Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 60–63/2007
z 13 sierpnia 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


WYDARZENIA

Złapani w sieć?

Aleksandra Gielewska

Ministerstwo Zdrowia przygotowało dobry projekt... niedobrej, bo anachronicznej, antyrynkowej ustawy o sieci szpitali. Sieci tworzonej przez administrację centralną i podporządkowanej rządowi, w tym arbitralnym, ostatecznym decyzjom Ministra Zdrowia. Projekt doceniam, bo próbuje kompleksowo uregulować funkcjonowanie części szpitali: tych, które zostaną uznane za niezbędne, by zagwarantować w regionach optymalne wskaźniki łóżek w poszczególnych specjalnościach medycznych (ustali je MZ). (...)


Kto zawinił w aferze strzykawkowej

Aleksandra Kurowska

Od grudnia 2006 do końca lipca 2007 r. w polskich szpitalach korzystano ze strzykawek zanieczyszczonych resztkami owadów i czarnym pyłem, choć o wadliwej serii wiedział personel jednego ze szpitali i radomska prokuratura. Mimo prawnego obowiązku, dyrekcja Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, w którym zauważono zanieczyszczenia, nie zgłosiła tego Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych. Dopiero 31 lipca o problemie napisał "Dziennik", a następnego dnia w MZ zwołano konferencję prasową w tej sprawie. Niecałe dwa tygodnie wcześniej był gotowy raport biegłych informujący o zagrożeniach wynikających z używania niejałowych strzykawek. (...)


Ewakuacja z powodu długów

MM

Ponad 70 pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (woj. śląskie) przewieziono na początku sierpnia z budynku dawnego Szpitala nr 2 przy ul. 3 Maja, połączonego 2 lata temu z WSS nr 5, do oddalonego o kilka kilometrów budynku przy pl. Medyków 1. Część hospitalizowanych przetransportowano karetkami, pozostałych minibusami. Powodem ewakuacji jest dramatyczna sytuacja finansowa, w jakiej znalazł się jeden z największych szpitali wojewódzkich na Śląsku. - Szukamy oszczędności, gdzie się da, bo utraciliśmy płynność finansową - poinformowała PAP Urszula Urbanowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5. (...)


Pierwszy szpital Medicover

MM

Blisko 40 mln euro będzie kosztowała budowa prywatnego, wieloprofilowego szpitala dla dzieci i dorosłych Medicover, który stanie na terenie warszawskiego Miasteczka Wilanów. Jego otwarcie zaplanowano na początek 2009 r. Łączna powierzchnia 180-łóżkowej lecznicy ma wynieść ok. 16 tys. mkw. Będą się w niej mieścić oddziały: intensywnej opieki medycznej, kardiologii inwazyjnej, chorób wewnętrznych, chirurgii, ginekologii, położniczy z pododdziałem neonatologii i oddziałem intensywnej opieki nad noworodkiem, pediatrii, chirurgii dziecięcej, a także centrum rehabilitacji, centrum diagnostyczne z pracowniami tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz centrum szkoleniowo-naukowe dla lekarzy i pielęgniarek. W 5 w pełni wyposażonych salach operacyjnych będzie przeprowadzanych docelowo ponad 4 tys. operacji rocznie. Pacjenci będą mieli do dyspozycji 1- i 2-osobowe sale z dostępem do internetu, telefonu oraz telewizji kablowej. (...)


Podatek Religi niekonstytucyjny?

Jan Osiecki

Według ekspertów, pieniądze z "podatku Religi" nie będą mogły pójść na leczenie ofiar wypadków drogowych. A samą ustawą wkrótce zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem PO, w co najmniej 3 przypadkach jest ona niezgodna z ustawą zasadniczą. Czy w tym roku NFZ dostanie dodatkowe pieniądze na leczenie ofiar wypadków? Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę wprowadzającą tzw. podatek Religi, czyli finansowanie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych ze składek OC kierowców. Ustawa wejdzie w życie 1 października. Jej twórcy przewidują, że jeszcze w tym roku 12-proc. ryczałt potrącany z każdej polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego da NFZ 180 mln zł, a w przyszłym 750 mln zł. (...)


Udana operacja Jannat

EK

W Dolnośląskim Centrum Chorób Serca "Medinet" przeprowadzono 26 lipca skomplikowaną operację u 10-miesięcznej Irakijki Jannat z wrodzoną siniczną wadą serca. Kardiochirurdzy obawiali się, czy na zabieg nie jest za późno. W Polsce dzieci z tak poważną wadą operuje się w 2 tygodnie po urodzeniu, gdy wada nie jest jeszcze zaawansowana. Bez operacji dziewczynka miała szansę na przeżycie 2-3 lat. (...)


Przyjazne gabinety

MM

"Wielka Kampania Życia - Avon Kontra Rak Piersi" ma na celu uświadomienie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna i same powinny zadbać o swoje zdrowie. Obecnie firma Avon Cosmetics oraz Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum przystąpiły do realizacji kolejnego projektu: stworzenia w całym kraju sieci ginekologicznych "Gabinetów z różową wstążką". Chcemy zwiększyć świadomość konieczności regularnego przeprowadzania kontrolnych badań piersi zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych. Zależy nam, aby przeprowadzanie rutynowego palpacyjnego badania piersi, a także rozmowa na temat profilaktyki raka piersi stały się standardem, nieodłączną częścią każdej wizyty u ginekologa - podkreślają autorzy projektu. (...)


Skrzydła opadają

Jan Osiecki

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już wkrótce może zostać uziemione. Ma problem nie tylko z sypiącym się sprzętem, maszyny można bowiem jeszcze podtrzymywać przy życiu, a w końcu zostaną kupione nowe. Jednak lada chwila może zabraknąć pilotów. A ich tak łatwo nie da się zastąpić. Przetarg na nowe śmigłowce dla LPR wciąż się przedłuża. Wysłużone maszyny latają tylko dzięki mechanikom, którzy są w stanie sprawić cuda. Nieubłaganie zbliża się jednak czas, kiedy wszystkie helikoptery, poza nowoczesną maszyną stacjonującą w Warszawie, będą uziemione. Po 2009 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymogów dla śmigłowców ratowniczych. Helikoptery Mi 2 Plus, nawet po kolejnych przeróbkach, ich nie spełnią. Ale jeśli nawet uda się kupić na czas 15 nowych maszyn, to LPR i tak może zostać uziemione. Dramatycznie bowiem brakuje pilotów. (...)


Jednością silni

SIEL

Jeśli brakuje pieniędzy, trzeba zmienić zasady kontraktowania - do takiego wniosku doszli dyrektorzy wielkopolskich szpitali. I powołali zespół negocjacyjny, który ma nakłonić NFZ do kilku przynajmniej zmian. Dyrektorzy domagają się od przyszłego roku, a najlepiej jeszcze od IV kwartału br., większych środków na szpitalne oddziały ratunkowe. Z przedstawianych wyliczeń wynika, że koszty utrzymania niektórych SOR-ów bywają niemal dwukrotnie wyższe niż kwoty wynikające z kontraktów. (...)


Strażacy na podium!

MIM

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym w Suchej Beskidzkiej - dla podmiotów tworzących lub wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - zdecydowanie należały do strażaków. Zawodowe i ochotnicze drużyny pożarnicze uzyskały najwyższe miejsce w zawodach. W mistrzostwach zwyciężył absolutny lider większości dotychczasowych edycji zawodów - zespół Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Wicemistrzostwo przypadło strażakom-ratownikom z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Trzecie miejsce wywalczyli druhowie z OSP w Wejherowie. (...)


Kto wysłucha pracodawców?

Tomasz Sienkiewicz

Konfederacja Pracodawców Polskich i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" - największe polskie organizacje pracodawców - usiłują się włączyć w prace nad rozwiązaniem kryzysowej sytuacji w ochronie zdrowia. Zapowiedziały przesłanie do najwyższych władz swoich propozycji w postaci spójnych programów. Pracodawcy skarżą się, że dotychczas ich "współpraca" z władzami polega na ignorowaniu ich wystąpień. Tak było w przypadku zgłoszonego przez KPP projektu, aby na ochronę zdrowia pracowników przeznaczać część środków z funduszu socjalnego, np. 2 mld zł z ok. 8 mld gromadzonych na tym funduszu rocznie, Andrzej Malinowski, prezydent KPP, mówi, że Konfederacja już trzykrotnie zgłaszała tę propozycję premierowi Marcinkiewiczowi, trzykrotnie wysłała ją również premierowi Kaczyńskiemu. Nie otrzymała żadnej odpowiedzi. - Jeśli rozumowanie naszych ekspertów jest wadliwe, to niech fachowcy z rządu nam to wykażą - denerwuje się A. Malinowski. (...)


Abonament z podatku zamiast składki zdrowotnej

Aleksandra Kurowska

OZZL i Centrum im. Adama Smitha przedstawili własną koncepcję reformy służby zdrowia. Najważniejsze jej elementy to prywatyzacja placówek i zastąpienie składki zdrowotnej abonamentem płaconym z podatków. Nie spotkała się jednak z poważną dyskusją ani kontrpropozycjami. Minister Zbigniew Religa odpowiedział krótko: - Po moim trupie. Zdaniem ministra pomysł jest nie do zrealizowania w cywilizowanym kraju. Nieliczni politycy PiS, którzy jeszcze nie wyjechali na urlop, znów straszyli społeczeństwo: lekarze chcą się uwłaszczyć kosztem pacjentów i publicznego majątku. - Jest to bardziej solidarny system niż ten, który mamy obecnie. Teraz pacjent ma niby wszystko zagwarantowane, a faktycznie dostęp do świadczeń jest ograniczony poprzez kolejki i szarą strefę. Ostatecznie, dostęp do świadczeń mają więc jedynie najbogatsi - odpierał zarzuty szef OZZL Krzysztof Bukiel. (...)


Szaleństwa docenta Spodaryka

Marcin Mikos

- Nie godzę się na beznadziejne wakacyjne wegetowanie dzieci, dla których zabrakło pieniędzy, czasu, pomysłu czy fantazji - mówi dr hab. med. Mikołaj Spodaryk, pediatra z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Wraz z gronem przyjaciół i współpracowników już po raz trzeci organizuje cykl imprez dla dzieci z podkrakowskiej gminy Lanckorona. Zaczęło się w 2005 r. w podkrakowskim Izdebniku. Wspólnie z miejscowymi społecznikami oraz przyjaciółmi z Krakowa doc. Mikołaj Spodaryk zorganizował tygodniowe szaleństwo dla kilkudziesięciorga dzieciaków. Większość z reguły spędzała wakacje w rodzinnej miejscowości, pomagając rodzicom w gospodarstwach rolnych. (...)


Na strajkach można zarobić

SIEL

Zapowiedzi części lekarzy o wstrzymaniu przesyłania do wojewódzkich oddziałów NFZ sprawozdań z wykonania kontraktu, w Wielkopolsce nie zostały zrealizowane. Szpitale rozliczyły wykonane w czerwcu usługi na takich samych zasadach jak w poprzednich miesiącach. Okazało się nawet, że kilka szpitali, przyjmując pacjentów odsyłanych z innych placówek, może liczyć na dodatkowe pieniądze. Porównując liczbę tzw. przyjęć zwykłych, tylko w 2 szpitalach liczba chorych znacznie spadła. W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu w tzw. przyjęciach zwykłych za kwiecień wykazano 921 pacjentów, za maj - 645, a za czerwiec 359. W Szpitalu w Pile w trybie zwykłym przyjęto w kwietniu 998 chorych, w maju 693, a w czerwcu tylko 233. Ale były też szpitale, które w czerwcu leczyły więcej pacjentów niż w maju, np. szpital w Koninie (w maju - 827, w czerwcu - 909). (...)


Polska zakazuje, Łotwa legalizuje

Aleksandra Kurowska

Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zgodnie z którą lekarze i aptekarze nie mogą - pod groźbą więzienia - przyjmować prezentów od koncernów farmaceutycznych, jeśli prowadzi to do zwiększenia sprzedaży leków podlegających refundacji. Za przepisywanie leków refundowanych w zamian za prezenty lekarzowi będzie groziło 8 lat więzienia. Aptekarzowi zaś, jeśli wejdzie w układ z takim lekarzem - do 5 lat więzienia oraz utrata koncesji. Z szacunków kanału TVN Med wynika, że na promocję leków wydawanych na receptę, czyli głównie na prezenty dla lekarzy - koncerny farmaceutyczne przeznaczają blisko 900 mln zł rocznie. Nowe przepisy mają zahamować wzrost wydatków NFZ na refundację. W tym roku wyniosą one ok. 7 mld zł, o 275 mln zł więcej niż w ubiegłym. Zdaniem resortu zdrowia, ponad 1 mld zł z tej kwoty jest marnotrawione. (...)


Misja Katarzyny

Elżbieta Borek

28 lipca Katarzyna Stażyk, młoda lekarka z Krakowa, która w połowie kwietnia zdała LEP, wyjechała jako wolontariuszka na misję medyczną do Etiopii. Pomysł przyszedł jej do głowy dwa lata temu, żeby wyjechać po studiach na misję jako wolontariuszka, ale myślała również o wyjeździe do Anglii na kilkumiesięczny kontrakt. Nie mogła się zdecydować; postanowiła pozostawić wybór losowi. Jako pierwszy skontaktował się z nią Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi światu", organizacja pozarządowa, zrzeszająca wolontariuszy z całej Polski, którzy chcą pomagać najuboższym ludziom świata, zwłaszcza dzieciom i młodzieży z krajów Globalnego Południa. (...)


FELIETONY

HRG i coś jeszcze

Andrzej Sośnierz

Fala strajków powoli wygasa. Jak dotąd, dzięki Bogu, po raz pierwszy od lat, nie pogorszyła ona, i tak już lichej, kondycji polskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Wprawdzie nie udało się nie przedłużać żywota tzw. ustawy wedlowskiej (uchwalonej 22 lipca) i nadal pieniądze na podwyżki płac będą szły do zakładów opieki zdrowotnej odrębnym strumieniem, to jednak do tego wadliwego rozwiązania nie dołożono żadnego innego, które kierowałoby nas w objęcia systemu budżetowego, a co stałoby się, gdyby główne żądania strajkujących i protestujących zostały spełnione. (...)


PANOPTICUM

"Odpublicznianie" spzozów

Marek Wójtowicz

Skupmy się na ciekawym raporcie opublikowanym na stronach naszego MZ o przekształceniach własnościowych w ochronie zdrowia w latach 1999-2006. W raportowanym okresie "odpubliczniono" 45 szpitali, 31 oddziałów szpitalnych i 95 zakładów lecznictwa ambulatoryjnego. Analityków MZ proszę, aby dla uzupełnienia obrazu "pola walki" zbadali w następnym etapie skalę przekształceń: pionów diagnostycznych, pogotowia ratunkowego i logistyki okołooddziałowej (np. pranie, żywienie i sprzątanie). Autorzy raportu słusznie unikają terminu "prywatyzacja" (...)


TYLKO FAKTY

Teraz rzecznik

Marek Nowicki

Rzecznik Praw Obywatelskich przejawia ogromną aktywność, jeżeli chodzi o rozwiązywanie problemów służby zdrowia. Dokumentacja jest bardzo obszerna: pisze listy, zapytania, składa i propozycje. W ub.r. Janusz Kochanowski stworzył zespół ekspercki, który przygotował projekt założeń reformy ochrony zdrowia. Wielu osobom nóż się otwiera w kieszeni na myśl o kolejnej reformie. Dlatego rzecznik zastrzega, że w kontekście służby zdrowia w ogóle trudno mówić o reformie. Podobnie jak o kryzysie, bo określenie "kryzys" nie może dotyczyć czegoś, co nie istnieje. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Buhaj

Janina Banachowska

- Dochtórko, przyjedźcie! Mojego byk w stajni przysiadł! - głos w słuchawce brzmiał przerażeniem. - Przyjadę, tylko powiedzcie, gdzie. - Adyć tam, gdzieście już do takiej starej babki jeździli. Ba, ale na każdym osiedlu jest parę starych babek i do każdej kiedyś jeździłam. - Podajcie dokładny adres: jakie osiedle, numer domu i o kogo mam pytać. Wreszcie otrzymałam namiary i wsiadłam do samochodu. Nie było daleko. Gdy wjechałam na podwórze, już na mnie czekali, od razu zaprowadzili do obory. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Pioruno chron strajkowy

Ryszard Kijak

Ludzie piszą np.: "Wasza postawa to skandal! Bierzcie się do roboty, wiecznie Wam mało! W tym kraju nikt dużo nie zarabia, nie jesteście lepsi od pozostałej części społeczeństwa! Do roboty, NIEROBY!!!". Nie dając się wyprowadzić z równowagi, staram się przedstawiać rzeczowo nasze argumenty. Po wymianie kilku takich maili, interlokutorzy przeważnie wymiękają: przyznają mi rację albo przynajmniej przepraszają za użyte słownictwo. Nad tym, z kilkuset korespondentów, musiałem się zdrowo napracować. Opłaciło się, piorunochron zadziałał. (...)


Forteca głuchych

Marek Derkacz

Warunki towarzyszące rozmowom środowiska lekarskiego ze stroną rządową w niewielkim stopniu przypominały spotkanie, którego celem jest osiągnięcie upragnionego kompromisu. Negocjacje, kiedy jedna ze stron nie słucha lub ignoruje argumenty strony przeciwnej, a w dodatku jest napastliwa i arogancka, można raczej określić mianem wojny psychologicznej. Arogancja niektórych przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, nabyta przez lata pracy na kierowniczych stanowiskach, stała się poważnym zagrożeniem dla zdrowia polskiego społeczeństwa. Społeczeństwa, które za pomocą manipulacji jest utrzymywane w błędnym przekonaniu, że za zły stan w ochronie zdrowia odpowiadają lekarze. (...)


Z DROGI...

Na zachodzie bez zmian

Andrzej Musiałowicz

Na wschodzie, północy, południu i w centrum kraju podobnie. Wszyscy tkwią okopani, z tym że politycy głównie w grajdołkach na plażach. Pozornie nic się nie dzieje. Strony zbierają siły na kolejną ofensywę. Jak pod Verdun. Efekty będą zapewne równie bolesne dla obu stron, na szczęście nie jako milion zabitych, ale miliony straconych publicznych pieniędzy. Może też z tej przyczyny o kolejne lata odsunie się możliwość wprowadzenia prorozwojowego podatku liniowego i nie będzie dalszego obniżania składek wpływających na koszty pracy. (...)


OKIEM DYREKTORA

Przepychanka

Janusz Atłachowicz

W mediach sezon ogórkowy. Królują praktycznie dwa tematy: polityka i problemy ochrony zdrowia, głównie szpitalnictwa. Polityki nie będę komentował, bo tu sytuacja zmienia się szybciej, niż ukazują się kolejne numery "SZ". Tylko felietony w dziennikach bywają jeszcze aktualne. Wracam więc do naszego systemu. Szpitalnictwo, najdroższa część ochrony zdrowia, przeżywa największy kryzys, choć liczba strajków w szpitalach stopniowo maleje. Jednak strajki lekarzy, prowadzone w części szpitali, mogą tylko przyspieszyć ich likwidację. (...)


RAPORT

Uzdrowić diagnostykę

Halina Pilonis

Liczba laboratoryjnych badań diagnostycznych per capita jest w Polsce czterokrotnie niższa niż średnia europejska, co stawia nas pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie - alarmują diagności. A przecież dobra diagnostyka to niższe koszty leczenia. Trudno oszacować wysokość środków przeznaczanych na diagnostykę laboratoryjną w Polsce, ponieważ NFZ nie kontraktuje tych usług odrębnie. Izba Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej od 3 lat prowadzi jednak własne wyliczenia - na podstawie sprzedawanych w kraju odczynników i analizatorów potrzebnych do wykonywania tych badań. (...)


EDUKACJA

Praktyka czyni... medyka

Magda Kamińska

Ania, Marcin, Kamila, Andrzej, Dorota - każde z nich stoi dopiero na progu swojej życiowej przygody z medycyną. W roku akademickim dzień w dzień stawiają czoło nowym wyzwaniom, których na studiach jest wiele. Potem jest sesja, nieprzespane noce i w końcu upragnione wakacje. Jednak nie ma mowy o leżeniu na trawie i liczeniu chmur - żeby zaliczyć rok, muszą odbyć obowiązkową praktykę w wybranej placówce medycznej. Tak jak tysiące innych adeptów sztuki medycznej. Co więc ich wyróżnia? To, że gdy ich znajomi i przyjaciele kierują swoje kroki najczęściej do pobliskich szpitali, oni pakują plecaki i jadą do klinik... na drugim końcu świata. (...)


ROZMOWA

Z prof. Tracy Glauserem, kierownikiem Kliniki Neurologii Dziecięcej w Cincinnati Children's Hospital Medical Center, rozmawia Mariusz Gujski

Napady pod kontrolą

- Nowoczesna medycyna coraz częściej posługuje się standardami leczenia opartymi na dowodach naukowych (Evidence Based Medicine - EBM). Czy istnieje dziś złoty standard leczenia padaczki u dzieci?
- Napady padaczkowe dzielimy na częściowe i uogólnione. W przypadku tych pierwszych, stosując kryteria EBM, udowodniono skuteczność okskarbazepiny (Trileptal) w monoterapii pierwszego rzutu u dzieci. Jednak dostępne wytyczne odnoszą się tylko do skuteczności leków, nie uwzględniają natomiast ich działań ubocznych, ryzyka interakcji czy przedawkowania. (...)


ZARZĄDZANIE

Bomba z opóźnionym zapłonem

Marek Derkacz

Przyjęta jednogłośnie przed kilkoma tygodniami przez Sejm nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej dotycząca czasu pracy lekarzy dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy UE z 2003 r. Od stycznia 2008 r. lekarze będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny nadliczbowe. Również bez ich dobrowolnej zgody, wyrażonej na piśmie, pracodawca nie będzie mógł zmusić ich do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Oznacza to, że już za kilka miesięcy dyrektorzy szpitali z powodów prawnych, staną przed koniecznością zmiany organizacji pracy lekarzy. (...)


PRAWO

Proces o złotówkę

Czesław Miś

W Polsce nie obowiązuje prawo precedensu. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązuje Kodeks pracy. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu Wydział IV Pracy ogłosił 17 lipca 2007 r. wyrok w procesie z mojego powództwa o odszkodowanie 1 zł za naruszenie w kwietniu 2004 r. mojego prawa do nieprzerwanego 11-godz. dobowego i 35-godz. cotygodniowego odpoczynku z powodu takiej organizacji czasu pracy i dyżurów, która uniemożliwiła mi skorzystanie z przewidzianych w Kodeksie pracy norm czasu odpoczynku. (...)


Zgoda poinformowana

Krzysztof Maśliński

Podejmowanie decyzji o wyborze metody leczenia przestało już być wyłączną domeną lekarza. Pacjent awansował do roli współdecydenta, który jednak - by w pełni świadomie wyrazić zgodę na proponowaną przez lekarza terapię - musi dysponować odpowiednim zasobem informacji. Powstaje pytanie: jaki zakres wiadomości ma przekazać lekarz pozostającemu pod jego opieką choremu, by ten mógł wyrazić tzw. zgodę poinformowaną (ang. informed consent)? (...)


Zmiany w regulacjach dotyczących lekarzy

Aleksandra Kunkiel-Kryńska

Prace nad zmianami przepisów dotyczących lekarzy nabierają tempa. 24 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Intencją jego twórców jest m.in. uproszczenie procedur uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów - obywateli państw Unii Europejskiej, którzy zamierzają pracować w Polsce. Czy dzięki tym zmianom będzie w Polsce pracowało więcej lekarzy i stomatologów, pozostaje na tym etapie kwestią otwartą. (...)


FARMACJA

Import równoległy leków w Polsce

Grażyna Mickiewicz

Jak spowodować, by leki w Polsce były tańsze? Jednym ze sposobów jest sprowadzenie ich z kraju, w którym ich ceny są niższe od oferowanych przez naszych dostawców. Opłaca się to zarówno budżetowi, jak i pacjentom, ale tracą na tym producenci. Import równoległy stał się możliwy dzięki przyłączeniu polskiego rynku farmaceutycznego do rynku wewnętrznego Wspólnoty, gdzie obowiązuje zasada swobodnego przepływu towarów. Od 2004 r. również produkty lecznicze mogą więc przekraczać nasze granice w drodze tzw. importu równoległego, jeśli posiadają odpowiednie pozwolenie Ministra Zdrowia, wydawane na podstawie pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. (...)


KLINIKA

REUMATOLOGIA

Nieswoiste choroby zapalne jelit a zapalenie stawów

Beata Nowak, Grzegorz Nowak, Jerzy Rozciecha

W grupie chorób określanych mianem przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit (pnzj) wyróżnia się chorobę Crohna (w Polsce nazywaną chorobą Leśniowskiego-Crohna), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) i nieokreślone zapalenie jelita grubego. Pnzj charakteryzują się wybitnie przewlekłym przebiegiem, z następującymi po sobie okresami remisji i zaostrzeń, oraz występowaniem częstych powikłań jelitowych i pozajelitowych. Fakt ten czyni z tych schorzeń problem interdyscyplinarny dotyczący zarówno internistów, gastrologów, reumatologów, jak i chirurgów, dermatologów, okulistów i psychologów. (...)


PEDIATRIA

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Jacek Postępski, Ewa Tuszkiewicz-Misztal

Młodzieńcze przewlekłe artropatie u dzieci stanowią grupę schorzeń, niezwykle zróżnicowaną klinicznie i patogenetycznie. Sprawiają wiele trudności diagnostycznych i terapeutycznych. Najczęstszą zapalną artropatią wieku rozwojowego jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (mizs). Arbitralnie ustalono, że reumatolodzy-pediatrzy zajmować się będą zapaleniami stawów u pacjentów do 16. r.ż. Za granicę uznania przewlekłości procesu zapalnego przyjęto 6 tygodni trwania objawów. Eksperci podkreślają, że nie udało się i prawdopodobnie nie uda się ustalić jednego czynnika etiologicznego. (...)


NAUKA

Pigułka wczesnoporonna może się stać antykoncepcyjną

PAP, tk

Pigułka wczesnoporonna RU-486 może się stać nowym doustnym lekiem antykoncepcyjnym - wynika z najnowszych brytyjskich badań, o których informuje pismo "Human Reproduction". Obecnie stosowane hormonalne pigułki antykoncepcyjne zawierają najczęściej estrogen i progesteron. Jednak wiele kobiet nie decyduje się na te leki ze względu na to, że długotrwałe zażywanie estrogenów wiąże się z wyższym ryzykiem raka piersi. Z kolei pigułki zawierające wyłącznie progesteron, choć skutecznie blokują jajeczkowanie, powodują nieregularne miesiączki i krwawienia. (...)


Płacz dziecka w lodówce kostnicy

PAP, tk

W szpitalu pod Buenos Aires uznany za martwego wcześniak urodzony w 6. miesiącu ciąży spędził 3 godziny w lodówce, zanim pracownik kostnicy usłyszał jego płacz. Po otwarciu lodówki zobaczył płaczące, poruszające rączkami dziecko. Wcześniak został natychmiast umieszczony w inkubatorze na oddziale noworodkowym szpitala w mieście Monte Grande, leżącym 35 kilometrów od stolicy Argentyny. - Nikt nie wytłumaczył nam dotąd, jak doszło do tego, że żywe dziecko znalazło się w kostnicy - powiedział dziennikarzom uradowany i szczęśliwy ojciec dziewczynki. Rodzice postanowili nadać jej imiona Brisa Milagros. Drugie imię oznacza "Cuda". (...)


Groźne drukarki

PAP, tk

Niektóre drukarki uwalniają w powietrze drobne cząsteczki, mogące wnikać do dróg oddechowych i wywoływać problemy zdrowotne, od podrażnień po raka - wykazały nowe badania australijskie opublikowane w "News in science". - Ultradrobne cząsteczki mogą się przedostawać do najgłębszych części układu oddechowego, a stamtąd trafiać do krwi - ostrzega autorka badań, prof. Lidia Morawska z Queensland University of Technology, dyrektor International Laboratory for Air Quality and Health. Naukowcy nie ustalili na razie budowy chemicznej tych cząsteczek. Nie wiedzą też, w jaki sposób są one uwalniane. Zalecają jednak, aby solidnie wietrzyć biura. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Grzegorz Napiórkowski

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

III Ogólnopolskie Forum Ekonomia dla Zdrowia w Krakowie

W trosce o dobre prawo

Marcin Mikos

Regulacje prawne niskiej jakości, brak odpowiedzialności za legislację, a także nieprzestrzeganie zasad prawnych i etycznych - to niektóre problemy, o których mówiło się podczas III Ogólnopolskiego Forum Ekonomia dla Zdrowia w Krakowie. Zorganizowało je Centrum Ekonomiki Zdrowia pod patronatem "Służby Zdrowia". Większość systemowych problemów ochrony zdrowia znajduje swoje odzwierciedlenie w skargach kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego w zakresie prawa medycznego i ubezpieczeń zdrowotnych. (...)


Szansa na dodatkowe środki

"Komercyjne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce. Instrumentarium systemu w perspektywie zmian legislacyjnych" to tytuł ostatniej z cyklu trzech konferencji, poświęconych aktualnym problemom ochrony zdrowia, zorganizowanej przez Agencję Konsultingowo-Edukacyjną Ordo sp z o.o. we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Tym razem tematem przewodnim był system komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych w perspektywie zapowiadanych zmian legislacyjnych. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Marek Wójtowicz

Nie jestem głupkiem

Marka Wójtowicza przedstawiać nie trzeba. Jego felietony to swoista kronika faktów i zdarzeń zajmujących środowisko medyczne na przestrzeni ostatnich lat permanentnej reformy systemu zdrowotnego. To z jednej strony błyskotliwa kpina z głupoty i ogromnej liczby nonsensów, z którymi wciąż mamy do czynienia, ale z drugiej - przejaw szczerej, głęboko humanistycznej troski o kształt i jakość tego systemu. "Nie jestem głupkiem" to książka, której nie może zabraknąć na półce żadnego medyka, menedżera, polityka zajmującego się problematyką ochrony zdrowia. Najlepiej się ją czyta rano, przed śniadaniem. (...)


Bogumiła Skotarczak

Biologia molekularna patogenów przenoszonych przez kleszcze

Prof. dr hab. med. Bogumiła Skotarczak należy do najwybitniejszych znawców biologii molekularnej chorób przenoszonych przez kleszcze. Książka jest pierwszą w Polsce tak obszerną monografią przedstawiającą charakterystykę wirusów, bakterii i pierwotniaków przenoszonych przez kleszcze. Zawiera opis najnowszych osiągnięć diagnostyki molekularnej tych patogenów oraz syntezę wyników badań epidemiologicznych. Szczególną uwagę zwrócono tu na charakterystykę genetyczną opisywanych czynników chorobotwórczych, metody ich wykrywania i oznaczania. (...)


Anna Jakubowska-Winecka, Dorota Włodarczyk

Psychologia w praktyce medycznej

To kompendium wiedzy psychologicznej niezbędnej w praktyce medycznej, napisane w sposób przystępny i zrozumiały dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie psychologii. Autorzy położyli szczególny nacisk na aspekty użyteczne w praktyce medycznej: wpływ czynników psychospołecznych na zdrowie i leczenie, zrozumienie zachowania pacjenta i lekarza w specyficznej sytuacji stresowej, jaką jest choroba i proces leczenia, psychologiczne aspekty bólu. (...)


bot