Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 55–58/2005
z 25 lipca 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

Poprawka nr 20

Marek Wójtowicz

Obłuda tego zapisu polega na tym, że wnioskodawca i ustawodawca dopuszczają "zamęczanie się i przepracowywanie" pielęgniarek "na działalności gospodarczej" w ich indywidualnych i grupowych gabinetach prywatnych, ale zakazują tego samego w zozach. (...)


VOX EX SILESIA

Przypadki

Andrzej Sośnierz

Twórzmy złe prawo, bo to złe prawo wszyscy będą musieli omijać, a skoro będą omijać prawo, to łatwo będzie wytworzyć dla nich teczki z "hakami". Chciałbym wierzyć, że zbieg dwóch wydarzeń, czyli wpisanie posła do kolejki pacjentów oczekujących na przyjęcie oraz aresztowanie ordynatora podejrzanego o łapownictwo - jest całkowicie przypadkowy. (...)


TYLKO FAKTY

KROK w dobrym kierunku

Marek Nowicki

Krajowy Rejestr Operacji Kardiochirurgicznych ma być gotowy do końca roku - oznajmili ostatnio specjaliści leczenia serca. W rejestrze znajdą się informacje na temat wszystkich zabiegów kardiochirurgicznych wykonywanych w Polsce. Opisany zostanie każdy pacjent. Skąd pochodzi, co mu dolega, jak trafił do szpitala, jak długo czekał na zabieg. Wreszcie - kto go operował i co z tego wynikło. (...)


HISTORIA MEDYCYNY

Lekarze w służbie Bestii

Stanisław Sterkowicz

Nazizm uczynił ze swoich lekarzy zbrodniarzy i morderców. Ale mylne jest przekonanie, że okrucieństwa hitlerowskiego terroru i zbrodnie medyczne dokonywane były wyłącznie na więźniach hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Wiele z nich wynikało z realizacji ustaw i dekretów obowiązujących w III Rzeszy, naruszających prawa człowieka. (...)


PROFILAKTYKA

Biegunka podróżnych - jak uniknąć nieuniknionego

Justyna Kowalska

Zakażenia pokarmowe, do których dochodzi w czasie podróży (wg różnych źródeł u 8 do 50% podróżujących), nie tylko zagrażają zdrowiu, a czasem i życiu, ale także są powodem milionowych strat ponoszonych przez firmy ubezpieczeniowe. Dlatego od lat trwają próby ustalenia najbardziej optymalnego postępowania profilaktycznego. (...)


Zasady profilaktyki zdrowotnej przy wyjazdach do krajów strefy tropikalnej

Elżbieta Kacprzak

Wyjazd na wakacje do tropiku należy zaplanować ok. 6-8 tygodni wcześniej, wówczas na pewno będzie czas na wykonanie szczepień ochronnych i ewentualne konsultacje specjalistyczne. Dotyczy to głównie turystów z chorobami przewlekłymi, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, cukrzycą, chorobami układu nerwowego lub innymi wymagającymi stałego przyjmowania leków. (...)


KLINIKA

Rodzaje skóry i jej pielęgnacja

Na stan skóry, czyli jej wygląd, wpływ mają: cechy dziedziczne, wiek, klimat, środowisko, sposób odżywiania, napięcie nerwowe, promieniowanie słoneczne oraz sposób pielęgnacji. Do pielęgnacji skóry należy mieć podobny stosunek jak do pielęgnacji jamy ustnej. Każdy pacjent wymaga podejścia w sposób indywidualny, umożliwiającego wybór najlepszych kosmetyków i leków. Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje skóry: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. (...)


OPINIE

Idzie burza

Konrad Pszczołowski

Przed nadchodzącymi wyborami zaostrzają się gry polityczne wszystkimi dziedzinami życia, także zdrowiem publicznym. Miałem przyjemność uczestniczyć w debacie "w tym temacie", zorganizowanej przez warszawską Platformę Obywatelską. (...)


Apel o nieapelowanie

Nie zakładam, by dwutygodniowe płatne urlopy (jak rozumiem - płatne przez płatników składek, czyli większość społeczeństwa, w tym mnie) przyczyniły się do tak katastrofalnych skutków jak ustawa 203 - ale chodzi o zasadę: nie psujmy prawa i systemu. Zostały już wystarczająco zepsute. (...)


KONFERENCJE

VII Lubelskie Dni Reumatologiczne

Racjonalna diagnostyka, nowoczesna farmakoterapia

Marek Naumiuk

Lubelskie Dni Reumatologiczne to niby zjazd regionalny, a gromadzi co najmniej połowę krajowych specjalistów. W tym roku (16-18 czerwca) do Lublina zjechało prawie 600 lekarzy. W czym tkwi tajemnica powodzenia imprezy? - Między innymi w tym, że do tematyki zjazdu podchodzimy bardzo praktycznie. Eliminujemy doniesienia nazbyt naukowe, dotyczące np. patogenezy czy wyników badań na zwierzętach - mówi prof. Leszek Szczepański, twórca Lubelskich Dni Reumatologicznych. (...)


NAUKA

Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Rifaksymina zapobiega wystąpieniu biegunki podróżnych
- Szczepionka przeciw ospie wietrznej zapobiega półpaścowi


EDUKACJA

MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)


KONTRAKT

Sekretariat PZ o warunkach umów na 2006 r.

Dorota Pilonis

Propozycja ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń przedstawiona przez NFZ - w ocenie zespołu negocjacyjnego PZ to spójny dokument określający monopolistyczną pozycję Funduszu wobec wykonawców świadczeń. (...)


FELIETON

W matni

Andrzej Masiakowski

Naturalną konsekwencją obcowania z sektą staje się jej członkostwo. Od członka sekta zaś egzekwuje bezwzględnie wszystko. Członkowi bez zgody sekty nie wolno zrobić niczego. Jest całkowicie ubezwłasnowolniony. Sekta swoich członków nie uśmierca, ona się nimi żywi, więc nawet na swój sposób o nich dba. Od sekty się nie odchodzi. (...)


MOJA PRAKTYKA

Kuglarski spektakl, czyli znowu o szczepieniach

Małgorzata Stokowska-Wojda

Z końcem roku szkolnego o szczepieniach na Lubelszczyźnie znów zrobiło się głośno. W prasie i audycjach radiowych pojawiły się wypowiedzi pielęgniarek i przedstawicieli NFZ, wszystkie w podobnym tonie: Lekarze nie chcą badać dzieci w szkołach, żądają za to dodatkowych pieniędzy, a przecież Fundusz już raz za szczepienia zapłacił. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Coraz więcej prądu

Zygmunt Jazukiewicz

Na instalacji nie warto oszczędzać; wadliwa lub zbyt skromna podlega przeciążeniom przy zwiększonej mocy odbiorników - jest więc podatna na awarie, prowokuje też do późniejszych, niefachowych przeróbek z fatalnym skutkiem dla ludzi i sprzętu elektronicznego. Jak wiadomo, jedną z najczęstszych przyczyn pożarów jest właśnie niesprawna instalacja. (...)


PUBLIC RELATIONS

Wirtualny wizerunek

Grzegorz Żurawski

Przyciągnięcie internauty na naszą stronę www to tylko część sukcesu. Teraz musi on znaleźć poszukiwane przez siebie informacje. Ale to nadal tylko fragment drogi do celu, jakim jest zbudowanie naszego wizerunku. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Urlopowe wątpliwości

Stefan Ancerewicz

Wymiar urlopu wypoczynkowego nie budzi wątpliwości, jeżeli otrzymuje go pracownik, który w roku kalendarzowym nie zmieniał pracy. Jeśli jednak zmiana nastąpiła, to w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy - u dotychczasowego pracodawcy powinien on otrzymać urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu, jaki u niego przepracował. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Ziemniaki w bucie

Janina Banachowska

Gotowała ziemniaki dla świń. Jeszcze wrzące chciała ubić, ale że pałką długo by trwało, a akurat się spieszyła, wsadziła do garnka nogę w gumiaku chcąc je udeptać. Ziemniaki podeszły do góry i wsypały się do gumofilca. Nogę z ziemniaczanej brei wyciągnęła na szczęście wystarczająco szybko, by oparzyć tylko łydkę. (...)


SZPITAL POLSKI

Prymusi nagrodzeni

Tomasz Sienkiewicz

6 sierpnia w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, w obecności ministra zdrowia i wiceministra finansów, podpisano pierwsze 3 umowy ze szpitalami o udzielenie pożyczki z budżetu państwa, zgodnie z zapisami ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji spzozów. (...)


Korzystna współpraca

Halina Kleszcz

Kardiolodzy, perfuzjolodzy, anestezjolodzy ze Lwowa, Łucka i Ługańska wielokrotnie przebywali w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ucząc się najnowszych technik operacyjnych. Zespół krakowski demonstrował na Ukrainie nowatorskie zabiegi chirurgiczne na sercu i naczyniach wieńcowych. Polscy specjaliści uczestniczyli też w I Kongresie Kardiochirurgów Polski i Ukrainy, który odbył się niedawno we Lwowie. (...)


Rośnie rola zespołu kontroli zakażeń szpitalnych

Szpitale przed sądami

Paweł Grzesiowski

Rosnąca liczba roszczeń pacjentów wynikających z udzielonych świadczeń sprawia, iż coraz ważniejsza staje się działalność komórek odpowiedzialnych za nadzór nad jakością świadczeń, w tym epidemiologiczny. (...)


Nie wiadomo, jak doszło do zakażenia

Winny jest szpital

Marzena Gałaga

100 tys. zł. odszkodowania i 500 zł. comiesięcznej renty przyznał 6 lipca warszawski Sąd Okręgowy 14-letniej dziewczynce zakażonej wirusem HIV w szpitalu. Reprezentujący Skarb Państwa i ministra zdrowia mecenas Rafał Cieślicki stwierdził, że nie będzie odwołania od wyroku, ponieważ zgromadzone dowody nie budzą wątpliwości. (...)


Dla komornika tylko 25 procent

Marzena Gałaga

Przez dwa lata Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach składało skargi na postępowanie komornika, który blokował konta bankowe szpitala i zabierał z nich wszystkie pieniądze. Za każdym razem sąd uznawał skargę Centrum za bezprzedmiotową. Aż do czerwca br., kiedy orzekł, że komornik nie ma prawa zajmować w całości kont zadłużonej na ponad 40 milionów złotych placówki. Może zająć tylko 25 proc. (...)


Z DROGI...

Sianokosy

Andrzej Musiałowicz

Praktyka (1994, 1995, 1999) uczy, że zaradni i oszczędni stale tracą. Dziś ci naiwni dostaną tylko 100 mln zł do podziału (dotacje), a notoryczni dłużnicy (nie zawsze z własnej winy), aż 2,2 mld zł. Pożyczka na 10 lat z ratą balonową w 120 miesiącu? Kto uwierzy, że zaplanowano zwrot tych pieniędzy? (...)


OKIEM DYREKTORA

Wojna na górze

Janusz Atłachowicz

W meczu pomiędzy MZ a NFZ ustalił się wynik dwa do zera. Najpierw minister pozbawił pensji zastępcę dyrektora ds. medycznych Funduszu. Później - miesięcznego wynagrodzenia nie otrzymał sam prezes NFZ. Naraził się Ministrowi Zdrowia tym, że nie ujawnił informacji z przebiegu konkursu na dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ. (...)


bot