„Służba Zdrowia” nr 93-100 z 13 grudnia 2018 r.


archiwum 2018
 
Kierunek nieodwracalny
Renata Furman

Wystawianie papierowych dokumentów w drugiej dziesiątce lat XXI wieku to po prostu relikt biurokracji i papierologii.


/ Kierunek nieodwracalny / Renata Furman
 
Debaty na półmetku
Małgorzata Solecka

Po trzech odsłonach narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia” można pokusić się o pierwsze wnioski. Najważniejszy z nich sprowadza się zaś do tego, że rzucanie zaklęć działa tylko w bajkach i w powieściach fantasy.


/ Debaty na półmetku / Małgorzata Solecka
 
e-ZLA – chwila prawdy
Małgorzata Solecka

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia są obligatoryjne, ale lekarze jeszcze długo będą je wystawiać w formie drukowanej, a ZUS musi takie zwolnienia honorować. Lekarze, pacjenci, pracodawcy do ostatniej chwili mieli nadzieję, że uda się znaleźć takie rozwiązanie, które nie skończy się totalnym chaosem.


/ e-ZLA – chwila prawdy / Małgorzata Solecka
 
Koroner pilnie poszukiwany
Ewa Szarkowska

Samorządy terytorialne i lekarze od lat apelują o rozwiązanie problemu wystawiania kart zgonu osób zmarłych poza szpitalem. Resort zdrowia od lat deklaruje, że pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale przepisy wciąż pozostają te same.


/ Koroner pilnie poszukiwany / Ewa Szarkowska
 
Niewykorzystany potencjał ECMO
Marek Nowicki

Każdego roku co najmniej 200 polskich pacjentów z niewydolnością oddechową i krążeniową traci życie, choć mogłoby je ocalić, gdyby ktoś na czas zdecydował się zastosować u nich ECMO.


/ Niewykorzystany potencjał ECMO / Marek Nowicki
 
Spis spraw zakazanych
Andrzej Sośnierz

Żałuję, że do nagonki na posłów-lekarzy włączyła się pochopnie i nierozważnie izba lekarska, próbując ukarać ich za to, że głosowali za dyskusją.


/ Spis spraw zakazanych / Andrzej Sośnierz
 
Szpitalne #MeToo
Krzysztof Boczek

Od 30 do ponad 50 proc. pracownic personelu medycznego na Zachodzie twierdzi, że było molestowane seksualnie w pracy. Najczęściej pielęgniarki. A w Polsce? Żadnych badań, prawie żadnych zgłoszeń. Nieco światła na skalę problemu rzucają wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal „Medexpress”.


/ Szpitalne #MeToo / Krzysztof Boczek
 
Bogowie seksu
Krzysztof Boczek

– Przy innych poniża mnie, wyzywa. Po czym zaprasza do gabinetu, przeprasza i dotyka po plecach, piersiach, pośladkach, włosach, twarzy – Zuzanna, rezydentka w jednym z warszawskich szpitali, opowiada o tym, jak napastuje ją szef – znany, wpływowy profesor. O swoich doświadczeniach mówi także druga z ofiar tego VIP-a.


/ Bogowie seksu / Krzysztof Boczek
 
Kiedyś tak wyglądała „normalność”
Krzysztof Boczek

W latach 80. czy 90. wkładanie ręki nie tam, gdzie powinna być, było dopuszczalne. Teraz jest karygodne. O zmianach w podejściu lekarzy do molestowania seksualnego mówi Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona.


/ Kiedyś tak wyglądała „normalność” / Krzysztof Boczek
 

Health at a Glance 2018:

Polska tam gdzie zawsze
Małgorzata Solecka

W tym roku zabrakło rankingu systemów ochrony zdrowia, który udzieliłby prostej i jasnej odpowiedzi: spadek, awans czy może stagnacja. Jednak lektura raportu „Health at a Glance 2018” nie pozostawia złudzeń: jesteśmy na swoim miejscu. W ogonie krajów UE. Z wyższością możemy, choć nie powinniśmy, patrzeć tylko na kraje aspirujące do Unii. A i to nie wszystkie.


Health at a Glance 2018: / Polska tam gdzie zawsze / Małgorzata Solecka
 
Ile pracują lekarze w Polsce
Małgorzata Solecka

Lekarze bez specjalizacji, zwłaszcza młodzi mężczyźni, pracują więcej niż pozostali. Wyniki badań, przeprowadzonych w latach 2016–2017 przez samorząd lekarski nie są specjalnie odkrywcze. A jednak trudno przejść nad nimi do porządku dziennego, zwłaszcza gdy spojrzeć na inne wskaźniki dotyczące kadr medycznych.


/ Ile pracują lekarze w Polsce / Małgorzata Solecka
 
Kręta wiejska droga do ginekologa
Ewa Szarkowska

Dostęp Polek zamieszkałych na wsi do opieki ginekologiczno-położniczej finansowanej przez NFZ pozostawia wiele do życzenia. Część kobiet leczy się w mieście, pozostałe odwiedzają gabinet ginekologa bardzo rzadko albo wcale.


/ Kręta wiejska droga do ginekologa / Ewa Szarkowska
 
Projektowanie dla pacjenta
Oliwia Tarasewicz-Gryt

Myślenie projektowe (design thinking) to rozwiązanie nie tylko dla biznesu. Bywa przydatne także w ochronie zdrowia. Pierwszym krokiem w jego wdrażaniu jest empatia i spojrzenie na leczenie oczami pacjenta.


/ Projektowanie dla pacjenta / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Aplikacje mobilne wyrobem medycznym?
Daria Wierzbińska

Aplikacje i urządzenia mobilne są coraz szerzej wykorzystywane przez branżę medyczną jako ułatwienie dla pacjentów, ale przede wszystkim wsparcie procesów diagnostycznych i terapeutycznych. W określonych przypadkach takie urządzenia mobilne mogą być zakwalifikowane jako wyroby medyczne, co spowoduje, że będą musiały spełniać szereg wymogów. Za wyrób medyczny może być uznane również samo oprogramowanie, które wprowadzane jest do obrotu samodzielnie, czyli nie jest częścią jakiegokolwiek urządzenia (tzw. stand-alone software).


/ Aplikacje mobilne wyrobem medycznym? / Daria Wierzbińska
 

Rozmowa z dr. Katarzyną Dzierżanowską-Fangrat:

Bezbronni wobec bakterii
Halina Pilonis

Jeśli nic nie zrobimy, bakterie lekooporne będą zabijać już niebawem więcej ludzi niż nowotwory. Zważywszy, że bakteria dzieli się średnio co 20 minut, a człowiek statystycznie wydaje na świat potomstwo kilka razy w życiu, nie możemy lekceważyć takiego przeciwnika. O tym, dlaczego potrzebujemy narodowej strategii walki z zakażeniami i chorobami zakaźnymi – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.


Rozmowa z dr. Katarzyną Dzierżanowską-Fangrat: / Bezbronni wobec bakterii / Halina Pilonis
 
Odra – mamy problem
Małgorzata Solecka

WHO alarmuje: w 2017 roku na świecie zanotowano o 30 proc. więcej przypadków odry niż w poprzednim roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że dekady poświęcone na eliminację tej zakaźnej choroby mogą zostać zaprzepaszczone. W Europie, również w Polsce, najważniejszą przyczyną większej liczby zachorowań na odrę są postawy antyszczepionkowe.


/ Odra – mamy problem / Małgorzata Solecka
 
Metabolomika: Medycyna łapie oddech
Beata Ignasiak, Marek Jurgowiak

To, że oddech chorego może dostarczyć wiedzy o jego stanie zdrowia – wiedziano już w starożytności. Ponad 200 lat temu Antoine Lavoisier uważany za „ojca biochemii” zainicjował nowoczesne badania nad procesami oddychania. Obecnie pojawiły się już możliwości dokładnych analiz chemicznych wydychanego powietrza, a wraz z nimi nadzieje na bezinwazyjne diagnozowanie szeregu chorób z wykorzystaniem biomarkerów i, co ważne, diagnozowanych we wczesnych stadiach ich rozwoju.


/ Metabolomika: Medycyna łapie oddech / Beata Ignasiak, Marek Jurgowiak
 
Jak zabijają dopalacze
Justyna Grzechocińska

Zanim zabiją, potrafią być okrutnym oprawcą. Ceną za zabawę z substancjami psychoaktywnymi nie jest po prostu śmierć, one z człowiekiem potrafią zrobić wiele i nie zabijają po cichu. Eksperci wskazują, że – wbrew powszechnej opinii – nowe substancje psychoaktywne, w wielu przypadkach są znacznie bardziej niebezpieczne niż tradycyjne narkotyki, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie zatrutych nimi pacjentów.


/ Jak zabijają dopalacze / Justyna Grzechocińska
 
Leczenie czerniaka: przewaga i siła skojarzenia
Mariusz Kielar

Pod koniec października w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Nowości w leczeniu czerniaka”, na której grono najwybitniejszych polskich specjalistów onkologów, chirurgów oraz dermatologów omówiło najnowsze sposoby leczenia tego nowotworu.


/ Leczenie czerniaka: przewaga i siła skojarzenia / Mariusz Kielar
 
Jemeńska hekatomba
Krzysztof Boczek

23 mln ludzi w objętym wojną Jemenie zagrożonych jest ogromną katastrofą humanitarną, a 13 mln grozi śmierć z głodu. Już teraz 400 tys. dzieci jest na skraju życia. Organizacje, także lekarzy, alarmują świat.


/ Jemeńska hekatomba / Krzysztof Boczek
 
Stetoskop do lamusa?
Krzysztof Boczek

Stetoskop – od 200 lat najbardziej rozpoznawalny gadżet lekarza – może wkrótce trafić do muzeum. Bo okazało się, że jest bardzo mało wydajny. W porównaniu ze smartfonem wyposażonym w pewien gadżet i aplikację.


/ Stetoskop do lamusa? / Krzysztof Boczek


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot