„Służba Zdrowia” nr 1-8 z 19 stycznia 2017 r.


archiwum 2017
 
SMOG
Mariusz Gujski

Mroźny początek stycznia wszystkim dał się we znaki. Jednak nie z powodu zimna. Po raz pierwszy z taką siłą i na tak dużym obszarze smog przez kilka dni dusił polskie miasta. W wielu z nich z powodu silnego zanieczyszczenia powietrza władze samorządowe zdecydowały o zamknięciu szkół i przedszkoli, apelowały, aby dzieci i osoby starsze, a także cierpiące na schorzenia sercowo-naczyniowe i choroby układu oddechowego nie wychodziły z domu.


/ SMOG / Mariusz Gujski
 
O obrotach ciał niebieskich. Szanse na system, który przetrwa
Małgorzata Solecka

Jeśli mamy rok 2017, to znaczy, że jesteśmy na najlepszej drodze do odkrycia, że podobnie jak Słońce jest nieruchomym centrum Układu Słonecznego, tak minister zdrowia ma być wszechwładnym centrum systemu ochrony zdrowia.


/ O obrotach ciał niebieskich. Szanse na system, który przetrwa / Małgorzata Solecka
 
Słaby fundament dla POZ
Małgorzata Solecka

Pod koniec grudnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji publicznych projekt ustawy o POZ. Konsultacje potrwają do 1 lutego, ale już po wstępnej lekturze najbardziej zainteresowani nie kryją rozczarowania. Lekarze rodzinni mówią wręcz, że równie dobrze resort mógłby zaproponować kolejną nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych.


/ Słaby fundament dla POZ / Małgorzata Solecka
 
Podwyżki niedofinansowane
Aleksandra Kurowska

Na początku roku – po paru miesiącach przestoju – odmrożono projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.


/ Podwyżki niedofinansowane / Aleksandra Kurowska
 
Trzeba mieć szczęście
Marek Nowicki

Trzeba mieć szczęście, żeby na czas zdiagnozować chorobę, żeby o dzień za późno nie rozpocząć chemii, żeby organizm wytrzymał. Szczęściem w nieszczęściu chorowania jest dobór właściwego lekarza i ośrodka


/ Trzeba mieć szczęście / Marek Nowicki
 
Fundacje pod nadzorem
Małgorzata Solecka

Minister zdrowia nadzoruje niemal trzy tysiące fundacji, z czego jedna szósta ma status organizacji pożytku publicznego. Są wśród nich fundacje potężne – jak choćby Fundacja „Zdążyć z pomocą”, jeden z największych beneficjentów mechanizmu 1 proc., jak i fundacje niewielkie, których budżet nie przekracza kilku tysięcy złotych rocznie.


/ Fundacje pod nadzorem / Małgorzata Solecka
 
W sieci opresyjnej polityki
Andrzej Sośnierz

Powstają plany wspólnych przedsięwzięć w postaci konsorcjów, połączonych spółek, jedni chcą się łączyć tak, drudzy inaczej – wszystko po to, aby uniknąć konsekwencji związanych z ciągle niepewnym kształtem ustawy o sieci szpitali


/ W sieci opresyjnej polityki / Andrzej Sośnierz
 
Poprawa Karykaturalna
Marek Balicki

Wielokrotnie zapowiadana przez PiS pełna realizacja zasady, że każdy obywatel mieszkający w Polsce ma prawo do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych zakończyła się rozwiązaniem wręcz karykaturalnym


/ Poprawa Karykaturalna / Marek Balicki
 
Wiemy, że nic nie wiemy
Małgorzata Solecka

Sokrates zwykł mówić: „wiem, że nic nie wiem”. Uważany za jednego z najwybitniejszych filozofów Grek wskazywał, że drogą do mądrości jest świadomość swojej niewiedzy. Mógłby więc śmiało być mentorem polskich polityków odpowiedzialnych za ochronę zdrowia. Gdyby oczywiście potrafili równie otwarcie przyznać się do swojej niewiedzy.


/ Wiemy, że nic nie wiemy / Małgorzata Solecka
 
Na straży jakości w szpitalach
Aleksandra Kurowska

W połowie 2019 r. wejdzie obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych w szpitalach, a pół roku później zostanie to rozszerzone o nadzór nad jakością i bezpieczeństwem. Resort zdrowia postanowił postawić na wyższe standardy.


/ Na straży jakości w szpitalach / Aleksandra Kurowska
 
Mniej biurokracji w NFZ
Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia znowelizował przepisy dotyczące kontraktowania. Teraz Fundusz nie będzie mógł odwołać postępowań po otwarciu kopert z ofertami. A na dodatek od świadczeniodawców nie zażąda już dokumentów, które ma u siebie w rejestrach lub są one dostępne w innych, publicznych bazach, online.


/ Mniej biurokracji w NFZ / Aleksandra Kurowska
 
Szachy dla ubogich
Maciej Biardzki

Ustalanie warunków finansowania świadczeń na pierwsze półrocze 2017 roku przebiegło bez wielkiego hałasu medialnego, co nie znaczy, że spokojnie. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia musiały uczynić kilka koncesji, lekarze rodzinni, jak co roku, ugrali swoje, na scenie pojawił się nowy gracz – Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Następny seans spektaklu odbędzie się za niecałe pół roku.


/ Szachy dla ubogich / Maciej Biardzki
 
Apteki szpitalne pod obserwacją
Aleksandra Kurowska

Nieprawidłowości w przechowywaniu leków psychotropowych, jedzenie trzymane w lodówce razem z niezabezpieczonymi lekami – to część uchybień wykrytych przez NIK w aptekach wielkopolskich szpitali. Z czterech skontrolowanych ani jeden nie wypadł pozytywnie.


/ Apteki szpitalne pod obserwacją / Aleksandra Kurowska
 
Fatalne standardy
Małgorzata Solecka

Tej awantury z całą pewnością można było uniknąć. Wystarczyłoby przed podjęciem decyzji o zmianie standardów dotyczących porodów powiadomić najbardziej zainteresowanych o tym, co będzie oznaczać zmiana w ustawie. Ministerstwo Zdrowia zrobiło to „po cichu”, uznając, że to drobna, techniczna poprawka. I rozpętało burzę.


/ Fatalne standardy / Małgorzata Solecka
 
Idą zmiany…

W jednym z wywiadów pod koniec zeszłego roku premier Beata Szydło zadeklarowała, że w 2017 roku priorytetem rządu będzie wprowadzenie zmian w opiece zdrowotnej. Wprowadzane zmiany mają usprawnić organizację udzielania świadczeń zdrowotnych przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a jednocześnie poprawić dostęp do leczenia specjalistycznego. Zapowiada się dobrze, martwi jednak, że w części przypadków owe zmiany dokonują się na zasadach podyktowanych z góry, bez polemiki z głosami krytyki.


/ Idą zmiany… /
 
Turystyka dla zdrowia
Elżbieta Borek

Ludzie od wieków podróżowali w celu poprawy swojego zdrowia. Wyjeżdżali „do wód”, szukali zdrowia w lasach i nad oceanami. Tak jest do dziś, choć skala zjawiska znacznie się powiększyła. Dziś mówimy o turystyce medycznej, choć chyba bardziej prawidłowo byłoby mówić – wzorem Amerykanów – o podróżach medycznych. Słowo „turystyka” bardziej bowiem kojarzy się ze zwiedzaniem i podziwianiem okoliczności przyrody niż z leczeniem.


/ Turystyka dla zdrowia / Elżbieta Borek
 
Do pracy z chorobą psychiczną
Dorota Kopciuch

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby psychiczne do 2020 roku staną się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych występujących w populacji europejskiej.


/ Do pracy z chorobą psychiczną / Dorota Kopciuch
 
Lekarzu, nie frustruj się!
Oliwia Tarasewicz-Gryt

„Lekarz winien zabiegać o wykonywanie swego zawodu w warunkach, które
zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem”. To punkt 11 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Często jednak
zapominamy o tym, że sami ponosimy
odpowiedzialność za warunki
swojej pracy.


/ Lekarzu, nie frustruj się! / Oliwia Tarasewicz-Gryt
 
Rezydenci w kieracie
Krzysztof Boczek

Wykorzystywanie rezydentów jako taniej siły roboczej w szpitalach nie jest wymysłem tylko polskim. Młodzi lekarze eksploatowani są do granic wytrzymałości w większości krajów świata. Nawet w tych najbogatszych.


/ Rezydenci w kieracie / Krzysztof Boczek
 
Jakiej medycyny paliatywnej potrzebujemy?
Ewa Biernacka

Opis bolączek opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz postulaty specjalistów – z jednej strony, wizja zmian przedstawicieli resortu zdrowia – z drugiej – wypełniły otwarty panel dyskusyjny, który zorganizowano w ramach Forum Medycyny Paliatywnej w Warszawie.


/ Jakiej medycyny paliatywnej potrzebujemy? / Ewa Biernacka
 
Udar mózgu: model profilaktyki zdecentralizowanej
Mariusz Kielar

W Polsce średnio co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Każdego roku choroba ta występuje u 70 tysięcy Polaków. Niestety, 30 tys. z nich umiera. Jak poprawić te wskaźniki?


/ Udar mózgu: model profilaktyki zdecentralizowanej / Mariusz Kielar
 
Dyslipidemie aktualne wytyczne ESC/EAS
Marcin Wełnicki

Podczas zeszłorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology) opublikowano nowe wytyczne dotyczące diagnostyki i postępowania w zaburzeniach lipidowych. Tradycyjnie dokument jest również sygnowany przez Europejskie Towarzystwo Miażdżycowe (EAS – European Atherosclerosis Society). Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie dyslipidemii, jednego z podstawowych modyfikowalnych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, jest to dokument, z którym warto się zapoznać niezależnie od wykonywanej specjalizacji.


/ Dyslipidemie aktualne wytyczne ESC/EAS / Marcin Wełnicki
 
Medycyna personalizowana szuka swojej drogi
Krzysztof Boczek

Naukowcy, lekarze i prawnicy debatują, jakie problemy należy rozwiązać, by zindywidualizowane leczenie upowszechniło się w Polsce. Dyskusjom patronuje zarówno Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, jak i European Alliance for Personalised Medicine. Organizacje te przygotowały wspólnie warsztaty „Making Access to Personalised Medicine a Reality for Patients”, które odbyły się w październiku 2016 r. w Warszawie.


/ Medycyna personalizowana szuka swojej drogi / Krzysztof Boczek
 
Zdrowie i styl
"Służba Zdrowia"

Krezka (ang. mesentery), czyli znajdująca się wewnątrz jamy brzusznej błona utrzymująca i stabilizująca narządy wewnętrzne, została uznana za odrębny, 79. narząd ludzkiego ciała. Krezka jest strukturą znaną od czasów co najmniej Leonarda da Vinci, a jej szczegółowy „klasyczny” opis anatomiczny sporządził w 1885 roku brytyjski chirurg sir Frederick Treves.


/ Zdrowie i styl / "Służba Zdrowia"
 
Pierwsza w życiu recepta
Halina Pilonis

Tegoroczni absolwenci akademii medycznych, inaczej niż ich starsi koledzy, uzyskali pełne prawo wykonywania zawodu w miejscu odbywania stażu. Niestety, przepisy dotyczące ich uprawnień nie są jasne. Inaczej interpretuje je resort zdrowia, a inaczej samorząd lekarski.


/ Pierwsza w życiu recepta / Halina Pilonis


>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot