Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 9–16/2016
z 11 lutego 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Wartość dodana

Mariusz Gujski

Coraz silniej dają się słyszeć głosy niepokoju różnych środowisk w związku z deklarowanym tu i ówdzie publicznie ostrożnym, a może wręcz negatywnym stosunkiem obecnej ekipy rządzącej do kapitału prywatnego w ochronie zdrowia.


100 dni rządu

Małgorzata Solecka

Pod względem poziomu leczenia jesteśmy w Europie na przedostatnim miejscu. Za nami jest tylko Czarnogóra – wynika z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia. W tym kontekście nie dziwią ogromne nadzieje, pokładane w nowym ministrze zdrowia i jego ekipie. Jednak po niemal stu dniach funkcjonowania rządu trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy te nadzieje nie są na wyrost.


Duże zmiany w POZ

Aleksandra Kurowska

Zgodnie z zapowiedziami, ruszyły prace nad kompleksowymi zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej. Czy zakończą dryfowanie medycyny rodzinnej w systemie?


Co z tymi szpitalami?

Małgorzata Solecka

Projekt założeń zmian w ustawie o działalności leczniczej nadaje się do całkowitej poprawy, bo skutki przyjęcia rozwiązań, proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia, będą dokładnie odwrotne do zamierzonych – przestrzegają organizacje pracodawców. Krytycznie o propozycjach Konstantego Radziwiłła wypowiada się samorząd lekarski i wielu ekspertów.


Awantura o ratowników

Aleksandra Kurowska

Na przełomie marca i kwietnia ma zostać opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie kompetencji ratowników medycznych. Do tego czasu są narażeni m.in. na większe ryzyko pozwów przez pacjentów.


Wolny zawód

Andrzej Sośnierz

Czy zawód lekarza to zawód wolny? Tak. Zawód ten może być wykonywany jako zawód wolny i pewna część lekarzy tak właśnie funkcjonuje


Trend spadkowy

Marek Balicki

Nasz system opieki zdrowotnej jest słabo zorientowany na klienta. Powodów do niepokoju jest dosyć. By sformułować nową strategię, potrzebna jest pogłębiona diagnoza przyczyn kryzysu


Rok próby

Aleksandra Kurowska

Ministerstwo Zdrowia i NFZ chcą już w tym roku zacząć wdrażać w wybranych dziedzinach skoordynowaną opiekę nad pacjentami.


Nieskoordynowana koordynacja

Maciej Biardzki

Przez ubiegłe lata rządzący resortem karmili nas regularnie rozmaitymi hasłami, które miały być kluczem do uzdrowienia systemu opieki zdrowotnej. Było już urynkowienie, było „uszczelnianie systemu”, były także pakiety. Oby pojęcie koordynowanej opieki zdrowotnej nie zostało zapamiętane jako kolejne hasło, które do niczego nas nie doprowadziło, ale pozwoliło na jakiś czas zająć nasze umysły.


Karygodny pomysł

Marek Nowicki

Zawodnik Turowa w mgnieniu oka przystępuje do resuscytacji kibica. Przybiegają ratownicy medyczni, pomagają w masażu serca. Wszystko pięknie, tylko że cała historia jest... sfingowana


Dwa miliony przypadków

Maciej Gajewski

Polska pozostaje obecnie jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, który nie posiada narodowej strategii dla chorób rzadkich


Rosną uprawnienia pielęgniarek

Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia czeka na efekty zmian w zakresie kompetencji pielęgniarek. Na razie część z nich będzie mogła wypisywać leki, ale w przyszłości zdaniem placówek medycznych, mogłyby np. kierować na RTG czy nawet do lekarza specjalisty.


Niesymetryczny dialog

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Dialog, przejrzystość, partycypacja – te pojęcia mają zapewnić obywateli, że ich głos się liczy, gdy zapadają ważne decyzje. Projekty ministerialnych ustaw podlegają publicznym konsultacjom. To ważne, szczególnie w systemie opieki zdrowotnej. Myli się jednak ten, kto sądzi, że konsultacje to realny dialog z obywatelami.


Dlaczego spada zaufanie do lekarzy?

Krzysztof Boczek

W rankingu zaufania do lekarzy opublikowanym w ubiegłym roku przez NEJM („The New England Journal of Medicine”) Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce na 29 możliwych. Wyprzedziła je m.in. Litwa, Chorwacja, Filipiny, a nawet Turcja i RPA. Nas jednak bardziej martwić powinna pozycja Polski w tym rankingu – ostatnia.


System, politycy, media i komunikacja z chorym

"Służba Zdrowia"

Dlaczego tak spadło zaufanie do lekarzy w Polsce? Co należy robić, by je odzyskać? Co już zrobiono w tym zakresie? Zapytaliśmy o to prof. Romualda Krajewskiego, wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.


Dane pod kluczem

Tomasz Kobosz

Ostatnio coraz częściej mówi się o ochronie danych osobowych pacjentów, w szczególności o ich niewystarczającym zabezpieczeniu przez placówki medyczne, a także o uciążliwych – w wielu przypadkach – dla szpitali obowiązkach z tym związanych. O tym, dlaczego ochrona danych pacjentów powinna być dla szpitali jednym z priorytetów z mec. Darią Wierzbińską, wspólnikiem Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. rozmawia Tomasz Kobosz.


Branding w opiece medycznej

Emilia Kowalczyk

W świecie usług medycznych od dawna działają mechanizmy obecne we wszystkich innych sektorach rynku. Prywatna opieka zdrowotna, nieograniczony dostęp do usług medycznych, a przede wszystkim konkurencja, sprawiły, że placówki medyczne muszą stanąć do walki o pacjenta. Kto jeszcze sobie tego nie uświadamia, zapewne szybko przegra.


Po co nam opieka farmaceutyczna?

Dorota Koligat

Idea opieki farmaceutycznej powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu staje się coraz popularniejsza. Głównym jej założeniem jest wypracowanie zmiany w postrzeganiu zawodu farmaceuty.


Cyfrowe złudzenia i nadzieje

Krzysztof Nyczaj

Czy informatyzacja ochrony zdrowia zostanie wstrzymana? Czy Polsce grozi zwrot 400 mln zł unijnej dotacji wydanych na realizację projektu P1? Czy znów czeka nas przesunięcie terminu uruchomienia elektronicznej recepty? O problemach związanych z informatyzacją ochrony zdrowia rozmawiamy z nowym dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – Marcinem Węgrzyniakiem.


Platforma Usług Elektronicznych

Magdalena Sobiak

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług skierowanych do wszystkich klientów ZUS. Jej najważniejszym elementem jest portal internetowy pue.zus.pl. Dzięki tej wygodnej formie kontaktu z ZUS można zrealizować – przez Internet – większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez konieczności wychodzenia z domu.


Wirus zika straszy świat

Krzysztof Boczek

Po eboli świat jest przewrażliwiony. Dlatego epidemia wirusa zika, mimo iż wywołuje znacznie mniej niebezpieczną chorobę, straszy tak samo mocno jak jej afrykańska kuzynka.


Cena bliskości

Halina Pilonis

Większość homoseksualistów uważa, że Truvada na nowo otwiera erę niczym nieskrępowanej intymnej bliskości. Część lekarzy przestrzega jednak, że – stosowana jako profilaktyka HIV – będzie sprzyjać epidemii chorób przenoszonych drogą płciową, a także stanie się przyczyną lekooporności tego wirusa.


Imię jej influenza

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

„Boleść nagła całego ciała, przeszywająca do szpiku kości, z osłabieniem takim, że ani się podnieść z łoża, ani nawet pomyśleć o tym, i febry trzęsące, odbierające resztkę chęci do jadła, oto jaka choroba wzięła mnie w posiadanie. Jedyna pociecha, że i wielu innych się z nią zmaga, bo krąży po mieście i do każdego domu prawie zagląda, nie przebierając w wieku, płci czy stanie” – tak oto pod koniec XIX w. nieznany autor opisywał swoje zmagania z grypą, zwaną także influenzą.


Czego nie wiesz na temat snu…

Krzysztof Boczek

Sen jest tak samo istotnym elementem utrzymywania ciała w zdrowiu, jak dieta czy aktywność fizyczna. Mimo to, 6 na 10 lekarzy w USA nie ma czasu podczas wizyty pacjenta, by zapytać go o to, jak sypia.


Jakość życia. Co to takiego?

Ewa Biernacka

Wydłużył się czas ludzkiego życia. Trwanie biologiczne w tym „dodanym” okresie potencjalnie generuje armię chorób typowych dla późnych lat życia, pajęczynę interakcji leków i specyficznych dla starości problemów. Przed naukami medycznymi stanęło wyzwanie dbania o jakość życia zależną od zdrowia, zwłaszcza w chorobach przewlekłych.


Zdrowie i ciało

Krzysztof Boczek

W jednej filiżance kawy jest ponad... 1000 różnego rodzaju chemikaliów Tylko 26 z nich sprawdzano pod kątem wpływu na zdrowie. Połowa powoduje u szczurów... raka.


Sport to nie relaks

Mariusz Kielar

W trosce o swoje zdrowie coraz więcej Polaków stara się uprawiać różne formy aktywności fizycznej. Część sportowców amatorów stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, wybierając tak intensywne formy treningu, jak triathlon. W jaki sposób monitorować organizm poddawany nagłemu intensywnemu wysiłkowi fizycznemu?


Wegetarianie z przymusu

Halina Pilonis

Czy już niebawem każdy z nas będzie musiał przejść na wegetarianizm? Czy GMO to przyszłość? I dlaczego konieczna staje się współpraca rolnictwa z nauką i medycyną? Zastanawiamy się, jak radzić sobie z głodem i kurczącymi się zasobami Ziemi.


Alzheimera można wyczuć w moczu

"Służba Zdrowia"

Czy powstanie nowe, nieinwazyjne narzędzie do wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera? Jest na to szansa: amerykańscy naukowcy z Departamentu Rolnictwa oraz Instytutu Monella odkryli, że sygnatura zapachowa moczu może się zmienić pod wpływem zmian w mózgu charakterystycznych dla tej choroby, a całkiem możliwe, że także dla innych schorzeń neurologicznych.


Odszedł Ireneusz Zatoński

Witold Zatoński

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia zmarł Irek, mój młodszy o 2 lata brat. Lekarz, który przez niemal pół wieku pełnił posługę lekarską dla mieszkańców podwrocławskiej gminy Żórawina.


bot