Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 38–41/2007
z 21 maja 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


O TYM SIĘ MÓWI

Festiwal rozdawnictwa

Krzysztof Bukiel

Wszelkie rozmowy o zmianach w ochronie zdrowia, jakie przedstawiciele środowisk medycznych prowadzą z rządzącymi, rozbijają się zwykle już na początku, gdy jest mowa o nakładach na lecznictwo. Pada wtedy sakramentalne: "Jeśli wiecie, skąd na to wziąć, to nam pokażcie". Trudno laikowi, nie wnikającemu w istotę konstrukcji budżetu państwa, znaleźć i wskazać te miejsca. Budżet jest bowiem tak skonstruowany, że śmiało można w nim ukryć grube miliardy. Jednak nawet laik, korzystając z pomocy np. raportów NIK, może się łatwo zorientować, że publiczne pieniądze w naszym kraju są wydawane bardzo lekką ręką. (...)


WYDARZENIA

Koncert konceptów

Aleksandra Gielewska

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad koncepcją punktowej wyceny pracy. Za jakieś 7 lat, jak dobrze pójdzie, dopracowana już regulacja - mimo pierworodnego grzechu centralizmu - mogłaby nawet zyskać aprobatę środowiska, jeśli dałaby płace godne i sprawiedliwe. Wtedy o strajkach w służbie zdrowia można by zapomnieć. No, ale też tylko wówczas, gdy wartość punktów byłaby corocznie waloryzowana choćby o wskaźnik inflacji. (...)


Kiedy kompromis?

Aleksandra Kurowska

Pokerowe miny, blefy, determinacja. Komu zabraknie zimnej krwi i "odpuści"? Na razie lekarze i rząd trzymają nerwy na wodzy. Nikt nie wie, co się będzie działo po 21 maja i ile dni może potrwać strajk. Obietnice składane przez ministra Zbigniewa Religę dotyczą następnych lat i są niekonkretne, a premier twierdzi, że na spełnienie lekarskich żądań trzeba 11 mld zł, a o wyasygnowaniu takiej kwoty nie ma mowy. (...)


Więcej na poz

Halina Pilonis

NFZ zamierza zrównać stawkę kapitacyjną w poz we wszystkich województwach. Do końca roku ma ona wynosić tyle samo, co w województwie dolnośląskim - 73 zł i 92 gr na rok. W grudniu ub.r. podczas spotkania z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego prezes NFZ zobowiązał się, że w 2007 r., w miarę możliwości finansowych, będzie dążył do ujednolicenia stawek kapitacyjnych w poz w całym kraju, przyjmując za górną granicę obowiązującą w województwie dolnośląskim. Najwięcej zyskają na tym lekarze poz z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i warmińskiego, gdzie stawka mieści się obecnie w granicach między 70 zł i 82 gr a 72 zł 36 gr. (...)


Skąd na podwyżki dla lekarzy?

Jan Osiecki

Ile będą zarabiać lekarze? Wiceminister Bolesław Piecha forsuje propozycję punktowej wyceny zawodów medycznych. Tymczasem szef resortu Zbigniew Religa ma własną koncepcję - obiecuje podwyżkę nawet o 100 proc. w ciągu 5 lat i oświadczył, że złoży dymisję, jeśli jego pomysł nie zyska akceptacji. - Bez względu na to, czy zapowiadany na koniec maja strajk się odbędzie, czy nie, to pensje lekarzy nie zostaną w tym roku zwiększone! Po prostu w budżecie państwa nie ma na to pieniędzy - mówi minister Zbigniew Religa. (...)


Stawka mniejsza niż zdrowie

Halina Pilonis

Jeżeli nie uzgodnimy 14 proc. składki zdrowotnej, to zapomnijcie o rzeczywistym wzroście płac w służbie zdrowia i unowocześnieniu polskiej medycyny. Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń i współpłacenia - to nie jest decyzja ministra zdrowia, ale wybrańców narodu, to jest wasza decyzja - mówił 10 maja br. do posłów w parlamencie minister zdrowia Zbigniew Religa. W tym czasie w całym kraju odbywał się dwugodzinny protest lekarzy. (...)


Związki zawodowe i pracodawcy przy jednym stole

Prace nad płacą

Jolanta Sielska

Z wszystkich wielkopolskich szpitali spływają raporty o średnich wynagrodzeniach w poszczególnych grupach zawodowych. Na ich podstawie będzie można określić minimalne zarobki w całym województwie. To jeden z kluczowych elementów tworzonego właśnie układu zbiorowego. W prace nad konstruowaniem układu zbiorowego zaangażowały się wszystkie związki zawodowe działające w wielkopolskich placówkach oraz związki pracodawców skupiające dyrektorów szpitali. Popierają je samorządowcy, a szczególnie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który jest organem założycielskim dla blisko 30 szpitali, w tym wojewódzkich. (...)


Samorząd wspiera szpital

hp

Przy wsparciu Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze buduje na bazie oddziału neurochirurgii Lubuski Ośrodek Neurochirurgii i Neurotraumatologii. Dzięki rozbudowie oddziału szpital będzie mógł wykonywać operacje kręgosłupa w większym zakresie niż obecnie, a także inne wysokospecjalistyczne zabiegi, na które pacjenci muszą wyjeżdżać poza Zieloną Górę. Rozpoczęcie budowy było możliwe dzięki dotacji w wysokości 1 mln zł, przyznanej szpitalowi w ub.r. przez Radę Miasta Zielona Góra. Samorząd województwa lubuskiego dołożył do tej inwestycji 300 tys. zł. (...)


LEP

Miłe złego początki

Grzegorz Napiórkowski

Po ostatniej edycji LEP zawrzało. Media obiegła informacja, że prawie 42% lekarzy nie zdało egzaminu! Co zawiniło? Kto za to odpowiada? Czy blisko połowa lekarzy nie jest przygotowana do wykonywania zawodu? Wynik ponad 41% osób, które nie otrzymają prawa wykonywania zawodu, jest zastanawiający. Toteż poprosiłem Centrum Egzaminów Medycznych o przekazanie bardziej szczegółowych danych dotyczących grupy osób, które nie zdały egzaminu i nie otrzymały prawa wykonywania zawodu. Oceny należy dokonać po uwzględnieniu dwóch dodatkowych danych - liczby osób, które nie zdały kolejny raz i liczby absolwentów uczelni zagranicznych. (...)


e-Recepta najpierw na Śląsku?

MM

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wdrożymy pilotowo system elektronicznej recepty - poinformował prezes NFZ Andrzej Sośnierz podczas Dnia Polskiej Farmacji, zorganizowanego 11 maja przez "Gazetę Farmaceutyczną". e-Recepta ma być jednym z elementów Rejestru Usług Medycznych. Wszystko wskazuje na to, że jej przydatność zostanie sprawdzona najpierw na Śląsku, gdzie od 6 lat działa elektroniczny system rozliczania transakcji medycznych START. - Do tego, by system elektronicznej recepty działał bez zarzutu, potrzebne są sprawne łącza telekomunikacyjne i komputery - powiedział A. Sośnierz. (...)


Zmiana warty w PTD

MM

Podczas XI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Wiśle (10-13 maja) wybrano nowe władze. Prezesem PTD został prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, wiceprezesem - dr Leszek Czupryniak z Katedry Pielęgniarstwa Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, sekretarzem - prof. dr hab. Janusz Gumprecht z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiej AM w Zabrzu, skarbnikiem - dr hab. Przemysława Jarosz-Chobot z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiej AM w Katowicach. (...)


Ordynatorzy i konsultanci

MM

Ministerstwo Zdrowia finalizuje prace nad projektem wdrożenia systemu konsultanckiego w Polsce. Konsultanci będą mogli zastąpić ordynatorów, jeżeli na takie rozwiązanie zdecydują się dyrektorzy szpitali. System nie będzie obligatoryjny. - Projekt jest już zaawansowany. Przeprowadziliśmy dokładną analizę tego systemu. Trzeba jeszcze tylko znowelizować ustawę o zozach i 4 rozporządzenia, przekazane już do konsultacji zewnętrznych - poinformował wiceminister Jarosław Pinkas podczas konferencji "System konsultancki a zarządzanie szpitalem", zorganizowanej 12 maja w Katowicach. (...)


FELIETONY

HRG i mikroszpital

Andrzej Sośnierz

Ostatnie tygodnie w Narodowym Funduszu Zdrowia wypełniają intensywne prace nad przygotowaniem zmiany zasad kontraktowania świadczeń w 2008 r. Jedną z nich będzie sposób kontraktowania lecznictwa szpitalnego. Lecznictwo szpitalne to główna pozycja wydatków Funduszu, a właśnie w tym obszarze panuje największy nieporządek. Obowiązujący katalog świadczeń nie rządzi się spójną logiką. Nie wiadomo, dlaczego jakieś świadczenie występuje w nim oddzielnie, a inne w grupie świadczeń opłacanych ryczałtem. (...)


PANOPTICUM

ZOG

Marek Wójtowicz

Protestująca od czasu do czasu służba zdrowia zawstydziłaby wszystkich, gdyby w godzinach protestu udzielała pomocy nie tylko w przypadkach nagłych (bo tak nakazuje prawo), ale także wszystkim pacjentom powyżej 65. r.ż. (bo tak nakazuje serce). Miarą cywilizacyjnej dojrzałości społeczeństwa jest jakość i rozmiar opieki nad ludźmi starymi. Do tego znanego stwierdzenia dodam, że jest to także miara naszej inteligencji i wyobraźni. Każdy z nas będzie kiedyś stary, ale nie każdy potrafi wyobrazić sobie siebie: staruszkę lub staruszka, samotnie idących przez życie. (...)


TYLKO FAKTY

Święty spokój

Marek Nowicki

Ponieważ kryzys w transplantologii się pogłębia, bo ciągle spada liczba przeszczepów - trwa również gorączkowe poszukiwanie winnych tej zapaści. Widać to było na kongresie transplantologów. Podczas uroczystości jego otwarcia minister Zbigniew Religa został wygwizdany przez swoich kolegów. Plotka o tym, że panu ministrowi ma zostać publicznie okazany afront, na przykład w postaci wytupania, uparcie krążyła już kilka dni przed kongresem. Lekarze mają wyjątkowo dużo powodów, by czuć urazę do profesora. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Kot na gałęzi

Janina Banachowska

Przez dwie noce z rzędu słyszeliśmy przeraźliwe miauczenie. Sądząc po głosie - niedużego kotka. Było tak rozpaczliwe, że czuło się, iż kocięciu dzieje się straszna krzywda. W dzień kotek milkł i mimo starań nie można go było nigdzie odnaleźć. Wreszcie trzeciego dnia, wieczorem, gdy miauczenie przeszło w cichutkie zawodzenie, chłopcy z okolicy kierując się nasłuchem i światłem latarki odnaleźli kota na samym szczycie ogromnej jodły, rosnącej na skarpie. Próbowali do niego dojść, ale było ciemno, a do wspinaczki potrzebne są obie ręce. (...)


NA DWA GŁOSY

Wynajem sal operacyjnych

Krzysztof Motyl / Waldemar Rybak

Po informacjach, które pojawiły się w mediach o planach wynajmu sal operacyjnych w Bydgoszczy, rozgorzała dyskusja, czy jest to zgodne z prawem i etyką. Resort zdrowia zagroził, że szpitale, które zdecydują się w ten sposób łatać budżety, czekają nieprzyjemne konsekwencje, ale nie powołał się na przepisy zakazujące takiego wynajmu. Czy wynajem sal operacyjnych lekarzom, którzy w ustalonych ze szpitalem godzinach operowaliby pacjentów odpłatnie, to dobre rozwiązanie? (...)


ROZMOWA

Z lek. Magdaleną Władysiuk z firmy HTA Consulting, byłą prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, rozmawia Tomasz Sienkiewicz

Koszyk pozostał mitem

Minister Zbigniew Religa od dawna zapowiada, że do końca czerwca zostanie opracowany i przedstawiony opinii publicznej koszyk gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Wydaje się to mocno nieprawdopodobne...

- Faktycznie. Wbrew temu co zapowiada minister zdrowia, gotowy koszyk nie zostanie przedstawiony w tym terminie. Realnie rzecz biorąc, nie było i nie ma na to szans. To, co być może ujrzy w końcu czerwca światło dzienne, to tzw. Centralna Baza Świadczeń Opieki Zdrowotnej. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z DROGI...

Razem

Andrzej Musiałowicz

Zmiany w tak delikatnej materii, jaką jest opieka zdrowotna, wymagają czasu. Z uwagi na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli wymagają też rezygnacji z emocjonalnego komentowania planowanych i realizowanych działań. Zwłaszcza że konieczne decyzje w końcu trzeba będzie podjąć. Trudno odmówić obecnemu rządowi prawa do chwalenia się sukcesami, nie sposób też odmówić opozycji prawa do krytykowania nawet wszystkich poczynań rządzących. To cecha demokracji. Szkoda jednak, że dyskusja odbywa się w sposób wprowadzający Kowalskiego w spore zakłopotanie, a nawet obawę o własne, bezcenne zdrowie. (...)


OKIEM DYREKTORA

Dzielenie i meldowanie

Janusz Atłachowicz

Ten, kto ma pieniądze, podobno ma władzę. Nasz kochany monopson płatniczy - NFZ - ma jedno i drugie. Większy niż założony w planie finansowym wpływ składki zdrowotnej w tym roku (co potwierdza, że jednak jest lepiej), spowodował, że Fundusz ma do podziału dodatkowo ok. 300 mln zł. Wielkopolska ma otrzymać z tej puli ok. 26 mln zł. Dyrektor wielkopolskiego oddziału zakomunikował, że 2/3 tych środków zostanie przeznaczone na podstawową opiekę zdrowotną. Ma to zrównać stawkę kapitacyjną obowiązującą w poz w województwie wielkopolskim ze stawką obowiązującą w innych regionach. (...)


PRAWO

Prywatna służba zdrowia

Aleksandra Kunkiel-Kryńska

Komercjalizacja usług medycznych jest faktem. Do niedawna większość z nich była świadczona przez publiczną służbę zdrowia. Faktyczny monopol państwa na utrzymywanie szpitali i przychodni został jednak przełamany przez prywatne placówki, które konsekwentnie odbierają pacjentów publicznym przychodniom. W państwach Unii Europejskiej prywatna opieka medyczna stanowi obecnie znaczną część rynku usług zdrowotnych. W Polsce odsetek tego typu placówek zwiększa się z każdym rokiem, a wachlarz oferowanych przez nie świadczeń jest coraz bogatszy. "Szyte na miarę" abonamenty indywidualne, rodzinne lub korporacyjne stanowią już stały element w ofercie niepublicznych zakładów. (...)


Lekarz sądowy

Krzysztof Maśliński

Już niedługo przybędzie nam nowa kategoria lekarzy - lekarze sądowi. Projekt stosownej ustawy jest obecnie w toku prac w Senacie. Ustawa - zakłada projekt - ma zacząć obowiązywać 1 września 2007 r. Kim będą lekarze sądowi? Myli się ten, kto sądzi, że będą to specjaliści z zakresu medycyny sądowej. Lekarze sądowi zostali bowiem powołani do życia, by uregulować problem usprawiedliwiania - na podstawie przesłanek zdrowotnych - nieobecności osób mających uczestniczyć w czynnościach postępowań cywilnych i karnych. (...)


FARMACJA

Czy produkty biobójcze są bezpieczne dla człowieka?

Grażyna Mickiewicz

Zatrucia produktami biobójczymi mają co prawda charakter incydentalny (często to "polizatrucia"), niewątpliwie sprzyja im jednak powszechność używania i łatwa dostępność tych produktów. Według definicji z Dyrektywy Unijnej 98/8 WE, "produktem biobójczym jest substancja czynna lub preparat zawierający taką substancję [...] przeznaczony do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych, przez działanie chemiczne lub biologiczne". Należą do nich zatem m.in. produkty dezynfekujące i biobójcze ogólnego stosowania (w higienie człowieka i zwierząt, dezynfekcji wody spożywczej, dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością), ale też konserwujące, produkty do zwalczania szkodników, a także płyny do balsamowania czy preparowania. (...)


Rozwój rynku leków w Polsce

Regulacje czy mechanizmy rynkowe?

GM

- Oczekujemy jasnych zasad polityki lekowej państwa. Powinno je tworzyć gremium profesorskie, a nie urzędnicy, cały instytut, a nie jeden profesor. Agencja Oceny Technologii Medycznych mogłaby przyjąć taką rolę, ale powierzono jej inne zadania. Polityka lekowa jest elementem polityki zdrowotnej państwa i wymaga ogólnospołecznej debaty. Przepisy projektowanych ustaw, kwestionowane w konsultacjach przez środowiska społeczne, decyzją urzędników pozostają nadal takie same - mówili uczestnicy panelu dyskusyjnego, zorganizowanego 11 maja w Warszawie przez Centrum Komunikacji Medialnej. (...)


TECHNOLOGIE

Roboty kardiochirurgiczne

Witold Ponikło

Przełomową modyfikacją systemu da Vinci, niezmiernie istotną z punktu widzenia obniżenia ryzyka zabiegów kardiochirurgicznych, było wyposażenie robota w dwie kamery telewizyjne śledzące pracę serca, sprzężone z dedykowanym oprogramowaniem korygującym. Jego zadaniem było korygowanie i synchronizowanie rytmu ruchów elementów wykonawczych urządzenia z naturalnymi ruchami mięśnia serca. Tym samym zminimalizowano konieczność zatrzymywania serca i stosowania krążenia pozaustrojowego. (...)


PROFILAKTYKA

Szczepionka przeciw HPV - przełom w profilaktyce raka szyjki macicy

Maria Pokorska-Lis

Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus, HPV) są najbardziej rozpowszechnioną infekcją przenoszoną drogą płciową. Szacuje się, że na świecie nosicielami HPV jest około 630 mln osób. Zakażeniu ulega 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. W większości przypadków do zakażenia dochodzi w ciągu 2-5 lat od rozpoczęcia aktywności seksualnej. Ponad połowę zakażonych stanowią osoby młode, w wieku 15-25 lat. (...)


KLINIKA

VII Kongres Medycyny Rodzinnej w Szczecinie

W dojrzałość bez kompleksów

Marcin Mikos

Ponad 1,5 tysiąca lekarzy rodzinnych spotyka się w Szczecinie na dorocznym Kongresie Medycyny Rodzinnej, organizowanym pod hasłem "Medycyna Rodzinna - Zdrowie na horyzoncie". VII Kongres Kolegium Lekarzy Rodzinnych (24-27 maja) odbywa się w 15. rocznicę utworzenia organizacji. Przed laty, Kolegium zaczynało od grona kilkudziesięciu entuzjastów. Dziś organizacja skupia ponad 6 tysięcy lekarzy rodzinnych i ma ugruntowany autorytet w kraju i na forum międzynarodowym. - W Szczecinie dokonamy nowych namiarów i wyznaczymy nowe kursy dla medycyny rodzinnej - mówi dr Adam Windak, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. (...)


VII Kongres Medycyny Rodzinnej w Szczecinie

Alkohol jako czynnik ryzyka rozwoju choroby refluksowej

Anna Boguradzka

Największe możliwości wyłonienia pijących ryzykownie i szkodliwie w systemie ochrony zdrowia mają lekarze rodzinni. Są oni zobowiązani do wyszukiwania takich osób spośród swoich pacjentów i udzielania porady na temat bezpiecznego modelu picia alkoholu. Pomocny dla lekarza może być kwestionariusz AUDIT (Alkohol Use Disorders Identification Test), opracowany przez specjalistów WHO jako proste narzędzie przesiewowe do wczesnego wykrywania osób pijących w sposób ryzykowny. AUDIT został przetłumaczony na język polski, wystandaryzowany i jest ogólnie dostępny. (...)


VII Kongres Medycyny Rodzinnej w Szczecinie

Piodermia zgorzelinowa - opis przypadku

Barbara-Renata Chrzan

Każde owrzodzenie niepoddające się typowemu leczeniu może być piodermią zgorzelinową. Postawienie prawidłowej diagnozy nie jest sprawą prostą. Należy wykluczyć choroby zapalne tkanki podskórnej, zakażenia grzybicze i zespół Sweeta. Gdy zmiany pojawiają się w ranie pooperacyjnej, należy je różnicować z infekcją. Typowy obraz choroby obejmuje silny naciek zapalny z towarzyszącą martwicą. Owrzodzenia w przebiegu pyoderma gangrenosum mogą być mylone z owrzodzeniami w przebiegu niewydolności żylnej. (...)


VII Kongres Medycyny Rodzinnej w Szczecinie

Kształcenie lekarzy rodzinnych w Sheffield

Dorota Rudzka

W trakcie miesięcznego pobytu w Sheffield miałam okazję przyjrzeć się temu, jak kształcą się lekarze rodzinni w Wielkiej Brytanii. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu Leonardo da Vinci: "Improvement and widening of clinical skills of patient's care and competences in the area of General Practice Management" (Poprawa i poszerzenie umiejętności klinicznych opieki nad pacjentem oraz kompetencji w zakresie prowadzenia praktyki lekarza rodzinnego). Warto przeanalizować, jak robią to inni, szczególnie jeśli mają większe doświadczenie. (...)


KARDIOLOGIA

Leczenie elektrostymulacją stałą

Bogdan Łakomski

Głównym wskazaniem do leczenia elektrostymulacją stałą jest zbyt wolny rytm serca lub przerwy w jego pracy oraz zależne od bradykardii następstwa kliniczne. Długotrwała bradykardia, bez względu na jej mechanizm, prowadzi zwykle do niewydolności krążenia, zaś nagłe, znaczne zwolnienie rytmu serca lub przerwy w jego pracy, trwające kilka sekund, wywołują krótkotrwałe utraty przytomności określane jako napad lub zespół MAS (Morgagniego, Adamsa i Stokesa) od nazwisk autorów, którzy opisali mechanizm tego zjawiska. Utrata przytomności w napadzie MAS jest zwykle krótkotrwała, ale łączy się z dużym niebezpieczeństwem urazów. (...)


NAUKA

Odruch z baroreceptorów w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego

Kinga Tomaszewska

Wszczepialny system obniżający ciśnienie tętnicze wykorzystuje odruch z baroreceptorów. Urządzenie opracowali naukowcy z firmy CVRx z USA. Po raz pierwszy implantował je w marcu 2005 r. dr John Bisognano z University of Rochester Medical Center u 36-letniej kobiety chorej na oporne nadciśnienie tętnicze. Urządzenie o nazwie Rheos wszczepiane jest podskórnie, w lożę pod obojczykiem, podobnie jak stymulator serca. Końcówki elektrod umieszcza się w pobliżu ścian opuszki prawej i lewej tętnicy szyjnej. Zewnętrzny programator umożliwia programowanie i kontrolę pracy urządzenia. (...)


Lakierowanie paznokci a wskazania pulsoksymetru

Marcin Kowalski

Wyniki dotychczasowych badań na zdrowych ochotnikach sugerowały, że różne kolory lakieru na paznokciach mogą zaburzać odczyt pulsoksymetrii. Nowe badanie, przeprowadzone przez Jochena Hinkelbeina i wsp. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Mannheim, miało na celu ocenę wpływu polakierowania paznokci 9 różnymi kolorami na saturację tlenem, mierzoną za pomocą pulsoksymetrii przy jednoczesnej kontroli z wykorzystaniem hematooksymetrii. (...)


Lek na chorobę popromienną

PAP, tk

Osobom narażonym na duże dawki promieniowania jonizującego może pomóc hormon pobudzający produkcję białych ciałek - twierdzą naukowcy z firmy Hollis-Eden Pharmaceuticals w San Diego. Wydzielany przez nadnercza 5-androstenediol (AED) pobudza wzrost komórek szpiku i dzięki temu zmniejsza śmiertelność małp poddanych promieniowaniu z 32 do 12%. Poprawia się przede wszystkim wytwarzanie płytek krwi. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Polityka zdrowotna oparta na danych

Bartosz Mielęcki

Po raz kolejny firma Kamsoft zorganizowała konferencję poświęconą projektowi Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ). Prace nad nim prowadzone są już od 16 lat, a ma to być kompleksowy system gromadzenia i analizowania danych generowanych przez pacjentów, świadczeniodawców i płatników w ochronie zdrowia. Docelowo mają te dane posłużyć do matematycznego modelowania i prognozowania zjawisk zachodzących w tym, tradycyjnie trudnym do przewidzenia, układzie powiązań. (...)


Najważniejszy jest styl życia

PC

Zadania samorządów w profilaktyce zdrowotnej były głównym tematem pierwszej z cyklu 3 konferencji, poświęconych aktualnym problemom ochrony zdrowia. Zorganizowała ją Agencja Konsultingowo-Edukacyjna "Ordo" we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Znaczne kompetencje samorządów w kwestiach profilaktyki wskazują na ich odpowiedzialność za ten obszar ochrony zdrowia. Zadania te są możliwe do zrealizowania tylko przy stałej i ścisłej współpracy z NFZ, uczelniami oraz lekarzami realizującymi działania profilaktyczne. (...)


NAUKA

Ratownictwo nasze powszednie

Konrad Pszczołowski

Forum Ratownictwa w Inowrocławiu odbywa się od 1996 r. W kwietniu br. było już dwunaste. Spotkali się na nim fachowcy zajmujący się ratownictwem w samorządzie terytorialnym, władzach państwa, służbie zdrowia, straży pożarnej, na uczelniach i w szkołach, w policji i wojsku. Byli przedstawiciele pogotowia lotniczego, wolontariusze WOŚP, WOPR i Kawalerowie Maltańscy. Głównym tematem Forum była edukacja w ratownictwie. Ponad 200 uczestników wysłuchało kilkadziesiąt referatów, głównie o kształceniu - ratowników medycznych, lekarzy, strażaków, żołnierzy, uczniów. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Maria Ciuruś

Pielęgniarstwo operacyjne

Blok operacyjny to szczególne miejsce. Od pracującego tam personelu oczekuje się ścisłego przestrzegania reżimu sanitarnego, wzorowego porządku, samodyscypliny i przede wszystkim - ogromnej odpowiedzialności. Książka Marii Ciuruś jest adresowana do pielęgniarek specjalizujących się w pielęgniarstwie operacyjnym. Pomaga przygotować się do pracy na bloku operacyjnym, analizuje najczęściej popełniane błędy, podpowiada, jak wyeliminować złe nawyki organizacyjne, nierzadko spotykane w salach operacyjnych. (...)


Greg L. Henry, Andy Jagoda, Neal E. Little, Thomas R. Pellegrino

Stany nagłe w neurologii - od objawu do rozpoznania

Książka różni się od typowych podręczników klinicznych, w których opisywane są poszczególne jednostki chorobowe. Ideą autorów było skonstruowanie przewodnika ujmującego zagadnienia neurologiczne według schematu: od objawów, przez procedury diagnostyczne, do terapii - w każdym przypadku z szerokim uwzględnieniem diagnostyki różnicowej. Omówione są w niej najczęstsze dolegliwości neurologiczne, z jakimi pacjenci trafiają do izby przyjęć. Praca z pewnością zainteresuje lekarzy pracujących na ostrych dyżurach, lekarzy stażystów i początkujących neurologów. (...)


Andrzej Starek

Toksykologia narządowa

W pracy omówiono zmiany patologiczne wywoływane przez substancje toksyczne w tkankach, narządach i układach, uwzględniając specyficzne właściwości organizmu człowieka, a także cechy substancji chemicznych i mechanizmy ich działania. Przedstawiona została aktualna wiedza na temat mechanizmów działania toksycznego na poziomie molekularnym, komórkowym, narządowym i układowym. Książka jest adresowana do lekarzy, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. (...)


bot