Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 75–77/2000
z 21 września 2000 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2000


KLINIKA

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego

Leokadia Bąk-Romaniszyn, Ewa Małecka-Panas

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego (rzjg) charakteryzuje się biegunką o różnym nasileniu i obecnością na ścianie jelita grubego błon rzekomych. Powstaje w wyniku kolonizacji w jelicie i działania toksyn produkowanych przez Clostridium difficile (C. difficile), po zmianie mikroflory jelitowej w następstwie antybiotykoterapii.


Niewydolność serca - rosnący problem współczesnej kardiologii

Joanna Szachniewicz, Jolanta Petruk-Kowalczyk, Agnieszka Kaczmarek, Krzysztof Reczuch, Waldemar Banasiak, Piotr Ponikowski

W ostatnich latach niewydolność serca (NS) stała się jednym z poważniejszych problemów zdro­wot­nych, którego skala zaczyna przybierać rozmiary epidemii. NS jest obecnie jedyną chorobą układu sercowo-naczyniowego o wciąż wzras­tającej częstości występo­wania. (...)


Nadciśnienie tętnicze

Dariusz Jagielski, Artur Fuglewicz, Mirosław Pieróg, Elwira Metner, Piotr Ponikowski, Waldemar Banasiak

W lutym 1999 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) ogłosiły najnowsze stanowisko dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Informacje przedstawione w niniejszym artykule uwzględniają powyższe stanowisko (...)


Choroba niedokrwienna serca - współczesne zasady postępowania

Krzysztof Reczuch, Adam Porada, Artur Telichowski, Wojciech Rubin, Waldemar Banasiak, Piotr Ponikowski

Na chorobę niedokrwienną serca umiera co roku więcej kobiet niż na wszystkie nowotwory razem wzięte! Według statystyk, prawie co druga kobieta umiera z powodu chorób układu krążenia, podczas gdy z powodu raka sutka jedna na 25! (...)


Choroba wrzodowa u dzieci i młodzieży

Izabela Płaneta-Małecka

Jedna z najgłębszych tajemnic patologii przewodu pokarmowego, znana i opisywana już 350 lat p.n.e. przez Dioklesa z Koryntu, a po raz pierwszy wyodrębniona jako choroba wrzodowa przez Bailliego w 1799 r. nad którą - z racji jej częstości występowania w każdym wieku i ciężkich powikłań - pracują największe ośrodki gastroenterologii na świecie, jest chorobą zapalną (...)


Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate) w świetle współczesnych poglądów

Elżbieta Czkwianianc

Mukowiscydoza jest ogólnoustrojową, wieloukładową chorobą dziedziczną, dotyczącą dzieci oraz dorosłych, polegającą na obturacji gruczołów wydzielania zewnętrznego i postępującym, nieodwracalnym zwłóknieniu narządów, które w swej architekturze charakteryzują się budową gruczołową. Kluczowe organy dotknięte tą chorobą to: płuca, trzustka, jelito i wątroba (...)


Postępy w gastroenterologii, hepatologii i żywieniu

Jerzy Socha

Na ostatnich kongresach krajowych i zagranicznych, w tym na I Światowym Kongresie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w Bostonie (5-8 sierpnia 2000 r.) podsumowywano dotychczasowy dorobek, wytyczając kierunki badań naukowych i zastosowania ich wyników w praktyce w najbliższej przyszłości (...)


AKTUALNOŚCI

Refundacja coraz kosztowniejsza

Aleksandra Gielewska

Kasom chorych w wyniku kontroli udało się odzyskać prawie 3 mln zł od aptek lub lekarzy z tytułu zwrotu nieuzasadnionych kosztów refundacji. Jednakże wszyscy mają świadomość, że same kontrole nie są panaceum na racjonalizację wydatków na leki (...)

 


Pielęgniarki kontra pracodawcy

Anna Jarosz

Pielęgniarki zapowiadają wchodzenie w spory zbiorowe ze swymi pracodawcami - grożą nawet odchodzeniem od łóżek chorych, jeśli negocjacje z dyrekcjami zakładów pracy nie przyniosą satysfakcjonujących je rozwiązań (...)


Restrukturyzacja 2000

Anna Jarosz

Podczas ostatniego posiedzenia Krajowego Komitetu Sterującego oceniono osiem regionalnych programów restrukturyzacji. Na kolejne spotkanie przełożono rozpatrzenie programów dla województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. (...)


SZPITAL POLSKI

Casemix w australijskich szpitalach

Chris Brook

Wiktoria była w Australii pierwszym stanem, w którym we wszystkich szpitalach publicznych wprowadzono finansowanie w systemie casemix. Stan ten uważa się wciąż za najlepszy w całej Australii pod względem praktycznego zarządzania opieką zdrowotną. Departament Opieki Społecznej Wiktorii wprowadził system finansowania casemix 1 lipca 1993 r., gdy wystąpiła potrzeba dokonania znacznych cięć finansowych w budżecie przeznaczonym na służbę zdrowia. (...)


Informacja w nowoczesnej medycynie i farmacji

Jacek Pomadowski

Wdzisiejszych czasach informacja jest najcenniejszym i najbardziej poszukiwanym towarem. W medycynie staje się częścią procesu terapeutycznego i bez wątpienia wpływa na jego wyniki, jest więc także nieodłączną częścią dobrej praktyki lekarskiej (...)


Polityka kontra zdrowy rozsądek

Tomasz Sławatyniec

Niektórym wydaje się, że kierować szpitalem to nic szczególnie trudnego, ale zwłaszcza dzisiaj, w okresie trudnych przemian i przekształcania całego systemu zarządzania, do pełnienia tej funkcji potrzebna jest przede wszystkim ogromna wiedza, ale i wielka pokora. Także umiejętność negocjowania i woli znajdowania kompromisów, albowiem stopień frustracji pracowników ochrony zdrowia osiągnął apogeum (...)


NIK o zakupach aparatury laboratoryjnej

Tomasz Sienkiewicz

NIK skierowała 5 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektorów i głównych księgowych - zarzucono im niedopełnienie obowiązków w zakresie racjonalnego gospodarowania i zarządzania mieniem jednostek, a wskutek tego - narażenie interesu publicznego na szkodę (...)






bot