„Służba Zdrowia” nr 9-16 z 21 lutego 2013 r.


archiwum 2013
Inauguracja portalu Medexpress.pl i nowej „Służby Zdrowia”

Z okazji otwarcia nowego portalu informacyjnego Medexpress.pl dedykowanego branży zdrowotnej 24 stycznia odbyła się w Warszawie uroczysta gala. to wydarzenie stało się okazją do spotkania wielu znamienitych gości zajmujących się ochroną zdrowia w Polsce. (...)


Mądre wydatki czy bezrozumne oszczędzanie
Mariusz Gujski

440 miliardów złotych. Tyle Polska uzyska od Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wynegocjowanie tej kwoty to podobno najszczęśliwszy dzień w dotychczasowym życiu premiera Donalda Tuska – tak przynajmniej zapewnił. I wszyscy jesteśmy przekonywani, że to masa pieniędzy, dzięki której nasza gospodarka będzie przez najbliższe lata świetnie się rozwijać. (...)


Kalendarz ŻYCIE

12 wybitnych grafików i malarzy wzięło udział w niezwykłym projekcie firmy farmaceutycznej Gedeon Richter, która w dobie elektronicznych kalendarzy postanowiła stworzyć tradycyjny ścienny kalendarz. Jego tematem jest życie. Każdy z twórców otrzymał cytat z jednej z wielkich historycznych postaci, który następnie zilustrował. Szefem projektu był Andrzej Pągowski. (...)


Divide et impera, czyli dziel i rządź

O braku: dialogu z rządem, rzetelnej wymiany informacji z Ministerstwem Zdrowia i o tym, czy system ochrony zdrowia to na pewno worek bez dna rozmawiamy z Bolesławem Piechą, przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia. (...)


 
Boję się chodzić do lekarza

W Polsce system ochrony zdrowia jest chaotyczny i biurokratyczny, jak ma to przeżyć pacjent, pyta prof. Jacka Hołówkę Iwona Schymalla. – W styczniowym numerze miesięcznika „Służba Zdrowia” jeden z ekspertów powiedział, że pacjenci traktowani są w Polsce jak „worek kartofli”. Jak z Pana perspektywy wygląda standard opieki nad pacjentami w Polsce? (...)


/ Boję się chodzić do lekarza /
 
Najnowsze technologie medyczne trudno dostępne dla polskiego pacjenta

Przemysł medyczny, oferujący ponad 500 000 wyrobów stosowanych m.in. w diagnostyce, prewencji i leczeniu chorób oraz niepełnosprawności, wciąż dąży do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i udoskonalania produktów. Jest on jednym z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Średnio w ciągu 18-24 miesięcy pojawia się kolejna generacja produktów w danej klasie. (...)


/ Najnowsze technologie medyczne trudno dostępne dla polskiego pacjenta /
 
Stwardnienie rozsiane

Szacuje się, że na tę chorobę cierpi w Polsce 40 tys. osób. program leczenia drugiego rzutu wymaga dodatkowego finansowania. W ubiegłym roku, spośród wszystkich chorych leczonych było zaledwie 8,5 %, kwota refundacji leczenia jednego chorego wyniosła 3,5 tys. na miesiąc. (...)


/ Stwardnienie rozsiane /
 
Ocena ekonomiczna leków stosowanych w stwardnieniu rozsianym
Rafał Zyśk

Kancelaria HealthEconomics Consulting dokonała analizy porównawczej wydatków NFZ oraz wydatków ZUS związanych ze stwardnieniem rozsianym, która wykazała, że zagregowane wydatki roczne NFZ na leki i świadczenia zdrowotne są o kilkadziesiąt milionów złotych niższe niż roczne wydatki ZUS (około 241,5 mln zł), które stanowią de facto jedynie część ponoszonych przez społeczeństwo kosztów pośrednich. Łączne wydatki ZUS z tytułu niezdolności do pracy wyniosły w roku 2010 około 28,6 mld zł. Wyniki przeprowadzonej analizy prezentowane były 27 listopada 2012 r. w Sejmie podczas debaty parlamentarnej poświęconej problematyce SM. (...)


/ Ocena ekonomiczna leków stosowanych w stwardnieniu rozsianym / Rafał Zyśk

Choroba Parkinsona

Czekając na refundację

Papież Jan Paweł II , aktor Michael J. Fox, bokser Muhammed Ali, Mao Tse Tung, Jaser Arafat – to najbardziej znani spośród ludzi, których dotknęła choroba Parkinsona – jedna z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. W Polsce cierpi na nią co najmniej 80 tys. osób. Są to w większości ludzie starsi, po 50.–60. roku życia, a częstotliwość zachorowań wyraźnie wzrasta z wiekiem. (...)


Nowoczesne leki bio

Leki biologiczne zrewolucjonizowały medycynę. Przez najbliższe 5 lat, do 2016 r., 7 z 10 najczęściej sprzedawanych globalnie farmaceutyków to będą leki typu bio. Dlatego największa polska firma farmaceutyczna Polpharma uruchamia nowoczesne laboratoria do produkcji tych preparatów. (...)


eWUŚ na pół gwizdka
Marek Nowicki

Docierają też do mnie sygnały z całego kraju, że eWUŚ jest niekompatybilny z wieloma szpitalnymi systemami służącymi do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Biznes robią na tym firmy informatyczne, które teraz na zlecenie dyrektorów na gwałt te systemy ze sobą próbują zgrać. Gdyby NFZ skrupulatnie trzymał się przepisów, to wiele ZOZ-ów nie otrzymałoby pieniędzy za styczeń. (...)


Przygotujmy się na zmiany
Maciej Gajewski

Oczekiwania społeczne wobec systemu ochrony zdrowia będą w Polsce, podobnie jak w innych krajach, rosły. Prognoza przedstawiona dla najlepiej rozwiniętych krajów OECD w równym stopniu jest adekwatna dla Polski. Warto śledzić, co dalej będzie przedmiotem prac supergrupy ekspertów, dzięki którym powstał raport. Autorzy tego opracowania zapowiadają, że w 2013 roku będą starali się nakreślić bardzo konkretne rekomendacje do działania. Dobrze by było, żeby również w Polsce taka poważna dyskusja miała miejsce. (...)


Nie chowajmy głowy w piasek
Marek Balicki

W ostatnich tygodniach media po raz kolejny zainteresowały się sprawami uporczywej terapii i testamentu życia. Tym razem za sprawą dwóch nowych projektów ustaw. Pierwszy, przygotowany przez zespół lekarzy i prawników skupionych przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci, został przekazany prezydentowi Komorowskiemu w listopadzie ubiegłego roku. Drugi projekt opracowany przez Ruch Palikota został złożony w Sejmie w połowie stycznia. (...)


Cwaniactwo
Andrzej Sośnierz

Zwracając placówce leczniczej koszt zakupu podanego pacjentowi leku, Fundusz nie daje tej placówce żadnej szansy zarobienia choćby grosza, a przecież w każdej branży gospodarki doliczenie własnej marży jest po prostu regułą (to tzw. koszty zakupu materiałów). Aby szpital mógł zakupić lek, minister, NFZ, nadzór farmaceutyczny i wszyscy inni święci wymagają, aby szpital prowadził aptekę, zatrudniał w niej farmaceutów, aby miała ta apteka odpowiednie wyposażenie i odpowiednio duży metraż. To wszystko przecież kosztuje. (...)


System nie może dominować nad pacjentem

Nasze zdrowie jest tak wielką wartością, że wszelkie zmiany w systemie powinny być wprowadzane z ogromną odpowiedzialnością – twierdzi dr n. med. Jakub Pawlikowski, adiunkt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w rozmowie z dr. n. med. Markiem Derkaczem. (...)


Minister dzwoni tylko raz

Z Jerzym Owsiakiem, założycielem i prezesem zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, rozmawia Aleksandra Kurowska: – Jako WOŚP jesteście jedną z najprężniejszych organizacji pozarządowych w Polsce, prawdopodobnie liderem, jeśli chodzi o wydatki na ochronę zdrowia. Jak układa się Wasza współpraca z Ministerstwem Zdrowia? Byłeś chyba jedną z pierwszych osób, do jakich z propozycją współpracy zadzwonił Bartosz Arłukowicz? (...)


Bankrut z laurem na głowie

W Centrum Zdrowia Dziecka od kilku miesięcy wrze. eksperci wykrywają błędy, dyrektor otrzymuje dymisję, minister chce zmian. Raport ekspertów liczy ponad 150 stron, zawiera mnóstwo danych, tabel, wykresów. Analizie poddano wszystkie aspekty funkcjonowania szpitala – od wynajmu pomieszczeń handlowych i wyposażenia szpitalnej kuchni, przez gospodarkę lekami, zakupy sprzętu medycznego, stan zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników po finanse placówki, które zresztą były praprzyczyną zarządzonej przez Bartosza Arłukowicza kontroli. (...)


Terapia grupowa potrzebna od zaraz
Aleksandra Kurowska

Dialog w ochronie zdrowia jest niezbędny, ponieważ nowe rozwiązania zapowiadane przez rząd muszą być akceptowane przez najważniejszych uczestników systemu. Tymczasem partnerzy społeczni twierdzą, że rozmowa między stronami była do tej pory jedynie pozorowana. (...)


Medycyna na antypodach
Krzysztof Boczek

Nieoficjalne dane szacują liczbę lekarzy Polaków lub polskiego pochodzenia żyjących poza granicami kraju na kilkanaście tysięcy. Portal polscylekarze.org wyliczył, że naszych lekarzy, także weterynarii oraz farmaceutów, pracuje za granicą 17 tys. Jak się im pracuje i żyje w dalekich zakątkach świata? dlaczego wybrali pracę w egzotycznych krajach. O plusach i minusach swoich wyborów opowiadają medycy z Nowej Zelandii i RPA. (...)


Ekspozycja zawodowa wśród personelu medycznego

Trwają obecnie prace nad przepisami wykonawczymi umożliwiającymi implementację dyrektywy unijnej 32/2010/UE, której celem jest wprowadzenie do polskiego prawodawstwa rozwiązań mających przeciwdziałać przypadkom zakłuć ostrym sprzętem medycznym pracowników ochrony zdrowia. Powstające dokumenty budzą wiele kontrowersji, stąd redakcja postanowiła zaprosić przedstawicieli różnych zaangażowanych w ten proces stron. (...)


Serce Muppeta
Krzysztof Boczek

Dlaczego znany na całym świecie poważany naukowiec i kardiolog Dr Valentin Fuster, który otrzymał już wszystkie główne nagrody 4 największych na świecie organizacji związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi i aż 30 razy tytuł doctora honoris causa uczelni na całym świecie, był prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca i Światowej Federacji Serca, a obecnie jest dyrektorem Instytutu Mount Sinai Heart w The Mount Sinai Medical Center – został... kukiełką „Ulicy Sezamkowej”? Czy to pomysł na radosną emeryturę, czy kolejne poświęcenie dla dobra nauki? (...)


Sonda

Przychodzi grubas do lekarza...
Halina Pilonis

Są zawody, które wymagają szczególnego wyglądu, np. żołnierz kompanii reprezentacyjnej musi mieć odpowiedni wzrost i aparycję, policjant w mundurze nie powinien nosić długich włosów, a nauczyciel nie może mieć oszpeconej twarzy. A czy na lekarzu również nie ciąży obowiązek prezentowania własną osobą tego, czego uczy medycyna i zdrowy styl życia? Zapytaliśmy wybitnych profesorów medycyny, specjalistów z dziedziny diabetologii i chorób sercowo-naczyniowych, mających przy tym nienaganną sylwetkę, czy ich otyli koledzy są wiarygodni. (...)


Kompleksowość na dwa sposoby
Maciej Biardzki

Kompleksowość usług dla pacjentów to pomysł, który według ekipy Bartosz a Arłukowicza uzdrowi system opieki zdrowotnej. Wydaje się jednak, że minister mija się z oczekiwaniami statystycznego Kowalskiego. Jako sformuowanie brzmi świetnie, jednak wydaje się, że w warstwie znaczeniowej autorzy zupełnie inaczej rozumieją to pojęcie niż przeciętny Kowalski oczekujący na lepszy dostęp do leczenia. (...)


Logika ratuje życie

W ratownictwie medycznym trzeba stale dążyć do doskonałości. intuicja to za mało – potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Z dr. med. Przemysławem Gułą, prezesem Instytutu Ratownictwa, rozmawia Marcin Mikos. – Najwyższa Izba Kontroli, mimo stwierdzenia pewnych uchybień, pozytywnie ocenia system ratownictwa medycznego w Polsce. Czy także Pana zdaniem jest to już system dojrzały, sprawny, w pełni funkcjonalny? (...)


Zaniedbana POChP
Tomasz Sienkiewicz

W Europie Zachodniej stosowanie nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej spowodowało zmniejszenie śmiertelności z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc o połowę. W Polsce procedura ta, dostępna tylko w co 15. oddziale chorób płuc, dotychczas nie jest finansowana przez NFZ. Pozostajemy w ogonie Europy. (...)


Wygrać kawałki życia

Jak żyć na co dzień z bezmiarem ludzkiego cierpienia, jak możliwie optymistycznie przekazać trudną diagnozę, jak budować relacje z pacjentami i radzić sobie z wypaleniem zawodowym – w rozmowie z Martyną Tomczyk opowiada prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii oraz Laboratorium Onkologii Molekularnej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. (...)


Azjatycki impas
Halina Pilonis

Unia Europejska, w obawie przed podróbkami leków i substancji potrzebnych do ich produkcji, wprowadza przepisy mające na celu zabezpieczenie jakości i bezpieczeństwa sprzedawanych i produkowanych na jej terytorium farmaceutyków. Wielu producentów leków zaopatruje się w substancje czynne potrzebne do ich wytwarzania w Azji. Szacuje się, że około 70 do 80 proc. aktywnych składników leków pochodzi z Chin i Indii. Choć rządy tych krajów deklarują, że zaostrzają przepisy produkcyjne, nie zawsze są one respektowane. Dobrze regulowane rynki w Europie i USA są stosunkowo bezpieczne. Gorzej sytuacja wygląda w obrocie nieoficjalnym, np. w Internecie albo w Afryce, gdzie wielu lokalnych producentów leków sprowadza substancje z Chin. (...)


Hipotermia zabija albo… ratuje życie
Tomasz Kobosz

Europejska Rada Resuscytacji (ERC) zaleca stosowanie hipotermii terapeutycznej u pacjentów z pozaszpitalnym zatrzymaniem krążenia, poprzez schłodzenie (po powrocie akcji serca) do 32–34°C na okres 12–24 godz. Zdaniem ekspertów ERC, hipotermia może być korzystna także w wewnątrzszpitalnym NZK oraz w przypadku asystolii i aktywności elektrycznej bez tętna. Oziębianie należy rozpocząć tak szybko, jak tylko to możliwe, a chorzy w każdym przypadku powinni być intubowani i sztucznie wentylowani. (...)


Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Od 190 lat w służbie Poznania i regionu

Jubileusz 190-lecia Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karo la Marcinko wskiego w Poznaniu to ważne wydarzenie dla środowiska medycznego Poznania, a także całej Wielkopolski. Placówka ta od początku swojego istnienia była wyjątkowa – szpital był pierwszą nowoczesną, ogólnodostępną lecznicą cywilną Wielkopolski, pełniącą funkcje diagnostyczno–terapeutyczne, a później również dydaktyczno–naukowe. Stanowił kuźnię wysokich walorów etycznych lekarzy i pielęgniarek promieniującą na cały region. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot