„Służba Zdrowia” nr 71-72 z 7 września 2000 r.


archiwum 2000
 
Leczenie Internetem?
Tomasz Kobosz

W połowie 1999 r. Komisja Europejska w Brukseli zaproponowała Śląskiemu Centrum Rehabilitacji w Ustroniu - jako jedynemu w byłym bloku wschodnim - udział w pilotowym projekcie Patient Internet Café (PIC). Projekt adresowany jest zwłaszcza do pacjentów w podeszłym wieku i polega na zapoznaniu ich z podstawami użytkowania Internetu. Instruktorami są młodzi wolontariusze z krajów Unii Europejskiej (...)


/ Leczenie Internetem? / Tomasz Kobosz
 
Specjalizacje lekarskie - projekt nowelizacji rozporządzenia
Marcin Kowalski

Pod koniec lipca 2000 r. Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie www.mzios.gov.pl zamieściło projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów. Półtoraroczne doświadczenia z wprowadzaniem nowego systemu kształcenia podyplomowego, którym nierzadko towarzyszyło wiele kontrowersji w środowisku lekarskim, przyczyniły się do opracowania kolejnego dokumentu regulującego te kwestie. Na czym mają polegać różnice pomiędzy starymi a nowymi rozwiązaniami? (...)


/ Specjalizacje lekarskie - projekt nowelizacji rozporządzenia / Marcin Kowalski
RUM po lubusku
Krystian Daniel Ślugaj

RUM, czyli Rejestr Usług Medycznych, zainicjowano w Polsce cztery lata temu. Jego celem była kontrola kosztów leczenia. Jednak nie we wszystkich województwach rozwijał się równomiernie. Na terenie Lubuskiego system zaistniał od dwóch lat, ale dopiero od paru miesięcy jest kompletny i w pełni wykorzystywany (...)


Specjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży

Trudna samodzielność
Halina Kleszcz

Przekształcenie Zespołu Poradni Specjalistycznych dla Dzieci, wydzielonego z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, w spółkę 16 lekarzy wcale nie szło gładko (...)


Bez mody na sukces
Marcin Kautsch, Witold Ponikło

Wymagania kas okazały się szokiem dla zakładów. Oto doszło do sytuacji, w której ktoś (kasy) może nie kupić wytwarzanych dotąd usług. Zakłady długo nie mogły (i nadal nie mogą) dojść do siebie, zaczęto więc szukać winnych. Zgodnie z biblijnymi naukami łatwiej jednak znaleźć źdźbło w oku bliźniego niż belkę we własnym. A przecież kasa (wbrew pozorom), to także nasz bliźni (...)


 
Public relations, czyli "kiełbaskowanie otoczenia"
Marek Wójtowicz

Public relations to amerykański pomysł na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy w otoczeniu oraz wzmocnienie zaufania do niej poprzez politykę rozgłosu (publicity) i budowanie atmosfery życzliwości (goodwill). Dosłowne tłumaczenie na język polski – „stosunki publiczne” – brzmiałoby paskudnie. Dlatego ten dział marketingu należałoby nazwać raczej „układami z otoczeniem”, bo u nas wszystko, co się udaje, bywa wynikiem lepszych lub gorszych „układów”. (...)


/ Public relations, czyli "kiełbaskowanie otoczenia" / Marek Wójtowicz
 
Ginekologia dziecięca i dziewczęca a profilaktyka chorób ujawniających się w późniejszym wieku
Izabella Rzepka-Górska

Ginekologia dziecięca i dziewczęca stanowi część ginekologii o szczególnych zadaniach profilaktycznych, prowadzonych wielokierunkowo. Tak się dzieje od 60 lat, a waga problemów sprawia, że krąg zainteresowanych nią lekarzy stale się poszerza (...)


/ Ginekologia dziecięca i dziewczęca a profilaktyka chorób ujawniających się w późniejszym wieku / Izabella Rzepka-Górska
 
Cukrzyca ciężarnych: zapobieganie następstwom
Elżbieta Janczewska

Mimo postępu wiedzy, cukrzyca nadal stanowi istotny problem medyczny i społeczny. Nie oszczędza też ciężarnych, stanowiąc wyzwanie dla diabetologów, położników i neonatologów (...)


/ Cukrzyca ciężarnych: zapobieganie następstwom / Elżbieta Janczewska
 
Infekcje u ciężarnych kobiet
Przemysław Oszukowski, Agnieszka Pięta-Dolińska

Infekcje stanowią istotną przyczynę zachorowalności i śmiertelności zarówno matczynej, jak i płodowej. Czy zmiany w obrębie układu odpornościowego w czasie ciąży powodują wystąpienie niekorzystnych skutków klinicznych? (...)


/ Infekcje u ciężarnych kobiet / Przemysław Oszukowski, Agnieszka Pięta-Dolińska
 
Bacterial vaginosis
Jan Peterek

Bacterial vaginosis (BV) jest zespołem zaburzeń w ekosystemie pochwy, charakteryzującym się nadmiernym wzrostem liczby bakterii, głównie beztlenowych (...)


/ Bacterial vaginosis / Jan Peterek
 
Grzybicze zapalenie pochwy i sromu
Jan Peterek

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu jest najczęstszym schorzeniem kobiet w okresie dojrzałości płciowej. Ocenia się, że 75% kobiet w okresie rozrodczym przebyło jeden epizod grzybiczego zapalenia pochwy i sromu, a 40-50% dwa lub więcej (...)


/ Grzybicze zapalenie pochwy i sromu / Jan Peterek
 
Diagnostyka i wczesne wykrywanie raka jajnika
Marek Spaczyński

Mimo że na przestrzeni ostatnich lat poprawiła się diagnostyka i terapia raków jajnika, to w dalszym ciągu nowotwór ten stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów związanych z nowotworami złośliwymi żeńskich narządów płciowych, zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Zachodniej oraz USA (...)


/ Diagnostyka i wczesne wykrywanie raka jajnika / Marek Spaczyński


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot