Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 67–76/2016
z 1 września 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Sojusz dla zdrowia

Mariusz Gujski

Do tego, że zdrowie jest dla polityków wielkim kłopotem, już się przyzwyczailiśmy. Rządzący sprawiają wrażenie, jakby wobec wyzwań stojących przed systemem ochrony zdrowia byli całkiem bezradni. W kuluarach padają argumenty, że to worek bez dna.


Jesienne przesilenie

Małgorzata Solecka

24 września ulicami Warszawy może przejść największa od lat demonstracja pracowników ochrony zdrowia. W dodatku będą manifestować nie tylko niezadowoleni, ale i wściekli. A na pewno sfrustrowani. Związki zawodowe pracowników służby zdrowia szykują dla rządu gorącą jesień.


Seniorom będzie lżej

Aleksandra Kurowska

Osoby w wieku 75+ od września mają dostęp do bezpłatnych leków. To duża zmiana, która ma spowodować m.in., że leki na choroby przewlekłe będą brać regularniej. Lista refundacyjna została przygotowana tak, by z jednej strony nie rozdrażnić firm i pacjentów, z drugiej – resortu finansów.


Szpital na rocznym ryczałcie

Aleksandra Kurowska

Od 2018 roku opiekę zdrowotną Polakom będzie zapewniać Narodowa Służba Zdrowia, przy czym niektóre z jej elementów mają zacząć działać już za niespełna rok. W miejsce rozliczania każdego świadczenia wrócić ma budżetowanie szpitali – tych, które uznane zostaną za najważniejsze dla bezpieczeństwa obywateli. A dostęp do opieki zdrowotnej mają dostać wszyscy rezydenci, a nie tylko płacący składki. Odpowiedzialność za zdrowie Polaków ma przejąć minister.


Przemysł farmaceutyczny w „planie Morawieckiego”

Halina Pilonis

Zakładana w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” (SOR) reindustrializacja dotyczy również przemysłu farmaceutycznego. Sprawdzamy, które instrumenty realizacji celów „planu Morawieckiego” mogą być korzystne dla tej branży


Nowe zasady wyboru szefów placówek

Aleksandra Kurowska

Konkurs na kierownika placówki medycznej będzie można ogłosić nawet wtedy, gdy jeszcze ktoś sprawuje swoją funkcję. Procedury mają przebiegać o wiele szybciej. Ale ma to też swoje wady – organy tworzące tracą możliwość powoływania zastępców dyrektorów, np. w szpitalach.


Narodowa Służba Zdrowia

Andrzej Sośnierz

Diagnoza obecnego, też niedoskonałego systemu jest z gruntu fałszywa. Już dawno nie czytałem dokumentu, który prawie w każdym zdaniu zawierałby fałszywe treści


Reforma w toku

Marek Balicki

Narzucanie zbyt szybkiego tempa i wprowadzanie zmian nie do końca przygotowanych może spowodować nadmierne perturbacje w funkcjonowaniu systemu, których konsekwencją jest wysoka cena polityczna


Letnie zmiany w prawie medycznym

Marzena Pytlarz

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, nowe zasady kontraktowania świadczeń zdrowotnych, powrót do staży podyplomowych czy kontrowersyjne ograniczenie tajemnicy lekarskiej – to tylko część zmian w przepisach, jakie przyniosły ostatnie tygodnie.


Lekarz pilnie poszukiwany

Maciej Biardzki

Kolejna śmierć lekarza na dyżurze wstrząsnęła opinią publiczną. Wszyscy zadają pytanie – jak mogło do tego dojść? Adresatami pytania powinny być raczej osoby z wyższych struktur służby zdrowia niż białogardzki szpital. Powinniśmy zadawać także pytania – ilu jeszcze lekarzy umrze z przepracowania albo ilu umrze pacjentów leczonych przez przemęczonych lekarzy.


Samobójstwa wśród lekarzy

Krzysztof Boczek

Jeśli chcecie popełnić samobójstwo, zróbcie to teraz – nie będziecie ciężarem dla społeczeństwa. To profesorska rada dla świeżo upieczonych studentów medycyny w USA. Nie posłuchali. Zrobili to później.


Zdjąć odium nieufności

Renata Furman

W tym roku po raz pierwszy w Polsce opublikowano Kodeks Przejrzystości, którego sygnatariuszami są innowacyjne firmy farmaceutyczne. Założeniem kodeksu jest upublicznienie przepływów finansowych między branżą a przedstawicielami zawodów medycznych. To silny impuls do rozpoczęcia debaty, która powinna zaowocować zmianami w dotychczasowym modelu współpracy.


Koordynowana, czyli jaka? (cz.2)

Witold Paweł Kalbarczyk

Co najmniej od września 2015 roku publicznie wiadomo, że jeszcze w 2016 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wystartuje z projektem dotyczącym opieki koordynowanej.


Sytuacja chorych na AMD w Polsce

Mariusz Kielar

Wprowadzenie programu lekowego daje nadzieję na poprawę sytuacji pacjentów z AMD w perspektywie kilku lat. Skrócenie kolejek, w których czekają chorzy, wymaga większych nakładów finansowych oraz poprawy organizacji pracy w jednostkach zajmujących się tym schorzeniem. Liczba zastrzyków podawanych w AMD, jak również w innych schorzeniach siatkówki, takich jak cukrzycowy obrzęk plamki czy zakrzep żyły środkowej siatkówki, wzrasta na świecie lawinowo.


Konferencja Life Science Open Space

"Służba Zdrowia"

20 października 2016 roku w ICE Centrum Kongresowym odbędzie się szósta edycja Life Science Open Space.


Kardiologia na zakręcie

Marcin Wełnicki

„Służba Zdrowia” zorganizowała debatę, której wiodącym tematem były palące problemy polskiej kardiologii, a tłem – aktualne propozycje i decyzje Ministerstwa Zdrowia. Dyskusję poprowadziła red. Renata Furman, a udział w niej wzięli: prof. dr hab. n. med. Piotr Hoffman, kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Instytutu Kardiologii w Aninie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu, przewodnicząca Sekcji Niewydolności Serca PTK, prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca CM UJ, poprzednia przewodnicząca Sekcji oraz dr hab. n. med., prof. nadzw. IK Przemysław Leszek i dr hab. n. med. Tomasz Rywik – obaj z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Aninie, a także dr n. med. Jakub Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.


Zaawansowany rak piersi: Jak wykorzystać czas na życie?

"Służba Zdrowia"

Dzięki odkryciom medycyny możemy coraz skuteczniej walczyć z różnymi typami nowotworu piersi, także w przypadku przerzutów. O rodzajach raka i najnowszych terapiach oraz o tym, jak wykorzystać czas na życie „Służba Zdrowia” rozmawia z dr n. med. Elżbietą Senkus-Konefką, specjalistką onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Leki biologiczne i biopodobne

Renata Furman

Pod pojęciem leków biologicznych rozumie się współcześnie szereg substancji, zwykle złożonych struktur białkowych, pozyskiwanych od organizmów żywych z zastosowaniem metod biotechnologicznych. Nawet niewielkie różnice w procesie wytwarzania mogą dawać istotne zmiany w zakresie skuteczności i bezpieczeństwa terapii – mówimy wtedy o leku biopodobnym.


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – rola lekarza POZ

Grażyna Dziekan

Powszechnie uważa się, że chorego na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) leczy gastroenterolog i – okresowo – chirurg. Tymczasem główna rola w tym procesie przypada lekarzowi rodzinnemu.


Czy czeka nas pandemia cukrzycy?

Renata Furman

Jaki powinien być optymalny model opieki nad pacjentem z cukrzycą – w dyskusji na ten temat w redakcji „Służby Zdrowia” wzięli udział: prof. Maciej Małecki – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Zbigniew Gaciong – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM, prof. Adam Krętowski – rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Jacek Krajewski – prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, dr Krzysztof Chlebus – Gdański Uniwersytet Medyczny, red. Mariusz Gujski oraz red. Renata Furman.


Fluorowana woda a ryzyko cukrzycy

"Służba Zdrowia"

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na szkodliwość fluorowanej wody. Jednak najnowsze badania uczonych z Case Western Reserve University School of Medicine sugerują, że „wzbogacanie” wody pitnej fluorkiem sodu może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.


Kontrola w szpitalu

Halina Pilonis

Z 2095 przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli prawie 700 dotyczyło szpitali. Kontrolerzy NFZ znacznie rzadziej odwiedzali gabinety specjalistów – 361 razy i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – 274 razy.


bot