Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–46/2006
z 12 czerwca 2006 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2006


ROZMOWA

Z Ministrem Zdrowia, prof. Zbigniewem Religą, rozmawia Mariusz Gujski

Za trzy lata będzie lepiej

Obejmując stanowisko mówiłem: naprawa całego systemu wymaga 7 lat. Nie zmieniłem zdania. 7 lat to minimalny okres, aby doprowadzić do tego, że przeciętny Polak zapytany na ulicy o system ochrony zdrowia odpowie: "Nie jest to ideał, ale jestem zadowolony, może być". Na to potrzeba 7 lat. Za 3 lata - to będzie 50%... Dlaczego? Wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych w pierwszym roku prawdopodobnie da niewiele. W drugim przyniesie więcej, w trzecim prawdopodobnie jeszcze więcej, bo dopiero wtedy ludzie zobaczą, że warto się ubezpieczać. Muszą mieć na to czas. (...)


SYLWETKA

Z Jerzym Grzywoczem, lekarzem reprezentacji Polski na Mundialu 2006 r., rozmawia Halina Pilonis

Spełnione marzenie

Jak utrzymuje się dyscyplinę wśród młodych sportowców? Czy zabrania Pan zawodnikom pić alkohol, palić papierosy, uprawiać seks?
- To są profesjonaliści. Każdy chce się dobrze zaprezentować podczas meczu i dokłada wszelkich starań, by jego forma była najlepsza. Na zgrupowaniach nie pije się alkoholu. Jeśli chodzi o seks, to dopóki nie przyjadą żony zawodników, nie ma o tym mowy. Jeśli wyjdziemy z grupy i będziemy grali w półfinale, związek zaprosi żony. Opinie na temat wpływu seksu na formę sportowców są podzielone. Ja uważam, że każdy z nich sam jest świadom, jak na niego wpływa. (...)


WYDARZENIA

Przełom

Aleksandra Gielewska

Czasy Judymów, ich synów i wnuków bezpowrotnie minęły. Jesteśmy świadkami zmierzchu etosu służby choremu. Strajk uczynił z pacjentów zakładników w walce lekarzy z rządem, zrównując ten szczególny zawód z innymi profesjami, których przedstawiciele bez skrupułów walczą o swoje. Z sentymentem wspominam przywódców strajków w służbie zdrowia, walczących niezmiennie o godziwe płace i warunki pracy, którzy przez minione 25 lat powtarzali: "Walczymy o podwyżki, ale nasz protest nie może uderzyć w chorych". Byli nieskuteczni - mówią dzisiejsi liderzy strajków. (...)


Nadpobudliwy minister

hp

Ostatnio spotykamy się z coraz większym naciskiem firm farmaceutycznych, które kreują nam choroby, na przykład ADHD - najmodniejszą chorobę współczesnej Europy - powiedział posłom z Komisji Zdrowia wiceminister Bolesław Piecha. Wyznał też, że w dzieciństwie sam miał wszystkie objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Bolesław Piecha wyjaśnił posłom mechanizm kreowania nowych chorób. Najpierw ukazuje się kilka artykułów na temat kolejnej jednostki chorobowej oraz skutecznego w jej przypadku leku. (...)


NFZ zwiększa środki na świadczenia

Halina Pilonis

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kolejną zmianę planu finansowego. Nakłady na świadczenia zdrowotne zwiększył o 380 mln zł, z czego 210 mln zł będzie przeznaczone na leczenie Polaków za granicą, a 170 mln zł na świadczenia udzielane w Polsce. Dodatkowe 170 mln zł jest efektem większych niż przewidywano wpływów ze składek ubezpieczeniowych (70 mln zł z lat ubiegłych i ponad 100 mln zł w roku bieżącym). Poza tym 210 mln zł trafi z centrali NFZ do oddziałów wojewódzkich na pokrycie kosztów koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE. (...)


Deklaracje intencji

Halina Pilonis

Rada Ministrów zaakceptowała "Informację dla Sejmu RP o sytuacji w ochronie zdrowia". Przedstawiony przez ministra zdrowia program naprawczy zakłada usprawnienie mieszanego, budżetowo- ubezpieczeniowego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem OZZL, wiele informacji podawanych przez przedstawicieli rządu w związku z przyjętym dokumentem ma charakter nierzetelny, co rodzi wątpliwości i sprawia wrażenie, że rządzącym chodziło bardziej o efekt propagandowy niż o fakty. (...)


Śląska AM za strajkiem

Senat Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach poparł protest środowiska medycznego, mający na celu m.in. zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia, w tym zwiększenie poziomu wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników ochrony zdrowia. Jednocześnie wyraził "zrozumienie dla faktu, że podejmowanie dramatycznych decyzji odnośnie dokuczliwych dla pacjentów form protestu jest wymuszone sytuacją kryzysową. (...)


Nowa lista bez nowych leków

hp

Od 15 czerwca ma zacząć obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej żadnych nowych preparatów, wykreślono jedynie 27 leków, których produkcja ustała lub wygasło pozwolenie na dopuszczenie ich do obrotu. Polscy producenci są zaskoczeni brakiem wpisu na listy nowych preparatów generycznych, mogących zastąpić leki innowacyjne, którym wygasły patenty. Np. leków na schizofrenię, cukrzycę, prostatę i grzybicę. Firmy zagraniczne twierdzą, że resort nie wpisując na listy leków innowacyjnych - ogranicza Polakom dostęp do nowoczesnych terapii. (...)


Pięć lat na rynku

(MM)

Sieć aptek-drogerii Super-Pharm obchodziła 5-lecie swojej obecności w Polsce. W tym czasie spółka zainwestowała w naszym kraju ok. 11 mln USD - otworzyła 14 placówek samoobsługowych, w których zatrudnienie znalazło ok. 400 osób. Pierwsza polska apteka-drogeria Super-Pharm rozpoczęła działalność w maju 2001 r. w warszawskiej Galerii Mokotów. 13 pozostałych otwarto m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Łodzi. (...)


Aparaty ratujące życie

(MM)

O 20 nowoczesnych aparatów do hemodializy, ufundowanych przez firmę Amgen Polska, wzbogaciło się 16 ośrodków prowadzących leczenie nerkozastępcze. Dzięki tej aparaturze będą mogły zwiększyć liczbę zabiegów ratujących życie chorym z przewlekłą niewydolnością nerek i zapewnić im większe bezpieczeństwo. (...)


FELIETONY

PANOPTICUM

Nowe źródło szpitalnej kasiorki?

Marek Wójtowicz

W czwartek 25 maja dotarł do szpitali z MZ faks z rządowymi propozycjami poprawy finansowania opieki zdrowotnej w latach 2007-2009. Zainteresował mnie pomysł "zwrotu od 2007 roku kosztów leczenia powypadkowego ofiar wypadków komunikacyjnych". Proszę MZ o sprecyzowanie, czy chodzi o wdrożenie pomysłu od 1 stycznia, czy od 31 grudnia 2007 roku, bo jest tu istotna, 365-dniowa nieścisłość. W Polsce odnotowano w 2005 roku 48 100 wypadków drogowych, w których zginęło 5444 osób, a 61 191 zostało rannych. (...)


VOX EX SILESIA

Ruszyć z miejsca

Andrzej Sośnierz

Sprawy idą w złym kierunku. Fala niezadowolenia i strajków w środowisku pracowników ochrony zdrowia narasta, rządzący nie potrafią przedstawić realnego wyjścia z tej sytuacji, a pacjenci czują się coraz bardziej zagubieni i zagrożeni, nie do końca rozumiejąc, o co tu właściwie chodzi. Propaganda sukcesu na niewiele się zdaje, bo po stronie protestujących gracze są wytrawni i nie dadzą się zbyć byle czym. Toteż, kiedy minister ogłosił, że oto odniósł życiowy sukces - na miarę swoich największych sukcesów medycznych - i po raz kolejny powtórzył to, o czym mówi od ponad pół roku, to ów zabieg socjotechniczny nie przyniósł efektu. (...)


TYLKO FAKTY

Cisza aż dzwoni

Marek Nowicki

Duże i bogate firmy mają zazwyczaj opracowane specjalne strategie kryzysowe na wypadek, gdyby przydarzyła im się niespodziewanie jakaś medialna wpadka. Taką wpadkę miała ostatnio firma farmaceutyczna Roche Polska. W ręce dziennikarzy Gazety Wyborczej i Faktów TVN dostały się materiały szkoleniowe, z których niezbicie wynikało, że Roche uczy swoich pracowników, jak korumpować lekarzy. Kierownictwo koncernu wszystkiemu zaprzeczyło, twierdząc, że jedynie pokazywało swoim pracownikom... jak nie należy postępować. (...)


Z DROGI...

Szanujmy się

Andrzej Musiałowicz

Trudno się dziwić pacjentom, którzy mają prawo oczekiwać szybkiej i skutecznej opieki i leczenia. Nawet jeśli popierają żądania lekarzy i pielęgniarek, to pod zamkniętymi drzwiami gabinetu lekarskiego wypowiadają się już z mniejszym zrozumieniem dla strajkujących. Rozwiązania nie mogą być ani szybkie, ani łatwe. Z pewnością będą zaś kosztowne, szczególnie gdy dojdzie do przekształcania zbędnych szpitali lub nawet ich zamykania. Pamiętając o tym, starajmy się chociaż zachować umiar w formułowaniu poglądów. (...)


OKIEM DYREKTORA

Próba sił

Janusz Atłachowicz

Sektor ochrony zdrowia poddawany jest bardzo silnej presji. Minister Religa odnotował niewątpliwy sukces: jego plan zwiększenia finansowania opieki zdrowotnej został przyjęty przez Radę Ministrów. Są pokazane kwoty i procenty oraz źródła zwiększonego finansowania. Planowany wzrost jest na pewno największy w skali ostatnich kilku lat. Jednocześnie pracownicy ochrony zdrowia, głównie lekarze, nadal strajkują. Wypaliła się w nich już chyba nadzieja, że może być lepiej. Tyle słyszeli tych obietnic i tylu obiecujących... A oliwy do ognia dolewa minister Dorn . (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Koza

Janina Banachowska

Koza pasła się spokojnie w ogródku. Naciągnęłam lekarstwa do strzykawki i podeszłam do kozy. Nie zdążyłam jeszcze wbić igły, gdy ten szatański zwierz zerwał się do ucieczki i zaczął biegać wokół ogrodzenia. Nie miał mi jej kto przytrzymać, dzieci się bały, bo rogata, a babka nie miała siły. Wreszcie koza się zmęczyła i przystanęła, dopadłam ją, docisnęłam do płotu i dałam zastrzyk. Babka poprosiła mnie do domu na kawę, a przy okazji - bym zobaczyła, co się jej dzieje z sercem, bo często bije bardzo szybko i silnie, a potem znowu ani nie czuje, żeby biło. (...)


O TYM SIĘ MÓWI

Chodźcie z nami, dziś nie biją!!!

Konrad Pszczołowski

Protest pracowników służby zdrowia, przede wszystkim lekarzy, nie gaśnie. Nie pomagają obietnice ministrów, nawet premiera, że będą podwyżki Nie skutkują argumenty, że nigdy jeszcze żaden polski rząd nie zrobił tak wiele dla systemu opieki zdrowotnej. Nie odnoszą skutku apele, by zaprzestać i cierpliwie zaczekać na wspaniałą przyszłość. Media przypominają, że lekarzy obowiązuje przysięga Hipokratesa - a oni nic, tylko dalej strajkują. Co gorsza, zaczyna się ferment w szpitalach resortowych. Na razie MSWiA, ale może ogarnąć także szpitale wojskowe. Czegoś takiego najstarsi ludzie nie pamiętają... (...)


Błąd, czyli gorzej niż zbrodnia

Marcin Kautsch

Czy możemy mieć nadzieję, że z sytuacji, w jakiej znalazła się ochrona zdrowia w ostatnich dniach, pracownicy oraz władza wyciągną jakieś wnioski i czegoś się nauczą? Sytuacja w ochronie zdrowia jest bardzo zła. I to mimo widocznego postępu: lepszej klasy aparatury medycznej, leków, nowocześniejszych metod zarządzania, w tym potwierdzonych certyfikatami. Na czym stoimy? Publiczne zakłady nadal się zadłużają, personel medyczny jest coraz bardziej rozżalony, co manifestuje nie tylko poprzez spektakularne akcje protestacyjne, ale także wybierając pracę i życie za granicą. Rząd nie ma pomysłu, co z tym wszystkim zrobić. (...)


NA DWA GŁOSY

Program naprawczy prof. Religi

Maria Ochman / Krzysztof Bukiel

Jak środowiska medyczne oceniają program naprawczy prof. Religi? Czy nadal udzielają ministrowi kredytu zaufania? Na jakich warunkach może dojść do zawieszenia strajków? (...) Nadużyciem jest mówić o "programie naprawczym Religi" - to tylko niespójne hasła. Profesor mówi, że chce wprowadzić koszyk świadczeń i to jest dobry element. Ale dodaje, że nie będzie współpłacenia, bo zdecydowanej większości Polaków na to nie stać. Jedno z drugim się kłóci: nie można wprowadzić koszyka bez współpłacenia, bo koszyk na tym właśnie polega, że pewne świadczenia dostępne są tylko za dopłatami, albo wręcz odpłatne w 100%. (...)


RAPORT

Dość dyskryminacji!

Mariola Marklowska

Właściciele niepublicznych szpitali domagają się równego dostępu do środków publicznych. W ciągu ostatnich 12 lat z rynku usług medycznych zniknęło ok. 80 publicznych szpitali (w 1994 r. było ich 820, obecnie jest już tylko 740). W ich miejsce, jak grzyby po deszczu, powstają placówki niepubliczne - jest ich już ok. 180. Mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami oba sektory są równoprawne, niektóre oddziały NFZ - pod wpływem nacisków lokalnych polityków - w zawieraniu kontraktów preferują publiczne szpitale. (...)


Nierówność

Barbara Misińska

O nierówności publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej napisano już wiele. Najczęściej powtarzany jest argument, że samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są faworyzowane przez płatnika (kasy chorych, potem NFZ). Chciałoby się powtórzyć husserlowskie: Młotek, jaki jest, każdy widzi. Jednak w polskim systemie ochrony zdrowia młotki bywają różne: kształt i zastosowanie mają różne w zależności od uczestnika systemu. Niewątpliwie, nierówność placówek uzależniona jest od formy organizacyjno-prawnej organu tworzącego. (...)


TECHNOLOGIE

Nowe metody leczenia depresji

Witold Ponikło

Niewątpliwie nową metodą leczenia depresji jest magnetyczna stymulacja przezczaszkowa (Transcranial Magnetic Stimulation - TMS). Procedura ta "naśladuje" leczenie elektrowstrząsami, jednak jest istotnie mniej uciążliwa dla pacjenta z racji wykorzystywania do terapii pola magnetycznego. Technologia TMS bazuje na stymulacji błony komórkowej pojedynczych komórek mózgu. Naturalna różnica potencjału pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem komórki, rzędu 70 mV, zakłócana jest zmiennym polem magnetycznym (do 50 Hz), o natężeniu rzędu kilku Tesli, wywołującym przepływ prądu w tkankach mózgu. (...)


PRAWO

Upominki dla lekarzy

Bożena Ciosek

W dobie harmonizacji polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej zarówno firmy farmaceutyczne, jak i lekarze stoją przed nie lada wyzwaniami. Wiele się bowiem zmienia i już zmieniło, a przed nami też wiele nowego. Wręczanie lekarzom upominków przed wejściem w życie Prawa farmaceutycznego nie było zasadniczo ograniczone. Teraz jednak, pod rządami obecnego prawa, zakazane jest "kierowanie do osób uprawnionych do wystawiania recept reklamy produktu leczniczego polegającej na wręczaniu, oferowaniu i obiecywaniu prezentów, nagród czy wycieczek". (...)


Pani Doktor, czy można zapytać...?

Krzysztof Maśliński

Zazwyczaj gdy podczas dyżuru siadamy przy biurku, by uzupełnić dokumentację, ustalić termin wykonania pacjentowi kolejnych badań, czy w końcu pozwolić sobie na luksus wypicia filiżanki herbaty - rozlega się natarczywe pukanie do drzwi. I pojawia się nieznana nam osoba z pytaniem o zdrowie pani Kowalskiej z sali nr 4. Gość usprawiedliwia swoje zainteresowanie losem pacjentki bliskim z nią pokrewieństwem. Czy, kiedy i w jakim zakresie powinniśmy zaspokoić ciekawość naszego rozmówcy? (...)


ZARZĄDZANIE

Terapia za 2, 5 i 10 zł

Adam Kozierkiewicz

W ferworze walk ostatnich tygodni minister zdrowia przedstawił m.in. propozycję współpłacenia pacjentów za usługi w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wiele środowisk, w tym członkowie Ogólnopolskiego Związku Prywatnych Pracodawców Służby Zdrowia, przyjęli tę deklarację z nadzieją. Niestety, następnego dnia minister zaprzeczył, że była to propozycja rządu, toteż w zestawie propozycji rządowych zwiększania środków na zdrowie już ją pominięto. (...)


Minigrant za tańszą jakość

Ewa Kaczmarek

Oczekiwania pacjentów i dyskusja na temat konieczności poprawy jakości usług medycznych w naszym kraju zaowocowały w tym roku zwiększeniem kontraktów dla zakładów legitymujących się certyfikowanym bądź akredytowanym systemem jakości. Idea, choć mocno spóźniona, wydaje się jak najbardziej słuszna - w końcu produkt wyższej jakości jest więcej wart niż analogiczny, o niższym standardzie. Jak stworzyć mechanizm, który zachęcałby do podnoszenia jakości usług medycznych w polskim systemie finansowania opieki zdrowotnej? Dylemat ten został już pomyślnie rozwiązany dla niepublicznej służby zdrowia. (...)


PROFILAKTYKA

Ruszyła kampania edukacyjna na temat niedożywienia i leczenia żywieniowego

Nie daj się zjeść chorobie

(MM)

9 maja w Warszawie zainaugurowano kampanię edukacyjną "Nie daj się zjeść chorobie", wspieraną przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, sopocką PBS DGA i NUTRICIA Clinical. Jej celem jest podniesienie świadomości istnienia problemu niedożywienia w chorobie oraz wykazanie korzyści płynących ze stosowania leczenia żywieniowego. W ramach kampanii w wybranych przychodniach przyszpitalnych wszystkich miast wojewódzkich Polski, odbywają się bezpłatne konsultacje żywieniowe pacjentów poprzedzone oceną stanu odżywienia. (...)


KLINIKA

VI Kongres Medycyny Rodzinnej Człowiek, Medycyna, Wszechświat Toruń, 8-11 czerwca 2006 r.

Adam Windak

Już tradycyjnie czerwiec wyznacza czas spotkania lekarzy rodzinnych. Tym razem stolicą polskiej medycyny będzie Toruń. Doroczne spotkanie lekarzy rodzinnych odbywa się pod hasłem "Człowiek, medycyna, wszechświat". Dla lekarza rodzinnego sensem i treścią pracy, jest człowiek wokół którego koncentruje wszystkie działania. Aby móc lepiej pracować i w pełni sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów, ciągle musimy podnosić wiedzę i kwalifikacje. Służą temu różnorodne szkolenia, tak licznie organizowane przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. (...)


Diagnostyka gospodarki magnezowej u osób narażonych na wieloczynnikowy stres

Piotr Ligocki, Lech Walasek

Magnez, pod względem ilościowym, zajmuje wśród jonów wewnątrzkomórkowych drugie miejsce po potasie, bierze udział w aktywacji ponad 300 reakcji metabolicznych, tj. w około połowy wszystkich przemian metabolicznych. Zawartość magnezu w organizmie dorosłego człowieka wynosi około 1000 mmol, tj. około 24 g, z czego zaledwie około 1% znajduje się w płynie zewnątrzkomórkowym, w tym w osoczu krwi. Magnez wchłaniany jest w przewodzie pokarmowym, głównie w jelicie cienkim. (...)


Róża twarzy - trudności diagnostyczne

Radosław Konieczka

Róża stanowi charakterystyczną postać zapalenia tkanki łącznej z zajęciem naczyń chłonnych skóry. Częstość jej występowania znacznie spadła z chwilą wprowadzenia antybiotyków, ale od końca lat 80., z nieznanych przyczyn, odnotowuje się wzrost liczby zachorowań. Czynnikiem etiologicznym jest zwykle Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ß-hemolizujący z grupy A; 58-67%), rzadziej izoluje się paciorkowce z grup B (3-9%), C i G (14-25%). W niektórych przypadkach paciorkowcom mogą towarzyszyć także inne bakterie, m.in. Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa czy Enterobacter. (...)


Wczesne rozpoznawanie POChP w praktyce lekarza rodzinnego

Janusz Maciejewski

Charakterystyczną cechą POChP jest jej podstępny przebieg. Choroba rozwija się przez wiele lat nie powodując żadnych objawów. Poranny kaszel, pierwszy objaw choroby, który pojawia się po kilku latach palenia, jest przez palaczy papierosów lekceważony i traktowany nie jako cecha choroby, ale nieszkodliwe następstwo palenia. Zmiany w drożności oskrzeli wykrywane badaniem spirometrycznym pojawiają się po około 10 latach trwania palenia. Chory zazwyczaj pojawia się u lekarza późno - gdy zaniepokoi go uczucie duszności podczas wysiłku, który do niedawna wykonywał bez trudności. (...)


Czas przeżycia chorych z nowotworami głowy i szyi

Artur Stryjski, Jerzy Mazurek, Ryszard Stryjski

Guzy występujące w obrębie głowy i szyi stanowią aż 5% wszystkich zmian złośliwych. Tylko 50% ludzi z rozpoznanym nowotworem w obrębie głowy i szyi przeżywa okres 5 lat, a odsetek ten nie zmienia się od przeszło 20 lat. W obrębie jamy ustnej czołową pozycję wśród zmian złośliwych zajmuje rak (bardzo rzadko występuje czerniak lub inne nowotwory). Jest to najczęściej rak wargi, języka, błony śluzowej (policzka i dziąsła) oraz wywodzący się z dna jamy ustnej. Stomatolog jest niejednokrotnie pierwszym lekarzem, który w trakcie rutynowej kontroli spostrzega taką zmianę. (...)


Rak płuca u trzech palących sióstr

Katarzyna Klucz, Krzysztof Buczkowski

67-letnia kobieta zgłosiła się z objawami suchego kaszlu, trwającego 4 dni. Na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego rozpoznano infekcję wirusową. Włączono leczenie objawowe uzyskując poprawę. Pacjentka przez ponad 30 lat paliła papierosy - powyżej 20 sztuk dziennie. W związku z obecnością czynników ryzyka, zlecono badanie radiologiczne klatki piersiowej. Zdjęcie wykazało zmianę w obrębie górnego płata lewego płuca. Z wywiadu rodzinnego wynikało, że obie siostry pacjentki, podobnie jak opisywana chora, wiele lat paliły papierosy i po kilkumiesięcznym leczeniu zaawansowanej postaci raka płuca zmarły w wieku 64 lat. (...)


Wczesna diagnostyka neuropatii cukrzycowej w praktyce lekarza rodzinnego

Joanna Wołos, Jerzy S. Tarach

Neuropatia cukrzycowa stanowi najczęstsze przewlekłe powikłanie cukrzycy, wyraźnie pogarsza odległe rokowania oraz znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia chorych. Wczesne wykrycie uszkodzenia układu nerwowego może zapobiec poważnym powikłaniom, a szczególnie rozwojowi zespołu stopy cukrzycowej, który często jest przyczyną zgorzeli i utraty kończyny. Ponad połowie tego rodzaju amputacji można zapobiec - poprzez wczesną diagnostykę neuropatii i idące za tym postępowanie profilaktyczne i terapeutyczne. (...)


Wirusowe zapalenie gardła, czy angina paciorkowcowa?

Racjonalna antybiotykoterapia

Aleksandra Szafrańska-Barańska

Ocenia się, że wirusy powodują 70-80% wszystkich zapaleń gardła, a antybiotykoterapia włączana jest w około 75% zakażeń dróg oddechowych. Nasuwa się zatem pytanie: czy antybiotyki nie są masowo nadużywane? Istnieją szybkie testy do wykrywania zakażenia paciorkowcowego, cechujące się dużą wartością diagnostyczną (wysoka swoistość >95%, wysoka czułość - nawet 97%, wynik po kilku minutach), ale ze względu na cenę są w Polsce wykorzystywane bardzo rzadko. Jako alternatywną metodę diagnostyczną proponuje się więc wykorzystanie klinicznej skali Centora. (...)


NAUKA

Zapobieganie alergii już w życiu płodowym?

oprac. Aneta Krogulska

Wysoki poziom całkowitej IgE (cIgE) w krwi pępowinowej jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób alergicznych. Można zatem podejrzewać, że predyspozycja do ich rozwoju jest u pewnej grupy dzieci zdeterminowana już przy urodzeniu. Do niedawna uważano, że na środowisko wewnątrzmaciczne mają wpływ jedynie czynniki genetyczne, a nie środowiskowe. Jednakże badania ostatnich lat wskazują, że począwszy od 22. tygodnia ciąży układ immunologiczny płodu odpowiada na czynniki pochodzące z zewnątrz. (...)


Japońska dieta zdrowsza od amerykańskiej

PAP, tk

Niskotłuszczowa, bogata w ryby, tradycyjna japońska dieta jest dużo zdrowsza niż menu przeciętnego Amerykanina - ogłosili japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku. Badacze ułożyli dwa jadłospisy - japoński i amerykański, każdy złożony z 21 typowych dań. Wśród potraw japońskich znalazły się m.in. surowe ryby, owoce morza i kleik ryżowy, wśród amerykańskich - hamburgery i smażone skrzydełka kurczaka. Po sproszkowaniu, każdym z dań przez trzy tygodnie karmiono myszy. (...)


Czy Japończycy stworzą życie?

PAP, tk

Po raz pierwszy naukowcom udało się skonstruować sztuczny układ, utworzony przez liposom przypominający żywą komórkę bakteryjną, wewnątrz którego zachodzi proces samoczynnego enzymatycznego powielania znajdującego się tam materiału genetycznego (DNA) - donosi brytyjskie czasopismo naukowe "Soft Matter". (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Powrót na rynek

Po ponadrocznej przerwie wznowiono wydawanie miesięcznika Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej "Antidotum - zarządzanie w opiece zdrowotnej". W reaktywowaniu pisma wsparcia menedżerom udzieliło Lubelskie Centrum Marketingu, obecnie współwydawca. Pismo zmieniło format, szatę graficzną i formułę; chce odzyskać pozycję wypracowywaną od 1992 r.: niezależnego wydawnictwa, upowszechniającego nowoczesne metody zarządzania zakładami opieki zdrowotnej, dostarczającego wiedzę niezbędną menedżerom opieki zdrowotnej. (...)


Prywatyzacja szansą na sukces

Komercjalizacja i prywatyzacja ZOZ - kluczowe warunki osiągnięcia sukcesu" pod red. Marii Węgrzyn i Dariusza Wasilewskiego to pokłosie ubiegłorocznej konferencji naukowej na ten temat, zorganizowanej przez Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i znaną w środowisku zarządzających w służbie zdrowia Agencję Konsultingowo-Edukacyjną ORDO. Autorzy to w większości pracownicy naukowi publicznych i niepublicznych uczelni z terenu całego kraju, głównie ekonomiści, ale też specjaliści zarządzania, rachunkowości i marketingu oraz praktycy. (...)


Fakty wspomnienia życiorysy

Pomysł przygotowania tej książki powstał kilka lat temu, gdy po niespodziewanej śmierci Aliny Pieńkowskiej w 2002 r. uświadomiłem sobie, że zaczynają odchodzić do wiecznego życia, do domu Ojca, ludzie, którzy tworzyli historię i legendę "Solidarności" - napisał we wstępie Stanisław Grzonkowski, jeden z pomysłodawców, współautorów i redaktorów "Kroniki Solidarności Służby Zdrowia". Waldemar Szkiela, drugi współtwórca "Kroniki", wspomina, że pisząc pracę dyplomową dotyczącą reformy systemu opieki zdrowotnej zauważył, jak niewiele jest publikacji dotyczących tej tematyki. (...)


KONFERENCJE

Racjonalizacja, czy szara strefa?

Jolanta Sielska

W zależności od profilu usług i wielkości placówki - szpital wytwarza miesięcznie od kilku kilogramów do kilkunastu tysięcy kilogramów niebezpiecznych odpadów medycznych. Czy i jak zmieni się prawo, czym grozi niewłaściwa gospodarka odpadami medycznymi, jakie metody ich unieszkodliwiania będą przeważały w przyszłości? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Unieszkodliwianie odpadów medycznych" w podpoznańskim Rosnówku (22 maja). "SZ" była jej patronem medialnym. (...)


Dni Marketingu Medycznego KRAKMEDICA 2006

Promocja usług medycznych

(MM)

W jaki sposób budować strategię marketingową zakładu opieki zdrowotnej, zastanawiali się uczestnicy II ogólnopolskiej konferencji "Dni Marketingu Medycznego Krakmedica 2006", która odbyła się (18-20 maja) w Wierchomli pod patronatem "SZ". Wzięli w niej udział m.in. specjaliści ds. marketingu i public relations z publicznych i niepublicznych placówek służby zdrowia. (...)


bot