Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 9–12/2005
z 7 lutego 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

PRZEZ TUBĘ

Znaczone karty

Aleksandra Gielewska

Minister najzwyczajniej w świecie oszukuje. Gra już chyba tylko na czas: o spokój w ochronie zdrowia do jesiennych wyborów. Ale niepokoju i napięć to nie usuwa. Prowadząc coraz bardziej frustrujący "dialog społeczny", w istocie zaś - niekończący się monolog - paraliżuje resztki woli i energii potrzebne do racjonalnego myślenia i działania. (...)


TYLKO FAKTY

Bez szwów

Marek Nowicki

Senne koszmary, które od pewnego czasu męczyły producentów nici chirurgicznych, stały się rzeczywistością. Kardiochirurdzy poradzili sobie bez szycia. Nici profesorowi Jerzemu Sadowskiemu z Krakowa potrzebne były jedynie do zasklepienia ran pooperacyjnych. (...)


PANOPTICUM

2989,34 zł?

Marek Wójtowicz

Lekarze w ciągu dni roboczych w miesiącu - pomnożonych przez 7 godz. 35 minut dniówki - wcale nie zarabiają średnio brutto 2989,34 zł. Kasiorka za dyżury sprawozdawana jest na zewnątrz w każdym zozie jako składnik wynagrodzenia etatowego, podrasowując sztucznie, faktyczne 1993,66 zł - do poziomu wirtualnych 2989,34 zł, też miesięcznie. (...)


VOX EX SILESIA

Podział z klucza

Andrzej Sośnierz

Wydaje się, że niefrasobliwi dysponenci środków unijnych szykują nam nowy pasztet. Od kilku miesięcy różne, dzielne gremia zajmują się podziałem unijnych pieniędzy na programy zgłoszone przez zakłady opieki zdrowotnej. Wynik tego tytanicznego wysiłku doprawdy jest zastanawiający. (...)


Głodówka w Starachowicach

Urszula Ołowiak

W szpitalu w Starachowicach trwa głodówka. Głównym powodem są mające wejść w życie 5 lutego zmiany w art. 890 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące przedsiębiorstw objętych egzekucją komorniczą. 650 osób pracujących w szpitalu może zostać pozbawionych pensji. (...)


MEDYCYNA RATUNKOWA

Mega karambol pod Krakowem

Halina Kleszcz

Na obwodnicy Krakowa, na śliskim jak szklanka wiadukcie, zderzyły się we mgle 63 samochody. Połowa z nich nadaje się tylko do kasacji. To prawdziwy cud, że nie wybuchł pożar ani nikt nie zginął. Wszystkie służby ratownicze działały w ekstremalnie trudnych warunkach. (...)


Prace nad RUM-em

hp

RUM nie będzie wprowadzany w ramach umowy offsetowej. M. Balicki wystąpił z wnioskiem do ministrów gospodarki i pracy oraz nauki i informatyzacji o odstąpienie od realizacji projektu w ramach umowy offsetowej. Jego zdaniem, kontynuowanie tego projektu byłoby niekorzystne z punktu widzenia interesu publicznego. Nową koncepcję przygotuje specjalny zespół powołany przez NFZ. (...)


Lekarz 2004 roku w Małopolsce

W siedzibie krakowskiej rozgłośni radiowej 14 stycznia statuetkę, dyplom oraz złoty znaczek Lekarza Roku wręczono 10 zwycięzcom plebiscytu "Gazety Krakowskiej" i Agencji Image Line. Czytelnicy zgłosili aż 250 nazwisk lekarzy godnych tego miana, bo ich relacje z pacjentami są "ludzkie, życzliwe, pełne empatii i wielkich starań o przywrócenie im zdrowia". (...)


Wyrok za "dobrą wiarę"

Ryszard Kijak

Sąd grodzki w Białymstoku uznał Jerzego Kamińskiego, byłego dyrektora miejscowego SP Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej, winnym. (...) Jak można kogoś skazać za obrazę niekonstytucyjnej ustawy? Czy złamanie ustawy, która sama w sobie została uznana za bezprawną, można uznać za czyn bezprawny? (...)


ZE ŚWIATA

Szpitale bez personelu?

Grzegorz Juszczyk

Starzeniu się społeczeństw towarzyszy starzenie się kadr medycznych. Młodzież w bogatych krajach nie chce podejmować trudnych studiów, gdyż kariera w medycynie, a tym bardziej pielęgniarstwie jawi się jako pasmo trudów i ogromnej odpowiedzialności. (...)


Po prostu godna praca

Zaproponowano mi 4 tys. euro brutto za wymiar godzin równy etatowi, a za dodatkowe 60 godzin - kolejne 2 tys. euro. Ponadto raz na pół roku mam prawo wydać do 2 tys. euro na książki związane z moją specjalizacją. To ciekawe, że w Irlandii, w przeciwieństwie do Polski, mojemu pracodawcy zależy na podnoszeniu moich kwalifikacji zawodowych. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

WALENTYNKI

Miłość i medycyna

Halina Kleszcz, Andrzej Grygiel, Tomasz Kobosz, Halina Pilonis

W Polsce Walentynki uchodzą za święto infantylne, którego nie wypada celebrować. My potraktowaliśmy je jako pretekst do zapytania: czy związki lekarskie są udane? I czy nie przeszkadza im miłość do medycyny? (...)


KLINIKA

Nowe trendy w leczeniu astmy

Ryszarda Chazan

Leczenie skojarzone, kortykosteroidem wziewnym w połączeniu z beta-2-mimetykiem można uznać za złoty standard leczenia astmy w 2005 roku, pozwalający u większości chorych z łagodną i umiarkowaną postacią astmy uzyskać pełną kontrolę jej przebiegu. (...)


Trudności w rozpoznawaniu i leczeniu astmy i POChP

Ryszarda Chazan

Obturacja dróg oddechowych u chorych na astmę jest z definicji odwracalna, często spontanicznie lub po zastosowaniu leków, podczas gdy ograniczenie przepływu u chorych na POChP ma charakter nieodwracalny i stale postępujący (wg raportów GOLD i GINA). (...)


Leczenie kamicy układu moczowego

Zbigniew Wolski, Krzysztof Rożnowski

W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój zabiegowego leczenia kamicy dróg moczowych. Wcześniej było ono ograniczone do operacji otwartych lub w niektórych przypadkach do usuwania kamieni przy użyciu wprowadzonych do moczowodu drogą cewki moczowej narzędzi umożliwiających uchwycenie drobnych złogów oraz usuwanie ich w całości. (...)


Kuracja 135 m pod ziemią

Podstawową rolę w mechanizmie leczenia pod ziemią odgrywa unikatowy mikroklimat, który cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna, wysoka wilgotność względna powietrza (74-90%) i dużą zawartość chlorku sodu (24 mg/m3) oraz magnezu, manganu i wapnia. Powietrze pod ziemią nie zawiera zanieczyszczeń, jakie występują na powierzchni. (...)


PROFILAKTYKA

Milion wolnych oddechów

Magdalena Róg

Astma to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. WHO szacuje, że dotkniętych jest nią 100-150 milionów osób. W Polsce na astmę cierpi prawie 2 miliony dorosłych i niemal milion dzieci. Stan wiedzy o tej chorobie jest jednak wciąż bardzo niski, a wielu astmatyków w ogóle nie zdaje sobie sprawy z przyczyn swoich dolegliwości. (...)


NAUKA

Immunomodulatory w leczeniu AZS

Maria Pokorska-Lis

Ostatnio pojawiła się alternatywa dla sterydów do miejscowego leczenia zaostrzeń AZS - makrolaktamy o działaniu immunomodulującym (hamujące uwalnianie prozapalnych cytokin) - pimekrolimus i takrolimus. Należą one do grupy inhibitorów kalcyneuryny, podobnie jak cyklosporyna A, znany środek immunosupresyjny. (...)


Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Migrena zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu
- Pegaptanib ogranicza utratę ostrości wiedzenia
- Magnez zapobiega rakowi jelita grubego
- Rabdomioliza u chorych leczonych statynami
- Beta-blokery a śmiertelność chorych na POChP


EDUKACJA

MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami.


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. Kurs zawiera terminologię medyczną, powtarza i rozszerza struktury gramatyczne oraz słownictwo. (...)


RYNEK LEKÓW

Rzeka recept

Joanna Żmiejewska

Od stycznia do listopada ubr., tylko na Mazowszu, 32 lekarzy wypisało leki, których refundacja stanowiła 4% wydatków oddziału NFZ na ten cel. Rekordzista, lekarz bez specjalizacji pracujący w jednym z warszawskich szpitali, przepisał preparaty o wartości ponad 1,8 mln zł. W innym regionie Polski stomatolog wystawił recepty na ponad 3 miliony zł, głównie preparaty narkotyczne. (...)


Hej, kulig... hej!

tp

Takiej oprawy medialnej jak konferencja "Racjonalne gospodarowanie lekiem" zorganizowana przez Krajowy Instytut Ubezpieczeń i Uniwersytet Medyczny w Łodzi (Zakopane 20-21.01.) nie miała chyba żadna inna debata wąskiego grona specjalistów. Jeszcze przed jej startem cała Polska dowiedziała się o planowanym spotkaniu z pierwszej strony "Gazety Wyborczej". (...)


7 lat GSK w Polsce

Inwestorzy tej klasy co GSK to dla regionu przemiany jakościowe na rynku pracy, wprowadzanie nowych form organizacji pracy, a poprzez transfer technologii także rozwój firm kooperujących. Z GSK współpracuje blisko 5000 małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, z czego 682 z Wielkopolski. (...)


KONTRAKT

Tak zwany świadczeniodawca

Pogotowie w Zielonej Górze, świadczące usługi w zakresie nocnej pielęgniarskiej opieki wyjazdowej, będzie realizować tylko takie zlecenia lekarzy, które spełnią warunki określone przez dyrektora placówki. Lekarze poz przekazali listy swoich pacjentów pogotowiu ratunkowemu, które zakontraktowało nocną opiekę wyjazdową. (...)


Niepotrzebny konkurs

Marzena Gałaga

Centrala NFZ zamiast usprawniać organizację opieki zdrowotnej robi wszystko, aby ją skomplikować. Śląski Oddział zaproponował aneksowanie umów na opiekę nocną, centrala domaga się przeprowadzenia konkursu ofert. (...)


MOJA PRAKTYKA

Prywatyzacja się opłaca

Dorota Pilonis

Własność to wolność - mówi Jacek Krajewski z Sekretariatu Porozumienia Zielonogórskiego. Ale większość nzozów i praktyk lekarskich nie dysponuje własnymi pomieszczeniami. Gdy władze samorządowe wypowiadają im nagle umowę dzierżawy lokali, mają poważny problem. (...)


FELIETON

Imponderabilia

Mariusz Kazimierz Wójtowicz

Decydentom łatwiej szkalować środowiska medyczne, niż wziąć się za naprawę zniszczonego systemu. Ostatni przykład tego typu działania - to konferencja prasowa, podczas której "funkcjonariusze" NFZdrowia chwalili się, że wytropili straszne oszustwa lekarskie. Z zimną krwią szkalowali środowisko medyczne, mówiąc o jego nieuczciwości i konieczności zaostrzenia kontroli. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Zwolnienie pracownika

Stefan Ancerewicz

Niewskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę lub podanie jej w sposób mało precyzyjny - może być przyczyną unieważnienia rozwiązania stosunku pracy. Obawa przed bezrobociem skłania pracownika do obrony przed zwolnieniem, nawet uzasadnionym merytorycznie, m.in. poprzez wyszukanie uchybień formalnych popełnionych przez pracodawcę. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Pną się mury

Zygmunt Jazukiewicz

Konstrukcja budynku i zastosowane do niej materiały stanowią warstwę obiektu stosunkowo najbardziej obojętną wobec jego przeznaczenia. Materiały budowlane zaopatrzone w znaki zgodności z polską normą lub w certyfikaty - mogą być swobodnie stosowane w obiektach służby zdrowia (...)


PUBLIC RELATIONS

Jak się sprzedawać?

Grzegorz Żurawski

Dla specjalisty public relations czy rzecznika prasowego, dziennikarz jest tylko narzędziem dotarcia do właściwego adresata przekazów - jakiejś grupy społecznej, której chce przekazać pewne treści czy komunikaty, a która jest jednocześnie odbiorcą mediów. Współpracując z dziennikarzami, trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Reanimacja

Janina Banachowska

Byłam w kościele, ksiądz odprawiał nabożeństwo, ludzie śpiewali, głośno i fałszywie. Nagle kątem oka dostrzegłam za sobą jakiś ruch. Obejrzałam się i zobaczyłam kobietę osuwającą się na posadzkę. - Zawołajcie doktorkę! - usłyszałam. (...)


SZPITAL POLSKI

Gdzie ci lobbyści?

Janusz Atłachowicz

W końcu stycznia minister Balicki spotkał się z dyrektorami Konsorcjum Szpitali z Dolnego Śląska. W debacie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy Balicki kilkakrotnie zarzucił opozycji, że blokuje uchwalenie ustawy (tej o supach), która mogłaby pomóc w naprawie systemu. (...)


SONDA

Ile zarabiamy?

(s.)

Jak kształtowały się wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych etatowo w szpitalach w 2004 r.? Księgowe i dyrektorzy przesłali nam informacje z 40 szpitali (I i II szczebla referencyjnego) w całej Polsce. Zdecydowana większość jednostek podała średnie wynagrodzenia lekarzy (brutto), włącznie z dyżurami lekarskimi. (...)


ZARZĄDZANIE

Dopóki nas wybierają

Halina Kleszcz

Rozmowa z mgr Krystyną Grzenią, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego Świętego Wojciecha-Adalberta w Gdańsku-Zaspie. (...)


Małopolski Program Interwencyjnego Leczenia Zawału Serca

Druga szansa - tysiące uratowanych

Halina Kleszcz

Ośrodek krakowski zainicjował w Polsce wczesne udrażnianie tętnic w ostrych stanach wieńcowych. To produkt eksportowy. MPILZS wielokrotnie prezentowany był już w zagranicznej literaturze, wzbudził zainteresowanie w Niemczech i USA. Jako osiągnięcie know how bywa prezentowany na wszystkich ważniejszych naradach menedżerów szpitali UE. (...)


RESTRUKTURYZACJA

Nie dawali nam szans

Adriana Wilczyńska

Dwa spzozy w województwie lubuskim połączyły się w jeden szpital powiatowy pomimo dość powszechnych obaw przed upadłością i wbrew protestom części lokalnego społeczeństwa. Efekty nie przyszły od razu, jednak dziś twórcy reorganizacji twierdzą, że było warto. (...)


OKIEM DYREKTORA

Spzoz może upaść

Janusz Atłachowicz

Upadłości podlegać mają również samodzielne publiczne zozy, które do tej pory nie mogły upaść. Z takiego zapisu na pewno nie będą zadowoleni wierzyciele. W obawie o przepadek swoich wierzytelności mogą teraz bardziej zdecydowanie domagać się ich lub wręcz je windykować i jednocześnie - zaprzestać dostarczania swoich produktów. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Sądy o nadwykonaniach

Stefan Ancerewicz

Zasadniczą przyczyną sporów pomiędzy zozami a NFZ są niejasne regulacje prawne. Z jednej strony prawo zobowiązuje zozy do spełniania żądań pacjentów w zakresie przyznanych im praw do określonych świadczeń, brak natomiast symetrycznego ustalenia w przepisach prawa podmiotu zobowiązanego do zapłaty za wszystkie wykonane świadczenia. (...)


Supertomograf w Krakowie

Halina Kleszcz

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II zainstalowano pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej spiralny tomograf komputerowy SOMATOM Sensation 64 Cardiac do badań serca i naczyń wieńcowych. Dla kardiologów urządzenie to jest spełnieniem marzeń o nieinwazyjnym diagnozowaniu naczyń wieńcowych. (...)


Bezpieczny szpital

Marzena Gałaga

Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej AM w Katowicach już po raz drugi otrzymał certyfikat akredytacyjny na 3 lata. Przyznało go krakowskie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Po raz pierwszy CSK dostał taki certyfikat w listopadzie 2001 r., również na 3 lata. Dwa lata później uzyskał certyfikaty ISO 9001:2000 i ISO 14001:1996. (...)


bot