Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 88–91/2006
z 20 listopada 2006 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2006


WYDARZENIA

Litewsko-polska ruletka

Aleksandra Kurowska

Nagłe drgawki i zapaść pacjenta z nieznanych powodów - taki horror przeżyło co najmniej kilku lekarzy po podaniu alergikom Corhydronu 250. Ilu przypadków nie zgłoszono inspekcji farmaceutycznej - tego nikt nie jest w stanie ocenić. Z dziennikarzami kontaktowało się jeszcze kilku lekarzy, którzy po nagłośnieniu sprawy przypominali sobie o takim zajściu. - Myślałem, że to my zrobiliśmy coś nie tak. Teraz już tego nikomu nie zgłoszę, bo byłaby jeszcze większa awantura - przyznał lekarz z jednego ze świętokrzyskich szpitali, nie podając nazwiska. (...)


Po aferze "Corhydron/Jelfa"

Tadeusz J. Szuba

Leków są tysiące. Niebezpieczeństwa rozliczne. Jednym z nich jest włożenie do tabletki lub ampułki nie tego, co potrzeba. Np. leku zwiotczającego mięśnie (Chlorsuccillin - suxamethonium), zamiast leku przeciwzapalnego (Corhydron - hydrocortison). To nie powinno się zdarzyć. Dlaczego się zdarzyło? Zło powinno być natychmiast usunięte. Dlaczego nie było? (...)


Po wyborach

Aleksandra Gielewska

Ochrona zdrowia nie przeżyła terapii szokowej i niekiedy bolesnej, ale ożywczej prywatyzacji. Ewolucyjne usamodzielnianie zakładów - pod ochroną publicznych właścicieli - nie przyniosło radykalnej poprawy sytuacji. Parasol opiekuńczego państwa był zbyt szczelny, by zaznały one prawdziwej rynkowej pogody i niepogody. Dziś, gdy ekonomicznie sektor ma się lepiej niż 2 lata temu, nie ma impulsu, który stymulowałby polityków do reform, a środowiska medyczne mógł wyrwać z inercji i narastającej roszczeniowości. (...)


Co czeka województwa?

Sieć szpitali już zaplanowana

Aleksandra Kurowska

Projekt ustawy o sieci szpitali trafił wreszcie do konsultacji. Zgodnie z zapowiedziami, minister zdrowia ujawnił go dopiero po wyborach samorządowych. Niezbyt obszernej ustawie towarzyszy kilkaset stron raportów i projektów rozporządzeń precyzujących kryteria tworzenia sieci. Na oddziałach ginekologii, pediatrii, chirurgii ogólnej stoją puste łóżka, na onkologii - tygodniami czeka się na przyjęcie - tak wygląda sytuacja w większości województw. - Nie możemy tego dłużej tolerować. Stąd pomysł sieci szpitali, czyli łączenia placówek tak, by lepiej odpowiadały potrzebom mieszkańców - twierdzi minister Zbigniew Religa. (...)


Szpital intensywnych inwestycji

MM

W Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie otwarto nowy, 14-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii, wyposażony w wysokiej klasy sprzęt i aparaturę medyczną za 4 mln zł. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w grudniu. W OIT będzie działał zintegrowany system monitorowania, umożliwiający automatyczne rejestrowanie wszystkich informacji o pacjencie i aparaturze, do której jest podłączony, w elektronicznym archiwum, dostępnym dla ordynatora oddziału i personelu pracującego na stanowiskach nadzoru pielęgniarskiego i lekarskiego. (...)


6 mln zł dla świętokrzyskiej onkologii

Beata Alukiewicz

Sejmik województwa świętokrzyskiego zdecydował o poręczeniu kredytu w wysokości 6 mln zł dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Władze regionu zdają sobie sprawę, że szpital tych pieniędzy najprawdopodobniej nie zwróci. Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO), podobnie jak wiele innych placówek onkologicznych w Polsce, znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej. Powód - zbyt niskie wyceny procedur wysokospecjalistycznych. Dlatego szpital ma dwa wyjścia: przerwać leczenie, albo się zadłużyć. (...)


Szpitale z jakością

MM

W Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki XII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości, organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą, Klub Polskie Forum ISO 9000 i Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazły się również placówki ochrony zdrowia. Laureatem nagrody zespołowej w kategorii organizacje publiczne - służba zdrowia został Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. W tej samej kategorii wyróżnienie I stopnia uzyskał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, a wyróżnienie Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie. (...)


Kierownikom nzozów należą się podwyżki

PET dla Wielkopolski

Jolanta Sielska

Informacje, że chcemy zlikwidować 200 szpitali i że jednostki, które mają mniej niż 150 łóżek, nie znajdą się w sieci, to absolutne bzdury. W projekcie ustawy o sieci szpitali nie ma o tym mowy - zapewnił minister Zbigniew Religa podczas wizyty w Poznaniu. Na spotkanie z ministrem przybyli dyrektorzy szpitali marszałkowskich, klinicznych, resortowych, miejskich i powiatowych z całego regionu, zaniepokojeni doniesieniami o tym, że jednym z kryteriów znalezienia się w sieci będzie liczba łóżek. - Są szpitale 90-łóżkowe, często monospecjalistyczne, które pełnią bardzo ważne funkcje i będziemy je pielęgnowali - deklarował minister. Przedstawiciel Związku Szpitali Powiatowych złożył na ręce ministra petycję, w której znalazł się m.in. postulat przywrócenia lekarzom poz całodobowej opieki nad pacjentem. (...)


FELIETONY

Igły w stogu siana

Andrzej Sośnierz

Znaleźliśmy igły w stogu siana! A jeszcze dzień wcześniej sądzono, że to niemożliwe, bo przecież liczba zdarzeń w systemie jest tak duża, że tych, które nas interesują, nie da się wyłuskać. Okazało się, że można. Mówię oczywiście o pacjentach, którym przepisano w bieżącym roku Corhydron 250. Dzięki rejestrom funkcjonującym w NFZ i aptekach, w ciągu zaledwie kilku godzin udało się odszukać interesujące nas recepty oraz - w większości przypadków - również pacjentów, którym je przepisano. W ciągu następnych kilkunastu godzin dzięki współpracy lekarzy oraz policji udało się dotrzeć do niemal wszystkich, których należało ostrzec. (...)


PANOPTICUM

Nowi właściciele spzozów

Marek Wójtowicz

Dla publicznych zozów wyniki listopadowych wyborów samorządowych to jedno z najważniejszych wydarzeń. Ci, którzy spośród 30 377 768 wyborców poszli do urn, wybrali 46 790 radnych, którzy od 12 listopada na kolejne 4 lata stali się właścicielami publicznych zozów. I to oni zadecydują, w którym kierunku pójdzie reforma lokalnego rynku zdrowotnego. W 2413 gminach pojawili się nowi właściciele budynków gminnych zozów, tworzący rady liczące od 15 do 45 radnych. (...)


TYLKO FAKTY

Corhydron i spółka

Marek Nowicki

To, co najbardziej zaszokowało mnie w sprawie, to wypowiedź Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który z rozbrajającą szczerością przyznał, że wolał nie nagłaśniać decyzji o wycofaniu Corhydronu, żeby nie narażać się firmie farmaceutycznej, bo ta mogłaby za to wytoczyć proces. - Mieliśmy niemiłe doświadczenia z firmami farmaceutycznymi, w tym sądowe, dlatego nie informujemy opinii publicznej o szczegółach - wyznał "Dziennikowi" Zbigniew Niewójt. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Wypadki

Janina Banachowska

Wezwano mnie do lasu. Pracowali tam drwale i jeden z nich dostał się pod spadające drzewo tracąc przytomność. Szczęśliwie przyjechali po mnie furmanką, samochodem nie dojechałabym na miejsce. Chłop odzyskał już przytomność, jęczał cicho i wymiotował. Te wymioty mi się nie podobały. Zbadałam dokładnie jego brzuch; był już twardy i bolesny, zwłaszcza w nadbrzuszu. Wyglądało to na uszkodzenie jelita grubego lub żołądka. Wsadziliśmy chłopa na wóz, by go wywieźć z lasu. (...)


NA DWA GŁOSY

Zakaz pracy na kilku etatach?

Ewa Kopacz / Bolesław Piecha

Ministerstwo Zdrowia chce, aby lekarze pracowali na etacie tylko w jednym miejscu. Pomysł zirytował środowisko medyczne. Nikt nie chce przecież pracować w kilku miejscach, wymusza to sytuacja finansowa zakładów, które płacą na ogół marnie. (...)


RAPORT

W Polsce chorzy umierają z powodu opóźnionego dostępu do radioterapii

Stawka przyspieszenia

Tomasz Sienkiewicz

W XXI wieku w Polsce chory nie ma gwarancji dostępu na czas do rutynowej terapii nawet w przypadku zagrożenia życia. Taki jest skutek poważnych zaniedbań przed laty jednego z priorytetów zdrowotnych - radioterapii onkologicznej. Kolejki pacjentów do naświetlań są obecnie tak długie, że gdy chory trafia wreszcie do szpitala, nierzadko na sukces terapeutyczny jest już za późno. Zbyt długie oczekiwanie sprawia, że nie ma on już szans na radykalne wyleczenie, gdyż stał się pacjentem paliatywnym. I nowotworu nie da się już wyleczyć, można jedynie przedłużyć życie pacjenta i ulżyć mu w cierpieniu. Ilu jest w Polsce takich "pechowców"? Niestety, nikt nie prowadzi takich statystyk. (...)


O TYM SIĘ MÓWI

Będzie normalnie?

Halina Pilonis

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Zdrowia chce zakazać lekarzom pracy na kilku etatach. Zdaniem wiceministra Bolesława Piechy, pomysłodawcy takiego zakazu, zatrudnianie lekarzy w kilku miejscach rodzi liczne zagrożenia: umożliwia przerzucanie kosztów z placówek niepublicznych na publiczne, niszczy zdrową konkurencję między zakładami, a także nadmiernie obciąża lekarzy, co negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług. Lekarzom bardzo spodobał się ten pomysł. Ale pod warunkiem, że będą godziwie zarobiać w jednym miejscu pracy. (...)


Transakcja wymienna

Marek Derkacz

Odpowiedzią środowiska lekarskiego w Polsce na skandalicznie niskie wynagrodzenia jest mnożenie etatów. Można wprowadzić zakaz pracy w kilku miejscach, ale tylko pod warunkiem, że praca na jednym etacie zapewni możliwość godnego życia, a nie wegetację. (...)


Na jednym etacie

Marek Wójtowicz

Wywołany "do tablicy" przez wiceministra Piechę problem istnieje, tyle że jego rozwiązanie w trybie nakazu administracyjnego jest rozwiązaniem konfliktogennym. Lekarze pracują w kilku miejscach, żeby osiągnąć godziwe zarobki. System publiczny przez lata dostosował się do tego zjawiska, bazując w wielu miejscach na cząstkowym zatrudnianiu lekarzy z innych, często konkurencyjnych placówek. Tak jest w pogotowiu ratunkowym, w zakładach patomorfologii, w diagnostyce rtg/usg, w poradniach specjalistycznych, na dyżurach szpitalnych itd. Do tego dochodzi praca we własnych gabinetach prywatnych lub w "niepublicznej", realizującej umowę z NFZ, konkurencji. W efekcie łączny czas pracy lekarza znacznie przekracza unijną normę 48 godz. tygodniowo, czemu towarzyszy stałe przemęczenie, zniechęcenie i przez co na pewno rośnie ryzyko błędu medycznego. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Zmiany w edukacji studentów - chyba konieczne

Kazimierz L. May

Profesor Jan Kornafel w wywiadzie udzielonym "Służbie Zdrowia" ("SZ" z 24 lipca br.) poruszył problem, który dla władz akademickich jest mało wygodny. Wprawdzie chodziło wówczas tylko o onkologię, ale problem jest znacznie szerszy. Czy nasi absolwenci AM opuszczający uczelnie są przygotowani do pracy jako lekarze? Jaką właściwie mają wiedzę? Czy studia są w stanie bezboleśnie eliminować z zawodu ludzi, którzy lekarzami być nie powinni? (...)


Zbawcy systemu

Ryszard Kijak

W podejściu do problemów ochrony zdrowia trudno się dopatrzyć różnic pomiędzy "postkomunistami" a PiS, którego obecne działania są całkowitym zaprzeczeniem tego, czego to ugrupowanie wymagało od Marka Belki 2 lata temu. Tym samym PiS staje się kolejnym ogniwem w łańcuchu nieszczęść i klęsk, prowadzących do upadku opieki zdrowotnej. Zaczynam się zastanawiać: kto tak naprawdę napisał uchwałę nr 1/24/07/2004: PiS czy "postkomuniści"? A może to jakaś fałszywka? Czy nie należałoby powołać jakiejś sejmowej "speckomisji", która to zbada? (...)


Z DROGI...

Ręczne sterowanie

Andrzej Musiałowicz

Ręce opadają, Ministerstwo Zdrowia pracuje właśnie nad wprowadzeniem dodatków dla anestezjologów. Jak widać, zamiłowanie do ręcznego sterowania nie mija, niezależnie od tego, kto zasiada na ministerialnych fotelach. Szkoda, bo akurat po obecnej ekipie można byłoby się spodziewać więcej rozsądku i konsekwencji. A może nie wiemy wszystkiego? Może jest aż tak źle, że bez opamiętania lepimy te jakieś plasterki na chore ciało polskiej służby zdrowia? Jednak tylko naiwny nie dostrzeże niebezpieczeństwa eskalacji żądań innych grup zawodowych. (...)


OKIEM DYREKTORA

Podwyżki, czyli dylematy dyrektora

Janusz Atłachowicz

Realizacja ustawy o wzroście wynagrodzeń nakłada na świadczeniodawcę obowiązek uzgodnienia sposobu jej realizacji ze związkami zawodowymi lub pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Ponieważ "uzwiązkowienie" zakładów opieki zdrowotnej, zwłaszcza tych z przymiotnikiem publiczny, jest chyba stuprocentowe, ten drugi przypadek raczej nie występuje. (...)


ZARZĄDZANIE

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Krzysztof Nyczaj

Kończą się prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz jej przetwarzania. Rozporządzenie ma zastąpić regulację z 10 sierpnia 2001 r. (rozporządzenie MZ w sprawie rodzajów dokumentacji w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych zasad ich udostępniania). Wydanie nowego rozporządzenia stało się konieczne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2005 r., który uznał, że niektóre przepisy rozporządzenia oraz art. 18 ust. 6 i 7 ustawy o zozach nie są zgodne z konstytucją. (...)


Leczyć bezpiecznie

jxb

Bezpieczeństwo pacjentów powinno być przedmiotem troski personelu medycznego na równi ze skutecznością leczenia. Podczas II Światowego Kongresu Zdrowia pod Paryżem problem bezpieczeństwa był jednym z kluczowych punktów obrad. Obecny na Kongresie minister Zbigniew Religa w swoim wystąpieniu podkreślił, iż prawidłowo funkcjonujący system opieki zdrowotnej wymaga równości w dostępie do usług medycznych, zagwarantowania praw i właśnie bezpieczeństwa pacjentów. W San Francisco, podczas konferencji zorganizowanej przez Narodową Fundację Bezpieczeństwa Pacjentów w USA, prawie 2000 uczestników z całego świata dyskutowało kwestię bezpieczeństwa pacjenta w systemie opieki zdrowotnej. Termin "bezpieczeństwo" odnosi się do wszystkich aspektów opieki zdrowotnej, podkreślano. (...)


PRAWO

Salomonowy wyrok

Bożena Ciosek

27 września br. Europejski Sąd Pierwszej Instancji (CFI) wydał orzeczenie w sprawie polityki podwójnych cen ("dual pricing" policy) stosowanej przez GlaxoSmithKline (GSK) w Hiszpanii. Sprawa dotyczyła ograniczania handlu równoległego - GSK stosowała wyższe ceny na produkty lecznicze przeznaczone na eksport niż na przeznaczone do krajowej konsumpcji i podlegające urzędowym regulacjom. Firmie chodziło o to, by ograniczyć możliwość wykorzystywania przez hurtowników znacznych różnic w cenach tych produktów w krajach, których rządy prowadziły różną politykę cenową, zależną m.in. od zamożności społeczeństw. (...)


Czy wolno ratować samobójców?

Krzysztof Maśliński

Ratowanie ludzkiego życia i zdrowia to imperatyw dla każdego lekarza, wyznaczający i sens, i szczególną rolę tego zawodu. Nic więc dziwnego, że budzi w nas sprzeciw każda próba arbitralnego ograniczenia tego typu działań - nawet jeśli wynika ona z woli pacjenta. I choć znaczenie zgody pacjenta dla podjęcia leczenia jest już obecnie przesądzone, to tematyka ta nie przestaje budzić kontrowersji i gorących sporów. (...)


TECHNOLOGIE

Bezbolesna stomatologia?

Witold Ponikło

Wizyta u dentysty wciąż jeszcze kojarzy się z bólem. Wprawdzie im częstsze przeglądy zębów, tym drobniejsze, a więc i mniej bolesne procedury. Ale u większości pacjentów obawa przed bólem jest na tyle silna, że lekceważą konieczność częstych kontrolnych przeglądów zębów. Minimalizacja bólu w procedurach stomatologicznych dokonuje się dwiema niezależnymi ścieżkami. Pierwsza - to stosowanie środków znieczulających podczas wykonywania tych procedur. Druga jest związana z poszukiwaniem takich technologii, aby oczyszczanie zęba, czyli jako proces przygotowujący do uzupełnienia ubytków masy kostnej - było możliwie komfortowe. (...)


FARMACJA

Leki cukrowe - słodkie owoce glikobiologii

Mariusz Kielar, Ewa Trębacz

Cukry oraz ich połączenia pełnią w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji, coraz częściej stają się więc obiektem zainteresowania współczesnej medycyny. Badania ich struktury oraz znaczenia biologicznego dla ustroju człowieka już dziś zapowiadają obiecującą perspektywę opracowania wielu nowych, skutecznych leków. Jeszcze do niedawna biologiczną rolę cukrów ograniczano głównie do ich funkcji energetycznych (źródło energii - glukoza i glikogen) oraz budulcowych (składniki struktur komórkowych). (...)


KLINIKA

KARDIOLOGIA

Nadciśnienie tętnicze (1)

Jerzy Przegaliński

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, z jakimi stykamy się w codziennej praktyce lekarskiej. Wyniki badań NATPOL II PLUS wykazały, że u ok. 8,4 mln (29%) badanych Polaków występowały podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, ale wykrywalność nadciśnienia w 2002 r. wynosiła 67%. Tylko 12,5% spośród wszystkich chorych było prawidłowo kontrolowanych przez lekarza. W badaniu tym stwierdzono także, że wraz z wiekiem częstość występowania nadciśnienia tętniczego wzrasta. (...)


REUMATOLOGIA

Pierwotne i wtórne nadciśnienie płucne - problem w reumatologii

Ewa Morgiel

Nadciśnienie płucne (NP) można rozpoznać, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekracza 25 mmHg w spoczynku lub 30 mmHg w czasie wysiłku w bezpośrednim pomiarze hemodynamicznym. Wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej jest następstwem zwiększenia oporu w naczyniach płucnych. Z powodu wzrostu obciążenia następczego prawej komory dochodzi do przerostu jej ścian i poszerzenia jam prawego serca, co z kolei może prowadzić do czynnościowej niedomykalności zastawki trójdzielnej, rozstrzeni prawej komory i prawokomorowej niewydolności serca. (...)


ONKOLOGIA

Leczenie rozsianego raka piersi

Maria Górnaś

Często się zdarza, że mimo zastosowanego leczenia operacyjnego i uzupełniającego, po jakimś czasie dochodzi do nawrotu choroby. Rak piersi może się ujawnić w postaci tzw. wznowy miejscowej lub przerzutów odległych. Ognisko nowotworu może się pojawić w obrębie fragmentu piersi po zabiegu oszczędzającym lub w okolicy blizny po odjęciu piersi. Jako wznowę miejscową traktuje się także pojawienie się komórek nowotworowych w obrębie dołu pachowego, węzłów chłonnych pod- i nadobojczykowych. (...)


PSYCHIATRIA

ADHD - wspólny problem dziecka, rodziców, nauczycieli i lekarza (1)

Małgorzata Dąbkowska

Zaburzenia hiperkinetyczne, określane mianem zespołu nadpobudliwości ruchowej, w klasyfikacji ICD-10 należą do kategorii F. 90. W klasyfikacji amerykańskiej DSM IV noszą nazwę Attention Deficit Hyperactivity Disorder. ADHD jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym wieku rozwojowego. Stwierdza się je u 5-7% dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej, od 6 do 10 razy częściej u chłopców. (...)


NAUKA

Evidence Based Medicine (5)

Obieg i przetwarzanie danych w badaniach klinicznych

Tomasz Szeląg

Wprowadzenie nowego leku na rynek - od wynalezienia substancji czynnej do ustawienia na półce w aptece - trwa średnio 10-12 lat i kosztuje, według różnych szacunków, od 1,7 mln do około 1 mld USD (wzrost kosztów o 55% w porównaniu do lat 1995-2000). Np. wprowadzenie nowego leku na RZS to koszt rzędu 940 mln USD, natomiast w terapii HIV/AIDS ok. 480 mln USD. Większość tych środków pochłaniają badania kliniczne, a ostateczny koszt całego badania zależy od sprawnego przepływu danych i odpowiedniego zarządzania nimi. Zakończenie badań nad nowym lekiem o miesiąc wcześniej to średnio 10 mln USD potencjalnych oszczędności. (...)


Skuteczność dowieńcowego podania komórek macierzystych

Kinga Tomaszewska

Zgodnie z aktualnymi standardami, leczenie chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi polega na jak najszybszym wykonaniu pierwotnej angioplastyki wieńcowej i przywróceniu drożności tętnicy odpowiedzialnej za ostre niedokrwienie serca. Kliniczne wyniki leczenia zależą od czasu trwania dolegliwości, lokalizacji niedokrwienia, dotychczasowego przebiegu choroby wieńcowej i chorób współistniejących. Naukowcy na różne sposoby próbują poprawić skuteczność takiego leczenia. Stąd zaleca się optymalne leczenie farmakologiczne, wczesne stosowanie statyn, leczenie przeciwpłytkowe przed wykonaniem procedury inwazyjnej i w trakcie zabiegu. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

II Konferencja Małopolskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie w Krakowie

Z sensem, nie marnując pieniędzy

Halina Kleszcz

Trzeba łączyć siły i środki w pozyskiwaniu źródeł finansowania nowoczesnych programów profilaktycznych. Stale ewaluować i monitorować ich realizację. Udoskonalić przepływ informacji, by uniknąć dublowania programów. Wymieniać się doświadczeniami. To najważniejsze wnioski z konferencji szpitalników, która odbyła się 6 listopada w Krakowie. (...)


Kongres pod patronatem "SZ"

Etyka, ale za jaką cenę?

Katarzyna Strzałkowska

"Etyka w medycynie" - pod takim hasłem Fundacja "Przyjazny Śląsk" zorganizowała kongres w Katowicach 6 listopada. Nad debatą przedstawicieli środowisk medycznych i środowiska duszpasterskiego patronat honorowy pełnił metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. "Wy kiedyś będziecie mieć z Humem ogromne problemy" - odpowiedział Karol Wojtyła młodym ludziom, którzy pytali, dlaczego tak często przypomina prawie 200-letni "Traktat o naturze ludzkiej" Davida Hume'a. - Hume będzie zawsze aktualny, bo aktualny jest sposób patrzenia na człowieka, który nie jest osobą samą w sobie, ale funkcjonuje w zbitkach popędów i pożądliwości - wyjaśniał uczestnikom kongresu ks. dr hab. Alojzy Dróżdż, przed laty student i słuchacz Karola Wojtyły. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Andrzej Krupienicz

Stymulacja serca

To pionierska w polskiej literaturze medycznej pozycja, poświęcona wyłącznie stymulacji serca. Omówieniu zagadnień teoretycznych związanych z elektrostymulacją serca, towarzyszy przedstawienie szeroko rozumianych zagadnień klinicznych, obejmujących m.in. wskazania do tego typu terapii, technikę implantacji, powikłania i nieprawidłowości funkcjonowania układów stymulujących oraz kontrolę chorych z wszczepionym rozrusznikiem. W jednym z rozdziałów omówiono specyfikę i odmienności tego zagadnienia u dzieci, a nawet wyposażenie sal zabiegowych. (...)


Jerzy Strużyna (red.)

Wczesne leczenie oparzeń

Pierwsza pomoc i postępowanie w pierwszych 2 dobach po urazie oparzeniowym mają zasadniczy wpływ na gojenie się ran i przeżycie osób rozlegle poparzonych. W książce opisano zmiany zachodzące w ustroju po oparzeniach różnego typu (cieplnych, elektrycznych, chemicznych), a także ujednolicone zasady postępowania na miejscu zdarzenia, w czasie transportu poszkodowanego, w szpitalach niespecjalistycznych i specjalistycznych oraz w leczeniu ambulatoryjnym. Omówiono problemy związane ze wstrząsem oparzeniowym i oparzenia dróg oddechowych. (...)


Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot (red.)

Interna (tom 1-3)

Drugie, zmienione i unowocześnione wydanie podręcznika chorób wewnętrznych dla lekarzy omawia wyczerpująco patofizjologię, diagnostykę i leczenie wszystkich najważniejszych chorób wewnętrznych. Przedstawia również szczegółowo problemy o dużym znaczeniu społecznym: choroby układu krążenia, nowotworowe, cukrzycę i ostre stany zagrożenia życia. Dużym walorem podręcznika jest bogaty materiał ilustracyjny, zwłaszcza przy opisach diagnostyki. W porównaniu z pierwszym wydaniem - treść została uaktualniona zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w różnych dziedzinach nauki i praktyki klinicznej. (...)


bot