Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 51–54/2007
z 2 lipca 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


WYDARZENIA

Negocjacje

Aleksandra Gielewska

Ruszyły rozmowy ze strajkującymi: kurtuazyjne uściski dłoni, wymuszone uśmiechy. Strony rządowa i społeczna zasiadły naprzeciw siebie. Pierwsze słowa i chwila rozładowania emocji, potem oczekiwanie, aż druga strona - jako pierwsza - "pęknie" i wyłoży karty na stół. Przy stole są przecież profesjonaliści - w odpowiednim momencie zechcą przebić kartę przeciwnika asem z rękawa. Na razie - to gra wstępna, background dla twardych negocjacji, ping-pong emocji i luźnych, ad hoc przywoływanych argumentów, często populistycznych i demagogicznych. (...)


Siła pielęgniarek

Aleksandra Kurowska

Rozmowy rząd - pracownicy medyczni nie przyniosły dotąd efektu, ale wreszcie spotkali się główni gracze: lekarze, pielęgniarki, premier, minister finansów. To efekt nieugiętej postawy pielęgniarek okupujących przez prawie 200 godzin kancelarię premiera oraz lekarskiego strajku. Najnowszą propozycją kompromisu, zgłoszoną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, jest ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, którego stronami byłyby związki zawodowe i rząd. Układ miałby być podpisany na 3 lata, a byłaby w nim określona m.in. płaca minimalna. Choć rząd wcześniej mówił, że nie ma możliwości ustalenia odrębnej płacy minimalnej dla białego personelu - wiceminister zdrowia Bolesław Piecha przyznał, że zawarcie układu byłoby bardzo trudne, ale nie niemożliwe. (...)


"Podatek Religi" do Trybunału?

Jan Osiecki

Czy dodatkowe 500 mln zł trafi wkrótce do Narodowego Funduszu Zdrowia? Senat zaakceptował "podatek Religi". Opozycja zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Resort zdrowia zapewnia, że będzie bronił ustawy, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - otoczenie ministra zaczyna wątpić w wygraną. Parlament zgadza się, by koszty leczenia ofiar wypadków drogowych były pokrywane przez firmy ubezpieczeniowe, z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Według ministra zdrowia, NFZ zyska dzięki temu już w tym roku 480-500 mln zł. Zapłacą za to kierowcy; firmy ubezpieczeniowe wyliczyły, że jeżeli resort zdrowia zabierze im 12 proc. wpłaconych składek, to stawka ubezpieczenia będzie musiała wzrosnąć nawet o 18 proc. (...)


Partnerstwo publiczno-prywatne

Projekt budowy i zarządzania szpitalem we Wrocławiu został jednym z laureatów konkursu "Dobre Praktyki PPP" na najlepszy pomysł na partnerstwo publiczno-prywatne, którego organizatorem jest firma doradcza Investment Support. Nagrodą w konkursie są wstępne analizy, które mają wskazać optymalny sposób realizacji inwestycji. - Wrocławski projekt jako jedyny w konkursie dotyczy sektora służby zdrowia. Wpisany jest w programy i strategie lokalne, ma poparcie sektora publicznego oraz charakteryzuje się realnymi, planowanymi źródłami dochodu. Jest przemyślany, dobrze przygotowany i daje szansę realizacji - uzasadniała werdykt jury Agata Kozłowska, prezes Investment Support. (...)


Cywilizowane zatrzymania?

Aleksandra Kurowska

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do prokuratur apelacyjnych nowe wytyczne dotyczące zatrzymywania lekarzy. Zaleca w nich, by medyków zatrzymywać poza miejscem pracy. To reakcja na krytykę ze strony środowiska medycznego, które wskazywało, że spektakularne zatrzymania w szpitalach nie tylko obniżają zaufanie pacjentów do lekarzy, ale też niebezpiecznie dezorganizują pracę w placówkach. W wytycznych jest jednak kruczek prawny. - Minister Ziobro uwzględnił możliwość odstąpienia od zalecenia, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa w miejscu zatrudnienia. (...)


Staruszek w trakcie kuracji odmładzającej

Halina Kleszcz

75 lat temu w Zakopanem otwarto największe w Europie (150 łóżek), nowoczesne i komfortowe na ówczesne czasy sanatorium gruźlicze dla studentów - Dom Zdrowia im. J. Piłsudskiego. Z biegiem lat, gdy problem gruźlicy płuc zniknął, sanatorium zmieniło profil na rehabilitacyjny. Głównie - narządu ruchu, kontynuując wątek leczenia układu oddechowego (inhalatorium) i chorób płuc o charakterze niezakaźnym (POChP, astma, pylica). Zmienił się przekrój wiekowy i zawodowy pacjentów - już nie tylko brać studencka i nauczyciele akademiccy mają doń dostęp. Nie zmieniło się jedno: służy chorym z całej Polski, dziś jako Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego podległy Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Małopolskiego. (...)


Są pieniądze, nie ma pacjentek

Elżbieta Borek

Od roku działa program NFZ, umożliwiający kobietom w ciąży bezpłatne wykonanie badania na obecność wirusa HIV. Fundusz przeznaczył na ten cel prawie 1,5 mln zł. Jednak niewiele kobiet korzysta z tej oferty, w ciągu roku zaledwie ok. 0,14 proc. spośród wszystkich rodzących. Istnieje obawa, że program umrze śmiercią naturalną, ponieważ ani kobiety, ani lekarze nie zdają sobie sprawy z jego wagi. Kobiety w ciąży to dziś aż 30 proc. wszystkich nosicieli wirusa HIV. A jedynym sposobem, by uchronić dziecko od zakażenia, jest wczesne wykrycie wirusa u matki. (...)


Strażacy świętowali

MIM

Pod Wawel zjechali strażacy z całej Polski. W 15. rocznicę utworzenia Państwowej Straży Pożarnej, w Krakowie zorganizowano centralne obchody Święta Strażaka. Uroczystości towarzyszyła uroczysta parada sprzętu pożarniczego oraz ratowniczego. Strażacy prezentowali również swoje możliwości i umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego. Tradycyjnie prym wiodła słynna OSP Kurów, której strażacy znajdują się w krajowej czołówce najlepszych ratowników medycznych. n (...)


Prosto w tarczę

SIEL

Wiele nowych substancji, uzyskanych w wyniku rozwoju inżynierii molekularnej z myślą o walce z rakiem jajnika, jest już badanych w Oddziale Ginekologii Onkologicznej Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Kolejne - w ramach prowadzonych jednocześnie w kilkunastu ośrodkach na świecie prób klinicznych - zostaną zastosowane za kilka tygodni. - Dotychczasowa terapia w raku jajnika, oparta na cytostatykach i lekach antyproliferacyjnych, powoduje uszkodzenie nie tylko komórek nowotworowych, ale też zdrowych. Dzięki postępom biologii molekularnej i biotechnologii udało się odkryć wiele mechanizmów molekularnych, zaangażowanych w podział komórek nowotworowych. (...)


FELIETONY

Alfabet

Andrzej Sośnierz

Wydawałoby się, że po kilkunastu latach dyskusji o kierunkach reformowania służby zdrowia i po ośmiu latach funkcjonowania w Polsce systemu ubezpieczeniowego - podstawowe mechanizmy finansowania opieki zdrowotnej są już znane; jeśli nie powszechnie, to przynajmniej dla działaczy i liderów różnych organizacji funkcjonujących w opiece zdrowotnej. Nic bardziej błędnego. Ostatnie dyskusje, wypowiedzi, sądy, opinie oraz pomysły na zmianę sytuacji - płynące z ust polityków, menedżerów, działaczy związkowych czy przedstawicieli mediów dowodzą, że stan tej elementarnej wiedzy - jest bliski zeru. (...)


PANOPTICUM

Dialog społeczny po polsku

Marek Wójtowicz

Dialogos (gr.) to rozmowa dwóch, a współcześnie - także większej liczby osób. Szczególne znaczenie ma obecnie tzw. dialog społeczny: wypowiadanie się, konsultowanie i uzgadnianie zamierzeń głównych aktorów polskiej sceny społecznej - rządu oraz korporacji pracodawców i pracowników. 15 lutego 1994 r., uchwałą Rady Ministrów, powołano 27-osobową Komisję Trójstronną. Złożona była z przedstawicieli ww. stron, odbyła łącznie 76 posiedzeń, ale niewiele zdziałała - wskutek bojkotu jej prac przez NSZZ "Solidarność" i OPZZ. (...)


TYLKO FAKTY

Kto za tym stoi?

Marek Nowicki

Kiedy w dniu zajęcia przez pielęgniarki Kancelarii Premiera przyjechałem na tak zwanego live'a do "Faktów", tuż przed 19.00 zetknąłem się oko w oko z szalejącą ze złości w Alejach Ujazdowskich panią doktor z OZZL. Nie wiem, jak się nazywa, była w białym fartuchu, ze stetoskopem i na pewno z OZZL, bo potem widziałem ją w towarzystwie dr. Bukiela. Rozsierdziła ją jakaś dziennikarska relacja. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Ognisko

Janina Banachowska

Przyjechali zza Wrocławia na parę dni, małżeństwo z wnukami. W przedostatnim dniu pobytu, na prośbę wnuków, dziadek postanowił rozpalić ognisko. Nazbierał suchych gałęzi w lesie, przyniósł je do domu, w którym się zatrzymali, ale nie miał papieru, więc ułożony już na ognisko stos gałęzi polał benzyną i zapalił. Buchnął płomień, omiatając językiem ognia twarz dziadka. Zgłosili się do mnie następnego dnia rano. Mężczyzna miał oparzoną całą twarz. Broda, koniec nosa i czoło to oparzenie trzeciego stopnia, policzki mniejsze. (...)


NA DWA GŁOSY

Protest pielęgniarek

Marek Balicki / Małgorzata Stryjska

Po ponadtygodniowej okupacji Kancelarii Premiera przez pielęgniarki, część z nich rozpoczęła protest głodowy. Czy rząd powinien spełnić podwyżkowe żądania protestujących? Zapytaliśmy o to byłego ministra zdrowia Marka Balickiego oraz posłankę Małgorzatę Stryjską (PiS) wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Ordynatorzy bronią się twardo

Kazimierz May

Sama podwyżka wynagrodzeń lekarzy i innych pracowników służby zdrowia kryzysu nie usunie. Gwarancją, że sytuacja się nie poprawi, jest istniejący u nas system ordynatorski. Feudalna struktura w szpitalach, która jest hamulcem organizacyjnym w ich pracy. Któż to bowiem jest ordynator? To lekarz, niekiedy bardzo doświadczony w jakiejś dziedzinie medycyny, któremu oddano pod nadzór wielu chorych często z zupełnie innymi problemami, na których tenże ordynator zna się niewiele lub wcale. Rezultaty bywają opłakane, a leczenie jest gorsze i droższe, niż gdyby tacy pacjenci trafili do właściwego specjalisty. (...)


Z DROGI...

Wróżby

Andrzej Musiałowicz

Lato, upały już dają się we znaki, na dodatek atmosfera w środowisku medycznym, i nie tylko medycznym, rozgrzana ponad miarę. Armie zbroją się, każda na swój sposób; jedna szykuje powszechny pobór, druga wprowadza działania maskujące, nie ujawniając nigdzie (zwłaszcza w dokumentacji medycznej) indywidualnego charakteru pisma. Pora szukać azylu. Wojna domowa jest do przyjęcia tylko w starym, polskim serialu komediowym. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia (Luftschutzraum - LSR) przenoszę się już myślami do ciepłych krajów. Za kilka dni, jak Szef pozwoli, znajdzie się tam i moje ciało. (...)


OKIEM DYREKTORA

Wielkie czekanie

Janusz Atłachowicz

Trwa akcja strajkowa w ponad dwustu szpitalach. Pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia czekają na stanowisko rządu w kwestii żądań płacowych strajkujących oraz radykalnych zmian w funkcjonowaniu systemu. Rząd jest w trudnej sytuacji, wcześniej uległ kolejarzom i nauczycielom. Pieniądze zostały wydane i chyba nie ma co dzielić wśród pracowników służby zdrowia. Nie za bardzo wie, jak się zachować i też czeka na rozwój sytuacji. Zozy czekają na ogłoszenie zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2008 r. Zniecierpliwienie jest uzasadnione tym, że nowy system kontraktowania znów ma być różny od tego, który już jest. (...)


O TYM SIĘ MÓWI

Boom na abonamenty

Aleksandra Kurowska

Nie ma miesiąca, by prywatne centra medyczne nie chwaliły się inwestycjami w nowe placówki, systemy internetowej rejestracji pacjentów, telemedycynę czy nowoczesny sprzęt diagnostyczny, a nawet własne szpitale. Strajk w służbie zdrowia uświadamia Polakom, że sytuacja w publicznych jednostkach jest kryzysowa, a szanse, że coś się szybko radykalnie poprawi - są minimalne. Tymczasem przybywa też osób, które stać na to, by za comiesięczną opłatę nie czekać miesiącami w kolejkach do specjalisty, nie żebrać o podstawowe badania diagnostyczne albo mieć precyzyjnie ustaloną godzinę wizyty. (...)


RAPORT

Stomatologiczna fikcja

Halina Pilonis

W Polsce jest około 30 tys. lekarzy dentystów. Na kontrakcie z NFZ pracuje niespełna 1/3 z nich. Nic dziwnego, skoro sam prezes Funduszu przyznaje, że finansowanie usług z zakresu stomatologii to fikcja. Środki przeznaczane na zakup usług stomatologicznych od 2004 r. rosną rocznie o około 1,13%, uwzględniając jednak inflację, o realnym wzroście nakładów nie ma mowy. Prezes NFZ Andrzej Sośnierz przyznaje, że finansowanie usług stomatologicznych jest znikome, bo większość środków, którymi dysponuje NFZ jest przesuwana na lecznictwo zamknięte. - Kontraktujemy je po niedoszacowanych stawkach - mówi A. Sośnierz. (...)


ZARZĄDZANIE

E-marketing - efektywny kontakt z pacjentami

Jarosław Malec

Obecnie w internecie istnieje ponad 300 najrozmaitszych serwisów zajmujących się problematyką zdrowia, bólu, leczenia typowych schorzeń. Wpisując słowo "zdrowie" w najpopularniejszej przeglądarce internetowej Google.pl uzyskujemy ponad 3 miliony odpowiedzi - wskazań serwisów internetowych na ten temat. Jak sprawić, by w gąszczu informacji pacjent odnalazł te, na których nam najbardziej zależy? (...)


PRAWO

Warunki sprzedaży dla aptek internetowych

Aleksandra Kunkiel-Kryńska

W jednym z ostatnich wydań "SZ" pisaliśmy na temat kontrowersji związanych z dopuszczalnością prowadzenia w Polsce wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Stan niepewności prawnej zmieniła "duża nowelizacja" ustawy Prawo farmaceutyczne z 30 marca br. W nowej rzeczywistości prawnej internetowa sprzedaż leków bez recepty jest legalna. Możliwość wysyłkowej sprzedaży produktów OTC przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wynika także z acquis wspólnotowego. Nowa regulacja otworzyła jednakże pole do dyskusji o warunkach prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków. Mimo iż zmiany w Prawie farmaceutycznym zostały powitane z entuzjazmem przez właścicieli e-aptek, obawiano się, iż rozporządzenie precyzujące warunki sprzedaży "na odległość", w szczególności transport leków, będzie zawierało liczne obostrzenia, które w efekcie zahamują powstawanie i rozwój aptek internetowych. (...)


Odpowiedzialność zawodowa w nowym wydaniu

Krzysztof Maśliński

Dynamikę powstawania w Polsce nowego prawa można porównywać jedynie z tempem zmian w immunologii. Prawo medyczne nie odstaje pod tym względem od reszty, toteż znów poświęcimy uwagę nowo tworzącym się aktom prawnym. Tym razem o zmianach, które mają zajść w postępowaniu dotyczącym odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Obecnie kwestię tę regulują: ustawa o izbach lekarskich oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Przepisy te spotkały się z dość powszechną krytyką w doktrynie prawa. (...)


FARMACJA

Przyszłością - przeciwciała monoklonalne

MM

Spółka biotechnologiczna Mabion, utworzona w marcu br. przez 4 polskie firmy farmaceutyczne (Celon Pharma, Polfarmex, Genexo i IBSS Biomed) rozpoczęła badania nad lekami najnowszej generacji - przeciwciałami monoklonalnymi. Dwa pierwsze takie leki, z przeznaczeniem do stosowania w onkologii, mają szanse się pojawić na polskim rynku za 5 lat: jeden ma być podobny do wykorzystywanego już w terapii raka piersi przeciwciała monoklonalnego HER2, natomiast drugi - do przeciwciała monoklonalnego CD20, stosowanego w leczeniu chłoniaków. (...)


Alergia i nadwrażliwość na leki

GM

Jedna trzecia niepożądanych reakcji na leki jest wynikiem osobniczej na nie nadwrażliwości: alergicznej (w 10-20 proc. przypadków, zarówno IgE zależnej, jak i IgE niezależnej) oraz niealergicznej (80-90 proc.). Pozostałe przypadki niepożądanych działań leku to efekt jego toksycznego działania, pojawiającego się m.in. na skutek popełnienia błędu lekarskiego, interakcji leków i in. Pacjent allos ergos, czyli reagujący inaczej, to prawdziwe wyzwanie dla terapeuty. Konieczne jest w jego przypadku indywidualne podejście, szczegółowa analiza, pedantyczna wręcz diagnoza. Przede wszystkim jednak wymaga od prowadzącego go lekarza sceptycyzmu, jest bowiem zjawiskiem unikalnym. Taką wizję idealnego układu lekarz - pacjent w porywającym wykładzie przedstawił - podczas kolejnej konferencji, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny", prof. Michał Kurek, kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej PAM w Szczecinie. (...)


TECHNOLOGIE

Nowa, wspaniała medycyna?

Konrad Pszczołowski

Telemedycyna nie jest nową dziedziną medycyny, oznacza przede wszystkim przesyłanie danych medycznych na odległość. Za jej prapoczątki można uznać przekazywanie informacji o chorym od jednego szamana do drugiego za pomocą tam-tamów. Prostym zdarzeniem telemedycznym jest też konsultacja telefoniczna lekarzy. W Australii już wiele lat temu wprowadzono możliwość kontaktu z lekarzami drogą radiową, by mogli zbierać wywiady i udzielać porad pacjentom z odległych, trudno dostępnych farm na pustkowiach kontynentu. (...)


Nowotwory

Witold Ponikło

Coraz bardziej realna staje się możliwość wykorzystania… antymaterii do niszczenia komórek nowotworowych. Tymczasem coraz większe zainteresowanie budzi terapia protonowa - oddziaływająca na komórkę w ten sam sposób, co promieniowanie rentgenowskie (uszkadza kod DNA komórki), jednak ze znacząco mniejszymi skutkami ubocznymi. Osiągnięcie podobnego efektu terapeutycznego z użyciem protonów w porównaniu do standardowej radioterapii występuje przy dwukrotnie (a w skrajnych przypadkach dziesięciokrotnie) mniejszej dawce promieniowania pochłoniętego przez organizm pacjenta. (...)


KLINIKA

ONKOLOGIA

Postępy w leczeniu raka krtani

Iwona Gisterek

Polska, obok Hiszpanii, Włoch, Węgier i Francji, należy do krajów największego ryzyka raka krtani w Europie. Co roku rozpoznaje się u nas ok. 2500 nowych przypadków. Nowotwór ten stanowi 4,8% zarejestrowanych zachorowań na nowotwory u mężczyzn (12,6/100 tys.) i jest odpowiedzialny za 3,6% zgonów. U kobiet występuje znacznie rzadziej, stanowiąc tylko 0,6% zachorowań i 0,5% zgonów (dane z 2003 r.). Zapadalność i umieralność na raka krtani jest 7 razy większa u mężczyzn niż u kobiet. Badania epidemiologiczne jednoznacznie wykazują, że palenie tytoniu i spożywanie alkoholu są podstawowymi czynnikami ryzyka występowania raka krtani. (...)


REUMATOLOGIA

Osteoporoza pier wotna i wtórna

Agnieszka Matuszewska

Osteoporoza jest częstym schorzeniem osób starszych, może jednak występować także w młodszym wieku. To uogólniona choroba szkieletu związana z utratą masy kostnej, zaburzeniem jej mikroarchitektury oraz zmniejszoną wytrzymałością mechaniczną kości na obciążenia i urazy. Jest schorzeniem poważnym, prowadzącym do powikłań w postaci złamań niskoenergetycznych, w tym kręgosłupa i szyjki kości udowej. Brak objawów klinicznych wpływa na jej późne wykrywanie oraz pogarsza rokowanie. Dodatkowym utrudnieniem w terapii tej jednostki chorobowej jest konieczność przewlekłego stosowania leków. (...)


PEDIATRIA

Bóle stawów u dzieci

Jacek Postępski, Ewa Tuszkiewicz-Misztal

Bóle zlokalizowane w narządzie ruchu są powodem istotnej liczby zgłoszeń dzieci do lekarza pierwszego kontaktu. Bóle stawów, kończyn lub mięśni mogą być następstwem przebytego urazu, odczynem organizmu na istniejące równocześnie infekcje, reaktywną, immunologiczną reakcją na przebyte zakażenie. Bóle stawów są zwykle wiodącym objawem schorzeń z kręgu chorób reumatycznych. Bóle w narządzie ruchu mogą też towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym i nowotworowym. (...)


Alkoholizm i zaburzenia nastroju - problemy diagnostyczne i terapeutyczne

Roma Kornet

Pojęcie "podwójna diagnoza" bywa niekiedy nieprawidłowo interpretowane jako jednoczesne współwystępowanie różnych zaburzeń psychicznych. Wg definicji stworzonej w 1995 r. przez Światową Organizację Zdrowia jest to "współwystępowanie u tego samego osobnika zaburzenia wynikającego z zażywania substancji psychoaktywnej i innego zaburzenia natury psychicznej". Pacjenci uzależnieni (niekoniecznie od alkoholu), a jednocześnie zdradzający objawy zaburzeń psychicznych, często w sposób nieusystematyzowany korzystają z opieki zarówno lecznictwa odwykowego, jak i psychiatrycznego. (...)


Zespół metaboliczny a ryzyko zgonu

Kinga Tomaszewska

W ostatnich latach coraz częściej rozpoznawany jest zespół metaboliczny, definiowany przez WHO jako współwystępowanie otyłości typu brzusznego, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Często obserwuje się też hiperurykemię i mikroalbuminurię, będącą efektem narządowych powikłań tych zaburzeń.
Dr J. Sundström i wsp. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Uppsala (Szwecja) przeprowadzili badanie, którego celem było określenie wpływu zespołu metabolicznego na występowanie zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych i śmiertelności ogólnej. (...)


Sonografia przezczaszkowa w różnicowaniu otępienia z parkinsonizmem

Michał Owecki

Jedną z najnowocześniejszych metod używanych w obrazowaniu struktur ośrodkowego układu nerwowego jest sonografia przezczaszkowa (ang. transcranial sonography, TCS). Technika ta pozwala na ocenę zaburzeń w obrębie zwojów podstawy w wielu chorobach zwyrodnieniowych. W chorobie Parkinsona (PD) badanie TCS ujawnia charakterystyczną hiperechogeniczność istoty czarnej, prawdopodobnie spowodowaną zwiększonym poziomem żelaza w tej okolicy mózgowia. Walter i wsp. dokonali bardzo interesującej analizy porównawczej obrazów TCS uzyskanych u pacjentów z PD bez otępienia, PDD oraz DLB. Zaobserwowali wyraźną asymetrię hiperechogeniczności istoty czarnej u zdecydowanej większości pacjentów z PDD i PD bez otępienia. (...)


Antybiotykoterapia niemowląt zwiększa ryzyko astmy

PAP, tk

Niemowlęta leczone antybiotykami przed ukończeniem 1. roku życia są bardziej narażone na zachorowanie na astmę w wieku ok. 7 lat - donoszą kanadyjscy naukowcy z University of Manitoba na łamach "Chest". Zespół badaczy skorzystał z bazy danych dotyczących antybiotyków przepisywanych przez lekarzy 13 116 niemowlętom i dzieciom do 7. roku życia. Szczególną uwagę naukowcy zwrócili na przyjmowanie antybiotyków przez dzieci przed ukończeniem roku i diagnozę astmy u dzieci w wieku 7 lat. (...)


Mężczyźni są gryzieni 12 razy częściej niż kobiety

PAP, tk

Mężczyźni są 12 razy bardziej niż kobiety narażeni na poważne, wymagające interwencji chirurga, pogryzienie przez innych ludzi - informuje "Emergency Medicine Journal". Do tego rodzaju obrażeń dochodzi zwykle podczas awantur w weekendy lub na wakacjach, z reguły pod wpływem alkoholu. Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące 92 pacjentów, którzy z powodu pogryzienia szukali pomocy u chirurgów plastycznych w St James Hospital w Dublinie - pomiędzy styczniem 2003 a grudniem 2005 r. W sumie uczestnicy badań zostali ugryzieni 96 razy. 92% pacjentów (85 osób) stanowili mężczyźni. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Konferencja "Służby Zdrowia"

Zdrowie kobiet

Grzegorz Napiórkowski

15 czerwca w Galerii Porczyńskich w Warszawie odbyła się konferencja "Zdrowie kobiet i zdrowie prokreacyjne - rola skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce" (współorganizatorem była redakcja "SZ"). Celem tej konferencji nie była jednak dyskusja o aspektach medycznych, ale refleksja o tym, jaki wpływ może mieć wprowadzenie nowych działań na tym polu na sytuację kobiet w Polsce. Debata zgromadziła lekarzy, polityków (m.in. Madeleine Albright, b. sekretarz stanu USA), urzędników odpowiedzialnych za politykę zdrowotną, samorządowców, specjalistów od kampanii społecznych, przedstawicieli mediów. (...)


Medycyna przez telefon i internet

Konrad Pszczołowski

Możliwości zastosowania technologii teleinformatycznych w kardiologii i otolaryngologii oraz uzyskiwane efekty były tematem konferencji (Warszawa, 20-21 czerwca) poświęconej telediagnostyce i leczeniu z ich użyciem. U pacjentów z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia możliwa jest stała obserwacja zapisu EKG i telekonsultacje echokardiograficzne. Wdrażane są systemy telemonitoringu w zaburzeniach rytmu serca, zwłaszcza u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, co zwiększa możliwości ich rehabilitacji w warunkach domowych. (...)


Potrzeby i możliwości oceny funkcjonowania oraz efektywności szpitali

Temu tematowi poświęcono drugą z cyklu konferencji o aktualnych problemach ochrony zdrowia. Zorganizowała ją Agencja Konsultingowo-Edukacyjna Ordo wraz ze Związkiem Powiatów Polskich. Dla prawidłowości prowadzenia polityki zdrowotnej organ założycielski - właściciel, organizator i nadzorca - powinien kontrolować podległe mu placówki, a najlepsze nagradzać, wprowadzając elementy systemu motywacyjnego. Istnieje stała potrzeba okresowej weryfikacji efektów zarządzania w podległych jednostkach, co podkreśliła w swoim wystąpieniu dr Maria Węgrzyn z Katedry Finansów AE we Wrocławiu. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Brian P. Griffin, Eric J. Topol

Podręcznik kardiologii Clevland Clinic

Lekarze stykający się z pacjentami kardiologicznymi często poszukują podręcznika, który w prosty i przejrzysty sposób przedstawia zasady postępowania kardiologicznego z perspektywy najnowszych osiągnięć współczesnej kardiologii. Taką książką jest ("Podręcznik kardiologii Cleveland Clinic"), zredagowany przez znakomitych kardiologów amerykańskich z Cleveland Clinic - Briana Griffina i Erica Topola. Adresowany jest nie tylko do kardiologów, ale również internistów, anestezjologów, lekarzy rodzinnych, studentów medycyny, techników i personelu pielęgniarskiego. (...)


David Austin, Tim Crosfield

Podręcznik dla studentów i pielęgniarek

Podręcznik zapoznaje studentów i absolwentów wydziałów pielęgniarskich ze specjalistycznym językiem angielskim. Autorzy przedstawiają praktyczne sytuacje, z jakimi stykają się pielęgniarki w pracy zawodowej, tj. komunikowanie się z pacjentami i personelem medycznym, podstawowe zabiegi, najczęstsze obrażenia i dolegliwości, instrumenty, opis przypadków. Do książki dołączona jest płyta CD, a dla lektorów korzystających z podręcznika w czasie zajęć ze studentami - przygotowano bezpłatny przewodnik dla nauczyciela. (...)


Derek Y. Kunimoto, Kunal D. Kanitkar, Mary S. Makar

Podręcznik okulistyki

The Wills Eye Manual jest podręcznikiem okulistyki, po który współcześni klinicyści sięgają najczęściej. Zawarto w nim informacje o procedurach medycznych i sposobach leczenia, w tym farmakoterapii, w niemal każdym schorzeniu okulistycznym, z jakim spotykają się lekarze okuliści zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Podręcznik zawiera ponadto wykaz stron internetowych, na których umieszczane są informacje okulistyczne. (...)


LISTY I POLEMIKI

Podpiszmy się pod skargą OZZL do Parlamentu Europejskiego

Krzysztof Hajdo

Apeluję do Koleżanek i Kolegów oraz władz samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w regionach o zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie zbierania podpisów pod skargą OZZL do Parlamentu Europejskiego. Mam nadzieję, że rekomendowane rozwiązanie prawne, mimo różnic poglądów, znajdzie powszechną aprobatę. Apeluję również do nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli towarzystw naukowych poszczególnych dziedzin medycyny o poparcie tej inicjatywy. Z racji moralnego i zawodowego obowiązku podejmijmy te działania dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. (...)


Czy musicie strajkować?

Hanna Paszko

Czy etyczne jest, aby pielęgniarka/położna chciała strajkować? Czy musicie strajkować? Takie i podobne pytania kierowano pod moim adresem przed rokiem, kiedy fala protestów przetoczyła się przez cały kraj. Dziś również zadaje mi je wiele osób. Pytają znajomi, przyjaciele, sąsiedzi - ludzie różnych zawodów. W tych pytaniach słyszę tyle samo zaciekawienia, co zatroskania i zaniepokojenia. Każdy jest przecież świadom, że i ON w każdej chwili może się stać, wcale o to nie zabiegając, pacjentem szpitalnym. Pacjentem cierpiącym (np. po wypadku lub innym urazie) i bezradnym w obliczu zaistniałej sytuacji. Równocześnie - świadomym swoich praw, a w sytuacji zagrożenia - wymagającym, roszczeniowym, oczekującym! Oczekującym m.in. na profesjonalną, przepojoną empatyczną troską, opiekę pielęgniarską. (...)


W Australii też strajkują

Joanna Zabielska

Nasze służby sanitarne przeżyłyby totalny szok, gdyby zobaczyły, jak wyglądają australijskie szpitale i gabinety lekarzy rodzinnych. Wszędzie - wykładziny dywanowe jak w naszych biurach. Żadnych białych czy kolorowych fartuchów, glazur przy zlewach, cokolików przy podłogach. Lekarze i pielęgniarki ubierają się tak, by było im wygodnie pracować. Na salach operacyjnych i zabiegowych panują jednak sterylne warunki. Mimo to zwykle co roku strajkują, żeby mieć wyższe pensje. Pielęgniarka w szpitalu opiekuje się 4 pacjentami, a jeśli pielęgniarek jest za mało, to unieruchamia się łóżka. Jeśli dyrekcja nie jest w stanie zapewnić większej liczby pielęgniarek (poza etatowymi pracują też pielęgniarki z tzw. banku albo agencji), to musi przenieść pacjenta na inny oddział lub nawet do innego szpitala. (...)


bot