrzej Sośnierz

Ustawiczne problemy pojawiające się w ochronie zdrowia nikną przy aferach i skandalach wybuchających w najróżniejszych sprawach naszego nieszczęśliwego kraju. Niemniej jednak i te zdrowotne problemy potrafią się przebić, choćby na chwilę, na pierwsze strony gazet. Mimo że czasem wydaje się nam, że ochrona zdrowia to dziedzina życia państwa przeżarta układami, nepotyzmem i korupcją do szpiku kości, to okazuje się, że inni są od nas „lepsi”. Cóż znaczą setki tysięcy lub nawet kilka milionów wobec kwot, które krążą pod stołami w innych sektorach działalności państwa. (...)


TYLKO FAKTY

Akcja STOP

Marek Nowicki

Polskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia bezskutecznie próbuje wyjaśnić polskiemu rządowi, że akcja ta jest szkodliwa i niezgodna z prawem i jakie są tego rezultaty. Efekt od wielu lat jest zaś żaden. WHO wskazuje, że zgodnie z ramową konwencją podpisaną przez Polskę w 2006 r., firmy tytoniowe nie mogą sponsorować akcji edukacyjnych. Nie może tego zrozumieć premier i minister zdrowia, ale na szczęście zrozumiał to Komendant Główny Policji, który w 2010 r. zrezygnował z patronatu nad programem. Akcję Stop 18 sponsoruje producent papierosów. (...)


PANOPTICUM

Per facta concludentia, czyli „ANULUJ”, a nie „Anuluj”

Marek Wójtowicz

Mamy już w Polsce 17% osób w wieku 65+, czyli 6,5 mln, w tym 3,5%, tj. 1,4 mln osób w wieku 80+. Ten pierwszy próg wiekowy przekraczają Polacy urodzeni wkrótce po wojnie, w okresie tzw. baby boom, i liczba osób w wieku 65+ gwałtownie rośnie. W 2035 r. będzie ich aż 11 mln. Przy jednoczesnym spadku tzw. dzietności (1,45 dziecka na 1 kobietę w 2035 r.) oraz liczby porodów – z blisko 800 tys. rocznie zaraz po wojnie do 360 tys. teraz i prawdopodobnie tylko 260–300 tys. w 2035 r. – dojdzie do sytuacji, że te 11 mln ludzi w wieku 65+ stanowić będzie za 23 lata aż 30% społeczeństwa. (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Komercjalizacja, konsolidacja – recepta na przetrwanie, a może rozwój

Małgorzata Solecka

Przekształcenia publicznych szpitali w spółki to nie jedyny sposób na ich restrukturyzację. O komercjalizacji i konsolidacji dyskutowali w Pruszkowie, na konferencji zorganizowanej przez STOMOZ, dyrektorzy szpitali, samorządowcy, przedstawiciele środowisk medycznych. O konsolidacji placówek sektora prywatnego pisaliśmy w wrześniowym nr. „SZ”. Większe sieci przejmują pojedyncze przychodnie i mniejsze struktury, zmieniają się udziałowcy, łączą ze sobą duzi gracze na rynku. Tymczasem również w publicznym sektorze konsolidacja placówek stała się faktem. (...)


Dwa lata dzierżawy szpitala w Biłgoraju

Z Marianem Tokarskim, starostą powiatu biłgorajskiego, o likwidacji SPZOZ Biłgoraj i wydzierżawieniu zasobów szpitala spółce rozmawia Marek Wójtowicz. (...)


Miedź wchodzi w zdrowie

Wacław Rogut

Drugi szpital w Lubinie, a wkrótce kolejne powiatowe placówki w Zagłębiu Miedziowym – tak wyglądają najbliższe plany KGHM, który przez swe spółki zależne inwestuje w służbę zdrowia. Koncern jest również właścicielem największej liczby polskich uzdrowisk. W wypadku KGHM historia zatacza koło. Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku w ramach porządkowania struktur kombinat pozbywał się wszystkiego, co nie było związane bezpośrednio z wydobyciem i przeróbką miedzi. Obecne inwestycje, które koncern przeprowadza przez swe spółki zależne, mają bez wątpienia charakter socjalny, ale tylko do pewnego stopnia. KGHM przede wszystkim chce na służbie zdrowia zarabiać. (...)


Granty Fundacji Polpharmy

Halina Pilonis

Po raz 10. Fundacja Naukowa Polpharmy rozdała pieniądze na badania
naukowe. W tym roku granty otrzymali: dr Krzysztof Milewski z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland SA oraz dr Katarzyna Oszajca z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. (...)


Inwestujemy w biotechnologię

Halina Pilonis

Polpharma zamierza wejść w sektor preparatów biologicznych. Pod koniec br. zostanie oddane do użytku centrum badawczo-rozwojowe Polpharmy Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Firma jest otwarta na współpracę z ośrodkami naukowymi w różnych obszarach badawczo-rozwojowych. (...)


FORUM OCHRONY ZDROWIA

Krynica-Zdrój – więcej niż lans na deptaku

Aleksandra Kurowska

2,5 tys. gości, 5 sesji plenarnych, 140 paneli dyskusyjnych, a z tych ostatnich co 12. poświęcony ochronie zdrowia. Tak najkrócej można podsumować trzydniowe XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, które odbyło się na początku września. Polskie władze reprezentowali prezydent Bronisław Komorowski i wicepremier Waldemar Pawlak oraz grono ministrów: administracji i cyfryzacji Michał Boni, sprawiedliwości Jarosław Gowin, środowiska Marcin Korolec, transportu Sławomir Nowak, skarbu Mikołaj Budzanowski oraz pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Rozmowy „na szczycie” zdominował temat kryzysu gospodarczego w Europie i na świecie, na którego zażegnanie czy opanowanie brak prostych recept. Większą zgodność polityków i ekspertów można było obserwować podczas paneli III Forum Ochrony Zdrowia, odbywających się w ramach XXII FE (partnerem FOZ była nasza redakcja). (...)


Oswoić starość – wyzwanie dla opieki zdrowotnej

Bernadeta Waszkielewicz

Społeczeństwo w Polsce szybko się starzeje, brakuje nam lekarzy geriatrów
i pieniędzy na opiekę zdrowotną i socjalną niezbędną seniorom. Konieczna jest długofalowa polityka senioralna, choć rosnące problemy coraz wyraźniej widać już obecnie. Nic dziwnego, że na ten temat debatowano podczas kilku paneli III FOZ w Krynicy-Zdroju. – Musimy oswoić starość, zmienić mentalność wszystkich obywateli – przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Przestańmy patrzeć na starzenie się społeczeństwa jak na problem, bo tak naprawdę to nasze wielkie osiągnięcie cywilizacyjne – rozwój medycyny i lepsze warunki bytu powodują, że żyjemy coraz dłużej. I choć minister (lekarz z wykształcenia) jest optymistą, dane i prognozy mówią, że może to być problem dla państwa, i to duży. (...)


Oszczędności są, nowych leków nie ma. Jeszcze?

Aleksandra Kurowska

W związku z wprowadzeniem ustawy refundacyjnej NFZ zaoszczędzi w tym roku na dopłatach do leków ok. 1,7 mld zł – poinformował na Forum w Krynicy przedstawiciel międzynarodowej firmy badawczej IMS. Choć część tych oszczędności publicznych wygenerowana zostaje z portfeli pacjentów, miało to – teoretycznie – być korzystne dla chorych. Resort zdrowia zapowiadał bowiem wielokrotnie, że oszczędności w wydatkach na refundację leków zostaną przeznaczone na dotąd nierefundowane leki innowacyjne. Problemom refundacji leków na Forum w Krynicy poświęcony był panel dyskusyjny „Stan obecny i docelowy systemu refundacji leków”, prowadzony przez naszą redakcyjną koleżankę Renatę Furman. Temat dostępu do leków powracał jednak jak bumerang w kilku debatach, choćby poświęconych zdrowiu publicznemu, nowotworom czy implikacjom starzenia się społeczeństwa. (...)


NFZ przed decentralizacją. Krok do konkurencyjnych płatników?

Bernadeta Waszkielewicz

Decentralizacja NFZ i zwiększenie kompetencji oddziałów regionalnych – to zmiany w funkcjonowaniu systemu, jakie zapowiedział wiceminister Sławomir Neumann podczas Forum Ochrony Zdrowia. – Rewolucji nie będzie – zastrzegł. – Narodowy Fundusz Zdrowia musi mieć konkurencję – przekonywali go eksperci podczas panelu „Konkurencja płatników drogą do poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej”. (...)


W Krynicy o fundamencie systemu

Aleksandra Fandrejewska

Już nie pytanie „czy”, ale „jak” zmieniać system było osią debaty zdrowotnej podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Problem w tym, że wnioski płynące z merytorycznych dyskusji są równie słuszne, jak i nierealizowane (przynajmniej dotąd) przez władzę publiczną. Podczas Forum dyskutowano m.in. o tym, że podstawowa opieka medyczna powinna być miejscem, gdzie pacjenci uzyskują najwięcej zdrowia oraz pomocy w chorobie. (...)


Innowacje w onkologii

Niemożliwe staje się możliwe?

Bernadeta Waszkielewicz

Czy Polska musi być tylko konsumentem postępu wypracowanego w innych krajach? Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch HealthCare, zaproponował stworzenie odnawialnego funduszu na badania nad innowacjami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z drogi...

Jedzmy korzonki

Andrzej Musiałowicz

W biznesie farmaceutycznym nie ma skrupułów. Jeśli produkcja przestaje być opłacalna, to się ją zamyka. Potrzeby chorych, a zwłaszcza chorych z państw mniej zamożnych, nie mają znaczenia. Za to produkcja suplementów diety czy innych cudownych specyfików idzie w najlepsze, a setki milionów (złotych, euro, dolarów) w nie kończących się telewizyjnych kampaniach reklamowych mocno wspierają tę sprzedaż. Takie życie. (...)


Okiem prezesa

Dwie prędkości

Janusz Atłachowicz

Unia Europejska debatuje nad budżetem na kolejne lata od 2014 roku. Planuje, ile pieniędzy ma być w budżecie, ustala, ile środków dla kogo i na co przeznaczy. Bogate kraje opowiadają się za zmniejszeniem składki do wspólnej puli, z której korzystały kraje biedniejsze, co umożliwiało ich szybszy rozwój, zmniejszając różnice pomiędzy bogatymi i biednymi w poziomach rozwoju, co zresztą jest celem Unii. Stąd weto wobec podziału Europy na państwa, których rozwój ma się dokonywać według 2 różnych prędkości. (...)


INFORMATYZACJA

Czy projekt informatyzacji ochrony zdrowia przetrwa do 2014 roku?

Elektroniczna dokumentacja medyczna – wielkie korzyści zagrożone

Wiktor Górecki

Wdrożenie jednolitego standardu przechowywania danych u świadczeniodawców odłożono na później. Równocześnie obarczono ich zobowiązaniem pełnej digitalizacji dokumentacji medycznej do 2014 r. Nic bardziej dezorientującego i frustrującego. (...)
 


Z WOKANDY

Przed Naczelnym Sądem Lekarskim

Uratował go brak worka

Helena Kowalik

Zmierzyła mu puls i osłuchała stetoskopem. Szykowałem się do zastrzyku, ale powstrzymała mnie mówiąc, że nie trzeba. Pacjent nie żyje. Przykryłem ciało kawałkiem płótna, bo nie mieliśmy worka z czarnej folii. Lekarka wypisała kartę zgonu 69-letniego Stanisława R., przybiła pieczątkę. Policjanci przyjechali po kwadransie. Gdy staliśmy przy karetce, zauważyłem, że płótno drgnęło. Podbiegłem, odkryłem tego mężczyznę – poruszył się. (...)


Przed Naczelnym Sądem Lekarskim

Skierowanie na wagę życia

Helena Kowalik

12 grudnia 2007 r. 24-letnia Katarzyna D. zapisuje się w Szczecinie do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni medycyny rodzinnej. Wszystko jej jedno, do kogo – tłumaczy w recepcji – nie zna lekarzy, gdyż dotąd nie chorowała. Ale 2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem gwałtownie potrzebuje pomocy; w nocy ma 40 stopni gorączki, mocno boli ją w klatce piersiowej, kaszle. Została zarejestrowana do dr Justyny B. Mimo zgłoszonych dolegliwości – 2 miesiące później Katarzyna D. napisała do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Szczecińskiej Izby Lekarskiej „Pani doktor zbadała mnie bardzo powierzchownie, stwierdziła, że to prawdopodobnie jakiś wirus i dała zwolnienie na 3 dni. Żadnej recepty. Wobec tego w aptece kupiłam syrop na kaszel”. (...)


PROZA MEDYCZNA

Z życia wiejskiej lekarki

Zabójcze jajko

Janina Banachowska

W otwartych ustach chłopaka widać było końcówkę jajka uwięzioną poza zębami. Podeszłam szybko, włożyłam dziecku palec do ust usiłując wyjąć jajko. Nie dało się. Było ugotowane na twardo i zaklinowane pomiędzy szczękami. Zobaczyłam na stole nóż, szczęściem zaokrąglony na końcu. Chwyciłam go szybko i podeszłam do dziecka. Matka, widząc co robię, chwyciła mnie za rękę, by wyrwać z niej nóż. – Co robisz, dochtórko! – krzyczała rozpaczliwie. – Zabijesz go, zabijesz! (...)


KLINIKA

Znane i mniej znane czynniki ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu

Jacek Kurzepa

Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych oraz jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u osób dorosłych. Choroba może manifestować się objawami ogniskowymi (niedowład, parestezje, zaburzenie widzenia, zaburzenia mowy) lub ogólnomózgowymi, takimi np. jak ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości. (...)


Nowa ujednolicona definicja zawału mięśnia sercowego

Marcin Wełnicki

W sierpniu br. na łamach European Heart Journal opublikowano 3. uniwersalną definicję zawału mięśnia sercowego. Konsens opracowali specjaliści z European Society of Cardiology (ESC), American College of Cardiology Foundation (ACCF), American Heart Association (AHA) oraz World Heart Federation (WHF). Autorzy podkreślają, że termin zawał mięśnia sercowego odnosi się do sytuacji klinicznej, w której jednocześnie stwierdza się objawy ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego oraz dowody na martwicę komórek miokardium. (...)


Przeciwzakrzepowe odliczanie

Marcin Wełnicki

Każdy lekarz w codziennej praktyce spotyka się z pacjentami wymagającymi tymczasowego lub przewlekłego stosowania leków przeciwzakrzepowych. Typowym przykładem są chorzy z utrwalonym migotaniem przedsionków, u których w Polsce najczęściej stosuje się warfarynę lub acenokumarol, oraz pacjenci po incydentach sercowo-naczyniowych, przewlekle stosujący leki przeciwpłytkowe. W wielu sytuacjach wskazane jest skojarzone leczenie przeciwkrzepliwe, chociaż często obawiamy się związanych z nim powikłań krwotocznych. Argumenty uzasadniające dany schemat leczenia rozrzucone są w poszczególnych wytycznych, dotyczących migotania przedsionków, choroby niedokrwiennej serca czy wtórnej prewencji udarów mózgu. W pierwszej połowie 2012 r. opublikowano jednak dokument, który w przystępnej i praktycznej formie podsumowuje aktualną wiedzę dotyczącą wskazań do leczenia przeciwzakrzepowego. (...)


HISTORIA MEDYCYNY

Polskie początki walki z HIV i AIDS

Wobec agresji i lęku

Tomasz Sienkiewicz

Jednym z pierwszych polskich lekarzy, którzy zetknęli się z problemem HIV/AIDS, jest prof. Andrzej Gładysz, szef Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych UM we Wrocławiu. Wspomina, że stało się to w 1981 r., gdy razem z dr. Jackiem Juszczykiem, obecnie profesorem, kierownikiem Katedry Kliniki Chorób Zakaźnych w Poznaniu, przebywali na zagranicznym kongresie chorób zakaźnych. (...)


DOSTĘPNOŚĆ TERAPII

Aksytynib - nowy lek dla chorych na zaawansowanego raka nerki

Tomasz Kobosz

Leczenie farmakologiczne raka nerki w Polsce odbywa się w ramach programu prowadzonego przez NFZ (w wybranych ośrodkach): pacjenci mają w nich dostęp do takich leków celowanych, jak sunitynib, sorafenib oraz ewerolimus. Warunki i zasady stosowania każdego z tych leków są dokładnie określone i oparte na wynikach badań klinicznych, które były podstawą do ich rejestracji. Sunitynib stosowany jest w ramach pierwszej linii leczenia, ewerolimus w drugiej linii, w przypadkach braku skuteczności sunitynibu. Sorafenib podawany jest chorym po wcześniejszej terapii interferonem zakończonej z braku efektu lub nadmiernej toksyczności. To właśnie w tej grupie chorych aksytynib okazał się bardziej skuteczny i lepiej tolerowany w porównaniu z sorafenibem, co wykazano w badaniu AXIS. (...)


KONFERENCJE

Kongres ERA-EDTA

Omnes viae renem ducunt

Krzysztof Wróblewski

Zaburzenia funkcji nerek często współistnieją z chorobami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi. Fakt ten wymusza potrzebę prowadzenia badań nad tymi chorobami wśród jak najszerszej grupy pacjentów. Podczas tegorocznego zjazdu europejskiego towarzystwa nefrologicznego (ERA-EDTA – European Renal Association–European Dialysis and Transplant Association), który odbył się w Paryżu, sporo uwagi poświęcono wpływowi poszczególnych terapii na przeżywalność chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN), m.in. w kontekście cukrzycowej choroby nerek oraz zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. (...)


Nowoczesna diabetologia pod Tatrami

Mariusz Kielar

Podczas XVI Sympozjum Diabetologicznego w Zakopanem dyskutowano m.in. o nowościach w monitorowaniu i leczeniu cukrzycy, postępach w leczeniu powikłań tego schorzenia i nowych lekach stosowanych w diabetologii. Organizatorem była Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu
Medycznego w Katowicach. (...)
 


Leczenie padaczki w Polsce – dogonić resztę świata

Tomasz Kobosz

Obowiązujące w Polsce przepisy określające standard leczenia pacjentów z rozpoznaniem padaczki stanowią poważne niebezpieczeństwo naruszenia prawa pacjenta do uzyskania świadczeń zdrowotnych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Lekarz, z uwagi na przyjęty podział na leki zaklasyfikowane do leczenia padaczki pierwszego rzutu i leki do leczenia padaczki lekoopornej, został pozbawiony wolności wyboru w zakresie metod postępowania. (...)


Doradca Baracka Obamy radzi i przestrzega

Krzysztof Nyczaj

Prof. Harvey V. Fineberg, doradca prezydenta Baracka Obamy ds. ochrony zdrowia, podczas zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk międzynarodowej konferencji „Electronic Health and Medicine: Advances and Challenges” podkreślił, że podczas informatyzacji sektora zdrowia w naszym kraju musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z koordynacją i interoperacyjnością. Zdaniem profesora, brak standaryzacji rozwiązań informatycznych może doprowadzić do powstania wielu autonomicznych systemów, które nie będą komunikować się ze sobą. (...)


Kongres przełomów

Katarzyna Kamińska

Najnowsze osiągnięcia kardiologii, opinie czołowych ekspertów i najświeższe wytyczne przyciągnęły 20–22 września do Poznania 4,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i techników medycznych, którzy wzięli udział w XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. (...)


CECR 2012

Reumatologia przewlekle postępująca

Mariusz Kielar

W organizowanym co 2 lata Środkowoeuropejskim Kongresie Reumatologicznym (CECR 2012) oraz III Krajowym Spotkaniu Reumatologicznym wzięli udział przedstawiciele towarzystw reumatologicznych z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Organizatorem tego prestiżowego spotkania były Polskie Towarzystwo Reumatologiczne oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Wśród tematów tegorocznej, IX już edycji Kongresu znalazły się m.in. zagadnienia wczesnego rozpoznawania i leczenia chorób reumatycznych, oceny ryzyka sercowo-naczyniowego w chorobach reumatycznych, zapobiegania złamaniom w osteoporozie i innych chorobach metabolicznych, a także aktualne rekomendacje leczenia w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i chorobach współistniejących. (...)


Wyrównać szanse dzieci urodzonych przedwcześnie

Tomasz Kobosz

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne we współpracy z krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii, Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Fundacją WHC (Watch Health Care) zawiązało „Koalicję dla wcześniaka”, której celem jest wypracowanie kompleksowego narodowego programu opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, by umożliwić im zdrowy start i równe szanse rozwojowe. (...)


Raport Siemensa 2012

Jak ratować polskich mężczyzn?

Dawid Szwedowski

Mężczyźni w Polsce żyją średnio o 8,5 roku krócej niż kobiety i lokują się na jednym z ostatnich miejsc w rankingu oceniającym stan zdrowia mężczyzn w Europie. Umierają częściej niż kobiety we wszystkich grupach wiekowych, ale największe dysproporcje w umieralności obserwowane są w grupach wiekowych 20–34 lata – mężczyźni umierają czterokrotnie częściej niż kobiety. Ta niepokojąca sytuacja była inspiracją Raportu Simensa „Zdrowie – męska rzecz”. (...)


Rusza 9 nowych kampanii w obszarze HIV/AIDS

Tomasz Kobosz

Jak edukować o zagrożeniu HIV osoby po 50. r.ż., które zwykle w ogóle nie zdają
sobie sprawy z ryzyka? Jak sprawić, żeby pracownicy podmiotów leczniczych przestali się bać osób zakażonych? Jak przekonać seropozytywnych mężczyzn, żeby zawsze używali prezerwatyw? Jak pomóc osobom zakażonym, które nie chcą lub nie mogą korzystać z pomocy służby zdrowia? Na wszystkie te pytania odpowiadają projekty organizacji pozarządowych – laureatów drugiej edycji konkursu „Pozytywnie Otwarci”, któremu patronuje „Służba Zdrowia”. (...)


NAUKA

Choroba Leśniowskiego-Crohna w remisji – kiedy zakończyć leczenie infliximabem?

Martyna Tomczyk

Skuteczność leków biologicznych w indukowaniu i utrzymaniu remisji u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna została potwierdzona w badaniach klinicznych. Niemniej, kilka aspektów wciąż budzi kontrowersje i są dyskutowane na całym świecie: kiedy rozpocząć terapię: wybrać strategię step-up czy top-down? Rozpocząć jednocześnie leczenie immunosupresyjne? Czy – i przede wszystkim kiedy – zakończyć terapię biologiczną u chorych w remisji? (...)


Leczenie chrapania i bezdechu sennego – sukces polskich laryngologów

Tomasz Kobosz

Zespół laryngologów z Centrum Medycznego MML, pod kierunkiem dr. n. med. Michała Michalika, przeprowadził we wrześniu br. pierwszą w Europie nowatorską operację zespolenia językowego przy zastosowaniu amerykańskiego systemu AIRVANCE. Celem trwającej godzinę operacji było przesunięcie nasady języka w stronę żuchwy oraz usunięcie nadmiaru tkanek, blokujących przepływ powietrza. Nowoczesność i unikatowość tej techniki polega na wykonaniu dojścia wewnątrzustnego bez wykonania nacięć na powłokach ciała. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Operacja nie pozostawia widocznych śladów, nie wiąże się z rehabilitacją ani koniecznością rekonwalescencji. Na efekty zabiegu nie trzeba czekać jak przy technikach bardziej inwazyjnych kilka tygodni czy miesięcy, poprawa oddychania podczas snu występuje już następnej nocy po zabiegu. Ustąpieniu objawów chrapania i bezdechu śródsennego towarzyszy stopniowa normalizacja parametrów krążeniowo-oddechowych. (...)


EDUKACJA

Bezpłatne studia dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych


Bardziej wykwalifikowana kadra – lepsza opieka pielęgniarska. Skąd pomysł – studia pomostowe? (Beata Cholewka)

Projekt w opinii pracodawcy. Wzrost kwalifikacji to awans i wyższa jakość pracy (Jerzy Szafranowicz)

Skorzystałam z szansy „To tylko rok” (Edyta Stach)




 


Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI

Czy CSIOZ będzie zwracać dotację? (cd.)

Rafał Zawitkowski

W ostatnim numerze „SZ” informowaliśmy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że CSIOZ będzie musiało zwrócić dotację w wysokości prawie 5 mln zł za 3 zakupione i nigdy niewdrożone systemy informatyczne. Chodzi o System Wspomagania Ratownictwa Medycznego, System Analiz Statystycznych oraz system informatyczny do obsługi karty statystycznej szpitalnej, których budowa została sfinansowana w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004–2006 r. Przyczyną braku ich wdrożenia, wg dyrektora CSIOZ Leszka Sikorskiego, miała być likwidacja wojewódzkich ośrodków zdrowia publicznego oraz nieuchwalenie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Argumenty te zostały jednak zakwestionowane przez samo Ministerstwo Zdrowia. (...)


TEKST SPONSOROWANY

Spory zbiorowe w latach 2007–2011

Piotr Rogowiecki

Konflikt na linii pracodawca – pracownicy zawsze rodzi negatywne konsekwencje dla wszystkich jego uczestników. W interesie pracodawcy leży, aby praca w jego zakładzie toczyła się w sposób harmonijny, nieprzerwany i w dobrej atmosferze, która ma przecież wpływ na wydajność pracy i rotację pracowników. Natomiast pracownicy chcą wykorzystywać swoją energię dla właściwego wykonywania powierzonych im obowiązków oraz opracowywania rozwiązań sprzyjających poprawie funkcjonowania zakładu pracy. Wśród pracowników rośnie bowiem świadomość, że lepsza kondycja przedsiębiorstwa przekłada się pozytywnie na warunki pracy i płacy. Każdy konflikt utrudnia osiąganie przedstawionych powyżej celów. Dlatego ustawodawca stworzył system rozwiązywania sporów zbiorowych. Został on określony w ustawie z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Już na wstępie zaznaczmy, że mediacja jest nieodłącznym elementem tego systemu. (...)






bot