Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 15–16/2001
z 22 lutego 2001 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2001


KLINIKA

Współczesne poglądy na etiopatogenezę i leczenie łuszczycy

Aneta Szczerkowska Dobosz

Łuszczyca (psoriasis) jest chorobą, której przyczyna, pomimo postępu, jaki dokonał się w medycynie, nie została w pełni poznana. Termin psoriasis wywodzi się z greckiego słowa psora, czyli świąd. W czasach starożytnych oznaczał on różne świądowe, złuszczające i krostkowe choroby skóry. Łuszczyca jako zdefiniowana klinicznie jednostka zaistniała około 200 lat temu, kiedy to Robert Willian podał szczegółowy opis tej choroby (...)


Choroby paznokci

Roman Nowicki

Zdrowe paznokcie są nie tylko ważnym atrybutem urody, ale także niezbędnym warunkiem wykonywania delikatnych prac ręcznych. Choroby paznokci utrudniają wykonywanie czynności zawodowych. Ograniczając codzienną aktywność, prowadzą do dyskomfortu, zażenowania, utraty pewności siebie i przygnębienia. Ponieważ od lekarzy pierwszego kontaktu wymaga się obecnie zapewnienia pacjentom szerokiego zakresu usług medycznych, w tym także leczenia chorób paznokci, warto przypomnieć podstawowe wiadomości z tego zakresu (...)


INTERNET

Wirusy komputerowe

Tomasz Kobosz

Wirusy komputerowe gnębią użytkowników maszyn cyfrowych od co najmniej 17 lat, ale warunki do ich rozprzestrzeniania się i namnażania nigdy nie były tak dobre jak teraz. Globalna sieć łączy ze sobą miliony komputerów, w większości pecetów pracujących pod kontrolą Windows 9x - systemu szczególnie podatnego na zakażenie (...)


AKTUALNOŚCI

Szczepionki i szczepienia: Czy istnieje ryzyko zakażenia białkiem prionowym BSE?

Janusz Ślusarczyk, Wiesław Magdzik

Ostatnio ukazały się w prasie artykuły sugerujące, że w niektórych szczepionkach znajdować się może białko prionowe, gdyż w trakcie produkcji stosowane są produkty pochodzące od bydła. Artykuły te na ogół podchodzą do problemu w sposób emocjonalny, dlatego postanowiłem przekazać obiektywne informacje w sposób, jak się wydaje, wyważony (...)


Nowelizacja ustawy o puz

Na wstecznym biegu

Aleksandra Gielewska

15 lutego br. podczas plenarnego posiedzenia Sejm - w drugim czytaniu - podjął kolejną próbę poprawienia ustawy o puz. Niestety, trudno mieć nadzieję, że w najbliższym czasie przyniesie ona konkretne efekty. Posłowie w imieniu klubów parlamentarnych, kół poselskich oraz indywidualnie zgłosili ok. 200 poprawek do wersji nowelizacji zaproponowanej przez Komisję Zdrowia. Ławy poselskie świeciły pustkami, novum stanowiła natomiast obecność w ławach rządowych ministra i wiceministrów zdrowia podczas całej debaty. W efekcie obrad - Sejm ponownie skierował projekt nowelizacji do Komisji Zdrowia, która ma przedstawić dodatkowe sprawozdanie (...)


Słodzi ten, kto ma cukier

Marek Wójtowicz

Jeśli kasa nie ma kasy, to musi wyjść w teren, do właścicieli i dyrektorów placówek, z którymi zawarła kontrakty i pogadać z nimi przy kawce, za co dalej będzie płacić, a z czego trzeba rezygnować. Ale, oczywiście, nie z dnia na dzień, tj. z Sylwestra na Nowy Rok, lecz z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym: rocznym, dwuletnim, czasem dłuższym. Jeżeli sugeruje zamknąć jakiś oddział albo cały szpital, to trzeba coś zaoferować "na otarcie łez", by choć część dotychczasowych pracowników miała alternatywę pracy (...)


ZARZĄDZANIE

Jednostki po dwóch latach - rekomendacje

Marcin Kautsch, Jacek Klich, Waldemar Stylo, Maja Nuckowska, Maciej Więckiewicz

Zmiany zachodzące w systemie mają bardzo często charakter niezwykle dynamiczny i wydaje się, że dzieją się poza kontrolą organów władzy. Powoduje to, znaczny wzrost zbędnego ryzyka dla zakładów, co z kolei jest barierą w zwiększeniu efektywności. Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które zostały uznane przez większość zakładów za odpowiednie, np. wydłużenie kadencji dyrektorów jednostek i okresu, na jaki opiewa kontrakt jednostki z kasą chorych (...)


FARMACJA

Ochrona praw intelektualnych i Porozumienie TRIPS

olanta Sabbat

Porozumienie w Sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej znane pod akronimem TRIPS, zostało wynegocjowane i uzgodnione pod auspicjami urugwajskiej rundy Umowy Generalnej o Cłach i Handlu (GATT). Porozumienie to określa minimalne postanowienia, które powinny być zawarte w prawach własności intelektualnej krajów - członków Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO), utworzonej w 1995 roku. Polska, podobnie jak Unia Europejska, jest członkiem WTO oraz sygnatariuszem Porozumienia TRIPS. Postanowienia TRIPS obowiązują Polskę od 1 stycznia 2000 r., jednakże nie wszystkie standardy zostały wdrożone (...)


POLEMIKI

Jeszcze o START

Mateusz Górka

Rozumiem, że artykuł na temat systemu START poruszył jego twórców. Szkoda, że firma ComputerLand nie traktuje krytycznych uwag jako motywacji do ulepszenia produktu, tylko zarzuca mi, jako jego autorowi, niekompetencję, używając mało istotnych argumentów. Skupianie się na szczegółach, przy braku ustosunkowania się do istotnych, merytorycznych zarzutów nie poprawi nastawienia środowiska lekarskiego do programu (...)


bot