„Służba Zdrowia” nr 85-92 z 12 listopada 2012 r.


archiwum 2012
 
Dobrymi chęciami brukujemy piekło
Elżbieta Cichocka

Rozdźwięk między fikcją a rzeczywistością staje się nie do zniesienia. Im więcej szczegółowych i „zobiektywizowanych” kryteriów wchodzi w życie, tym trudniej pacjentom uzyskać pomoc lekarza, ale za to poprawia się papierowa jakość i dostępność. A do tego – każdy z nas ma już szansę, że od stycznia w ogóle nigdzie się nie dostanie, bo wchodzi w życie elektroniczny system identyfikacji ubezpieczonych. I okazuje się, że w kraju, w którym z założenia ustawowego prawie każdy jest ubezpieczony, ok. 4 mln obywateli nie widnieje w centralnym wykazie ubezpieczonych. Nie widnieje, bo jest bałagan w danych. Ale prezes Pachciarz zapowiedziała już lekarzom rodzinnym, że za pacjentów nie widniejących w CWU płacić nie będzie. (...)


/ Dobrymi chęciami brukujemy piekło / Elżbieta Cichocka
Jest plan awaryjny?
Aleksandra Gielewska

Rzeczywistość w systemie staje się coraz bardziej nie do zniesienia, i to dla wszystkich interesariuszy. Brak wizji i spójnej z nią strategii zmian, chaos prawny i informacyjny, absurdy i sprzeczności w deklaracjach oraz podejmowanych w konsekwencji decyzjach, przywileje i krzyczące nierówności, nieliczenie się z jakąkolwiek krytyką. Czy jedynym wyjściem z tej chorej sytuacji jest pomysł desperackiego sprzeciwu w trybie: dziękujemy, odchodzimy? Bo niby dokąd? I co – wszyscy? (...)


Nie strzelamy do lekarzy
Krzysztof Boczek

LEKARZE: przepisujemy leki na 100% w obawie przed karami Funduszu. PACJENCI: rozumiemy, chociaż nas to oburza. NFZ: nie obawiajcie się kontroli, szukamy tylko poważnych nadużyć. MINISTERSTWO ZDROWIA: milczy. (...)

 


 
Zniechęcić do refundacji

– Decydentom nie chodzi o to, by usprawnić system refundacji, tylko by utrzymać atmosferę zastraszenia lekarzy. Wskutek tego boją się oni przepisywać leki refundowane – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Maciej Hamankiewicz.

 


/ Zniechęcić do refundacji /
Fundusze norweskie dla ochrony zdrowia
Krzysztof Nyczaj

Konkursy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Do wydania jest blisko 70 mln euro.
Funduszami zarządzać będzie Ministerstwo Zdrowia w ramach 2 obszarów tematycznych: „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych” oraz „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”. Chociaż oba programy są jeszcze w fazie zatwierdzania, ministerstwo zapowiedziało, że ogłoszenie konkursów nastąpi jeszcze w tym roku. (...)


 
Pacjent z zebrą na ręku
Aleksandra Kurowska

Od 1 stycznia każdy pacjent szpitala, niezależnie od wieku, ma mieć na ręku lub nodze opaskę, na której zakodowane będą kluczowe informacje na jego temat. Najmłodsze dzieci dostaną nawet po dwie opaski. Wyjątek postanowiono zrobić tylko dla tych, którym opaski mogłyby zaszkodzić, np. osób poparzonych czy wcześniaków. Pomysł nie jest nowy, świetnie sprawdza się w placówkach za granicą. Opaski mogą zawierać np. kod kreskowy, który sczytywany jest m.in. przy badaniach krwi (każda probówka też dostaje kod), RTG, EKG, USG, podawaniu leków, kroplówek. W ten sposób spada ryzyko pomyłek, a dodatkowo łatwiej chronić dane osobowe pacjenta. (...)


/ Pacjent z zebrą na ręku / Aleksandra Kurowska
Instytut medyczny instytutowi nierówny, czyli nie ruszać tych, które dobrze działają
Bogusław Maciejewski

Pojawiła się w środowisku, oby fałszywa informacja, że celem poprawy sytuacji należy oddzielić od części badawczej część kliniczną jako szpital kliniczny – z menedżerem jako kierującym (bo profesorowie ponoć zarządzać nie potrafią), aby oddzielić środki finansowe desygnowane przez NFZ na lecznictwo od środków badawczych. Nieznany mi autor takiej koncepcji ma chyba niedostateczną wiedzę o funkcjonowaniu mariażu „nauka – praktyka” w Instytucie Onkologii, a chyba w innych instytutach medycznych także. (...)


 

TYLKO FAKTY

Stracony rok
Marek Nowicki

Żadnych zmian nie widać, choć rok 2013 będziemy witać za półtora miesiąca. Zamiast konkurencyjnych wobec NFZ funduszy – będzie decentralizacja NFZ. Ot, drobna różnica. Zero wytłumaczenia, że w zeszłym roku planowaliśmy inaczej, ale teraz nam się odmieniło i myślimy zupełnie o czymś innym. Słowem – polityka zdrowotna tego rządu to jawna kpina ze społeczeństwa. (...)


TYLKO FAKTY / Stracony rok / Marek Nowicki
Dziękujemy… odchodzimy?
Marek Wójtowicz

Ciekaw jestem, czy za rok o tej porze, gdy OZZL ruszy z polskim protestem „dziękujemy-odchodzimy”, będziemy świadkami lekarsko-rządowego sporu wg łagodniejszego scenariusza czeskiego, czy też tego bardziej konfrontacyjnego, słowackiego? No, i jakie szydło wyjdzie, i z którego worka? (...)

 


Ktoś tam z brzytwą
Andrzej Sośnierz

Ogłoszony niedawno przez ministra program zmian w ochronie zdrowia może mieć daleko idące, niekorzystne konsekwencje. Ale o tym, że znów stało się coś niedobrego, dowiemy się, kiedy będzie już za późno, by temu zapobiec. Jakkolwiek plany ministra Arłukowicza są jeszcze ogólnikowe i mgliste, to najbardziej niepokoi, że pan minister jest… po prostu socjalistą. A problem leży w tym, że socjalizm w służbie zdrowia już mieliśmy. I tę socjalistyczną służbę zdrowia, po latach zmian ustrojowych i reform rynkowych, zaczęliśmy wreszcie reformować, z trudem i po wielu wahaniach, jako jedną z ostatnich dziedzin gospodarki. (...)


Kontrakt z NFZ jako zabezpieczenie kredytu to dla banków „niepewny grosz”

Kredyty nie dla szpitali?
Magdalena Okoniewska

Banki niechętnie udzielają kredytów publicznym szpitalom, zaliczając je do najbardziej ryzykownej grupy klientów. Jednocześnie jednak finansują firmy oferujące szpitalom pożyczki. W tym ostatnim przypadku nie boją się ryzyka, chociaż ostatecznie pieniądze trafiają do tych samych placówek, którym odmówiły kredytów. KNF nie wydaje specjalnych rekomendacji w sprawie przyznawania kredytów szpitalom. Szpitale są traktowane jak pozostali klienci i to poszczególne banki decydują, oceniając ryzyko, na jakich zasadach i komu pożyczą pieniądze. (...)


Spirala finansowych tarapatów wraca
Bernadeta Waszkielewicz

Pozwy szpitali o nadwykonania zasypują NFZ. Ponad 622 miliony złotych – o tyle szpitale walczą w sądach. To dane zaledwie za pierwsze półrocze 2012 r., a liczba niezakończonych procesów i kwota roszczeń są prawie identyczne, jak w całym 2011 r. Dziura w budżecie NFZ znów rośnie, a kontrakty w 2013 r. na pewno nie będą wyższe. (...)


„Wawel psychiatrii” wkracza w XXI wiek
Bernadeta Waszkielewicz

Określenie „Wawel psychiatrii” jest tyleż pozytywne (szpital w Kobierzynie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych placówek psychiatrycznych), co i złośliwe: Wawel może pozwolić sobie na statyczność i brak zmian, a szpital nie powinien. Wręcz – nie może. Plany obecnego szefa wydawać się mogą nieco bajkowe. Ale jeśli się ziszczą, byłby to przełom dla Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w podkrakowskim Kobierzynie i całego zespołu parkowo-szpitalnego. Stanisław Kracik, były wojewoda małopolski, wcześniej burmistrz podkrakowskich Niepołomic i poseł zapewnia, że z podstawowymi inwestycjami będą gotowi w 2016 r., kiedy mija termin na dostosowanie szpitali do wymogów UE. Czasu ma mało, ale jest pewien: – Wiem, co chcemy zrobić i musimy to zrobić. Tym bardziej że dodatkowo zbliża się stulecie szpitala w 2017 r. (...)


Rok 2014 i program naprawczy CSIOZ
Wiktor Górecki

Informatyzacja ochrony zdrowia jest smutnym przykładem tego, że to na autorytarnych i arbitralnych poczynaniach tracimy najwięcej czasu. Autorytarny „rzecznik zmiany” staje się łatwo zakładnikiem grup nacisku, które zyskują jego zaufanie, i to bynajmniej nie w drodze otwartych dyskusji. Potem ów „rzecznik zmiany” bierze jako zakładników polityków, wrabiając ich w odpowiedzialność za jedynie słuszną strategię. Ta ostatnia okazuje się zaś nie tyle odpowiedzią na wymogi interesariuszy, których przecież ma dotyczyć, ile na skomplikowane uwarunkowania naszego „rzecznika zmiany” – nie tylko mentalne, jak np. fiksacja, ale wynikające też z jego instytucjonalnych ograniczeń. (...)


 
Czy CSIOZ oszukiwało kontrolerów?
Rafał Zawitkowski

W poprzednich numerach „SZ” informowaliśmy o czarnych chmurach zbierających się nad CSIOZ. Jest wielce prawdopodobne, że CSIOZ będzie musiało zwrócić prawie 5 mln zł unijnej dotacji z tytułu sfinansowanych, ale nigdy nie wdrożonych systemów informatycznych obsługujących rejestry i statystykę publiczną. Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że CSIOZ nie tylko próbowało ukrywać faktyczny stan prac informatycznych, ale wręcz oszukiwało kontrolerów z instytucji zarządzających przydziałem środków unijnych. (...)


/ Czy CSIOZ oszukiwało kontrolerów? / Rafał Zawitkowski
 
Redakcja „Służby Zdrowia” współodpowiedzialna za projekty CSIOZ?
Rafał Zawitkowski

Okazuje się, że dyr. Leszek Sikorski ma spore poczucie humoru. Pomimo wielu krytycznych artykułów na swój temat, wcale się nie obraził i… awansował nas do rangi instytucji współpracującej przy realizacji najważniejszych projektów informatycznych w ochronie zdrowia. Kontakt do naszej redakcji został wszak umieszczony na honorowym miejscu obok danych kontaktowych zarządu CSIOZ. (...)


/ Redakcja „Służby Zdrowia” współodpowiedzialna za projekty CSIOZ? / Rafał Zawitkowski
Jaki podpis elektroniczny
Krzysztof Nyczaj

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z elektroniczną dokumentacją
medyczną (EDM) jest kwestia podpisu elektronicznego. Chociaż rozporządzenie z 2010 r. w sprawie dokumentacji medycznej zniosło obowiązek jego stosowania, to jednak zastosowanie go w myśl przepisów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia nadal jest konieczne, z tą tylko różnicą, że nie musi to być tzw. podpis kwalifikowany. (...)


Z drogi...

Ale to już było…
Andrzej Musiałowicz

Tak właśnie chciałoby się zaśpiewać po ostatnim Rynku Zdrowia w Warszawie. Jedyna zmiana w porównaniu z poprzednimi, październikowymi spotkaniami to obecność prezes NFZ i nieobecność ministra zdrowia. Zazwyczaj było odwrotnie. Mamy też nową miarę zmian: po 7 latach ministra Religi, 6 kluczowych ustawach minister Kopacz nadszedł czas na 5 kroków ministra Arłukowicza. Te kroki brzmią niepokojąco – zupełnie jak z przemówienia tow. „Wiesława” Gomułki: „Przed wojną staliśmy na skraju przepaści, teraz zrobiliśmy ogromny krok naprzód”. (...)


Stałość zmian
Janusz Atłachowicz

Zmiany w systemie ochrony zdrowia, zapoczątkowane reformą premiera Buzka, też są stałe. W sensie – stałości dokonywania zmian. Teraz zapowiedziano zmianę struktury organizacyjnej płatnika. Nie jeden centralny Fundusz z podległymi mu oddziałami, tylko samodzielne oddziały podlegające jednolitemu nadzorowi. Liczba mających powstać oddziałów nie ma znaczenia. Tylko że to już było. Były samodzielne Regionalne Kasy Chorych i Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, który miał sprawować nadzór nad kasami. Była też zapisana w ustawie konkurencja pomiędzy tymi kasami. Konkurencja nie zdążyła się rozwinąć, bo wykreślono o niej zapis, a UNUZ nie podziałał zbyt długo, gdyż politycy dokonali kolejnej zmiany. (...)


 

Przed sądem lekarskim

Sąsiedzka przysługa
Helena Kowalik

Dr P. nie był zbyt pazerny. Za lewe zaświadczenia brał od 40 do 700 zł od osoby. Jeśli wystawiał zaświadczenia hurtem (np. dla pracodawcy), stosował dodatkowe taryfy ulgowe. Gdy te praktyki wyszły na jaw (dzięki operacji „jesion”), przyznał się od razu. Na swoje usprawiedliwienie wyjaśniał, że większość osób, którym bez badania, zaocznie, wydał zaświadczenie – znał, bo w przeszłości udzielał im porad lekarskich. – Nie kierowałem się chęcią uzyskania dodatkowych zarobków – mówił bliski płaczu dr P. przed sądem powszechnym – chciałem wyjść ludziom naprzeciw, to rezultat mojej empatii. (...)


Przed sądem lekarskim / Sąsiedzka przysługa / Helena Kowalik
O jedno słowo za dużo
Helena Kowalik

Przesłuchiwany w Okręgowym Sądzie Lekarskim dziennikarz na pytanie o źródło informacji na temat ofiary wypadku odmówił odpowiedzi, zasłaniając się prawem prasowym. – W każdym razie to nie był ktoś ze szpitala – dodał – tam zapytałem tylko, czy została przyjęta pacjentka po wypadku drogowym, u której na pogotowiu stwierdzono obumarcie płodu. Dr Małgorzata P. powiedziała jedno słowo: tak. (...)


Z życia wiejskiej lekarki

Półpasiec
Janina Banachowska

Przyszedł do mnie elegancko ubrany pan. Od razu było widać, że nie „wsiowy”. Grzecznie zapytał, czy mogę go przyjąć. Mogłam. – Bo widzi pani doktor – rzekł nieco zakłopotany – moja żona ma chyba ospę wietrzną, a to choroba dziecięca, więc skąd się to u niej wzięło? Już się nawet zastanawiałem, czy nie ma romansu na boku, a może to objaw AIDS? Ja się na chorobach zupełnie nie znam, dzieci nie mamy – uprzedził moje pytanie. (...)


Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi
Paweł Słupski

Szef, pacjent, współpracownik, krewny – każda z tych osób może być problemem w codziennych kontaktach. Sztuka radzenia sobie z trudnymi ludźmi to cenna umiejętność, w obecnych czasach wręcz niezbędna. Jak okiełznać ich manipulacje i sprawić, aby spotkania z takimi osobami były zawsze zwycięskie. (...)

 


Powszechne szczepienia: zdrowsi ludzie to zysk dla państwa
Bernadeta Waszkielewicz

W 2006 r. Kielce zafundowały mieszkańcom obowiązkowe szczepienie dzieci przeciw pneumokokom. Akcję przeforsował i koordynował Marian Patrzałek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Już w pierwszych latach działania tego programu liczba dzieci przyjmowanych do szpitali z zapaleniem płuc spadła o 65%. Wśród najmniejszych, do 2 lat, liczba hospitalizacji zmniejszyła się przez lata trwania szczepień o ok. 74%. Jeszcze w latach 2004–2005 w mieście hospitalizowano z tego powodu 41,32 przypadków na 100 dzieci, które nie ukończyły roku oraz 6,11 na 100 w populacji 2–4 lata. W 2008 r. liczba dzieci do 1. roku trafiających do szpitala spadła do 13,51 na 100 oraz do 3,85 wśród starszych i spadała nadal. Zmniejszenie zachorowalności na zapalenie płuc o połowę dało już oszczędność około 1 mln zł, bo koszt hospitalizacji dziecka z tego powodu to ponad 3 tys. złotych. (...)


Rola preparatów skojarzonych w poprawie adherencji terapeutycznej
Marcin Wełnicki

Idea tzw. polypill, czyli tabletki zawierającej kilka leków, nie jest nowa. Na początku XXI wieku Nicholas Wald i Malcolm Law zaproponowali nawet połączenie 6 leków kardiologicznych (w tym hipotensyjnych, kwasu acetylosalicylowego oraz statyny), ostatecznie jednak pomysł ten okazał się chybiony. Ale obecnie stosowanie preparatów skojarzonych w nadciśnieniu tętniczym staje się powszechną praktyką, której zasadność znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych. Podobną sytuację obserwujemy w wielu innych dziedzinach medycyny. Preparaty złożone stosuje się również w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (np. betaadrenomimetyk + glikokortykosteroid w postaci wziewnej) czy nawet w objawowym leczeniu banalnych przeziębień (szereg preparatów złożonych z paracetamolu i pseudoefedryny). (...)


Niedofinansowana onkologia
Halina Pilonis

Chory na nowotwór nadal ma większe szanse na wyleczenie w Czechach, na Węgrzech i Słowacji niż w Polsce. Te różnice wynikają nie tylko z wyższych nakładów, większej dostępności nowoczesnych metod diagnostyki i terapii, ale przede wszystkim z lepszej organizacji opieki zdrowotnej – twierdzą onkolodzy. Różnica między skutecznością leczenia w Unii Europejskiej i w Polsce wynosi 12%. Pięcioletnie przeżycia uzyskiwane są w naszym kraju u 42% chorych (33% mężczyzn i 63% kobiet), średnia w UE pięcioletnich wyleczeń wynosi 54% (47% mężczyzn i 56% kobiet). Jeszcze wyższa wyleczalność jest w USA. Pięcioletnie przeżycia osiąga 65% pacjentów. (...)


Debata na temat chorób rzadkich u dorosłych

Choroby rzadkie, choć dotykają niewielką liczbę osób z całej populacji, stanowią istotny problem społeczny. Liczba chorób rzadkich sięga kilku tysięcy, a nowe są wciąż ujawniane i opisywane w literaturze medycznej. Zazwyczaj to choroby uwarunkowane szczególnymi defektami genetycznymi lub metabolicznymi. O chorobach rzadkich mówi się najczęściej w kontekście dzieci, ale dotykają one również dorosłych. W dyskusji redakcyjnej poświęconej chorobom rzadkim u osób dorosłych, możliwościach ich leczenia oraz kosztach społecznych uczestniczyli: prof. Grzegorz Opala, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, były minister zdrowia, Gabriela Ofierska-Sujkowska z Agencji Oceny Technologii Medycznych, mec. Katarzyna Bondaryk, dr Rafał Zyśk z Health Economics Consulting, Mirosław Zieliński z Zarządu Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN, reprezentujący także Zespół do Spraw Chorób Rzadkich powołany przez Ministra Zdrowia. (...)


Szansa dla chorych z padaczką częściową
Tomasz Kobosz

Agencja Oceny Technologii Medycznych zarekomendowała w październiku br. objęcie refundacją pierwszego aktywatora kanału potasowego – retygabiny – w leczeniu wspomagającym napadów padaczkowych o początku ogniskowym (z wtórnym uogólnieniem lub bez niego) u chorych powyżej 18. r.ż. Lek jest zalecany dla pacjentów, u których co najmniej 1 dotychczas refundowany preparat stosowany w padaczce lekoopornej był nieskuteczny lub nietolerowany (III linia leczenia). (...)


Leczenie moczenia nocnego u dzieci
Tomasz Kobosz

Grupa Ekspertów Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej opracowała „Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy”. Dokument oparto na zaleceniach International Children’s Continence Society. Opracowanie jednolitego standardu postępowania z dzieckiem moczącym się w nocy ułatwi podjęcie diagnostyki i terapii już na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, co niewątpliwie poprawi dostęp pacjentów do leczenia. Nowy schemat postępowania diagnostycznego pozwala na racjonalne przeprowadzenie badań umożliwiających rozpoznanie typu moczenia na poziomie poz, a decyzje o wykonaniu badań inwazyjnych pozostawia w rękach specjalistów. (...)


Lek dla chorych na raka płuca z rearanżacją w genie ALK
Tomasz Kobosz

Komisja Europejska dopuściła warunkowo kryzotynib do stosowania w leczeniu dorosłych z wcześniej leczonym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z rearanżacją w genie kinazy chłoniaka anaplastycznego (ALK). Kryzotynib to pierwszy w swojej klasie i jedyny na razie dopuszczony do stosowania doustny inhibitor kinazy ALK. Lek działa poprzez hamowanie aktywności tej kinazy, co może spowalniać lub zatrzymywać wzrost guza nowotworowego. (...)


Szpitalne komisje etyczne w Polsce
Martyna Tomczyk

Szpitalne komisje etyczne to zespoły osób działające w szpitalach, a także w innych instytucjach opieki zdrowotnej (np. w hospicjach), mające za zadanie udzielanie pomocy zarówno pracownikom tych instytucji, jak i pacjentom lub członkom ich rodzin w podejmowaniu trudnych decyzji etycznych związanych z praktyką kliniczną. Znaczne doświadczenie w tej dziedzinie mają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja oraz Belgia. W Polsce pierwsza szpitalna komisja etyczna powstała w 2006 r., a pod koniec 2009 r. Naczelna Rada Lekarska wydała apel w sprawie wspierania działań zmierzających do ich tworzenia. (...)


Źródło finansowania badań klinicznych a zaufanie do wyników
Martyna Tomczyk

Znaczna ilość badań klinicznych mających na celu ocenę skuteczności nowych leków jest finansowana przez przemysł farmaceutyczny. Choć od dawna uważa się, że źródło finansowania ma wpływ na postrzeganie i interpretację wyników badań klinicznych, to jednak problem ten nigdy nie został potwierdzony naukowo. Niedawno dr Aaron S. Kesselheim z Zakładu Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Wydziału Lekarskiego Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School z Bostonu wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził randomizowane badanie wśród 503 lekarzy internistów. (...)


Sympozjum HTA w Krakowie

Sympozjum HTA w Krakowie Burza w koszyku czy światełko w kryzysie?
Mariusz Kielar

Według ekspertów VII Międzynarodowego Sympozjum Evidence-Based Health Care „HTA for Crisis”, zorganizowanego w Krakowie przez Stowarzyszenie CEESTAHC – ocena technologii medycznych jest kluczem do zniwelowania konsekwencji niedostatecznych nakładów finansowych przeznaczanych na ochronę zdrowia w Polsce, jak i w innych krajach Europy. W warunkach powszechnego niedoboru środków zagrożone stają się dotychczasowe źródła finansowania ochrony zdrowia. Eksperci są zgodni: żaden system zdrowotny na świecie nie może być ani efektywny, ani sprawiedliwy, jeśli koszyk świadczeń gwarantowanych zawiera więcej technologii medycznych, niż można sfinansować ze środków publicznych. (...)


Udary mózgu: lepiej rehabilitować, leczyć, zapobiegać
Tomasz Sienkiewicz

Światowy Dzień Udaru Mózgu, obchodzony po raz 4. z inicjatywy WHO 29 października, był okazją do spotkania znanych specjalistów medycznych z dziennikarzami. Zdaniem prof. Danuty Ryglewicz, krajowego konsultanta w dziedzinie neurologii, najbardziej zaniedbane obszary wymagające wzmożonych działań naprawczych to rehabilitacja pacjentów poudarowych oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat udarów. (...)


IX Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii

Choroby zapalne jelit
Martyna Tomczyk

Choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel diseases), tj. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, rozpoznawane są w Polsce coraz częściej i nierzadko wymagają leczenia chirurgicznego. Zasady tego postępowania ulegają jednak ewolucji wraz z postępem w leczeniu zachowawczym (immunologicznym, immunosupresyjnym), jak i w leczeniu chirurgicznym (techniki minimalnie inwazyjne, laparoskopia, robotic-assisted). Zagadnienia te stały się asumptem do ożywionej dyskusji podczas IX Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii w Poznaniu. (...)


Diagnoza zdrowia psychicznego Polaków
Dawid Szwedowski

Według raportu EZOP (Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność
psychiatrycznej opieki zdrowotnej) co czwarty Polak w wieku 18–64 lata doświadczył w ciągu swojego życia zaburzeń psychicznych. To pierwsze w Polsce badanie oceniające zdrowie psychiczne Polaków, zrealizowane na tak dużej próbie – 10 tys. respondentów. Wnioski wynikające z raportu przedstawiono 12 października podczas konferencji w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. (...)


Polska liderem kardioonkologii w Europie Środkowo-Wschodniej
Halina Pilonis

W trakcie tegorocznego Kongresu Kardioonkologii w Mediolanie prezesi ICOS (International Cardio Oncology Society) ogłosili powołanie wschodnioeuropejskiego oddziału tego Towarzystwa w klinice Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego działającej w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. (...)


Pediatryczna jesień w Krakowie
Mariusz Kielar

Ponad 1100 pediatrów i lekarzy rodzinnych z całej Polski wzięło udział w XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej „Krakowska Jesień Pediatryczna” zorganizowanej pod patronatem Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz konsultantów krajowegoi wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii. (...)


Pielęgniarstwo ratunkowe na marginesie
Halina Pilonis

– Obecne przepisy nie tylko nie wzmacniają roli pielęgniarstwa w systemie ratownictwa medycznego, ale doprowadzają do jego marginalizacji poprzez brak uregulowań dotyczących m.in. norm zatrudnienia, a przez to zastępowania pielęgniarek pracownikami innych zawodów, często na podstawie tańszych umów cywilnoprawnych – podkreślali uczestnicy konferencji podsumowującej realizację współfinansowanego przez UE projektu kształcenia pielęgniarek w zakresie ratownictwa medycznego. (...)


Bezpieczniejsza strona podróżowania
Mariusz Kielar

Zagrożenia zdrowotne, o których warto pamiętać na etapie planowania, jak i w trakcie podróży, a także sposoby radzenia sobie z najczęściej pojawiającymi się problemami podczas wypoczynku w dalekich stronach – to główne tematy V Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Podróżuj bezpiecznie”, zorganizowanej przez Centrum Szczepień KSS im. Jana Pawła II w Krakowie pod patronatem Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. (...)


Powstrzymać wirusa HCV
Dawid Szwedowski

W Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia. Realizuje go Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) przy współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym. (...)


NATPOL 2011

Razem przeciw nadciśnieniu
Mariusz Kielar

Aktualne trendy w badaniach nadciśnienia tętniczego, ogłoszenie wyników NATPOL 2011 oraz praktyczne zalecenia dla lekarzy leczących chorobę nadciśnieniową – to najważniejsze punkty tegorocznego XIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w Krakowie. Uczestniczyło w nim ponad 1400 osób. (...)


Artykuł promocyjny

„Servier dla Serca” po raz dziesiąty

Niewydolności serca poświęcona jest tegoroczna ogólnopolska akcja „Servier dla Serca”. – To jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. Cierpi na nią już ok. miliona Polaków, a za 20 lat liczba ta zwiększy się o jedną czwartą – mówi prof. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Profilaktyczno-edukacyjną akcję „Servier dla Serca” wspierają Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. W ciągu 10 lat w jej ramach przebadano 40 tysięcy osób. U 43% zdiagnozowano podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, u 44% nieprawidłowy poziom cholesterolu, 67% odwiedzających mobilną poradnię miało nadwagę lub otyłość, a 12% podwyższone stężenie glukozy. (...)


Inhibitory proteazy w terapii zakażenia genotypem 1 HCV
Marcin Wełnicki

W maju 2012 r. Yuan i współpracownicy opublikowali metaanalizę badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania inhibitorów proteazy w zakażeniu genotypem 1 HCV u pacjentów wcześniej nieleczonych. Autorzy uwzględnili dane z 5 badań dotyczących w sumie 3200 pacjentów, u których do standardowej terapii włączono dodatkowo boceprevir lub telaprevir. Potwierdzono wcześniejsze obserwacje dotyczące wyższej skuteczności potrójnego schematu farmakoterapii. (...)


Skuteczność zapobiegania udarom mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków
Tomasz Kobosz

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) przedstawiono nowe dane z rocznej obserwacji w ramach ogólnoświatowego rejestru RE-LY AF dotyczącego podstawowej opieki zdrowotnej nad pacjentami z migotaniem przedsionków. Rejestr RE-LY AF zawiera dane 15 tys. pacjentów z 47 krajów na całym świecie, w tym o niskim poziomie dochodów. Przedstawione wyniki rocznej obserwacji wskazują na znaczne różnice dotyczące wyników leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków oraz potwierdzają, że profilaktyka udaru mózgu w tej grupie chorych pozostaje istotnym problemem. (...)


Leki przeciwzapalne mogą pomóc w rehabilitacji po udarze mózgu
Tomasz Kobosz

Wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie sugerują, że skuteczność rehabilitacji po udarze będzie można poprawić za pomocą leków przeciwzapalnych. Zespół prof. dr hab. Małgorzaty Kossut udowodnił niekorzystny wpływ stanu zapalnego na plastyczność mózgu po udarze. Wykazano jednocześnie, że ibuprofen przywraca korze mózgowej zdolności do zmian neuroplastycznych. (...)


Badanie COMPARZ

Pazopanib i sunitynib w leczeniu raka nerkowokomórkowego
Tomasz Kobosz

Badanie III fazy COMPARZ (COMParing the efficacy, sAfety and toleRability of paZopanib vs.sunitinib), w którym porównywano skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję leczenia pazopanibem i sunitynibem – osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy. Badacze wykazali, że pazopanib nie jest gorszy od sunitynibu w zakresie przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS). Wyniki badania ogłoszono podczas Prezydenckiego Sympozjum Kongresu ESMO 2012, które odbyło się 1 października br. w Wiedniu. (...)


 

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego

Młodzież płaci za seks
TK

Największą grupą korzystającą z płatnych usług seksualnych jest młodzież szkolna w wieku 15–17 lat – wynika z badania prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011”, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Na pytanie „Czy kiedykolwiek korzystał/a Pan/Pani z usług agencji towarzyskiej lub innych osób świadczących usługi seksualne za wynagrodzenie (pieniądze, mieszkanie, towary)?” – twierdząco odpowiedziało 14% respondentów w wieku 15–49 lat. Najczęściej odpowiedzi twierdzącej udzielali nastolatkowie (20% w grupie 15–17 lat) i młodzi dorośli (15% w grupie 18–24 lata). (...)


Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego / Młodzież płaci za seks / TK

Medukacja

Bądź LEPszy w testach
Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Bezpłatne studia dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych

W Konkursie na najlepiej zarządzany Projekt Działania 2.3. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2011 roku I miejsce zajął nasz Projekt Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych. Nie osiągnęlibyśmy takich wyników bez ścisłego, dodałabym też wzorcowego współdziałania z Instytucją Wdrażającą – Departamentem Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia, którego dyrektorem jest Michał Kępowicz, a także bez dobrej współpracy z 71 uczelniami z całej Polski, kształcącymi pielęgniarki, pielęgniarzy, położne i położnych na studiach pomostowych w ramach tego Projektu. (...)



 


Zakażenia układu moczowego
Zofia Wańkowicz

Czy posiew moczu jest konieczny do przepisania przez lekarza refundowanej furaginy? (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot