Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 76–83/2010
z 18 października 2010 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2010


Z OKŁADKI

Robespierre w spódnicy

Maciej Biardzki

Spośród dokonań Robespierre’a w dziedzinie tworzenia prawa część była trwała, zwłaszcza te związane z wcześniejszą działalnością, ale te najbardziej radykalne – z lat 1793–1794 – albo nie weszły w życie, albo zostały unicestwione przez zwycięskich termidorian. U nas tymczasem ruszyła zapowiadana ofensywa legislacyjna. Kilka kompletnych projektów ustaw skierowano do konsultacji społecznych. Najważniejsze z nich to: projekt ustawy o działalności leczniczej, będący próbą stworzenia jednego aktu opisującego główne zasady działalności systemu, projekt ustawy o refundacji leków i projekt zmian ustawy o zawodzie lekarza. Ich lektura budzi uczucia mieszane. Wiele z propozycji zasługuje na uznanie. Bo jakże się nie cieszyć, że usuwa się nieuzasadnione przywileje dotyczące czasu pracy niektórych grup zawodowych w systemie? Jak nie pochwalić zapowiedzi utworzenia Agencji Taryfikacji, mającej wyceniać koszty świadczeń zdrowotnych? I jak nie poprzeć implementacji dyrektywy przejrzystości do polskiego prawa przy tworzeniu zasad refundacji leków? Albo – dezawuować zasadę odpowiedzialności organu założycielskiego za wynik finansowy podległego mu zakładu? Jednak są w tych projektach zapisy nie tylko dyskusyjne, ale po prostu złe. (...)


ROZMOWA

Porządkujemy rynek leków refundowanych

Z wiceministrem zdrowia Markiem Twardowskim o projektowanych zmianach ustawowych w obszarze refundacji leków rozmawia Paweł Kwieciński. (...)



 


Z WOKANDY

Łatwo jest zaatakować lekarzy, gdy ma się własną gazetę.

JA WAS OPISZĘ!

Helena Kowalik

„Rodzącą wypisano do domu – przeżyła, dziecko nie. Rzeźnia Powiatowa w Szamotułach” – pod takimi tytułami ukazał się reportaż w wychodzącym we Wronkach (woj. wielkopolskie) tygodniku „Gazeta Powiatowa”. Publikację otwiera duże zdjęcie budynku Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Jej treść zaalarmowała mieszkańców okolicznych miejscowości, a także internautów. (...)


Ofiara biernego palenia

Jacek Binkowski

Przed gdańskim sądem pracy toczy się precedensowy proces. Kobieta, która
zachorowała na raka płuc, domaga się od byłego pracodawcy 50 tys. zł odszkodowania. O tym, że rak zaatakował jej płuco, Hanna Niewiadomska dowiedziała się 4 lata temu. Miała wówczas 60 lat i była już na wcześniejszej emeryturze. Za każdym razem lekarze pytali ją, czy ktoś w rodzinie chorował na raka. Odpowiadała, że nie. Pytano więc, czy paliła papierosy albo czy palił ktoś w domu. Odpowiadała, że nigdy nie miała papierosa w ustach i że nikt z jej najbliższych nie palił. Wiedziała natomiast jedno. Na potęgę palono w pokoju biurowym, gdzie przepracowała ponad 30 lat. Kobiecie wycięto płuco, poddano chemioterapii, ale pojawiły się przerzuty. (...)


PRAWO

Skoro pacjent zmarł, szpital nie dostanie pieniędzy

Żaneta Semprich

Wiele szpitali przewędrowało ciernistą drogą, by odzyskać pieniądze wydane na leczenie nieubezpieczonych pacjentów. Szlak został zatem przetarty? Ależ skąd. Właśnie jeden ze śląskich szpitali rozbił się o kolejną przeszkodę. Staranować musiał najpierw przekonanie prezydenta miasta, a potem dwóch instancji samorządowego kolegium odwoławczego, jakoby nie korzystał z „przymiotu strony” w postępowaniu administracyjnym. Postępowanie to miało rozstrzygnąć, czy NFZ zapłaci za przeprowadzone leczenie. A przymiot ów miałby nie przysługiwać szpitalowi domagającemu się pieniędzy za ratowanie nieubezpieczonego, który zmarł. (...)


WSPOMNIENIE

Franciszka nie żyje

Małgorzata Solecka

Oślepiające, październikowe słońce. Kolorowe drzewa. Niebo bez chmurki. Wszystko tak, jak 10 lat temu, gdy w niedzielę 22 października 2000 r. odebrałam pierwszy z kilkunastu telefonów. Wszystkie z jedną wiadomością: „Franka nie żyje”.Franciszka Cegielska, pierwszy minister zdrowia spoza branży medycznej, z krwi i kości samorządowiec, człowiek budzący sympatię i szacunek. Jeden z takich, których odejście zdaje się przeczyć twierdzeniu, że nie ma ludzi niezastąpionych. Franciszki Cegielskiej do tej pory nie zastąpił nikt. Była pierwszym ministrem zdrowia, który na system patrzył oczami obywatela i konsumenta usług zdrowotnych, nie zaś grup interesu działających w ochronie zdrowia. (...)


FELIETONY

Rzeczpospolita z ograniczoną odpowiedzialnością

Aleksandra Gielewska

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek – podczas inauguracji roku akademickiego w UM w Białymstoku – uspokajał zgromadzonych tam rektorów uczelni medycznych, protestujących przeciw zapisom projektowanej ustawy o działalności leczniczej: „Ani uczelnie, ani żadna inna jednostka samorządu nie muszą być obciążane długami szpitali. Wystarczy, że zarządzający obecnie nie będzie się zadłużać”. Rozumiem mniej więcej, co chciał przez to powiedzieć. Rozumiem również, że 34-letni wiceminister, który 3 lata temu, czyli w roku ukończenia swoich studiów na akademii ekonomicznej, został dyrektorem szpitala w Mońkach – nie musi być krasomówcą, bo ma raczej umysł ścisły (wcześniej był księgowym). I sądzę, że zarówno jako księgowy, a potem dyrektor mońkowskiego szpitala nigdy nie dopuścił do sytuacji, by jego zoz przynosił straty. (...)


Samotność „trzeciego wieku”

Marek Wójtowicz

W styczniu 2009 r. Amerykanów zaszokowała przeprowadzka do Białego Domu 71-letniej wdowy Marian Robinson, teściowej prezydenta Baracka Obamy, która postanowiła pomóc mocno zajętej urzędowymi sprawami parze prezydenckiej w wychowaniu swoich dwóch wnuczek. Od razu wymyślono dla niej tytuł „Pierwszej Babci” (ang. First Granny) i podjęto dyskusję nad zanikaniem w wysoko rozwiniętych krajach modelu rodziny wielopokoleniowej. Dyskutowano nad coraz rzadszym w uprzemysłowionych społeczeństwach, codziennym udziałem „babcino-dziadkowym” w wychowaniu młodego pokolenia oraz nad sytuacją osób w tzw. trzecim wieku, opuszczonych przez dorosłe, usamodzielnione dzieci, odstawionych na boczny tor, skazanych na samotność i coraz trudniejsze samodzielne dreptanie po zakupy. (...)


TYLKO FAKTY

Radiochirurgia

Marek Nowicki

Gwałtowny rozwój medycyny coraz bardziej utrudnia odpowiedzi na, wydawać by się mogło, łatwe pytania. Gdzie kończy się zakres wiedzy i działania kardiologów, a gdzie zaczyna królestwo kardiochirurgów? Czy radiochirurgia to bardziej chirurgia, czy radioterapia? To ostatnie pytanie mocno zostało postawione przy okazji montowania pierwszego w Polsce Gamma knife'u – urządzenia do usuwania wiązkami kobaltowymi niewielkich guzów nowotworowych mózgu. Urządzenie montowane jest na terenie Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Przedsięwzięciu patronuje znany neurochirurg prof. Mirosław Ząbek. Profesor jest zachwycony możliwościami urządzenia – dzięki temu, uważa, będzie mógł usuwać dokładniej i skuteczniej m. in. nerwiaki nerwu słuchowego i naczyniaki mózgu. Nóż gamma wszakże jest skuteczniejszy od zwykłego skalpela. (...)


Dostępność

Andrzej Sośnierz

W wypowiedziach wielu osób dyskutujących o problemach służby zdrowia jednym z częściej powtarzających i odmienianych przez wszystkie przypadki słów jest „dostępność”. Wszyscy martwią się o to, aby usługi zdrowotne były jak najłatwiej
i najszerzej dostępne dla pacjentów, wszyscy chcą zwiększać dostępność i ciągle są zaniepokojeni tym, że dostępność usług zdrowotnych jest realnie daleka jeszcze od pożądanego poziomu. Postulat zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych jest w oczywisty sposób słuszny, powszechnie akcentowany i pożądany. Kiedy jednak postulujący zwiększenie dostępności przechodzi do projektowanych przez siebie rozwiązań szczegółowych, wtedy postulat przestaje być tak oczywisty. (...)


Blacha w palcu

Janina Banachowska

Telefon: – Dochtórko, bo mój se obcion palec na blasze, jok krył doch i to obciente mu wisi. Przyjmicie go, bo do śpitola nie pódzie !– To niech przyjdzie.Po niedługim czasie zjawił się chłop z zawiniętym palcem. Przecięcie szło przez staw międzypaliczkowy, staw był otwarty skośnie. Bogiem a prawdą, nadawało się to na ortopedię, gdzie zrobiliby mu to fachowo i goiłoby się z 6 tygodni najmniej, ale chłop się na skierowanie nie godził. Mnie pozwoli robić z tym palcem, co chcę, ale chirurgowi urazowemu nie, i już. (...)


ZE ŚWIATA

Korupcja prozdrowotna

Robert Mojsak

U nas to nie do pomyślenia, ale na Wyspach… W Wielkiej Brytanii płaci się kobietom w ciąży, które rzuciły palenie. Brytyjski Instytut Zdrowia Publicznego wyda na to 100 tysięcy funtów z podatków Brytyjczyków. I wybuchł skandal. Ale czy skandal nie jest najlepszą formą promocji? Pomysł jest prosty. Zachętą do rzucenia palenia jest gotówka. I to wcale nie duża: 20 funtów, które co miesiąc dostanie niepaląca ciężarna, czyli równowartość 3 paczek brytyjskich papierosów. Ale, jak przewidują lekarze, ten pomysł zadziała. A gdy postępy w rzucaniu palenia będą wyjątkowo dobre, to Instytut Zdrowia Publicznego dorzuci też przyszłej matce każdego miesiąca bony o wartości 40 funtów na zakupy w sieciowych sklepach. Za te pieniądze niewiele można kupić, ale przez całą ciążę nazbiera się już 360 funtów w bonach i 180 w gotówce. Razem ponad 500 funtów, a to na Oxford Street wystarczy na nie jedną, a kilka sukienek. (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Rozmowa z Łukaszem Zybaczyńskim, dyrektorem generalnym MSD Polska

Po pierwsze pacjent

W listopadzie ubiegłego roku doszło do połączenia Merck & Co., Inc. i Schering-Plough Corporation. Czy dzisiaj z perspektywy MSD można już mówić o jednej korporacji?
- MSD Polska jest częścią koncernu Merck. Obecnie w korporacji pracuje ok. 100 tys. osób w ponad 140 krajach. Uznawani jesteśmy za drugą firmę farmaceutyczną świata. Pierwszy etap integracji jest już za nami. W kontaktach zewnętrznych z naszymi partnerami jesteśmy jedną organizacją. Jeżeli chodzi o łączenie struktur i stworzenie jednej firmy pod względem prawnym, to taki proces potrwa jeszcze kilka miesięcy. (...)


Pacjent idzie, pieniądze wiszą, szpital leży

Bernadeta Waszkielewicz

„Pieniądz pójdzie za pacjentem” – zakładali twórcy reformy zdrowia. Hasło piękne, tylko co roku okazuje się, jak bardzo fałszywe. Pacjentów szpitalom nie brakuje – pieniędzy za ich leczenie tak. Niektórym mniej, innym bardziej. Problem nadwykonań w służbie zdrowia jest niekończącą się historią. Bez happy endu. Minister zdrowia o problemie nadwykonań mówić nie chce. Woli gromić szpitale i organy założycielskie za długi. – Tak dłużej być nie może! Zadłużenie szpitali znowu wynosi prawie 10 mld zł. Tyle, co 10 lat temu, a przez ten czas wpakowaliśmy w ich oddłużenie 20 mld zł – alarmowała Ewa Kopacz, goszcząc na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. (...)


Przychodzi kurier do apteki

Beata Majewska

Internetowe apteki po dwóch latach względnego spokoju ponownie znalazły się
na celowniku Ministerstwa Zdrowia. Choć biznes jeszcze kwitnie, przygotowane przez resort zmiany w prawie mogą wręcz zagrozić ich istnieniu. Kość niezgody? Odbieranie przesyłek z lekami zakupionymi w e-aptece przez kurierów, czyli określenie, co dokładnie znaczy „handel wysyłkowy leków”. Do tej pory sprzedaż wysyłkowa leków ordynowanych na receptę, także kupowanych przez internet, była w Polsce zakazana. Tak wynikałoby z Prawa farmaceutycznego oraz rozporządzenia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz.U. z 2008 r. nr 60, poz. 374), o które 2 lata temu toczyła się batalia między przedsiębiorcami sprzedającymi leki przez internet a resortem zdrowia. (...)


Bankrut na prostej

Elżbieta Południk

Miejsce i czas akcji: Bielsk Podlaski, szpital powiatowy, 2002 rok. Wstrzymane dostawy leków, żywności, oleju opałowego. Kilkumiesięczne opóźnienia w wypłacie pensji i bunt załogi, grożącej wypowiedzeniami. Realna wizja zamknięcia szpitala i ewakuacji pacjentów. Minęło osiem lat. Szpital to jedna z najnowocześniejszych placówek powiatowych, honorowana laurami w rankingach. Cud? A może – nie ma cudów? (...)


Katharsis prywatnych szpitali

MIM

– Prywatny szpital, jeśli ma wysokie standardy obsługi pacjenta i świadczy usługi finansowane z pieniędzy publicznych, jest również dobrem publicznym – powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas wizyty w jednym z największych szpitali w Polsce, Scanmed Szpitalu św. Rafała w Krakowie. Wizyta przedstawiciela rządu w prywatnej placówce jest traktowana w środowisku niepublicznej ochrony zdrowia jako wydarzenie przełomowe po kampanii prezydenckiej, w czasie której niepubliczne zozy stały się elementem rozgrywek politycznych. Wizytowany przez Ewę Kopacz Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie – to działająca od ponad roku wielospecjalistyczna 120-łóżkowa placówka szpitalna, wybudowana całkowicie w ramach prywatnej inwestycji Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Progress SA. (...)


PSYCHOLOGIA

Przebojowi kontra przegrani

Paweł Słupski

O jednych ludziach powiemy: przebojowi, spełnieni, pełni satysfakcji z życia. Ot, wygrali walkę z losem. Drudzy często nawet sami klasyfikują się jako ci, którzy zmarnowali szansę życiową, ponieśli porażkę, są przegrani. Co o tym decyduje? I dlaczego tak trudno pomóc tym drugim, na długo tracącym wiarę w siebie? Mało kto z nas z łatwością nie dostrzeże tych, o których możemy powiedzieć, że są przebojowi, że „udało im się w życiu”, wygrali walkę z losem. Równie nietrudno nam wyłuskać z otoczenia tych, którzy w życiu radzą sobie znacznie gorzej – wciąż mają kłopoty, przegrywają walkę z losem, ponoszą wiele porażek. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z DROGI...

Reformom - tak

Andrzej Musiałowicz

Polityka personalna w wielu instytucjach, na które wpływ ma władza publiczna, najczęściej jako jedyny właściciel, przyprawia o zawrót głowy. Brak wyobraźni decydentów kłóci się tu o palmę pierwszeństwa z brakiem wyobraźni osób podejmujących się niewiarygodnie trudnych czasem wyzwań, właśnie z nadania publicznej władzy. Nie czas i miejsce na podawanie przykładów, ale odkąd sięgnę pamięcią, coraz słabszą, niestety, co chwila dowiadujemy się z publikatorów o różnych dziwnych nominacjach. A podstawowym kryterium jest tu znajomość kandydata z decydentem. Nieważne skąd – ze szkoły, z żaglówki, od fryzjera. (...)


OKIEM PREZESA

Reformy?

Janusz Atłachowicz

Czytam w prasie, że „Minister Zdrowia ogłosiła podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy deklarację dotyczącą przeprowadzenia kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia”. No, i zastanawiam się w takim razie, czym było to, co wdrożył rząd Jerzego Buzka w 1999 r.? Albo czym były lepsze lub gorsze zmiany, wprowadzane do systemu przez kolejnych ministrów zdrowia? Gdy nastała minister Kopacz, to rozpoczęła od sprzątania i porządkowania bałaganu po poprzednikach. Obecna zapowiedź przeprowadzenia kompleksowej reformy jest więc jakby uzasadniona. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Z życia stażystki

Maja Sztaudynger

Czekałam na ten dzień 6 lat. A właściwie – od przedszkola, bo wtedy właśnie postanowiłam, że będę lekarzem. Dla większości Polaków był to dzień jak inny. A ja, jadąc autobusem i patrząc na spływające po szybie strugi deszczu, z pewnym niedowierzaniem powtarzałam w myślach: to już dzisiaj, ten jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Impreza miała być uroczystym spotkaniem młodych adeptów sztuki medycznej. Okazała się… zgromadzeniem ponad 80 osób w niewielkim pokoiku. Większość przybyłych kobiet miała na sobie eleganckie suknie w stonowanych kolorach, panowie przywdziali garnitury, mniej lub bardziej błyszczące. A im bardziej błyszczący garnitur, tym lepsza marka zaparkowanego samochodu przed budynkiem izby lekarskiej. Ci najmniej rzucający się w oczy siedzieli w połowie przemoknięci, usiłując ukryć parasol między krzesłami. (...)


KLINIKA

Z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim rozmawia Ewa Biernacka

Aktualne trendy w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych

Wiele decyzji podejmujemy wciąż empirycznie, ale to nie oznacza, że antybiotykoterapia ma być oparta na wrażeniu lekarza, czy pacjent wygląda na takiego, który ma infekcję bakteryjną, czy wirusową. Najważniejsze jest wykluczenie tych zakażeń, które są najgroźniejsze – czyli wywołane przez zjadliwe patogeny bakteryjne. Jeśli zakażenie jest lekkie, to możemy poczekać, dajemy leki objawowe, udrożniamy nos, zmniejszamy ból gardła, ale nie dajemy antybiotyku. Przy wyborze antybiotyku kierujemy się zaś wytycznymi. One wskazują nam, jakie bakterie najczęściej wywołują zakażenia gardła, zatok czy ucha. W Polsce najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego jest pneumokok i jest on w większości przypadków wrażliwy na amoksycylinę. To oznacza, że lekarz powinien zlecić podawanie tego antybiotyku, dopóki diagnostyka nie zweryfikuje tej informacji. (...)


Nowości w leczeniu cukrzycy

Krzysztof Wróblewski

Cukrzyca typu 2 osiągnęła rozmiary światowej epidemii. W ciągu ostatnich 25 lat liczba osób na nią chorujących w Stanach Zjednoczonych podwoiła się, natomiast w krajach azjatyckich (Indie, Chiny, Tajlandia) wzrosła od 3 do 5 razy. Wg danych WHO, na całym świecie w 2007 r. na cukrzycę chorowało ponad 246 mln osób i szacuje się, że do 2025 r. liczba ta wzrośnie do 380 mln. Z kolei stan określany jako „przedcukrzycowy” w 2007 r. stwierdzanou 308 mln osób. W ciągu najbliższych 15 lat liczba ta wzrośnie do 418 mln. Obecnie prowadzonych jest wiele badań dotyczących skutecznego leczenia cukrzycy, z ograniczoną do minimum częstością występowania hipoglikemii. Prym wiodą tu terapie oparte na osi inkretynowej. (...)


Nowe wytyczne dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków

Marcin Wełnicki

W sierpniu bieżącego roku, podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie, zaprezentowano nowe wytyczne ESC dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków. Nowy dokument stanowi modyfikację ostatnich wytycznych z 2006 r. Na podstawie najnowszych wyników badań klinicznych i metaanaliz zaproponowano m.in. uproszczenie podziału tej arytmii. Nadal wyróżnia się: napadowe, przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków, każde z nich zostało jednak przedefiniowane. (...)


NAUKA

Nobel 2010 za in vitro

Rafał Gryszkiewicz

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny przyznano Robertowi Edwardsowi za „opracowanie metody zapłodnienia in vitro”. 85-letni emerytowany profesor Uniwersytetu Cambridge otrzyma 10 mln koron szwedzkich (ponad 4 mln zł), a ceremonia wręczenia nagrody będzie miała miejsce 10 grudnia w Karolinska Instututet w Sztokholmie. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, iż odkrycie IVF (in vitro fertilization) umożliwiło leczenie niepłodności, choroby dotykającej ponad 10% par na całym świecie. Ukoronowaniem prac Roberta Edwardsa były narodziny pierwszego „dziecka z probówki”. Louise Brown przyszła na świat 25 lipca 1978 r. i jest obecnie 32-letnią matką zdrowego (poczętego naturalnie) 4-latka. (...)


Tapentadol wkracza do Europy

Tomasz Kobosz

Pierwszy od ponad 25 lat nowy lek przeznaczony do leczenia ostrego i przewlekłego bólu, tapentadol – przy tej samej skuteczności co klasyczne leki opioidowe – charakteryzuje się znacznie lepszym profilem tolerancji leczenia. Tapentadol należy do nowej klasy farmakologicznej leków przeciwbólowych, tzw. MOR-NRI (agonista receptora opioidowego μ i inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny). Oba mechanizmy działania (MOR i NRI) uzupełniają się wzajemnie, zapewniając skuteczność tapentadolu w leczeniu bólu nocyceptywnego i neuropatycznego. Na poziomie OUN tapentadol hamuje przewodzenie impulsów bólowych poprzez aktywację pre- i postsynaptycznych receptorów opioidowych μ. Aktywuje też zwrotny wychwyt noradrenaliny, zwiększając w ten sposób jej stężenie w szczelinie synaptycznej i aktywuje receptory alfa-2 w błonie postsynaptycznej, co prowadzi do zahamowania przewodzenia impulsów bólowych do wyższych partii OUN. (...)


Europejski przegląd niewydolności serca

Marcin Wełnicki

Podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Sztokholmie ogłoszono wstępne wyniki europejskiego przeglądu pacjentów z niewydolnością serca (European Heart Failure Survey). Wieloośrodkowe, międzynarodowe, prospektywne badanie pilotażowe, w którym udział bierze również Polska, ma na celu uzyskanie danych epidemiologicznych dotyczących występowania niewydolności serca w Europie. Ma też ocenić zasady ambulatoryjnej i szpitalnej diagnostyki oraz leczenia pacjentów obciążonych tym schorzeniem. (...)


Włoskie sztuczne serce

Rafał Gryszkiewicz

2 października br. watykański szpital dziecięcy Bambino Gesu w Rzymie
poinformował o pierwszej na świecie operacji wszczepienia stałego sztucznego serca. W oficjalnym komunikacie podano, że pacjentem był 15-letni chłopiec z chorobą, która wykluczała go jako biorcę przeszczepu od zmarłego dawcy. 10-godzinny zabieg implantacji urządzenia przeprowadzono 8 września. „Sztuczne serce” – nazwane tak przez włoskich lekarzy – faktycznie jest pompą hydrauliczną zasilaną elektrycznie, o długości ok. 5 cm i wadze 400 g, łączącą lewą komorę z aortą zstępującą. Nie zastępuje w pełni pracy serca, ale zbudowany w ten sposób równoległy obieg krwi odciąża niewydolną lewą komorę. Baterie zasilające znajdują się natomiast na zewnątrz organizmu, przymocowane do paska, co zapewnia pacjentowi pełną mobilność i umożliwia opuszczenie kliniki.


Wiemy, ile mamy HCV

Tomasz Kobosz

Brak rozległych i miarodajnych badań powodował, że do tej pory odsetek zakażonych w populacji polskiej jedynie szacowano. Wg założeń Polskiej Grupy Ekspertów HCV (PGE HCV) przyjmowano, że zakażenie dotyczy 1,9% polskiego społeczeństwa, czyli 730 tys. osób, z czego zdiagnozowano jedynie ok. 2% przypadków. Najnowsze badania, przeprowadzone w ostatnim kwartale 2009 r. przez PGE HCV i firmę Roche Polska, potwierdziły te szacunki. Przeciwciała anty-HCV wykryto u 1,9% z 26 tys. badanych. Jest to najbardziej wiarygodna i największa do tej pory polska próba badanych. Z grupy tej do dalszych analiz statystycznych wyselekcjonowano 18 233 osoby (wyłącznie pełnoletnie), które wyraziły zgodę na pobranie krwi do badań w tym kierunku oraz wypełniły ankietę epidemiologiczną. (...)


Prostata na celowniku

Ewa Stępień

Lubelskie ośrodki urologiczne chcą nadążyć za nowoczesną medycyną na europejskim poziomie. Testują lasery oraz histoskaning, nowatorską metodę diagnostyczną pozwalającą dostrzec w prostacie to, co nie jest widoczne dla oczu oraz aparatów ultrasonograficznych. 1. Szpital Wojskowy w Lublinie we współpracy z Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego kierowaną przez prof. Krzysztofa Bara testują laser tulowy o mocy średniej od 5 do 150 W, zaś urologia Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie wydzierżawiła i pracuje na laserze zielonym. Różnica polega nie tylko na barwie światła – tulowy ma pomarańczową wiązkę. Laser zielony stosowany jest głównie w chorobach przerostu prostaty, tulowy ma szerokie zastosowanie – w neurochirurgii, leczeniu raka, gastroenterologii, laparoskopii, chirurgii ogólnej, pneumonologii, chirurgii tkanek miękkich, a także do udrażniania zwężeń cewki moczowej, wycinania guzów pęcherza, resekcji prostaty, wapoenukleacji prostaty, częściowej resekcji nerki, laserowej litotrypsji. (...)


Nowy lek stosowany w terapii białaczek i chłoniaków dopuszczony do obrotu w Polsce

Tomasz Kobosz

Bendamustyna to lek o unikalnej budowie chemicznej, będącej wynikiem połączenia cząsteczki leku alkilującego z analogiem nukleozydów purynowych. Dzięki takiej właśnie strukturze wykazuje ona aktywność w chorobach limfoproliferacyjnych, zwłaszcza chłoniaku nieziarniczym, przewlekłej białaczce limfocytowej i chłoniaku Hodgkina, jak również w raku piersi. W 2008 r. Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) wpisało bendamustynę na listę najważniejszych osiągnięć klinicznych w dziedzinie leczenia nowotworów, mających największy potencjał poprawy skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych. Cytotoksyczne działanie bendamustyny ujawnia się zarówno po zastosowaniu leku w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi, zwłaszcza z rytuksymabem. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Dyrektywa da napęd

Halina Pilonis

Dyrektywa o transgranicznym ruchu pacjentów będzie jak poruszony kamień
na dnie kamieniołomu, który spowoduje zawalenie się całego systemu – uważa
Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych. Samorząd lekarski i OZZL opowiadają się za jej wdrożeniem, bo ich zdaniem, zlikwiduje limitowanie świadczeń. W ciągu 3 miesięcy Parlament Europejski zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu dyrektywy w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej. Daje ona choremu prawo uzyskania zwrotu kosztów leczenia w innym państwie UE w wysokości ceny tego świadczenia w jego ojczyźnie, czyli umożliwia swobodny wybór miejsca leczenia na terenie całej Wspólnoty. (...)


Konferencje „Współdziałajmy”

RF

Tylko wspólne działanie wielu podmiotów odpowiedzialnych za ochronę
zdrowia umożliwia kompleksową i skuteczną profilaktykę chorób nowotworowych – to jeden z wniosków cyklu konferencji Ogólnopolskiego Programu Samorządowego „Współdziałajmy”, które odbyły się w 10 miastach w całej Polsce. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem przedstawicieli samorządów lokalnych. Ochrona zdrowia mieszkańców jest przecież jednym z ich priorytetów, zarazem tworzone obecnie samorządowe programy profilaktyczne muszą mieć pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, a to – oprócz wyzwań finansowych – oznacza dodatkowe wyzwania organizacyjne. Tylko do końca września do AOTM wpłynęło 120 wniosków o ocenę takich programów. (...)


Rak jelita grubego – problem wciąż nierozwiązany

Renata Furman

Od roku prowadzimy cykl debat na temat problemu społecznego, jakim jest w Polsce rak jelita grubego – trzeci nowotwór pod względem liczby zgonów. (...) Na początku października do udziału w redakcyjnej dyskusji przyjęli zaproszenie: Barbara Wójcik-Klikiewicz, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Centrali NFZ, Edyta Matusik z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Wojciech Matusewicz, prezes AOTM i doc. Tadeusz Pieńkowski, wojewódzki konsultant ds. onkologii klinicznej na Mazowszu. Nasi goście skupili się na odpowiedzi na pytanie, co w ciągu minionego roku zmieniło się w naszym kraju, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnego leczenia raka jelita grubego. (...)


VI Dni Higieny – Krynica-Zdrój 2010

O zakażeniach i o prawie

Tomasz Kobosz

Ponad 250 lekarzy, epidemiologów, farmaceutów i pielęgniarek epidemiologicznych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Belgii i Niemiec wzięło udział w zorganizowanej w Krynicy-Zdroju konferencji „VI Dni Higieny”. Podczas konferencji zaprezentowano nowatorskie oprogramowanie do rejestracji i analizy przypadków zakażeń szpitalnych EPICOM, stworzone przez Narodowy Instytut Leków. Wdrożenie systemu EPICOM w polskich szpitalach umożliwi sprawny monitoring zakażeń, pozwoli łatwiej ustalać ich źródła, częstotliwość występowania i pomoże w efekcie skuteczniej je zwalczać. (...)


Nieeuropejskie RZS

Halina Pilonis

– Nie mogę już słuchać, że biedny Polak jest źle leczony na RZS, bo nie ma
dostępu do leków biologicznych. Zapewniam, że polscy pacjenci mogą się leczyć
według standardów europejskich – mówi prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii. – Jednak pacjenci tego nie robią. Dlatego, jeśli chodzi o ciężkość przebiegu RZS, jesteśmy wicemistrzami Europy. Gorzej jest tylko w Serbii. Zdaniem krajowego konsultanta ds. reumatologii, wynika to przede wszystkim z faktu, że chorzy się nie leczą. Część dlatego, że obawia się działań niepożądanych metotreksatu. Pozostali szukają metod alternatywnych. (...)


Sport to zdrowie – także dla dzieci z astmą

Paweł Traczewski

U 40% dzieci chorych na astmę występuje powysiłkowy skurcz oskrzeli
(excercise induced bronchiorestriction). W zapobieganiu atakom duszności zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, jednak tylko w niektórych okolicznościach. Wbrew obiegowym opiniom, wysiłek fizyczny odgrywa bowiem istotną rolę w leczeniu astmy dziecięcej. Zagadnienie to było głównym tematem konferencji pt. „Wyprzedź jesienny atak astmy”. Kulminacja zaostrzeń astmy przypada na całym świecie na 38. tydzień roku, czyli koniec września. W miesiącu tym dochodzi do 25% związanych z astmą hospitalizacji i wizyt w oddziałach ratunkowych. (...)


Zdrowa gmina

Halina Pilonis

Gratuluję pacjentom mieszkającym na terenie gmin, których władze dbają o zdrowie mieszkańców – mówił dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii, podczas rozstrzygnięcia konkursu Zdrowa Gmina (16 września br.).Dodał, że nie bez powodu konkurs odbywa się w tym samym roku co wybory samorządowe, ponieważ mieszkańcy gmin powinni zwrócić uwagą, kto z kandydujących na stanowisko wójta jako priorytet stawia kwestie związane ze zdrowiem. Pilotażowy konkurs Zdrowa Gmina, którego organizatorem jest Polska Unia Onkologii, miał zmobilizować władze gmin, by te zachęcały swoich mieszkańców do korzystania z onkologicznych badań profilaktycznych: mammografii, cytologii i kolonoskopii – finansowanych przez NFZ i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. (...)


I Samorządowy Kongres Zdrowia

Kto chce więcej – dopłaca

Joanna Sielska

Niepokojące prognozy, kolejna próba odpowiedzi na zasadnicze pytania, w tym – jak usprawnić system oraz zaskakujący konsens byłych ministrów zdrowia – to wynik obrad samorządowców z całego kraju. Z poznańskiego Kongresu nie wyjechali pokrzepieni. Głównie dlatego, że o wypracowanych podczas debat postulatach nie mieli z kim rozmawiać. Zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej mówiono o tym, jak jest, a być nie powinno. Paradoksy obecnego systemu wypunktowała Elżbieta Hibner, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Dowodziła np., że jeśli każdy samorząd ustawowo odpowiedzialny jest za wszystko, czyli za ochronę zdrowia, za promocję i profilaktykę – to znaczy, że nie odpowiada za nic. Zbyt szeroki zakres nałożonych obowiązków przytłacza bowiem samorządy. (...)


e-Zdrowie w Polsce i UE

Krzysztof Nyczaj

„Europa to lider we wdrażaniu rozwiązań w zakresie e-zdrowia” – to konkluzja dr. Karla Stroetmanna, eksperta ds. e-zdrowia, która padła na wrześniowym sympozjum na temat e-zdrowia w Brukseli. Ponad 100 przedstawicieli ministerstw zdrowia państw członkowskich, stowarzyszeń oraz instytucji europejskich zainteresowanych obszarem e-zdrowia uczestniczyło w warsztatach, na których zaprezentowano najlepsze praktyki w tym zakresie. Okazuje się, że w porównaniu z sytuacją sprzed 4 lat, gdy poszczególne państwa członkowskie posiadały strategie na dość wysokim poziomie ogólności, obecnie prawie wszystkie dysponują dokumentami, w których określono m.in. szczegółowe cele oraz metody ich osiągania. (...)


VIII Zjazd PTMR

Urszula Fiodorow

W ciągu roku odbywa się wiele spotkań lekarzy rodzinnych. Jednym z największych, które zorganizowano już po raz ósmy, był Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej (PTMR), który w dniach 9–11 września zgromadził w Warszawie ponad 1500 uczestników. Organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia podjęła się Klinika Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Kazimierza Wardyna. (...)


Dbajmy o serce

HP

– Już 9% dziewiętnastolatków ma nadciśnienie tętnicze, a to pierwszy objaw miażdżycy – mówi prof. Zbigniew Gaciong. Dlatego tegoroczna edycja akcji „Servier dla Serca” koncentrować się będzie na uświadomieniu Polakom, jak ważne są nie tylko regularne badania umożliwiające wczesną diagnozę, ale również zdrowe zachowania, eliminujące ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. „Mamo, Tato, dbajmy o serce” – pod takim hasłem rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej „Servier dla Serca”. Mobilna „Kardiologiczna Poradnia Servier” po raz ósmy wyruszy w trasę, by zaoferować mieszkańcom 15 miast w Polsce bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w zakresie diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych. (...)






bot