Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 46–50/2007
z 18 czerwca 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


WYDARZENIA

Zwycięzcy i zwyciężeni

Aleksandra Gielewska

Lider to ktoś, kto zmienia rzeczywistość, nieustannie dąży naprzód, doładowując swą pozytywną energią innych. Z entuzjazmem zaczyna dzień i tak go zwykle kończy. Nie skarży się na ciężką pracę; uwielbia pracować. Bierze na siebie odpowiedzialność, przede wszystkim za błędy, cieszy się sukcesami, sprawiedliwie nagradza oraz karze. Kocha życie. Umie radzić sobie ze stresem i niepowodzeniami. O zwycięstwo gra fair, według zasad. Wie, jak zmierzać do celu, godząc sprzeczne interesy i pokonując liczne przeciwności. (...)


Kraj się dowiedział, nic nie powiedział

Aleksandra Kurowska

Pieniądze są, ale nie dla was - tak można by spuentować ostatnie wystąpienia i decyzje członków rządu. Sama wicepremier Zyta Gilowska podczas spotkania z przedstawicielami OZZL przyznała zarazem, że nadwyżki NFZ w tym roku mogą wynieść nawet 2,1 mld zł. Wicepremier dodała też, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, by obiecane przez premiera 6 mld zł, mające dodatkowo trafić do systemu w przyszłym roku, przeznaczyć w całości na podwyżki. Zależy to tylko od resortu zdrowia i NFZ oraz nacisku społecznego na te instytucje. Co mieliby zrobić w tym celu lekarze, nie powiedziała. Tymczasem związkowcom zaczyna brakować argumentów. Rząd ignoruje strajki, a także składanie przez lekarzy wypowiedzeń. A premier powtarza, że dodatkowe środki zostaną przekazane na kontrakty, bo większe kontrakty to przecież większe zarobki. (...)


Pracodawcy chcą finansować zdrowie z Funduszu Socjalnego

hp

Zaliczenia świadczeń zdrowotnych do dóbr i usług, które mogą być nabywane z pieniędzy funduszu socjalnego - domaga się Konfederacja Pracodawców Polskich. Korporacja "Zdrowe Zdrowie" Konfederacji Pracodawców Polskich, popiera postulaty strajkujących lekarzy. Zdaniem prezydenta KPP Andrzeja Malinowskiego, składka zdrowotna nie musi być jedynym źródłem wzrostu wynagrodzeń lekarzy. (...)


Dogorywający szpital

Halina Pilonis

Szpital wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dogorywa. Jego długi wynoszą 300 mln zł, konto placówki zajął komornik. Sejmik wojewódzki podjął decyzję o udzieleniu szpitalowi pożyczki w wysokości 2,5 mln zł. Gorzowski rekordzista powstał w 2002 r. z połączenia 3 zadłużonych szpitali. Jedną z przyczyn powstania największego w Polsce szpitalnego długu było utrzymywanie dublujących się oddziałów i poradni. Według NIK, za połączeniem 3 podmiotów nie poszły działania restrukturyzacyjne. Zadłużenie wzrosło więc z 72 mln zł na początku przekształceń do ponad 300 mln zł - obecnie. (...)


Noworodki w Europie

Marcin Mikos

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu dzięki finansowemu wsparciu Fundacji TVN "Nie jesteś sam" wyremontowano i powiększono Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. 20-łóżkowy, wysokospecjalistyczny Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka funkcjonuje w szpitalu już blisko 17 lat. We współpracy z innymi oddziałami zapewnia kompleksową opiekę noworodkom ze skrajnym wcześniactwem i najcięższymi wadami wrodzonymi. Rocznie hospitalizowanych jest w nim ok. 250 małych pacjentów z Małopolski i sąsiednich województw; w przypadku niektórych schorzeń leczą się tu dzieci z całego kraju. Najmniejszy noworodek, który trafił pod opiekę lekarzy i pielęgniarek z OPiIT, urodził się w 24. tygodniu ciąży i ważył 450 gramów. (...)


Przyjaciel w cukrzycy

Tomasz Kobosz

W tym roku Diabetologiczna Poradnia Servier zawita do 19 miast. Ich mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań stężenia glukozy, cholesterolu i pomiaru ciśnienia tętniczego. Osoby, u których stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, będą kierowane na bezpłatną konsultację specjalistyczną do lekarza diabetologa. Akcja "Servier - przyjaciel w cukrzycy" jest prowadzona od 2005 r. Dotychczas przebadano łącznie 12 265 osób. Wyniki badań potwierdzają potrzebę kontynuowania szerokiej kampanii edukacyjnej w zakresie czynników ryzyka cukrzycy typu 2 i jej powikłań oraz zwiększenia świadomości zagrożenia tą chorobą. (...)


Na 10. urodziny

man

Na 22 czerwca zaplanowano główne uroczystości 10-lecia Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie. W tym dniu "jubilat" otrzyma sztandar ufundowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół DSK "I Ty możesz pomóc choremu dziecku" oraz kolejne certyfikaty jakości: ISO 180001 oraz 140001. Oficjalne otwarcie szpitala nastąpiło 27 czerwca 1997 roku. DSK jest centrum pediatrycznym dla regionu środkowowschodniego, ale leczone są tu dzieci z całej Polski. Dysponuje 440 łóżkami w 18 wysokospecjalistycznych oddziałach. Rocznie hospitalizuje ponad 20 tys. pacjentów, wykonuje ok. 6 tys. operacji oraz 700 tys. badań diagnostycznych. Przy szpitalu działa poliklinika z 23 specjalistycznymi poradniami, w których rocznie udzielanych jest ponad 100 tys. porad. (...)


Lekarze do sportu!

hp

Zbyt mało świadczeniodawców z zakresu medycyny sportowej ma kontrakty z NFZ. Utrudnia to dostęp do badań młodzieży z mniejszych miast - uważa prof. Jerzy Smorawiński, krajowy konsultant ds. medycyny sportowej. Jego zdaniem, konieczne jest wzmocnienie współpracy między Ministerstwem Sportu a Polskim Towarzystwem Medycyny Sportowej dotyczącej wydawania i odnawiania licencji sportowych. Zdarza się bowiem coraz częściej, że źle zdiagnozowani sportowcy umierają, także podczas zawodów. (...)


Potrzebna jest debata

MM

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zwrócił się do Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, z prośbą o zorganizowanie poważnej publicznej debaty na temat opieki zdrowotnej w Polsce. "Wszyscy: partie polityczne, organizacje związkowe i korporacyjne zrzeszające pracowników sektora ochrony zdrowia, przedstawiciele władz samorządowych, eksperci z zakresu opieki zdrowotnej oraz obywatele - wyrażają niezadowolenie z obecnego systemu opieki zdrowotnej. Brak jest jednak woli i determinacji do przeprowadzenia koniecznych zmian. Frustracja i brak wiary w naprawę systemu opieki zdrowotnej dotknęły w sposób szczególny nasze środowisko. (...)


Pomóżmy dzieciom

hp

Rzecznik Praw Dziecka zainicjował kampanię "Kochaj. Nie Krzywdź. Pomóż", która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec niemowląt i dzieci w wieku od 0 do 3 lat. "SZ" jest jej patronem medialnym. - Agresja wobec najmłodszych dzieci nasila się z roku na rok, a ich najbliżsi - rodzice, opiekunowie, krewni, stają się coraz bardziej nieodpowiedzialni i brutalni - alarmuje Ewa Sowińska, Rzecznik Praw Dziecka. - Pragniemy uświadomić Polakom, że przemoc wobec niemowląt i małych dzieci stanowi realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Możemy i powinniśmy jej zapobiegać - dodaje. (...)


FELIETONY

Bez zbędnego ogniwa

Andrzej Sośnierz

Ostatnie tygodnie w NFZ to czas wytężonej pracy nad materiałami konkursowymi na 2008 r. Kilka zmian i nowości, które chcemy wprowadzić od przyszłego roku, przedstawiłem już wcześniej w felietonach. Dzisiaj o kolejnych. Sprawne funkcjonowanie ochrony zdrowia zależy od dobrej współpracy różnych struktur organizacyjnych, począwszy od pomocy doraźnej i lekarza rodzinnego, a na wysokospecjalistycznych, wąsko sprofilowanych ośrodkach stosujących niemal kosmiczne technologie kończąc. W tym systemie wszyscy są potrzebni; brak lub dysfunkcja któregoś z ogniw powoduje dysfunkcję lub paraliż całego systemu. (...)


PANOPTICUM

Samozatrudnienie

Marek Wójtowicz

Gwałtownie wzrasta w środowisku lekarskim zapotrzebowanie na wiedzę o praktycznych aspektach samozatrudnienia, tj. zawarcia umowy cywilnoprawnej w miejsce umowy o pracę. Pracodawca stanie się wówczas "zamawiającym", a samozatrudniający się pracownik - "wykonującym" usługę zdrowotną, czyli... "kontraktowiczem". Jako ekspert Programu PHARE monitorowałem przed laty projekt "Przekazywanie zadań zdrowotnych społecznościom lokalnym w województwie suwalskim", który umożliwił usamodzielnienie się zawodowo-finansowe lekarzy. (...) (...)


TYLKO FAKTY

Firmy i media

Marek Nowicki

Kiedy otrzymałem zaproszenie od firmy Johnson & Johnson, by przygotować wykład dla jej przedstawicieli handlowych i dyrektorów regionalnych, myślałem, że się przewrócę z wrażenia. Branża postanowiła posłuchać, co o jej pracy ma do powiedzenia dziennikarz! Moje wystąpienie w hotelu "Sheraton" w Warszawie na początku czerwca miało trwać 40 minut i być poświęcone kwestii reputacji firm medycznych i farmaceutycznych na polskim rynku. Jak media i opinia publiczna postrzega w Polsce tego typu koncerny? (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Grypa brzuszna

Janina Banachowska

Wezwano mnie do pacjenta z wymiotami i biegunką. Nie mógł sam do mnie przyjechać, bo praktycznie nie wychodzi z ubikacji. W domu prócz niego chorują jeszcze cztery osoby, ale im już przechodzi. Pacjent był odwodniony, miał bardzo niskie ciśnienie (100/65) i czuł się fatalnie. Gdy przyjechałam, położył się już do łóżka. Gorączkował, w płucach nie było zmian. Pić nic nie mógł, bo zaraz występowały wymioty. Dałam mu kroplówkę z płynu wieloelektrolitowego i powiedziałam, że jeżeli mu do jutra nie przejdzie, to musi się zdecydować na szpital. (...)


NA DWA GŁOSY

Referendum w sprawie prywatyzacji?

Jarosław Kaczyński, Ludwik Dorn, Przemysław Gosiewski / Krzysztof Bukiel

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn zarzucił strajkującym lekarzom, że nie walczą o podwyżki, tylko chcą wymusić komercjalizację i prywatyzację służby zdrowia. Zaproponował, by przeprowadzić referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia. Jak do tego pomysłu odnoszą się rządzący oraz strajkujący? (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z DROGI...

Rozmawiać, ale i słuchać!

Andrzej Musiałowicz

W jednym z internetowych serwisów pojawiła się informacja: NSZZ "S" przeciw prywatyzacji, za przedłużeniem podwyżek. Wypadałoby zapytać: dlaczego? Czy ktoś koleżankom i kolegom z "S" wyjaśnił, czym jest prywatyzacja i uświadomił subtelną różnicę między prywatyzacją a komercjalizacją? Czy przykład dobrze funkcjonujących niepublicznych zakładów samorządowych nie jest zachęcający? Nie chcę nawet myśleć, że głównym powodem protestów jest obawa o związkowe profity. (...)


OKIEM DYREKTORA

Sprawiedliwość czy zdrowie?

Janusz Atłachowicz

Zarówno sądy, jak i zakłady opieki zdrowotnej świadczą bardzo specyficzne usługi dla swoich klientów. Obie instytucje tworzą też olbrzymie ilości dokumentów. Zwłaszcza dotyczących obywateli, którzy chcąc lub nie, dostali się w ich tryby. Zacznę od resortu sprawiedliwości. Jedna z gazet podała, że wraz z pojawieniem się na salach sądowych urządzeń rejestrujących - zaczną obowiązywać nowe opłaty za udostępnienie ich zapisów. Równocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości ma dokonać zmian w opłatach za niektóre dokumenty sądowe. (...)


ZARZĄDZANIE

Z dr. Marcinem Kautschem z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem projektu DELTAH w Polsce, rozmawia Marcin Mikos

Liderem - być albo nie być

Sceptyk powie: zdrowiu w Polsce potrzeba pieniędzy, a nie - szkolenia liderów...
- To trzeba go wysłać na kurs dla liderów. Angielskie powiedzenie mówi, że organizacje dzielą się na 3 kategorie: takie, które sprawiają, że coś się dzieje, takie, które reagują na to, co się dzieje i takie, które dziwią się, że coś się stało. Pieniądze są problemem wszystkich systemów ochrony zdrowia. Z każdym dniem utwierdzam się w przekonaniu, że tylko ludzie są w stanie zmienić system, działać tak, żeby z rzeczy małych tworzyć wielkie. I to nieraz bez pieniędzy, albo za bardzo małe pieniądze. (...)


Lider jak linoskoczek

Marcin Mikos

Praca lidera w publicznej służbie zdrowia to w Polsce balansowanie na cienkiej linie. Organ założycielski, pracownicy, wierzyciele, płatnik, pacjent - pogodzenie ich często sprzecznych ze sobą interesów zawsze spada na barki nominalnych i faktycznych liderów. Eksperci z krakowskiego Instytutu Zdrowia Publicznego postanowili pomóc w działaniu zdrowotnym przywódcom. (...)


Zwiększyć wartość rynkową menedżerów

Tomasz Sienkiewicz

Zarząd Główny Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej uhonorował specjalnymi certyfikatami 12 uczelni realizujących programy rocznych studiów podyplomowych dla menedżerów służby zdrowia. Przyznano je w wyniku audytów przeprowadzonych przez konsultantów z Centrum Szkolenia Samorządu i Administracji w Lublinie, decyzją Komisji Akredytacyjnej działającej przy STOMOZ i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach realizowanego ze środków Fundacji projektu "Społecznej akredytacji przez STOMOZ programów nauczania w zakresie zarządzania opieką zdrowotną". (...)


PRAWO

Zarządzanie w prywatnej służbie zdrowia

Aleksandra Kunkiel-Kryńska

W poprzednim wydaniu "SZ" przybliżyliśmy możliwości tworzenia i zalety niepublicznych placówek świadczących usługi medyczne - niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (NZOZ). Przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu takiej placówki nie wystarczy wybrać odpowiedni lokal, określić zakres usług medycznych czy formę gospodarki finansowej; kluczowe znaczenie ma tu bowiem odpowiednie zaplecze osobowe, czyli kadra medyczna i administracyjna. W niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej strategiczną rolę pełni kierownik. W praktyce, zarządza on działalnością placówki i jest odpowiedzialny za jej prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami funkcjonowanie. Ponadto, reprezentuje zakład na zewnątrz oraz jest przełożonym pracowników. (...)


Wypowiedzenie umowy o pracę

Krzysztof Maśliński

Zaostrzająca się akcja protestacyjna w służbie zdrowia i jej nowa forma - składanie masowo przez lekarzy wypowiedzeń umów o pracę - sprawia, że warto przypomnieć kilka szczegółów dotyczących tej instytucji. Wypowiedzenia umowy o pracę strona tej umowy dokonuje za pomocą jednostronnego oświadczenia woli; w omawianym przypadku składa je lekarz-pracownik. Przepisy kodeksu pracy wymagają, by wypowiedzenie miało formę pisemną. (...)


FARMACJA

Zmiany korzystne dla Biotonu

MM

Grupa Bioton podsumowała wyniki finansowe za I kwartał br.: jej przychody przekroczyły 59 mln zł, a zysk netto wyniósł 11,2 mln zł i był wyższy o 31,3% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Rośnie sprzedaż insuliny, która jest najważniejszym źródłem dochodów spółki (47% udziału w strukturze sprzedaży). Udział Gensulinu w polskim rynku insuliny wyniósł ponad 22% w marcu i ok. 24% w kwietniu. W opinii zarządu Biotonu, jest szansa, że wzrośnie o kolejne kilka procent, jeśli wejdzie w życie pakiet ustaw regulujących rynek farmaceutyczny. - Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie sztywnych marż i cen, uregulowanie relacji między firmami farmaceutycznymi a lekarzami i farmaceutami oraz wprowadzenie zakazu stosowania rabatów - poinformował Adam Wilczęga, prezes zarządu Biotonu. (...)


Konkurs bez niespodzianek

MM

Robertowi Czapli, p.o. prezesa Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, Rada Nadzorcza jednogłośnie powierzyła 10 maja obowiązki prezesa PHF. Jego konkurentami w walce o fotel szefa byli Krzysztof Tronczyński, były prezes Polfy Warszawa, oraz związany z branżą farmaceutyczną łodzianin Marek Kulisiewicz. R. Czapla, ekonomista, do niedawna członek Rady Nadzorczej PHF SA, został przez nią delegowany do czasowego pełnienia obowiązków członka zarządu 9 marca br. - do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa holdingu (poprzedni, Jerzy Milewski, został odwołany) i do 10 maja, kiedy ogłoszono wyniki konkursu, kierował spółką. Od początku był uważany za faworyta w konkursie na prezesa. (...)


ROZMOWA

Z prof. Władysławem Grzeszczakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozmawia Mariola Marklowska-Dzierżak

Bez rządowego programu ani rusz

Gratulujemy wyboru na funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jakie ma Pan plany na najbliższe cztery lata?
- Planów mam bardzo dużo, będę usatysfakcjonowany, jeśli uda mi się zrealizować przynajmniej 51%. Przede wszystkim zamierzam rozpocząć bardzo intensywne działania edukacyjne. To priorytet. Na drugim miejscu stawiam działalność naukowo-dydaktyczną, na trzecim - szkoleniową. Mam nadzieję, że poprzez Towarzystwo uda nam się również wpłynąć na rząd, by zmienił preferencje w zakupach i dystrybucji leków oraz sprzętu pomocniczego dla chorych na cukrzycę. (...)


KLINIKA

PROFILAKTYKA

Program Szczepień Ochronnych na 2007 r. - nowości i kierunki zmian

Jacek Wysocki

Od 27 marca obowiązuje nowy Program Szczepień Ochronnych (PSO). Jest to okazja do dokonania pewnych podsumowań i zastanowienia się nad kierunkami jego dalszego rozwoju. Trzeba podkreślić, że coraz więcej państw wybiera profilaktykę jako główny kierunek działań zmierzających do poprawy stanu zdrowia swoich obywateli. Bardzo szybko rosnące koszty leczenia powodują, że te społeczeństwa, które jako priorytet wybiorą medycynę naprawczą, będą musiały przegrać w rywalizacji o najlepsze wyniki w zakresie zdrowia publicznego. (...)


KARDIOLOGIA

Niewydolność serca (2)

Wojciech Brzozowski

Pomimo znacznego postępu w rozumieniu mechanizmów patofizjologicznych leżących u podstaw niewydolności serca (HF), jedynie w nielicznych przypadkach (np. tachykardiomiopatie) istnieje możliwość pełnej restytucji funkcji mięśnia sercowego. U większości chorych, szczególnie w sytuacji późnego ustalenia rozpoznania, jedyną strategią postępowania pozostaje maksymalne opóźnienie ujawnienia się objawów niewydolności oraz utrzymywanie stanu kompensacji i możliwie najwyższej jakości życia. (...)


ALERGOLOGIA

Choroby alergiczne oczu

Monika Jędrzejczak, Marek L. Kowalski

Choroby alergiczne to jedne z częstszych schorzeń oczu. Z reguły, jak w przypadku sezonowego alergicznego zapalenia spojówek i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek, powodują występowanie dokuczliwych dolegliwości, ale mają łagodny przebieg. Rzadziej występujące wiosenne zapalenie spojówek i rogówki oraz atopowe zapalenie spojówek i rogówki mają cięższy przebieg i mogą prowadzić do licznych powikłań, włącznie z upośledzeniem widzenia. (...)


ALERGOLOGIA

Leczenie astmy oskrzelowej - wytyczne GINA 2006

Joanna Makowska, Marek L. Kowalski

Wg najnowszych wytycznych leczenie astmy oskrzelowej nie opiera się już na podziale choroby na stopnie ciężkości, ale bazuje na dynamicznej ocenie kontroli klinicznej, wyrażonej jako opanowanie objawów choroby. Dotychczasowy podział astmy na sporadyczną i przewlekłą (łagodną, umiarkowaną i ciężką) koncentrował się na określeniu ciężkości choroby i był użyteczny gdy chodzi o zapoczątkowanie leczenia. Ocena ciężkości choroby opierała się na analizie parametrów klinicznych (nasilenia objawów) i wentylacyjnych, ale w dużym stopniu zależała od intensywności leczenia. (...)


NAUKA

Raport EFA

Ciężka astma a jakość życia

Grzegorz Napiórkowski

Europejska Federacja Stowarzyszeń Pacjentów z Alergią i Chorobami Dróg Oddechowych (EFA) przeprowadziła badanie oceniające wpływ ciężkiej astmy na jakość życia chorego. Do badania zostali włączeni pacjenci, u których zdiagnozowano ciężką postać astmy określoną jako wystąpienie 1 z 3 objawów w ciągu ostatniego roku: zaburzenia snu przynajmniej raz w tygodniu, napady świstów przynajmniej raz w tygodniu, lub napady ograniczające mówienie przynajmniej raz w tygodniu. Według klasyfikacji GINA 2006, chorzy tacy zostaliby zaliczeni do grupy astmy trudnej, która jest definiowana jako postać, w której leczenie 2 lekami kontrolującymi wraz z lekami doraźnymi nie pozwala uzyskać kontroli objawów. Badanie objęło grupę ponad 1300 pacjentów z Anglii, Szwecji, Francji oraz Hiszpanii i było przeprowadzone w postaci ankiety telefonicznej. (...)


Pacjent o zielonej krwi

PAP, tk

Chirurdzy ze szpitala St. Paul's Hospital w Vancouver przeżyli szok, gdy operowany przez nich pacjent zaczął krwawić na zielono - poinformował "The Lancet". Fani serialu "Star Trek" wiedzą, że krwawienie na zielono to cecha kosmitów z planety Vulkan, np. szpiczastouchego dr. Spocka. Na zielono krwawią też zwykle czarne charaktery w grach komputerowych i potwory w filmach grozy. W naturze zieloną krew mają niektóre bezkręgowce. Ale ludzie? (...)


Viagra może zmniejszać płodność

PAP, tk

Viagra może negatywnie wpływać na plemniki i przez to obniżać płodność mężczyzn - donoszą brytyjscy naukowcy z Queen's University w Belfaście na łamach pisma "Fertility and Sterility". Plemniki pochodzące od 57 mężczyzn poddano działaniu cytrynianu sildenafilu, aktywnego składnika Viagry. Pod wpływem leku zaczynały one się poruszać znacznie szybciej niż plemniki z grupy kontrolnej. Co gorsza, lek przyspieszał również tzw. reakcję akrosomalną, która polega na odpadnięciu akrosomu, struktury pokrywającej czubek główki plemnika, i uwolnieniu się enzymów wspomagających wnikanie plemnika do komórki jajowej. Reakcja ta jednak powinna zachodzić dopiero podczas kontaktu plemnika z jajem. Gdy występuje wcześniej, do zapłodnienia nie dochodzi. (...)


Bezprzewodowa diagnostyka zespołu GERD

PAP, tk

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) to dość częste schorzenie, w którym dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Pod wpływem refluksu mogą się rozwinąć stany zapalne, a nawet przedrakowe. Dolegliwości odczuwane przez chorego - uczucie pieczenia lub ból - mogą przypominać objawy chorób serca. Niekiedy w przebiegu GERD pojawia się kaszel, zaburzenia rytmu serca, rozwija się zapalenie krtani czy oskrzeli. W diagnostyce zespołu GERD stosuje się badanie rentgenowskie z kontrastem, pomiar pH w przełyku, endoskopię oraz manometrię. Wszystkie te procedury są raczej kłopotliwe; nawet badanie RTG, przed którym pacjent musi wypić zawiesinę barytu, nie wspominając o endoskopii czy wprowadzeniu przez nos cewnika pH-metru. (...)


Tyverb kontra rak

Lapatinib (Tyverb) jest nowym lekiem w terapii celowanej u chorych na rozsianego raka piersi z nadekspresją receptora HER2. Hamuje kinazy tyrozynowe receptorów EGFR (ErbB1) i HER2 (ErbB2). (...) W grudniu 2006 r. "New England Journal of Medicine" opublikował wyniki kontrolowanego badania klinicznego III fazy, w którym udowodniono skuteczność lapatinibu (Tyverbu) po progresji - mimo wcześniejszego stosowania terapii trastuzumabem. W kluczowej, trzeciej fazie badań uczestniczyło 399 chorych na rozsianego raka piersi z nadekspresją HER2; połowa z nich po nawrocie choroby (i wcześniejszym leczeniu trastuzumabem) otrzymywała Tyverb z kapecytabiną (Xeloda), połowa - samą Xelodę. Czas do progresji u chorych otrzymujących dodatkowo lapatinib wyniósł 27,1 tygodnia, podczas gdy u chorych leczonych samą kapecytabiną - 18,6 tygodnia. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Konferencja "Służby Zdrowia"

Europejskie wyzwania dla Polski

Halina Pilonis

Priorytety zdrowotne Unii Europejskiej i płynące z nich wyzwania dla Polski były tematem międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez "Służbę Zdrowia", ZP INFARMA oraz Ambasadę Niemiec w Warszawie. Innowacja, poprawa konkurencyjności, partnerstwo publiczno-prywatne - to hasła wypisane na sztandarach UE, mające m.in. na celu poprawę zdrowotności społeczeństw - przypominał Zdzisław Sabiłło, prezes ZP INFARMA. W Polsce nie są one jednak przez władze dostrzegane w sposób dostateczny. (...)


HELIMED 2007

Marcin Kowalski

Ratowanie życia z powietrza wymaga dużych nakładów finansowych, doskonałego wyszkolenia personelu medycznego i lotniczego oraz doświadczenia. Konferencja "Helimed 2007" w czeskim Hradec Kralove była okazją do wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania służby HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w różnych krajach. Na świecie istnieje bowiem wiele różnych systemów i rozwiązań w tej dziedzinie. (...)


Poznańskie Spotkania Onkologiczne

MAJ

Wśród ponad 400 uczestników majowych Poznańskich Spotkań Onkologicznych niemal 300 stanowiły pielęgniarki. - Tego właśnie pragnęliśmy - powiedział dr Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu - bo leczenie chorób nowotworowych jest działaniem zespołowym. Poza niesieniem pomocy, pielęgniarki tworzą tę nieuchwytną atmosferę w szpitalu, która albo sprzyja zdrowieniu chorych albo... nie. (...)


Kosztowne, ograniczone leczenie

MM

Pod hasłem: "Leczenie, opieka medyczna oraz pomoc chorym na MPS i choroby pokrewne", Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Pokrewne zorganizowało (24-27 maja) w Serocku k. Warszawy pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencję Sieci MPS, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Poświęcono ją diagnostyce i leczeniu mukopolisacharydozy oraz chorób pokrewnych. Dyskutowano o enzymatycznych terapiach zastępczych, terapii genowej, a także najczęstszych problemach (kardiologicznych, oddechowych, ortopedycznych, neurologicznych i psychologicznych) chorych. (...)


Marketing medyczny

Jak wykorzystać nowoczesne narzędzia marketingowe w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia, jakie strategie public relations zastosować, by wpływać na otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne w branży medycznej i je zjednać - zastanawiano się przez 3 dni na III Ogólnopolskiej Konferencji "Dni Marketingu Medycznego Krakmedica 2007" w Wierchomli. (...)


Po VII Kongresie Medycyny Rodzinnej w Szczecinie

Zdrowie na horyzoncie

MM, WF

Nieprzypadkowo miejscem tegorocznego Kongresu Medycyny Rodzinnej był Szczecin. Już w 1995 roku powstały tu pierwsze praktyki lekarzy rodzinnych, a zawierane z nimi kontrakty stały się wzorcem dla wielu innych miast. W Szczecinie powstał również jeden z pierwszych oddziałów Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, które obchodzi w tym roku 15-lecie. Historii i dotychczasowym osiągnięciom KLRwP poświęcono uroczystą sesję, podczas której wręczono nagrody - "Złote Żagle". Kongres był rekordowy: wzięło w nim udział ok. 1,6 tys. lekarzy rodzinnych, pielęgniarek i położnych. W 8 salach Zamku Książąt Pomorskich odbyło się 8 sesji wykładowych, 9 warsztatowych i 2 plenarne, a także 32 prezentacje ustne i 35 prezentacji plakatowych. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Thomas Boehmeke, Ralf Doliva

Atlas echokardiografii - wydanie kieszonkowe

Nowoczesna echokardiografia jest nieoceniona w diagnostyce kardiologicznej. "Atlas echokardiografii" zawiera wszystkie niezbędne informacje do sprawnego posługiwania się tą metodą. Opisano w nim echokardiografię serca w różnych stanach chorobowych, jak wady zastawkowe, choroba niedokrwienna, kardiomiopatie, zapalenie serca, ubytki przegród, choroby serca w przebiegu nadciśnienia tętniczego. W atlasie znajdziemy ponad 400 ilustracji (m.in. echokardiogramy, kolorowe schematy i obrazy w formacie 3D), szczegółowe opisy wszystkich okien akustycznych i płaszczyzn obrazowania. (...)


Daniel Goleman

Inteligencja społeczna

Nasze reakcje na zachowania innych osób oraz ich reakcje na nasze zachowania wywierają ogromny wpływ na biologię naszego organizmu, inicjując złożone reakcje hormonalne, które regulują wszystko: od pracy serca po układ odpornościowy - twierdzi Daniel Goleman, autor "Inteligencji społecznej". Jak więc żyć? Jak wychowywać dzieci, by zagwarantować im szczęście? Na czym powinna się opierać trwałość małżeństwa? Jak szefowie i nauczyciele mogą wydobyć od swoich pracowników i uczniów to, co najcenniejsze? Jak podzielone nienawiścią i przesądami grupy społeczne mogą żyć razem? (...)


Peter D. Kramer

Czym jest depresja

Autor zadaje fundamentalne pytania dotyczące depresji: Czym to jest dla nas? Czym to jest? Czym to będzie? Depresja, postrzegana często w kulturze Zachodu jako źródło kreatywności, głębokiego wglądu, traktowana niemal romantycznie, jest przecież ciężką chorobą, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu, wpływa na postrzeganie świata i ingeruje we wszystkie aspekty życia dotkniętej nią osoby. O tym właśnie przekonuje Peter Kramer: depresja to jedna z najcięższych chorób, jakie zna ludzkość. Autor odwołuje się do wyników najnowszych badań i choć porusza niezwykle trudne zagadnienia, robi to przystępnie, z głęboko humanistycznym podejściem praktykującego psychiatry. (...)


LISTY I POLEMIKI

"Religówka" nie dla wszystkich

Karol Krawczyk

Przyszedłem do pracy podobnie jak moi koledzy, spotkaliśmy się, jak codziennie rano, na odprawie, podzieliliśmy czekające nas zadania, każdy udał się na swoje stanowisko pracy. W ciągu dnia wykonaliśmy podobną liczbę znieczuleń, konsultacji, interwencji. Zakończyliśmy pracę o podobnej porze i spotkaliśmy się z większością kolegów przed wyjściem do domu. I tak jest codziennie. Dlaczego zatem pod koniec miesiąca na moje konto wpływa o 40% mniejsza pensja? Tego nie rozumiem... (...)


bot