„Służba Zdrowia” nr 98-99 z 14 grudnia 2000 r.


archiwum 2000
 
Stan wojenny w służbie zdrowia?
Aleksandra Gielewska

Strajk pielęgniarek i położnych miałby sens, gdyby żądaniem był wzrost globalnych nakładów na ochronę zdrowia, bo wówczas rząd i parlament byłyby partnerem do rozmów. Jeśli dojdzie do generalnego strajku - może on tylko pogorszyć sytuację niektórych szpitali, a w konsekwencji także pielęgniarek, grożąc tym ostatnim utratą minimalnych zarobków i miejsc pracy (...)


/ Stan wojenny w służbie zdrowia? / Aleksandra Gielewska
 
Nagrody Ministra Zdrowia 2000

6 grudnia 2000 r. odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród Ministra Zdrowia wybitnym przedstawicielom nauk medycznych i wyróżniającym się pracownikom zakładów opieki zdrowotnej. (...)


/ Nagrody Ministra Zdrowia 2000 /
 
Strajki pielęgniarek: Posłowie kontra rząd

8 grudnia Sejm wysłuchał informacji rządu o sposobach rozwiązywania konfliktu płacowego w służbie zdrowia. Poniżej - fragmenty wystąpienia ministra zdrowia Grzegorza Opali i posłów zabierających głos w imieniu klubów i kół poselskich,
a także - skrót dyskusji poselskiej oraz odpowiedzi ministrów (...)


/ Strajki pielęgniarek: Posłowie kontra rząd /
 
Z Sejmu: Kontrowersyjna nowelizacja
Mariola Pietraszek

Proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o puz, polegająca na podwyższeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne z 7,5 do 7,75 proc., uszczupli budżety samorządów terytorialnych o 242 mln zł - zauważyli posłowie podczas posiedzenia Sejmu 8 grudnia br. Ponieważ na razie nie wiadomo, w jaki sposób zrekompensować tę kwotę, marszałek Sejmu podjął decyzję, by o tydzień przełożyć głosowanie nad przyjęciem nowelizacji ustawy (...)


/ Z Sejmu: Kontrowersyjna nowelizacja / Mariola Pietraszek
 
Budżet 2001: Znowu mniej na zdrowie
Mariola Pietraszek

Nakłady z budżetu państwa na ochronę zdrowia w 2001 r., według projektu ustawy budżetowej - zmaleją - do poziomu 87% nakładów ubiegłorocznych. Będą stanowić 2,1% ogółu wydatków całego budżetu państwa. Wyniosą 3,5 proc. PKB, a więc o 0,3 proc. mniej niż w br. (...)


/ Budżet 2001: Znowu mniej na zdrowie / Mariola Pietraszek
 
Krytą żabką po piasku
Wojciech A. Marciniak

Dla potrzeb systemu rynkowego prywatyzujemy poz i specjalistykę. Argumentu o wdrażaniu mechanizmów rynkowych używano wprowadzając kasy chorych. I co? Kasy zablokowały ich wprowadzenie LIMITAMI świadczeń! Ten, kto lepszy i do kogo ciągną pacjenci, nie tylko nie ma lepiej, ale traci, bo musi leczyć chorych, a pieniędzy dostaje coraz mniej (...)


/ Krytą żabką po piasku / Wojciech A. Marciniak
 
List otwarty Prezesa Zarządu Oddziału Centralnego STOMOZ do Pani Elżbiety Hibner, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia

Członkowie Oddziału Centralnego Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej zobligowali mnie do przekazania, iż jesteśmy zbulwersowani wypowiedziami, które padły z Pani ust w trakcie wyemitowanego 5 grudnia br. przez Telewizję Łódź "Wieczoru publicystycznego" (...)


/ List otwarty Prezesa Zarządu Oddziału Centralnego STOMOZ do Pani Elżbiety Hibner, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia /
Samorząd terytorialny i kasy chorych a Narodowy Program Zdrowia
Anna Jarosz

14 i 15 grudnia br. spotkają się w Warszawie uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pt: "Współpraca samorządu terytorialnego i kas chorych w zakresie realizacji Narodowego Programu Zdrowia. Praktyka i założenia na rok 2001". Konferencji patronuje Związek Powiatów Polskich i Rada Krajowego Związku Kas Chorych (...)


180 lat Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego
Jerzy Jurkiewicz

180 lat temu, 6 grudnia 1820 r., siedmiu warszawskich lekarzy powołało (wzorem założonego wcześniej Towarzystwa Wileńskiego) zawodowo-naukową "assocyacyę". Wkrótce należało do niej 38 z 42 lekarzy działących w ówczesnej, 100-tysięcznej Warszawie. Tak narodziła się najstarsza z działających dziś w Polsce organizacji medycznych - Towarzystwo Lekarskie Warszawskie (...)


Akredytacja w szpitalu promującym zdrowie

Pracownicy szpitala wobec jakości
Krystian Oleszczyk, Urszula Erfurt

Problemu jakości w opiece zdrowotnej (podobnie jak w innych dziedzinach działalności produkcyjnej czy usługowej) nie można traktować w kategoriach statycznych. Nie istnieje docelowa, ostatecznie zdefiniowana, doskonała jakość, podobnie jak nie istnieją doskonałe raz na zawsze struktury organizacyjne, urządzenia i technologie (...)


 
Terapia hormonalna w okresie menopauzy
Barbara Grzechocińska

Coraz więcej kobiet w okresie menopauzy stosuje substytucję hormonalną (hormonalną terapię zastępczą - HTZ). Bardzo często same zgłaszają się do lekarza z pytaniem, czy mogą zacząć przyjmować hormony. Coraz częściej też lekarze różnych specjalności, mając na uwadze działanie profilaktyczne, proponują terapię hormonalną (...)


/ Terapia hormonalna w okresie menopauzy / Barbara Grzechocińska
 
Osteoporoza w praktyce lekarza rodzinnego
Barbara Zalewska, Andrzej Sawicki

Osteoporoza jest problemem zdrowotnym starzejącego się społeczeństwa krajów rozwiniętych, nabierającym coraz większej wagi. Koszty związane ze skutkami osteoporozy - złamaniami kości: obwodowymi, kręgów i biodra - zmuszają do ponoszenia znacznych nakładów na badania służące opracowaniu skutecznego i jak najmniej kosztownego leczenia (...)


/ Osteoporoza w praktyce lekarza rodzinnego / Barbara Zalewska, Andrzej Sawicki
VIOXX w długotrwałej terapii zapewnia znakomity profil bezpieczeństwa przewodu pokarmowego

W czwartek, 23 listopada br., New England Journal of Medicine opublikował wyniki przełomowego badania. Nowy lek firmy MSD przeznaczony do leczenia chorób stawów - VIOXX - zmniejsza dwukrotnie ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w porównaniu z tradycyjnym lekiem stosowanym w tych chorobach, naproksenem (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot