Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 85–92/2009
z 16 listopada 2009 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2009


AKTUALNOŚCI

Szczepionkowe wolty

Małgorzata Solecka

Czy dzieci staną się bardziej bezpieczne dzięki działaniom pani minister, czy może mniej? I czy wiedza na temat szczepionek wśród rodziców zwiększy się dzięki telewizyjnym wystąpieniom Ewy Kopacz, czy może zostanie wyparta przez lęk i uprzedzenie do krwiopijców-koncernów farmaceutycznych? A czy Polska będzie nadal wiarygodnym członkiem WHO, wspierającej przecież programy szczepień, czy znów będą na nas patrzeć w świecie jak na kosmitów? I przede wszystkim – czy minister zdrowia powinien publicznie podkopywać społeczne zaufanie do partnerów, z którymi od lat państwo prowadzi programy szczepień ochronnych? Primum – non nocere. Ta dewiza etyczna powinna przyświecać nie tylko producentom szczepionek. Również politykom. Również ministrowi zdrowia. (...)


Starzy lekarze

Jolanta Wroczyńska

Leczą urzędnicy. Leczą dziennikarze. Dziś już niepotrzebni są starzy lekarze. Usunięto ich z przychodni. Wyrzucono ze szpitali. Bez starych lekarzy świat się nie zawali. Mają dużo doświadczeń, lecz za mało zaświadczeń. (...)


Obietnice wciąż aktualne

Elżbieta Cichocka

Ciągle mi się mylą rachunki, jak Kubusiowi Puchatkowi z beczułkami miodu: czy Ewa Kopacz jest 15. czy może 16. ministrem zdrowia w ostatnim dwudziestoleciu? Nie wiadomo, jak liczyć. Marek Balicki był ministrem dwukrotnie, Jerzy Hauser przez jakiś czas pełnił obowiązki ministra, ale nie był nominowany, wreszcie był minister, który po nominacji nie zdążył podjąć obowiązków i ustąpił ze względu na zdrowie. Ale jakby nie liczyć, Ewa Kopacz jest ministrem rekordzistą ze względu na staż. Nikt dłużej od niej nie rządził na Miodowej. (...)


PES z interny?

Trudny, ale do zdania

Marek Derkacz

Czas przed Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES) to dla lekarza okres intensywnej nauki, nawet kosztem wyrzeczeń i osłabienia więzi rodzinnych.
Dla wielu PES to źródło przewlekłego stresu, niekiedy wrzody i nadciśnienie.
Jak wiele kosztuje w Polsce zdobycie tytułu specjalisty, wiedzą lekarze oraz ich najbliżsi. (...)


Z dr. n. med. Przemysławem Gułą, p.o. dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rozmawia Marcin Mikos

Gotowi na kryzys

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to nowa instytucja zajmująca się sytuacjami kryzysowymi. Dlaczego stworzono kolejną jednostkę administracyjną do działań w sytuacjach nadzwyczajnych? – Brakowało na poziomie rządowym jednolitego spojrzenia na problemy zarządzania kryzysowego – Polska w tym obszarze pozostawała resortowa. Zwieńczeniem piramidy zarządzania kryzysowego były struktury ministerialne, z największym zakresem odpowiedzialności ministra spraw wewnętrznych. Sytuacje kryzysowe mają zaś to do siebie, że wymagają działań interdyscyplinarnych. Widać to choćby na przykładzie wakacyjnych problemów z powrotem do Polski klientów niewypłacanych biur podróży. (...)


25-lecie Wydziału Rehabilitacji AWF im. J. Piłsudskiego w Warszawie

Dokonania i wyzwania

Janusz Domaniecki

Mija 25 lat od powołania pierwszego w Polsce samodzielnego Wydziału Rehabilitacji na warszawskiej AWF, w czasie których umocniła się rehabilitacja jako wyodrębniony kierunek kształcenia, ale też obszar działalności naukowej. Kształcenie specjalistów rehabilitacji, fizjoterapeutów, rozpoczęte w uczelniach wychowania fizycznego, kończyło się wcześniej otrzymaniem przez nich dyplomu instruktora gimnastyki leczniczej. Dla wszystkich, którzy mieli wpływ na rozwój rehabilitacji w Polsce, m.in. prof. Wiktora Degi czy prof. Mariana Weissa, było oczywiste, że nie mogło być lepszego miejsca niż AWF-y do kształcenia specjalistów leczących ruchem. Rozwój fizjoterapii na trwałe związał się zatem z naukami o kulturze fizycznej, ale i medycyną. (...)


FELIETONY

Szczepionka, czyli pech

Marek Nowicki

Ewa Kopacz miała pecha. Gdyby nie wybuch epidemii grypy na Ukrainie, podgrzany przez tamtejszych polityków i media, pies z kulawą nogą zapewne nie zainteresowałby się tym, czy nasz kochany rząd kupił już czy nie kupił szczepionki przeciw grypie pandemicznej. Nikogo by nie interesowało nadal, podobnie jak nie interesowało przez ostatni rok, jak duże mamy zapasy leków antygrypowych typu Tamiflu. No, ale epidemia na Ukrainie wybuchła, uruchamiając w Polsce reakcję łańcuchową, która pociągnęła za sobą gdzieś w dół, w czeluście niewiadomo jakie, siłą bezwładu, rząd, a przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia. (...)


Potrzebni i niepotrzebni?

Marek Wójtowicz

Nie raz i nie dwa mocno na tych łamach „dokładałem” Ministerstwu Zdrowia, ale w tym wypadku mocno popieram jego starania, żeby szczepionka była dostępna dla wszystkich „demokratycznie”, w aptekach ogólnodostępnych, a nie tylko dla osób „potrzebnych” naszej gospodarce. Więcej, powinno się do szczepień zachęcać przez media i np. szybką specustawą o indywidualnej uldze podatkowej z tytułu zaszczepienia się lub/i o uldze dla pracodawców z tytułu sfinansowania szczepienia pracowników. Ale powinno się zachęcać do tego wszystkich, bez podziału na „potrzebnych i niepotrzebnych”. John Snow urwał wprawdzie rączkę z „zainfekowanej” pompy, ale od razu wskazał wszystkim drugą, niedaleką, „zdrową” pompę. (...)


Katalog zasług

Andrzej Sośnierz

Niezależnie od tego, jak mocno zaklinać będziemy rzeczywistość, nadchodzą dla służby zdrowia lata chude. Na takie słowa ktoś może się żachnąć, bo czy w ogóle były kiedyś lata tłuste? Otóż tak, były. Pamiętam takie 3 okresy. Pierwszy to okres rządów Tadeusza Mazowieckiego, potem – wdrażania systemu kas chorych i wreszcie lata 2006–2008. Przyrost pieniędzy w służbie zdrowia był w tych okresach naprawdę znaczący. Nikt też nie może zaprzeczyć, że właśnie wtedy szybko rosły zarobki w służbie zdrowia. Tak się jednak działo, że bezprzytomna walka polityczna, wspomagana medialnym jazgotem, skutecznie zamazywała rzeczywisty obraz sytuacji i świadomość korzystnego biegu rzeczy. (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Rynek wierzytelności służby zdrowia

Zaciskanie pasa

Aleksandra Fandrejewska

Placówki służby zdrowia znów czeka rok zaciskania pasa. NFZ zakłada, że wydatki na leczenie w 2010 r. wyniosą 53,65 mld zł, czyli o 1,5 mld zł mniej niż w tym roku. To oznacza, że część szpitali wpadnie znów w spiralę zadłużenia – przestrzegają specjaliści. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, przedstawił najnowsze szacunki dotyczące kondycji Funduszu w tym i w przyszłym roku. Jak wielokrotnie przewidywaliśmy na łamach „SZ” – nie są dobre. Wyraźnie zmniejszają się wpływy ze składki. W tym roku są one niższe o ok. 1,8 mld zł, a w przyszłym, jeśli bezrobocie będzie nadal rosło, wzrosną nieznacznie. (...)


Giełda dla odważnych

Bernadeta Waszkielewicz

Usługi medyczne to doskonały biznes. Firmy medyczne działające na polskim rynku szykują się więc do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych. Szykują się od lat – i na zapowiedziach się kończy. Dlaczego tylko kilka konkretyzuje plany? Wszystko wskazuje, że swoje akcje zaoferuje niedługo krakowski Scanmed. – Progress, właściciel Scanmedu, jest podmiotem publicznym od ponad dekady. Znamy dobrze wszystkie plusy i minusy giełdy, więc łatwiej nam taką decyzję podejmować. Emisja planowana jest na przełom I i II kwartału 2010 r., ale jej wielkość nie została jeszcze sprecyzowana. Prace trwają – mówi dr Elżbieta Ptak, wiceprezes zarządu Scanmed S.A. i dyrektor sieci medycznej Scanmedu. (...)


Inwestowanie w nadzieję

Beata Majewska

Polski sektor biotechnologii kojarzy się głównie z giełdowym Biotonem. Tymczasem, choć ta branża w naszym kraju, w porównaniu z Europą Zachodnią czy USA, dopiero raczkuje – ma coraz więcej reprezentantów. To głównie małe i średnie firmy, liczące na skokowy wzrost przychodów w niedalekiej przyszłości. Najnowszy raport firmy badawczej PMR pokazuje, że założyciele i akcjonariusze polskich spółek biotechnologicznych, pracujących nad nowymi produktami, powinni uzbroić się w cierpliwość. Profity zaczną zbierać dopiero za 2 lata, za to będą one niemałe. Według prognoz PMR, w latach 2009–2010, mimo gorszej sytuacji gospodarczej, przychody polskich firm biotechnologicznych wzrosną o kilka procent rocznie. W 2011 r. mogą natomiast osiągnąć nawet 30-procentowy wzrost sprzedaży. (...)


Na co zwracać uwagę w kredytowych ofertach bankowych?

Bank lekarzowi chętnie pożyczy

Aleksandra Fandrejewska

Rok temu banki zrezygnowały z agresywnych kampanii reklamowych produktów kredytowych. Ale to nie znaczy, że o kredyt w banku jest trudniej niż przed kryzysem. Przynajmniej niektórzy klienci nie muszą się tego obawiać. Pracownicy ochrony zdrowia, szczególnie lekarze, są najbardziej pożądanymi kredytobiorcami – wiele banków ma dla nich specjalne oferty. – Lekarze i prawnicy to wymarzeni klienci banków – przyznaje Michał Pacholczyk z Multibanku, który oferuje Multikonto Busines Medicus przeznaczone dla osób prowadzących medyczną, pielęgniarską, stomatologiczną i weterynaryjną działalność gospodarczą. Posiadacz konta może skorzystać z linii kredytowej w wysokości 20 tys. zł już od momentu założenia firmy. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Źródła przewagi konkurencyjnej zozu

Silny, czyli jaki?

Marcin Kautsch

Ostatnio wokół przekształceń zrobiło się cicho. Pojedyncze szpitale przekształcają się w spółki, kolejne samorządy dzierżawią swoje zakłady prywatnym firmom, powstają sieci szpitali – tym razem niepublicznych. Polityczny rejwach ustał. Zakłady starają się radzić sobie w coraz bardziej rynkowych warunkach. Ponieważ parokrotnie na łamach „SZ” pisałem już na temat zwiększenia się udziału sił rynkowych w ochronie zdrowia, więc tylko przypomnę: rozdział płatnika od dostarczyciela usług, zapoczątkowany w pierwszej połowie lat 90., a wprowadzony ostatecznie w 1999 r., sprawił, że w miejsce gospodarki nakazowo-rozdzielczej pojawił się system, w którym odrębne podmioty mają odrębne interesy oraz możliwość ich realizowania. (...)


O konkurencji wśród płatników świadczeń

Do it!

Maciej Biardzki

Znają Państwo hasło reklamowe Nike’a: „Do it” – rób to, róbcie to!? Od pewnego czasu stale dźwięczy mi ono w uszach, kiedy słucham kolejnych argumentów, a to za podziałem NFZ-tu, a to za utworzeniem nowych prywatnych funduszy, partycypujących w zarządzaniu składką z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Hasło reklamowe Nike’a dręczy mnie jak typowe, nerwicowe natręctwo. Bo uważam, że powiedziano już na ten temat wszystko, i to wielokrotnie. Wiemy, że konkurencja między funduszami, czy jak nazwiemy nowych płatników, poprawi sytuację w opiece zdrowotnej, zdecydowanie uszczelni system, doprowadzi do równowagi między świadczeniodawcami a monopsonistą NFZ, zlikwiduje patologiczne zachowania urzędników Funduszu ograniczających dostęp do świadczeń, np. do terapii niestandardowych, ale przeznaczających zaoszczędzone środki na telefony komórkowe, samochody czy nowe biura. (...)


Z drogi...

Optymizm

Andrzej Musiałowicz

Niniejszym stanowczo zaprzeczam, że jestem mało optymistyczny w oglądzie i ocenie rzeczywistości, co podczas ostatniej dużej konferencji w Warszawie niesłusznie sugerowało mi liczne grono przyjaciół i znajomych. Jesteście w błędzie, a mojego optymizmu nie zdmuchnie byle wiatr jesienny. Za pasem są już przecież nasze ulubione święta i dużo wolnych dni w ich okolicy, a potem będzie z górki, wiosna z każdym dniem coraz bliżej. I jak tu się zamartwiać, że tu i ówdzie niepokoje w szpitalach, że prezes NFZ znalazł dziurę w kieszeni i nie wie, czy będzie miał czym płacić, że nie wiadomo, jak będzie wyglądać kontraktowanie świadczeń na rok następny? Jakoś będzie, bo zawsze jakoś było. (...)


Rady dla dyrektorów

Janusz Atłachowicz

Im bliżej końca roku, tym atmosfera w ochronie zdrowia robi się coraz
bardziej gorąca. Może to przeciwdziałanie zimowemu oziębieniu? Mamy listopad, a NFZ nie ma planu finansowego na 2010 r. Czy opracowany w ciągu 30 dni, zyska akceptację dwóch ministerstw? Jeżeli tak, to zostanie zatwierdzony najwcześniej w połowie grudnia. Wówczas zacznie się chyba aneksowanie, a nie – kontraktowanie. Bo na to ostatnie zabraknie czasu. (...)


Z WOKANDY

Proces dr. G.

Agent pod rękę z pielęgniarką

Helena Kowalik

– Czuję się wykorzystana przez CBA – zeznała przed sądem łamiącym się głosem pielęgniarka Honorata K., która pracowała w szpitalu MSWiA na oddziale, gdzie ordynatorem był Mirosław G. Wcześniej na rozprawie opowiedział o szczególnej roli tej kobiety świadek Marcin R., który też był pielęgniarzem na kardiochirurgii: – Domyślaliśmy się, że Honorata jest związana z kimś z CBA. Ona sama mówiła, że jej chłopak pracuje w policji. Było widoczne, że szukała haków na ordynatora. Jeszcze przed aresztowaniem pana doktora mówiła otwarcie, że G. będzie zamknięty. Nazwisko Honoraty K. już kilkakrotnie przewijało się w zeznaniach świadków. Zapamiętali ją chorzy i ich rodziny z podrzeszowskich wsi. Ustalono, że to Honorata K. przyjeżdżała z jakimś mężczyzną do tych miejscowości i podając się za bratanicę wujka, który miał być operowany przez dr. G., wypytywała jego byłych pacjentów, „ile trzeba dać, bo wiadomo, że bierze”. (...)


KLINIKA

O grypie na serio

Z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i ekspertem ds. szczepień, kierownikiem Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków, rozmawia Tomasz Kobosz. (...)


 


Depresja: problem kliniczny i społeczny

Z doc. Łukaszem Święcickim, ordynatorem Oddziału Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, rozmawia Marcin Wełnicki (...) 


RAPORT

Cukrzyca: epidemia poza kontrolą

Aleksandra Kurowska

Na cukrzycę choruje już 285 milionów osób na całym świecie. To ok. 7% populacji – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Diabetyków (International Diabetes Federation, IDF). W Polsce choruje ok. 2,5–2,6 mln osób. Raz w roku mają swoje święto, a o istnieniu tej licznej grupy przypominają sobie media i politycy. 14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W tym roku obchody w Polsce zorganizowała nowa Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Założono ją, by połączyć siły działających dotychczas organizacji – wspólnie zająć się edukacją, zwiększyć efektywność profilaktyki i diagnostyki. (...)


NAUKA

Elektryzujące możliwości kardiologii XXI wieku

Marcin Wełnicki

Jedną z ciekawszych sytuacji klinicznych, w których nowoczesne urządzenia kardiologiczne okazały się bardzo przydatne, jest diagnostyka omdleń. Niezwykle rzadko zdarza się, by lekarz miał możliwość dokładnie obserwować przebieg takiego zdarzania. W diagnostyce różnicowej uwzględnia się m.in. przemijające zaburzenia neurologiczne, wegetatywne, emocjonalne i kardiologiczne. Często trudno jest lekarzowi uzyskać obiektywny wywiad, toteż etiologia większości omdleń pozostaje nieustalona lub nadinterpretowana. Brytyjscy lekarze szacują, że co czwarty pacjent z epilepsją ma błędnie postawione rozpoznanie. Pomijając kwestię generowanych przez to niepotrzebnych kosztów, terapia przeciwpadaczkowa ma szereg poważnych działań niepożądanych. U części pacjentów przyczyną omdleń są prawdopodobnie napadowe zaburzenia rytmu lub przewodzenia, w których wykryciu pomocny może się okazać wszczepialny rejestrator arytmii (ILR). (...)


ACS – koło ratunkowe dla wcześniaków

Tomasz Góra

Lekarze z Pediatrix Medical Group na Florydzie i Katedry Położnictwa i Ginekologii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili randomizowane badanie dotyczące roli ACS w obniżeniu śmiertelności okołoporodowej noworodków. Wcześniejsze badania dotyczące stosowania powtarzalnych kursów dawek ACS ujawniły marginalną skuteczność i potencjalne ryzyko związane z ich użyciem. Dlatego też celem omawianego badania stało się potwierdzenie skuteczności pojedynczego kursu ACS. Badanie wykonano z podwójnie ślepą próbą, z użyciem placebo. Dane zbierano od maja 2003 do lutego 2008 r. w 18 ośrodkach medycznych. (...)


Badanie ATLAS

Postęp w leczeniu raka płuca

Tomasz Kobosz

Międzynarodowe, randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby badanie ATLAS objęło 1160 chorych na miejscowo zaawansowanego, nawrotowego lub przerzutowego NSCLC. U pacjentów stosowano początkowo w ramach leczenia pierwszego rzutu 4 cykle terapii, obejmującej podawanie bewacyzumabu w skojarzeniu ze złożonymi schematami chemioterapii zawierającymi platynę, zgodnie z decyzją badaczy. Chorych, u których nie stwierdzono progresji nowotworu, przydzielano następnie w sposób randomizowany do grupy otrzymującej leczenie podtrzymujące bewacyzumabem w skojarzeniu z erlotynibem lub do grupy otrzymującej bewacyzumab i placebo. (...)


Depresja i cukrzyca u ciężarnych

Marcin Wełnicki

Naukowcy z Harvardu postanowili przeanalizować sugerowany związek pomiędzy cukrzycą a depresją okołoporodową. W tym celu przeprowadzono retrospektywne badanie kohortowe na próbie ponad 11 tys. kobiet, które urodziły pomiędzy 2004 a 2006 r. i znajdowały się pod opieką lekarską w okresie 6 miesięcy przed do roku po porodzie. Epizody depresji definiowano na podstawie 9 rewizji ICD lub jako przepisanie leku o działaniu przeciwdepresyjnym. Analogicznie cukrzycę rozumiano jako potwierdzone rozpoznanie choroby lub fakt przepisania odpowiednich leków. Obniżenie nastroju lub depresję w okresie okołoporodowym stwierdzono u 15,2% (n = 100) kobiet z cukrzycą lub cukrzycą ciężarnych oraz u 8,5% (n = 886) bez cukrzycy. Po wykluczeniu dodatkowych zmiennych, takich jak wiek matki, rasa, czas trwania ciąży, okazało się, że u kobiet z cukrzycą lub cukrzycą ciężarnych ryzyko wystąpienia depresji okołoporodowej jest niemal dwukrotnie wyższe niż w grupie kontrolnej (iloraz szans 1,85; 95% przedział ufności, 1,45–2,36). (...)


BNP i leczenie przewlekłej niewydolności serca

Marcin Wełnicki

Choroby sercowo-naczyniowe są wciąż pierwszą przyczyną zgonów ludzi na całym świecie. W ostatnich latach w tej obszernej grupie schorzeń wiele się jednak zmieniło. Dynamiczny rozwój kardiologii interwencyjnej przyczynił się np. do znacznej redukcji śmiertelności związanej z zawałami mięśnia sercowego. Sukces w leczeniu kardiologicznych stanów ostrych generuje jednak wzrastającą liczbę pacjentów wymagających leczenia przewlekłego. Coraz większym problemem staje się m.in. przewlekła niewydolność serca, której zaostrzenia są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji i zgonów pacjentów kardiologicznych. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Łukasz A. Małek

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Nadciśnienie tętnicze – epidemia XXI wieku

Marcin Wełnicki

Nadciśnienie tętnicze i konsekwencje narządowych powikłań tej choroby to, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, główna przyczyna zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy około 8,5 miliona pacjentów, a kolejne 9 milionów znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego (NT). Co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, w przebiegu których istotnym czynnikiem ryzyka jest właśnie wartość ciśnienia tętniczego, umiera 170 tys. Polaków. Do tej liczby należy dodać dziesiątki tysięcy pacjentów po udarach mózgu, z przewlekłą niewydolnością nerek i przewlekłą niewydolnością serca. Często nie mogą się oni obejść bez pomocy osób trzecich. (...)


Szczyt poświęcony HCV pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i „Służby Zdrowia”

Cicha epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu C

Marcin Wełnicki

Cicha epidemia, cichy zabójca czy wreszcie wirusowa bomba zegarowa – to tylko kilka działających na wyobraźnię określeń wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Czynnik etiologiczny tej choroby po raz pierwszy został wyizolowany w 1989 r. Przez ostatnie 20 lat opracowano metody wykrywania poszczególnych genotypów HCV (Hepatitis C Virus), jak również schemat terapii, która pozwala na wyeliminowanie wirusa u połowy leczonych pacjentów. WZW C pozostaje jednak nadal nie do końca rozpracowaną jednostką chorobową. – Patofizjologia zakażenia jest niejasna, chociaż wiemy już, że istotną rolę odgrywają limfocyty CD8+. Wciąż nie dysponujemy szczepionką. Tymczasem infekcja HCV to jedna z 10 głównych zakaźnych przyczyn zgonów na świecie – podkreśla prof. Jacek Juszczyk, członek Polskiej Grupy Ekspertów HCV. (...)


Tapentadol – ważny krok w leczeniu bóluTapentadol – ważny krok w leczeniu bólu

Karol Tarasiński

Tapentadol, ośrodkowo działający lek nowej generacji, reprezentuje nową klasę leków przeciwbólowych, tzw. MOR-NRI (mu-opioid-receptor agonist and noradrenaline reuptake inhibitor). Wyniki badań klinicznych trzeciej fazy dotyczących pacjentów z przewlekłym bólem pleców wykazały porównywalną efektywność działania przeciwbólowego tapentadolu i oxykodonu, przy wyraźnie mniejszej częstości (na korzyść tapentadolu) wystąpienia działań niepożądanych związanych z przewodem pokarmowym. Niekorzystnych objawów żołądkowo-jelitowych doświadczyło 61,9% pacjentów leczonych oxykodonem w porównaniu do 43,7% w grupie leczonej tapentadolem. Wyniki te zostały potwierdzone 12-miesięcznymi, długoterminowymi badaniami trzeciej fazy u pacjentów z przewlekłym bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa i bólami kostno-stawowymi. (...)


Wirtualna szansa na e-Zdrowie

Mateusz Lubiński

Prawie każdy Polak ma komórkę, dostęp do szerokopasmowego internetu jest coraz bardziej powszechny, wydaje się więc, że nie ma już przeszkód technologicznych, by e-zdrowie trafiło pod strzechy. Problem jednak w tym, że NFZ nie refunduje
usług telemedycznych. Telemedycyna, czyli medycyna uprawiana na odległość, jest możliwa dzięki rozwojowi telekomunikacji, informatyki i samej medycyny. Dzięki nowoczesnym technologiom można szybko na duże odległości przesyłać informacje, zdjęcia RTG, ale też EKG, USG czy MRI. (...)


bot