„Służba Zdrowia” nr 17-25 z 21 marca 2019 r.


archiwum 2019
 
Gwoli przypomnienia...
Renata Furman

20 lat temu niewydolny, scentralizowany budżetowy system służby zdrowia przestał istnieć. Mocą ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przywrócono, funkcjonującą wprawdzie w nieco innej formule, istniejącą w II RP, instytucję kas chorych.


/ Gwoli przypomnienia... / Renata Furman
 
Meandry matematyki, czyli 6 proc. PKB na wieczne nigdy
Małgorzata Solecka

4,86 równa się 4,35? Tak, to możliwe! W 2018 roku nie tylko osiągnęliśmy ustawowe minimum nakładów na ochronę zdrowia, czyli 4,86 proc., ale nawet je przekroczyliśmy. Wydając, realnie, na ten cel 4,35 proc. PKB. Regulowanie odbiorników nic nie pomoże, tak się kończy przeciwstawianie deklaracji twardej rzeczywistości. Matematyce, która się politykom nie kłania.


/ Meandry matematyki, czyli 6 proc. PKB na wieczne nigdy / Małgorzata Solecka
 
Obsada karetek czeka na decyzje
Ewa Szarkowska

Sporo argumentów przemawia za tym, że coraz powszechniejsza w Polsce redukcja obsady zespołów ratownictwa medycznego do dwóch osób nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czy istnieją zatem szanse, aby we wszystkich ambulansach jeździły co najmniej trzy osoby uprawnione do czynności ratunkowych?


/ Obsada karetek czeka na decyzje / Ewa Szarkowska
 
Dwie dekady ubezpieczeń
Małgorzata Solecka

Z dr. Maciejem Pirógiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 1998–2000 rozmawia Małgorzata Solecka


/ Dwie dekady ubezpieczeń / Małgorzata Solecka
 
Telefon do reportera
Marek Nowicki

Ludzie do reportera zgłaszają się z różnymi sprawami – pacjenci zazwyczaj szukają pomocy; chcą się poskarżyć na kogoś, kto uczynił im krzywdę w ochronie zdrowia albo prosić o nagłośnienie zbiórki pieniędzy


/ Telefon do reportera / Marek Nowicki
 
Niewidzialna ręka rynku
Andrzej Sośnierz

Próbę wyeliminowania mechanizmów rynkowych z obszaru ochrony zdrowia mógłbym przyrównać do próby wyeliminowania z naszego życia prawa ciążenia


/ Niewidzialna ręka rynku / Andrzej Sośnierz
 
Dwa wymiary równoległe
Małgorzata Solecka

Od wniosków płynących z debaty „Wspólnie dla zdrowia” dzieli nas zaledwie jeden, kwietniowy, przystanek. W czerwcu minie dwanaście miesięcy narodowego debatowania, ostatnia konferencja powinna przynieść podsumowania. I odpowiedź na szereg pytań, w tym najważniejsze: po co nam to było?


/ Dwa wymiary równoległe / Małgorzata Solecka
 
Street in stomach go boom, czyli opieka międzykulturowa
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Coraz więcej obcokrajowców leczy się w Polsce. Dziś jest ich ponad 560 tysięcy. Nie jesteśmy na to w pełni przygotowani i nie chodzi tylko o przepisy czy barierę językową. Potrzebne są też kompetencje międzykulturowe.


/ Street in stomach go boom, czyli opieka międzykulturowa / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
EHCI Dobrze nie jest
Małgorzata Solecka

Czwarte miejsce od końca, spadek o trzy pozycje. Znów to zrobiliśmy! Polski system ochrony zdrowia od lat zadziwia Europę. Jak kraj z takim potencjałem, z tak szybko rozwijającą się gospodarką, może sobie nie radzić w tak ważnym społecznie obszarze? – zastanawiają się eksperci.


/ EHCI Dobrze nie jest / Małgorzata Solecka
 
Lekarskie szczęście
Halina Pilonis

W USA spośród lekarzy wszystkich specjalności najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są chirurdzy plastyczni. Zdecydowana większość z nich ma bardzo wysoką samoocenę. Najczęściej kupowanym przez tych specjalistów samochodem jest BMW. Wśród najmniej usatysfakcjonowanych zawodowo internistów aż połowa ma niskie poczucie własnej wartości, a większość jeździ toyotą – wynika z corocznej ankiety przeprowadzonej wśród amerykańskich lekarzy przez portal Medscape.


/ Lekarskie szczęście / Halina Pilonis
 
Prekursor dobrych praktyk
Małgorzata Solecka

27. Finał WOŚP i padł kolejny rekord. Ponad 175,9 mln zł, niemal 50 mln
złotych więcej niż rok wcześniej. Jerzy Owsiak podsumował styczniowy finał w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Nie można było tego zrobić w żadnym innym miejscu.


/ Prekursor dobrych praktyk / Małgorzata Solecka
 
W Szwecji po pierwsze pacjent
Katarzyna Cichosz

Z dr Susanne Pettersson, pielęgniarką, dyrektor ds. rozwoju pielęgniarstwa w Pionie Zakażeń i Zapaleń w Karolinska University Hospital w Sztokholmie, rozmawia Katarzyna Cichosz.


/ W Szwecji po pierwsze pacjent / Katarzyna Cichosz
 
Gdy spotykają się bieguny
Krzysztof Boczek

Łączenie domów spokojnej starości z przedszkolami i żłobkami przynosi
wiele korzyści wychowankom jednych i drugich. Także korzyści zdrowotnych. Aż dziw, iż ta idea nadal nie jest standardem na świecie.


/ Gdy spotykają się bieguny / Krzysztof Boczek
 
Niekorzystny ≠ niebezpieczny #fenspiryd
Justyna Grzechocińska

Przez media i fora internetowe przetoczyła się fala notatek siejących zamęt szczególnie wśród rodziców małych dzieci. Całą sytuację można określić mianem sztucznej sensacji i burzy w szklance wody. Wszystko za sprawą komunikatu wstrzymującego w obrocie wszystkie serie leków zawierających fenspiryd.


/ Niekorzystny ≠ niebezpieczny #fenspiryd / Justyna Grzechocińska
 
Przychodzi baba do apteki, a tam lekarz
Krzysztof Boczek

W listopadzie ub.r. w krakowskim centrum handlowym Galeria Bronowice otwarto pierwszy gabinet lekarski przy aptece. Takie walk-in clinics są bardzo popularne w USA i krajach Zachodu. Czy to ma sens u nas?


/ Przychodzi baba do apteki, a tam lekarz / Krzysztof Boczek
 
Roślinny fundament farmacji
Justyna Grzechocińska

Za sprawą medycznej marihuany głośno zrobiło się o lekach roślinnych i przetworach z roślin. Za nami fala ekscytacji, zasłyszanych półprawd i mitów na temat ziołolecznictwa. Jak każda forma terapii, także leczenie fitofarmaceutykami ma swoje ograniczenia.


/ Roślinny fundament farmacji / Justyna Grzechocińska
 
Nasz drugi kod
Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Chcesz wiedzieć, kiedy umrzesz? Niekoniecznie, prawda? Ale z pewnością chciałbyś więcej wiedzieć, jak uniknąć chorób, szczególnie jeśli występują one w rodzinie w kolejnych pokoleniach. Do niedawna uważano, że tej wiedzy należy poszukiwać w genetyce. Dziś okazuje się, że to nie wystarczy. Że jest coś „ponad genami” – czyli epigenetyka. I to ona, jak uważa wielu badaczy, w niedalekiej przyszłości pozwoli, choćby wbrew tobie, wyznaczyć przybliżoną datę zgonu, a nawet zmienić twoją przyszłość zapisaną w genach. Brzmi jak science fiction? Już nie.


/ Nasz drugi kod / Bogumiła Kempińska-Mirosławska
 
Hiperurykemia w kardiologii: konsensus na miarę oczekiwań
Mariusz Kielar

Wszyscy mamy ewolucyjną predyspozycję do występowania zwiększonego stężenia kwasu moczowego w naszym organizmie. Jego przekroczenie powyżej granicznego poziomu oznacza tzw. hiperurykemię – chorobę wywołującą stan zapalny w stawach i tkance łącznej. Najnowsze badania dowodzą jednak, że nawet mniejsze stężenie kwasu moczowego ma związek z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.


/ Hiperurykemia w kardiologii: konsensus na miarę oczekiwań / Mariusz Kielar
 
W terapii SM konieczne są zmiany
Halina Pilonis

– Wciąż kwalifikujemy chorych na SM do programów lekowych według kryteriów z 2010 r. Tymczasem zostały one zmienione w 2017 r. i różnią się między sobą. Jeśli więc, zgodnie z wiedzą medyczną, stwierdzamy u chorego stwardnienie rozsiane, a obowiązujące kryteria nie pozwalają nam go leczyć, rodzi się konflikt etyczny – mówił podczas debaty prof. Radosław Kaźmierski, konsultant w dziedzinie neurologii województwa wielkopolskiego.


/ W terapii SM konieczne są zmiany / Halina Pilonis
 
Alkohol to alkohol
Agnieszka Polak

Z naszą liczącą 37 lat ustawą o wychowaniu w trzeźwości jest trochę tak jak z dekretem cesarza Konstantyna I Wielkiego regulującym ruch wozów konnych w 315 r. Był dobry, kiedy po drogach jeździły wozy konne, ale dziś, niestety, zupełnie nieprzydatny. Polska ustawa nie tylko nie rozwiązuje realnych i istotnych problemów, ale jest też bezradna wobec tych, które niejako sama wykreowała. Jej twórcy, w warunkach gospodarki socjalistycznej i zamkniętego, autorytarnego państwa, nie byli bowiem w stanie ich przewidzieć.


/ Alkohol to alkohol / Agnieszka Polak


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot