Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 47–50/2005
z 27 czerwca 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

DOBRO PONAD ZŁEM

Nagroda imienia Aliny Pienkowskiej

Trwa II edycja konkursu o Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej. Konkursu szczególnego, bo przypadającego w roku jubileuszu 25-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej oraz Porozumień Sierpniowych, których legendarna działaczka NSZZ "S" i pielęgniarka z przystoczniowego ZOZ była uczestniczką i sygnatariuszką. W tym roku nagrody będą dwie. (...)


PRZEZ TUBĘ

POPiS zdrowotny

Aleksandra Gielewska

Konia z rzędem temu, kto 3 miesiące przed wyborami zdoła odgadnąć, jak nowy koalicyjny rząd PO i PiS będzie poprawiać sytuację w ochronie zdrowia. Z deklaracji liderów zdrowotnych obu partii wynika, że zmierzać będziemy w zasadniczo różnych kierunkach: wyłącznie w prawo oraz wyłącznie w lewo. (...)


PANOPTICUM

Wojna miodowo-grójecka

Marek Wójtowicz

14 czerwca br. minister zdrowia uderzył w samo serce płatnika, tj. w Prezesa NFZ nakładając na niego karę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Aby naród mógł docenić skalę ataku, tak jak za pierwszym razem podano dokładnie, do drugiego miejsca po przecinku, rozmiar uderzenia: 15276,84 zł. (...)


TYLKO FAKTY

Bankowy interes

Marek Nowicki

Banki - to dobra nazwa dla firm, które zajmują się robieniem interesów na przechowywaniu krwi pępowinowej. Wystarczy zajrzeć do internetu, żeby przekonać się, jak bardzo zabiegają o klienta. Teraz mamy promocję! Krew można oddać na przechowanie już nie za 3, tylko za 2,5 tysiąca. Być może będzie jeszcze taniej. Ceny idą w dół, bo przybywa chętnych do sięgnięcia po łatwy pieniądz. (...)


OPINIE

Czym się różnimy

Krzysztof Bukiel

Pogląd o konieczności wprowadzenia zasad rynkowych do służby zdrowia niektórzy uważają wręcz za profanację wzniosłego posłannictwa, jakim jest leczenie ludzi. Bo jak tu bezinteresowność, współczucie, miłosierdzie, solidaryzm - wszystkie te cechy, które kojarzą się z medycyną - zastąpić wyrachowaniem, działalnością dla zysku, konkurencją, które są przecież nieodłącznymi elementami rynku? (...)


ZE ŚWIATA

Wspólny kierunek w ratownictwie medycznym

Jacek Żak

Międzynarodowa konferencja "Ratownictwo medyczne w warunkach przedszpitalnych. Kierunki integracji w Europie" (Paryż, 2005) została zrealizowana w ramach projektu HESCULAEP, który jest częścią dużego Programu ERA-NET finansowanego ze środków UE. Ten ostatni ma zainicjować długoletnią współpracę w zarządzaniu między systemami ratownictwa medycznego poprzez koordynację narodowych i regionalnych programów badawczych. (...)


KLINIKA

Atopowe zapalenie skóry

Magdalena Czarnecka-Operacz

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłym i nawrotowym schorzeniem rozwijającym się na podłożu stanu zapalnego. Pierwsze opisy AZS pochodzą z XIX wieku, jednak dopiero w 1935 r. Hill i Sulzberger przedstawili pierwszą kliniczną charakterystykę schorzenia. Termin atopia, wywodzący się z greckiego słowa oznaczającego "rzecz dziwną, niezrozumiałą", wprowadzony został przez Cocka i Cooke w 1923 r. i zastosowany w odniesieniu do populacji chorych z astmą i alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, prezentujących reakcję IgE-zależną po kontakcie z różnorodnymi alergenami środowiskowymi. (...)


Grzybice - zapobieganie i leczenie

Grażyna Kądziela-Wypyska

Z punktu widzenia dermatologa, najważniejsze znaczenie mają zakażenia wywołane przez dermatofity określane jako grzybice właściwe. Wśród nich wyróżnia się trzy rodzaje: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Z grzybów drożdżopodobnych najczęstszym patogenem jest Candida albicans, chociaż często występują też Candida tropicalis i Candida parapsilosis. Ostatnio zmieniły się poglądy dotyczące grzybów pleśniowych, wcześniej uznawanych za niepatogenne. Teraz np. Scopularopsis brevicaulis, Aspergillus niger zaliczane są do patogenów. (...)


PROFILAKTYKA

Health ClusterNet

Krzysztof Kłos

Sektor ochrony zdrowia kreujący znaczącą liczbę miejsc pracy, absorbując najnowocześniejsze technologie, przyciągając kapitał inwestycyjny i stanowiąc poważne źródło popytu dla niezliczonych dostawców towarów i usług, w dużym stopniu z rynku lokalnego i regionalnego - może być uznany jako istotna siła napędowa nowoczesnej gospodarki oraz podstawa dobrobytu mieszkańców. (...)


NAUKA

ECC - Paryż 2005 - Jak leczyć koinfekcje HCV i HBV u zakażonych HIV

Trzech na jednego

Justyna Kowalska

Koinfekcje stanowią poważny problem wśród pacjentów żyjących z HIV/AIDS. Szacuje się, że 30% populacji zakażonych HIV jest również zakażonych HCV, a jedynie 10% chorych z koinfekcją jest leczonych. Dr Stanislas Pol zwrócił uwagę na fakt, że u pacjentów zakażonych HIV wiremia HCV jest 2-8 razy wyższa niż u pacjentów HIV (-), co zwiększa ryzyko zakażenia drogą wertykalną z 6 do 20% oraz seksualną do 3%. (...)


Mamy polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Stawką skuteczność

Halina Kleszcz

Inicjatorem i organizatorem Forum jest dr hab. med. Piotr Podolec z Instytutu Kardiologii CM UJ. Niełatwo było zwołać tak szacowne gremium kardiologów, torakokardiochirurgów (interweniują w stanach zagrożenia życia, ale też edukują pacjentów i rodziny), internistów, neurologów, diabetologów, pediatrów. (...)


Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Przerwanie leczenia przeciwkrzepliwego po urazach
- Rymonabant redukuje masę ciała i czynniki ryzyka chorób układu krążenia
- Rzucenie palenia wymaga kontroli masy ciała
- Porównanie skuteczności leczenia łagodnej astmy oskrzelowej
- Dieta śródziemnomorska przedłuża życie - wyniki badania EPIC


EDUKACJA

Ruchome Centrum Symulacji Anestezjologicznej odwiedziło 11 miast w Polsce

Dla bezpieczeństwa pacjenta

Halina Kleszcz

W dniu, gdy na parkingu przed Szpitalem im. Rydygiera w Krakowie parkowała żółto-niebieska ciężarówka z napisem MASC (Mobile Anaesthesia Simulation Centre) i rysunkiem przedstawiającym udzielanie pierwszej pomocy odbywała się właśnie inauguracja nowatorskiego projektu. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)


KONTRAKT

Trwają negocjacje z NFZ

Zielone warunki

Dorota Pilonis

W ciągu dwudniowego spotkania w centrali Funduszu uczestniczące w negocjacjach organizacje zdążyły uzgodnić zaledwie 9 na 48 paragrafów. Gdyby dalsze prace przebiegały w podobnym tempie, warunki byłyby gotowe w grudniu. Zaplanowano więc przedłużenie spotkań. Spór toczy się między Funduszem a przedstawicielami wszystkich grup świadczeniodawców. (...)


Szczepienia - czyli kto, jak, dlaczego

Małgorzata Stokowska-Wojda

Od kilku miesięcy, jak bumerang, powraca w mediach kwestia szczepień ochronnych dzieci wykonywanych przez nzozy pielęgniarskie, a ściślej - współpracy tych nzozów i lekarzy poz. Media donoszą o nie zaszczepionych dzieciach. A wszystko to z winy bezdusznych lekarzy, złośliwie piętrzących trudności przed skrupulatnie wypełniającymi swoje obowiązki pielęgniarkami. (...)


Lekarz polskich piłkarzy

O pracy podczas meczów, dopingu, korupcji oraz Jerzym Dudku - z Jerzym Grzywoczem, lekarzem reprezentacji Polski w piłce nożnej, rozmawia Halina Pilonis. (...)


FELIETON

Pośpiech

Robert Sapa

Minęły dwie dekady czerwca, a ani jeden paragraf warunków ogólnych kontraktowania usług na 2006 r. nie został jeszcze uzgodniony. "Pośpiech" prezesa Funduszu zaczyna mnie niepokoić. (...)


PUBLIC RELATIONS

Prezentuj się

Grzegorz Żurawski

W czasie właściwej prezentacji ważne jest podtrzymywanie kontaktu z odbiorcami, nawiązanego podczas wstępu. Jeżeli mamy taką możliwość, rozstawmy stoły, za którymi siedzą odbiorcy, w kształt litery L. W ten sposób będziemy mogli z łatwością przemieszczać się po sali bez zasłaniania wyświetlanych slajdów. Aby nie dać odbiorcom "odpłynąć", możemy stosować cały repertuar sztuczek. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Laserowe opiłki

Janina Banachowska

Pogotowie nie przyjeżdżało, pacjent stawał się coraz bledszy, zaciskał ręce na oparciu kanapy stojącej pod oknem. Widać było, że jest naprawdę ciężko wystraszony, każda próba uspokojenia go kończyła się prośbą o ciszę, by nie zdenerwować tych od lasera. Sytuacja była coraz bardziej napięta. (...)


SZPITAL POLSKI

Polski szpital kliniczny

Wyzwania teraźniejszości

Wojciech Bieńkiewicz

Potrzebna jest ustawa określająca miejsce szpitali klinicznych w systemie ochrony zdrowia. "Upychanie" problemów szpitali klinicznych w różnych ustawach i innych regulacjach powoduje, że dyrektorzy tych szpitali muszą w praktyce liczyć na własne siły. (...)


Niedofinansowana rehabilitacja

Halina Kleszcz

W sympozjach Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uczestniczą najbardziej znani polscy kardiolochirurdzy. W tym roku byli to profesorowie Grzegorz Opolski, Andrzej Bochenek i Jerzy Sadowski. Coroczne spotkania w Ustroniu mają charakter interdyscyplinarny - biorą w nich udział także epidemiolodzy, fachowcy od edukacji zdrowotnej, farmakolodzy. (...)


Warto wiedzieć

Skarb Państwa płaci za dyżury

Stefan Ancerewicz

Spzozy uzyskały możliwość odzyskania od Skarbu Państwa pieniędzy, które wyłożyły na pokrycie zobowiązań szpitali, kiedy były one jeszcze jednostkami budżetowymi. (...)


Miliony na dotacje

Izabela Klisowska

W ustawie budżetowej na 2005 r. przeznaczono 100 mln zł na dotacje dla niezadłużonych spzozów i jednostek badawczo-rozwojowych. Dotacje przyznawane im będą mocą ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji finansowej (UPP). (...)


Z DROGI...

Sukno

Andrzej Musiałowicz

Dziwnie trwale zapadł mi w pamięci fragment nauk, których książę Bogusław Radziwiłł udzielał Andrzejowi Kmicicowi: "Rzeczpospolita jest jak spłacheć sukna, które każdy ciągnie w swoją stronę..." Zachowując wszelkie proporcje odnieść można wrażenie, iż nauki księcia pozostawiły trwały ślad w naszej mentalności. (...)


OKIEM DYREKTORA

Czyj to problem?

Janusz Atłachowicz

Około 40% szpitali w naszym kraju to szpitale powiatowe. Ich organem założycielskim jest samorząd powiatu. Z faktu bycia organem założycielskim wynikają określone konsekwencje: jeżeli samorząd powiatu chce utrzymać szpital na swoim terenie, powinien dbać, by jednostka nie zadłużała się. Warunek ten spełnia spora grupa szpitali w kraju, a część z nich generuje nawet zysk. Pojawienie się zysku oznacza, że jednostka uzyskuje wolne środki, które powinna przeznaczyć na inwestycje lub modernizacje. Ale czy wolno tak zrobić? (...)






bot