Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 72–75/2007
z 24 września 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


WYDARZENIA

Ewolucyjna restauracja

Aleksandra Gielewska

Partie, które zlikwidowały najpierw Krajowy Związek Kas Chorych, a niebawem same kasy chorych, głosując za wprowadzeniem scentralizowanego NFZ - głoszą dziś potrzebę usamodzielnienia oddziałów Funduszu, a nawet likwidacji jego centrali NFZ. Oraz - utrzymania finansowania opieki zdrowotnej przede wszystkim ze składki zdrowotnej. Lepiej, oczywiście, późno niż wcale uświadomić sobie grzechy młodości, szkoda, że partyjni liderzy zdrowotni nie odczuwają ani szczerego żalu z ich powodu, ani też nikt im nie zada pokuty. (...)


Wybory przyszłości

Jan Osiecki

Kampania wyborcza jest zbyt krótka, aby partie zdążyły ponownie przemyśleć i przedstawić swoje pogłębione refleksje na temat poprawy sytuacji w służbie zdrowia. Wiele zresztą wskazuje, że nie będzie w niej merytorycznej debaty o trudnych problemach. "Służba Zdrowia" sprawdziła, co mają do zaoferowania lekarzom, pielęgniarkom, pacjentom 3 największe partie. Chcąc poznać poglądy polityków, zadaliśmy im 10 pytań - dotyczących pożądanego kształtu systemu opieki zdrowotnej pod ich rządami. Wybraliśmy ugrupowania, które mają największe szanse na zdobycie mandatów w Sejmie kolejnej kadencji. Liczymy, że odpowiedzi przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy i Demokratów pozwolą nam - wyborcom podjąć lepszą decyzję przed wrzuceniem kartki do urny. My będziemy sprawdzać, co zwycięska partia obiecała, a co zrobiła i czy nie odchodzi od własnego programu. (...)


Podwyżki w teorii i w praktyce

Aleksandra Kurowska

Lekarze, którzy złożyli wymówienia z pracy, powołali wspólny komitet, zatrudnili prawników i specjalistów PR. Ich reprezentanci na spotkaniu w stolicy ustalali, jak postępować wobec dyrektorów, kolegów łamistrajków i pacjentów. Zarząd Krajowy OZZL przekonuje, by się łatwo nie poddawać, choć wcześniej twierdził, że z powodu przyspieszonych wyborów nie ma z kim negocjować i zachęcał do zawierania porozumień płacowych z dyrekcjami szpitali. Z kolei prezes Naczelnej Rady Lekarskiej mówił lekarzom, że choć popiera ich żądania, ma obowiązek przypomnieć o dobru pacjentów. (...)


Podwyżki dla rezydentów testem wiarygodności

Zarząd Krajowy OZZL poparł zapowiedź istotnego wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną ze środków publicznych, do 6% PKB w najbliższych latach, i o 11 mld zł w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę, że zapowiedzi premiera i ministra zdrowia mogą stanowić tylko element kampanii wyborczej, OZZL zaproponował prosty test, weryfikujący ich wiarygodność. Testem tym jest natychmiastowa nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, w części dotyczącej wynagrodzeń rezydentów, i podniesienia ich do dwukrotności średniej płacy w kraju. (...)


Łowcy odszkodowań

Aleksandra Kurowska

Agenci Europejskiego Centrum Odszkodowań z Legnicy błyskawicznie kontaktują się z poszkodowanymi w wypadkach i proponują im swoje usługi. Doniesienia prasowe sugerują, że firma werbuje pielęgniarki, by dostarczały im informacji o pacjentach trafiających do szpitali. Wcześniej w mediach było głośno o wysokich prowizjach pobieranych przez firmę. "Dziennik Polski" napisał, że do jego redakcji zgłosiła się pielęgniarka Anna K., zatrudniona w jednym z większych szpitali w Krakowie, która opowiedziała o werbunku prowadzonym przez Europejskie Centrum Odszkodowań. Przedstawiciel firmy złożył jej propozycję zorganizowania grupy pielęgniarek, które odpłatnie dostarczałyby firmie dane osobowe i informacje o stanie zdrowia ofiar wypadków. Pielęgniarka powiedziała też gazecie, że wiele jej koleżanek taką współpracę podjęło. (...)


Szkolenia dla przyszłych onkologów

SIEL

Jak sprawić, by najlepsi studenci medycyny związali swoją zawodową i naukową przyszłość z onkologią? Przygotowując szkolenia w uznanych ośrodkach z udziałem międzynarodowego grona ekspertów. Uczestnicy biorą udział w wykładach oraz zajęciach klinicznych dotyczących nowotworów występujących najczęściej, i tych najtrudniejszych w leczeniu, jak rak płuca czy chłoniaki. Otrzymują też istotne dane epidemiologiczne. Formuła szkoleń organizowanych przez Federation of European Cancer Society (FECS) dla studentów VI roku medycyny, którzy zdobywają wiedzę w krajach Unii Europejskiej, sprawdza się. W tym roku, po sesjach organizowanych w Antwerpii i Berlinie, gospodarzem szkoleń został Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu. Organizatorzy położyli akcent na genetykę i najnowsze metody leczenia, w tym terapie celowane. Podczas zajęć klinicznych poznański ośrodek położył szczególny nacisk na proces diagnostyczny. Zarówno dobór wykładowców, tematyka zajęć, jak i strona organizacyjna przedsięwzięcia zrobiły wielkie wrażenie na władzach FECS. (...)


Wykształcą specjalistów

Marcin Mikos

Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu powstanie Centrum Doskonałości Klinicznej w pediatrii dla personelu medycznego z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Pomysł stworzenia ośrodka wyszedł ze szpitala w Prokocimiu. Większość pracujących tu lekarzy i pielęgniarek przeszła szkolenia u najlepszych amerykańskich specjalistów z pediatrii, neonatologii, chirurgii dziecięcej. Od 1974 r. organizowała je fundacja Project HOPE - jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie, prowadząca m.in. programy edukacji profesjonalistów medycznych w 37 państwach. W ramach stypendiów zagranicznych i staży naukowych oraz konferencji naukowych organizowanych przez amerykańskich specjalistów w Polsce przeszkolono ponad 6500 lekarzy, pielęgniarek oraz osób zarządzających placówkami medycznymi. (...)


Sukces trzebnickich chirurgów

EK

Na oddział urazowo-ortopedyczny Powiatowego Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, specjalizujący się w replantacji kończyn, w nocy z 15 na 16 września trafił 8-letni Dominik spod Łodzi, któremu na wysokości ramienia pralka urwała prawą rękę. Ręka była złamana między łokciem a dłonią i w śródręczu. Chłopiec miał też złamany obojczyk. Przypadek był wyjątkowo skomplikowany, dlatego Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie najpierw trafił, zdecydowało o przetransportowaniu chłopca helikopterem do specjalistycznego ośrodka w Trzebnicy pod Wrocławiem. Tam zapadła decyzja o wykonaniu operacji, która trwała 6 godzin i zakończyła się sukcesem. Ręka jest ciepła, więc jest duża szansa, że będzie sprawna. Na razie dziecko dostaje leki przeciwbólowe i przez 2 tygodnie ma być codziennie dowożone do komory hiperbarycznej we Wrocławiu (żeby rana się lepiej goiła). Lekarze uważają, że jeżeli nie będzie powikłań, to za półtora roku chłopiec będzie już mógł się tą ręką posługiwać, m.in. chwytać przedmioty. (...)


Nowa metoda łączenia odcinków przewodu pokarmowego - klips zamiast nici chirurgicznych

Marcin Mikos

Dziewięć pionierskich w Europie zabiegów zespolenia przewodu pokarmowego z użyciem implantu - klipsa kompresyjnego (KK) wykorzystującego tzw. efekt pamięci kształtu i nadsprężystości stopu niklu i tytanu (NiTi) - przeprowadzili lekarze z Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Do końca br. tą metodą zostanie zoperowanych jeszcze ok. 20 pacjentów. Klips kompresyjny przypomina wyglądem kółko do kluczy, ale ma kształt elipsy. Zastępuje nici chirurgiczne i drogie zszywacze (koszt jednego to ok. 1,5 tys. zł, podczas gdy klips kosztuje ok. 3 USD), ponadto zapobiega komplikacjom towarzyszącym zabiegom zespolenia przewodu pokarmowego, np. wylaniu zakażonej treści jelita czy rozejściu się zespolenia po zabiegu. Został opracowany we współpracy z naukowcami z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. (...)


Usunięcie raka serca poprzez autotransplantację - metoda genialna w swojej prostocie

SIEL

W Klinice Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykonano po raz pierwszy zabieg usunięcia złośliwego guza serca metodą autotransplantacji. Wcześniej przeprowadzono takie operacje jedynie w USA. Na prośbę poznańskich kardiochirurgów, którzy uznali, że tylko radykalna metoda może uratować życie 52-letniemu mężczyźnie z rozpoznaniem złośliwego guza przedsionka lewego (fibrohistiocytoma malignum - FHM), zareagował prof. Michael J. Reardon z USA, twórca metody autotransplantacji serca. - Mieliśmy do czynienia z guzem, który umiejscawia się na tylnej ścianie komory serca, więc dostęp do niego jest bardzo utrudniony - mówi dr hab. med. Marek Jemielity, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego nr 1 UM. (...)


Będzie 13-procentowa składka?

Aleksandra Gielewska

Na starcie kampanii wyborczej, podczas niecodziennej konferencji prasowej w MZ 10 września (poza dziennikarzami zaproszono na nią także liderów medycznych korporacji zawodowych oraz STOMOZ-u), premier Jarosław Kaczyński i minister zdrowia Zbigniew Religa przedstawili prognozę wzrostu publicznych nakładów na zdrowie. Oficjalnie zaprezentowali ścieżkę dojścia do 6% PKB na zdrowie, zgodnie z programem wyborczym PiS z 2005 r., a także formułowanymi od lat postulatami środowisk medycznych. Jak wyliczono, na koniec 2007 r. do poziomu 6% PKB zabraknie 20,3 mld zł. (...)


FELIETONY

Minął rok

Andrzej Sośnierz

Minął rok, odkąd zostałem prezesem NFZ. To skłania do refleksji nad tym, czy udało się osiągnąć zamierzone cele. Niestety, nie wszystkie! Zbyt wolno postępuje porządkowanie spraw związanych z systemami informatycznymi Funduszu. Wciąż mamy poważne problemy z zatrudnieniem odpowiedniej liczby doświadczonych informatyków, którym nie jesteśmy w stanie zaoferować odpowiedniego wynagrodzenia. Drugi obszar, gdzie poprawa następuje za wolno, to gospodarka lekami. Tu również mamy kłopoty z kadrą, ale to nie tłumaczy wszystkiego. (...)


PANOPTICUM

Lex 48

Marek Wójtowicz

W Polsce kobiety żyją średnio 78,9, a mężczyźni 70,5 lat. Lekarzom się to nie udaje. Śląska Izba Lekarska zbadała średnią długość życia braci lekarskiej w tym regionie w latach 2001-2006. Lekarze żyją tam o 2,4 lata krócej, a lekarki aż o 11 lat krócej od swoich pacjentów! W nasz zawód wpisane jest ostre i "niefizjologiczne", bo nocne dyżurowanie i nieustanny stres. Lekarz prowadzący ciężkiego pacjenta zamartwia się bez przerwy i analizuje: czy dał dobre leki, czy wykonał wszystkie badania? (...)


TYLKO FAKTY

Co obiecał PiS?

Marek Nowicki

PiS sypnął kasy. Wyborczej, czyli wirtualnej. Na przezroczach. Dobre i to. Do tej pory nawet tego nie chciał zrobić. W 2011 r. na ochronę zdrowia polskie społeczeństwo będzie wydawać 6% PKB. Premier Jarosław Kaczyński: - Nie da się utrzymać lekarzy przy obecnych pensjach, nie da się utrzymać pielęgniarek - to jest siła wyższa.Siłą wyższą, która spowodowała, że premierowi przeszły przez gardło te słowa, są wybory parlamentarne. Warto zapamiętać, co PiS obiecał Polakom 10 września 2007 r. na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Ropień na kolanie

Janina Banachowska

Pogoda wciąż ładna. Dzieciaki kąpały się w płytkiej, brudnej rzeczce lub uganiały po lasach. Na porządku dziennym było, że zgłaszały się z kolcami i drzazgami do wyciągnięcia, albo z ranami ciętymi stóp, gdy w wodzie natrafiły na rozbitą butelkę. Wyjmowałam ciała obce, zszywałam poprzecinane nogi, usuwałam kleszcze, słowem - nie miałam czasu się nudzić. Dzieciaki przychodziły przeważnie we własnym towarzystwie, bardzo rzadko z którymś z rodziców. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z DROGI...

Jak zwykle

Andrzej Musiałowicz

Miało być pięknie. Sięgając do felietonów sprzed roku, nie mogę się nadziwić swojej naiwności. Gdzieś między wierszami tliła się w nich nadzieja na racjonalne decyzje rządzących. Wtedy też mieliśmy festiwal obietnic i, świeżutko wrzucone do systemu, środki na pomoc publiczną. Ale w sytuacji ekonomicznej większości zakładów opieki zdrowotnej niewiele się zmieniło na lepsze. Kto tonął, ten dalej tonie, by wspomnieć chociażby gorzowskiego rekordzistę. Rzeczywista restrukturyzacja to rzadkość w oceanie ruchów pozorowanych. (...)


OKIEM DYREKTORA

Szybkie prawo

Janusz Atłachowicz

Parlament rozwiązany, ale jeszcze pracuje. Rząd stary, choć zarazem nowy, też pracuje. Tylko najbardziej skrajnych i kolorowych wicepremierów nam ubyło. Połowa września, a płatnik nadal nie ogłosił konkursu na udzielanie świadczeń zdrowotnych na 2008 r. W połowie sierpnia pojawił się projekt warunków kontraktowania. Pod koniec sierpnia prezes NFZ, na konferencji prasowej, zapowiedział tylko, że będą nowe warunki kontraktowania. Nadal czekamy, by poznać, co nas czeka w przyszłym roku. (...)


NA DWA GŁOSY

Czy tworzenie zarodków hybrydowych jest etycznie dopuszczalne?

Barbara Chyrowicz / Jan Hartman

Brytyjska placówka HFEA (The Human Fertilisation and Embryology Authority), regulująca badania naukowe nad ludzkim płodem, wyraziła zgodę na tworzenie zarodków ludzko- -zwierzęcych w celach badawczych. Zarodki-hybrydy uzyskiwane są dzięki połączeniu jąder komórek ludzkich (pobranych np. ze skóry) z krowimi lub króliczymi komórkami jajowymi pozbawionymi jądrowego DNA. Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia nazwał zgodę brytyjskich władz naukowych "potwornym aktem przeciwko ludzkiej godności". Naukowcy bronią się argumentując, że takie zarodki przysłużą się pracom nad wynalezieniem metod leczenia wielu nieuleczalnych obecnie schorzeń, np. chorób Alzheimera i Parkinsona. Hamulcem w tych badaniach jest bowiem brak dobrej jakości komórek macierzystych, których najlepszym źródłem są obecnie zarodki ludzkie, jednak ich wykorzystywanie jest ostro krytykowane przez wiele środowisk. (...)


RAPORT

Wypalenie zawodowe kontra troska zdystansowana

Tomasz Sienkiewicz

Lekarze i pielęgniarki zawsze znajdowali się w centrum zainteresowania badaczy wypalenia zawodowego. Prof. Helena Sęk z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu twierdzi wręcz, iż analiza obciążeń i stresu zawodów medycznych to źródło współczesnych badań nad tym zjawiskiem. Ostatnio wypalenie zawodowe bywa nazywane największym, obok depresji, zagrożeniem zdrowia psychicznego, a także epidemią XXI wieku. (...)


PRAWO

Po dyżurze do domu!

Marek Derkacz

Od przyszłego roku czas pracy lekarzy w Polsce zostanie dostosowany do przepisów prawa unijnego. Będzie to możliwe dzięki ustawie z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r. Zmiany, które niosą za sobą nowe przepisy prawne, dotyczą przede wszystkim czasu pracy lekarzy. Ustawa została znowelizowana, ponieważ konieczne było jak najszybsze zawarcie w niej zapisów Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego z 4 listopada 2003 r., dotyczących niektórych aspektów organizacji czasu pracy. (...)


Wyrok przeciw NFZ

Krzysztof Maśliński

Przyzwyczailiśmy się już do informacji o masowych wyjazdach polskich lekarzy do pracy na terenie Unii Europejskiej. Czy podążą za nimi wkrótce także polscy pacjenci? Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie każe się zastanowić nad odpowiedzią na to pytanie. Nie chodzi w tym przypadku o leczenie polskich obywateli za granicą podczas ich wyjazdów wakacyjnych, ale o sytuacje, gdy wyjazd do innego państwa UE odbywa się w celu uzyskania tam pomocy medycznej. W ramach obowiązującej ustawy zdrowotnej kwestie takich właśnie wyjazdów regulują art. 25 tejże ustawy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia. (...)


TECHNOLOGIE

Szczepionki antynowotworowe: światełko w tunelu?

Mariusz Kielar, Ewa Trębacz

Badania wskazują, że wiele rodzajów antygenów nowotworowych może być rozpoznawanych przez system immunologiczny człowieka. Klasyfikuje się je obecnie w oparciu o kryteria uwzględniające m.in. stopień zróżnicowania, nadekspresji czy specyficzność tkankową. W wielu przypadkach guzów nowotworowych znany jest również molekularny mechanizm kancerogenezy, wyjaśniający zróżnicowaną - w porównaniu do komórek prawidłowych - ekspresję antygenów nowotworowych. (...)


INFORMATYZACJA

Wielka przegrana szpitali

Aleksandra Kurowska

Wygląda na to, że informatyzacja publicznej służby zdrowia może utknąć w ślepym zaułku. Choć już od nowego roku ma ruszyć budowa zintegrowanego systemu informatyzacji ochrony zdrowia, to większość placówek nie ma pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu i oprogramowania. Miały nadzieję, że pieniądze na ten cel dostaną od MSWiA - w ramach realizacji Planu Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010. Ale wszystkie rozpatrzone dotychczas wnioski, a było ich ok. 60, przepadły z kretesem. W kolejce czekają jeszcze następne, prawdopodobnie jednak napisane w ten sam, dyskwalifikujący je sposób. (...)


KLINIKA

Kongres Polskiej Rady Resuscytacji pod patronatem "Służby Zdrowia"

Ratowanie życia

Marcin Mikos

Blisko 500 uczestników przybędzie do Krakowa na III Międzynarodowy Kongres Polskiej Rady Resuscytacji (27-29 września). Naukowcy i praktycy spotykają się po to, by upowszechniać aktualną najnowszą wiedzę na temat najefektywniejszych metod resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeszcze do niedawna, ze standardami postępowania w resuscytacji krążeniowo-oddechowej było podobnie jak w przysłowiu o prawdzie: każdy miał swoje. Tworzenie powszechnych standardów postępowania medycznego rozpoczęło się niespełna 40 lat temu. (...)


Wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej 2005

Edyta Drab

Wiedza medyczna nieustannie się rozwija. Aby zoptymalizować leczenie, konieczne jest ciągłe dostosowywanie sposobów postępowania do aktualnego poziomu wiedzy. Jednakże często trudno się odnaleźć w powodzi opracowań naukowych, wyników badań klinicznych, wypowiedzi ekspertów. Dotrzymywanie kroku postępowi w danej dziedzinie medycyny staje się nie lada wyzwaniem dla lekarzy praktyków. Gromadzenie i analiza dostępnych w świecie danych oraz ustalanie zaleceń powierzane jest grupom ekspertów. W 1993 r. powołano "International Liaison Committee on Resuscitation (ILCOR). (...)


Terapeutyczna hipotermia po nagłym zatrzymaniu krążenia

Paweł Krawczyk, Janusz Andres

Hipotermia terapeutyczna jest definiowana jako kontrolowane obniżenie temperatury ciała celem zapobieżenia uszkodzeniu reperfuzyjnemu tkanek i narządów. Aktualne zalecenia dotyczą zastosowania umiarkowanej hipotermii (32-34°C) przez 12-24 godzin u chorych pozostających w stanie śpiączki po zewnątrzszpitalnym zatrzymaniu krążenia w mechanizmie migotania komór lub częstoskurczu komorowego bez tętna, jakkolwiek istnieją doniesienia na temat korzystnego wyniku tej terapii u pozostających w stanie śpiączki pacjentów, u których doszło do zatrzymania krążenia w rytmach nie do defibrylacji czy też w szpitalu. (...)


Czy placebo to "pobożne oszustwo"?

Jan Dobrogowski, Marta Ciupik, Jerzy Wordliczek

W latach 70. XX wieku, kiedy wykazano, że endogenne peptydy i receptory opioidowe modulują transmisję sygnałów kodujących informację o bólu i poprzez ten sam system endogenne opioidy dokonują modulacji bólu. Znaczącym odkryciem było badanie Levine'a opublikowane w 1978 r. U pacjentów, którzy zareagowali na interwencje placebo, po podaniu naloksonu pojawiała się hiperalgezja, czyli antagonista receptorów opioidowych odwracał analgetyczne działanie placebo. Wyciągnięto z tego wniosek, że analgezja placebo musi wywoływać swój efekt poprzez oddziaływanie na receptory endogennych opioidów. (...)


Psychologiczne aspekty bólu

Marta Ciupik, Jan Dobrogowski

Doznanie bólu nie jest ściśle związane z bodźcem je wywołującym, a jego charakter jest subiektywny. W odniesieniu do bólu, podobnie jak w przypadku stanów emocjonalnych, nie jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić jego obecności, więc określamy nim wszystko to, co pacjent zgłasza jako ból (zakładając, że nie ma intencji nas okłamać lub nie symuluje). Ze względu na subiektywizm doznań bólowych, nie jesteśmy także w stanie za pomocą obiektywnych metod badawczych zmierzyć ich nasilenia, a narzędzia do oceny bólu opierają się na samoocenie. (...)


NAUKA

Objawy alergii na jajko mogą powrócić

Agnieszka Muszyńska

Alergia na białko jaja kurzego ujawnia się najczęściej w pierwszym roku życia, ale zwykle samoistnie ustępuje, zanim dziecko osiągnie wiek szkolny. I w późniejszym okresie, po ekspozycji na alergen, nie obserwuje się objawów. U niektórych dzieci objawy utrzymują się dłużej, ale z wiekiem ich nasilenie maleje. Rzadziej rozwija się alergia na żółtko jaja kurzego. Jednak w przypadku niektórych alergenów (np. orzechy) opisano pacjentów, u których zaobserwowano nawrót objawów alergicznych w wieku dorosłym, mimo że wyrośli z nich w dzieciństwie. (...)


Sposób na nadmierne pocenie

PAP, tk

Usunięcie gruczołów potowych metodą przypominającą liposukcję mogłoby pomóc osobom, które nadmiernie się pocą pod pachami - informuje "Journal of the American Academy of Dermatology". Nadmierne pocenie to problem około 1,5% zachodniej populacji. Gdy zawodzą dezodoranty czy leki antyperspiracyjne, lekarze sięgają po tak drastyczne środki, jak botoks czy przecinanie nerwów odpowiedzialnych za wydzielanie potu. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Wiedniu

Ostrożnie ze stentami uwalniającymi leki

Łukasz A. Małek

Uczestników Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, 1-5 września) w tym roku gościł Wiedeń. Impreza regularnie gromadzi ponad 20 tys. (sic!) lekarzy z całego świata, którzy przez 5 dni mogą wybierać spośród ponad 150 sesji naukowych, zapoznać się z ponad 3,5 tys. prac oryginalnych prezentowanych w sesjach plakatowych i ustnych oraz odwiedzić liczne stoiska firm medycznych. Kongres, będący jednym z największych spotkań kardiologicznych na świecie, stanowi dobrą okazję do prezentacji wyników długo oczekiwanych badań. Doniesienia kongresowe stanowią temat dyskusji i polemik na długo po zakończeniu obrad, pojawiają się na łamach literatury medycznej i popularnonaukowej. (...)


Dyrektorzy mazowieckich szpitali się integrują

Odświętna konferencja, codzienne problemy

Aleksandra Gielewska

Szpitale podległe różnym organom założycielskim będą ściślej współpracować, lobbując za jednoznacznym prawem i racjonalnym finansowaniem. Związek Pracodawców Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych, który powstał w lutym 2006 r. i zrzesza już 25 takich szpitali, zorganizował w Domu Polonii w Pułtusku dwudniową konferencję (14-15 września). Poświęcono ją obecnym zagrożeniom i sposobom ich minimalizacji w szpitalach powiatowych oraz podnoszeniu jakości ich pracy, mimo pojawiających się stale utrudnień. Chlebem codziennym każdego dyrektora jest przecież zarządzanie ryzykiem - płynącym z otoczenia i od wewnątrz, czyli z samej organizacji. Świadomość tych zagrożeń, wiedza i doświadczenie zarządcze pozwalają jednak części z nich zapobiec, a gdy dojdzie już do kryzysu - zminimalizować jego skutki. (...)


VI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej w Gdańsku

Od urodzenia do śmierci pacjenta

Prawie 2 tys. uczestników, 130 wykładowców, w tym znani specjaliści z kardiologii, neurologii, okulistyki, geriatrii, hipertensjologii, medycyny paliatywnej, reumatologii i alergologii, 30 sesji dydaktycznych, 8 plakatowych. Tak w pigułce przedstawiał się VI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Po raz pierwszy uczestników zjazdu PTMR gościł Gdańsk, w przepięknych wnętrzach Polskiej Filharmonii na Ołowiance. Tuż nad Motławą, w jedynym chyba miejscu, gdzie widoku na Stare Miasto, podświetlone wrześniowym słońcem, nie zakłóca żaden nowoczesny wieżowiec. Przybyli z całego kraju goście docenili walory miasta. A również to, że organizatorzy zjazdu: Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej AM w Gdańsku oraz obchodzące 15-lecie Wydawnictwo Via Medica (odpowiedzialne za sprawy "techniczne"), stanęli na wysokości zadania. Perfekcyjna organizacja, ciekawy program, atrakcyjne imprezy towarzyszące. (...)


bot