Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 38–42/2005
z 30 maja 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

DOBRO PONAD ZŁEM

Nagroda imienia Aliny Pienkowskiej

Ogłaszamy II edycję konkursu o Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej. Konkursu szczególnego, bo przypadającego w roku jubileuszu 25-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej oraz Porozumień Sierpniowych, których legendarna działaczka NSZZ "S" i pielęgniarka z przystoczniowego ZOZ była uczestniczką i sygnatariuszką. W tym roku nagrody będą dwie. (...)


PANOPTICUM

Kamień z serca

Marek Wójtowicz

Kamień z serca! Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu uzyskał w maju br. prawomocny wyrok nakazujący Panu Marszałkowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi wypłacenie z budżetu sejmowego ponad 6 mln złotych na poczet wypłaconych przez ten zakład podwyżek "203". No to mus coś na ten temat napisać, bo to wyrok fundamentalny! (...)


VOX EX SILESIA

SOCSAMMED

Andrzej Sośnierz

Ludowy Komisariat do spraw Powszechnej Szczęśliwości w Ochronie Zdrowia (LudKomOZ) ogłosił ostatnio długo oczekiwany projekt socjalistycznego samorządowego systemu medycznego (socsammed). Naród z radością i wdzięcznością przyjął ten dokument wyznaczający jasne perspektywy dalszego rozkwitu. (...)


TYLKO FAKTY

Narodowy program walki z rakiem

Marek Nowicki

Trzeba przyznać, że Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych ma wielką moc oddziaływania - choć rząd dopiero przekazał projekt do Sejmu, onkolodzy już przystąpili do walki. Ze sobą. Idzie oczywiście wyłącznie o dobro pacjenta. (...)


ZE ŚWIATA

Trybunał Sprawiedliwości za leczeniem poza Unią

Grzegorz Juszczyk

Od ponad roku możemy się leczyć w Unii na koszt naszego płatnika. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że koszty leczenia Polaków w krajach UE są znacznie mniejsze niż przewidywano. Tymczasem Europejski Trybunał Sprawiedliwości ostatnim orzeczeniem dał nam dodatkowe zielone światło - można się leczyć na koszt płatnika również poza krajami UE. (...)


Z KRAJU

Kraków przygotowany na terroryzm

Marcin Mikos, Jarosław Kycia

Kilka minut przed północą krakowska policja, straż pożarna oraz służby medyczne postawiono w stan najwyższej gotowości. - Atak terrorystyczny na pociąg - brzmiała lakoniczna informacja. Tylko nieliczne grono osób wiedziało, że rozpoczynają się największe w Małopolsce ćwiczenia. W trwające 5 godzin działania zaangażowano blisko pół tysiąca osób. (...)


KLINIKA

V Kongres Medycyny Rodzinnej

Marcin Mikos

W dniach 2-5 czerwca Lublin stanie się stolicą polskiej medycyny rodzinnej. Wszystko - za sprawą V Kongresu Medycyny Rodzinnej. Doroczne spotkanie lekarzy rodzinnych odbywa się tym razem pod hasłem: "W trosce o zdrowie Polaków". Zagadnienia epidemiologii i profilaktyki chorób, ich wczesnego rozpoznawania i leczenia zdominują obrady. (...)


Owocnych obrad

Adam Windak

Przed nami - największe w historii Kolegium spotkanie polskich lekarzy rodzinnych. Weźmie w nim udział blisko 1,5 tysiąca osób, czyli jedna czwarta wszystkich lekarzy pracujących w naszej specjalności. Spotykamy się w Lublinie - miejscu szczególnym dla polskiej medycyny rodzinnej. Tu przed laty utworzono specjalizację z medycyny ogólnej - starszą siostrę medycyny rodzinnej. (...)


W ciągu ostatniego roku Polskę opuściło ok. 200 lekarzy rodzinnych

W trosce o świadomy wybór

Z dr. med. Zbigniewem J. Królem, członkiem Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rozmawia Marcin Mikos. (...)


Uzależnienia komputerowe

Wyplątać się z sieci

Bogumił Kiss, Magdalena Popko

Wyróżnia się 5 podtypów uzależnienia związanego z komputerem: 1) erotomanię internetową (cybersexual addiction), 2) socjomanię internetową, czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych (cyber-relationship addiction), 3) uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions), 4) przeciążenie informacyjne, czyli przymus pobierania informacji (information overload), 5) uzależnienie od komputera (computer addicion). (...)


Żywa historia

Z prof. dr. hab. Maciejem Latalskim, rektorem AM im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie, kierownikiem Międzywydziałowej Katedry i Zakładu Zdrowia Publicznego AM, członkiem honorowym Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce rozmawia Marek Naumiuk. (...)


Polska medycyna rodzinna na półmetku

Marek Naumiuk

W Polsce jest obecnie ok. 8,5 tys. specjalistów medycyny rodzinnej, a powinno być co najmniej dwa razy tyle. Ponieważ rocznie w naszym kraju przybywa ok. 800 lekarzy rodzinnych, to modelowy wskaźnik - 2,5 tys. podopiecznych przypadających na jednego lekarza rodzinnego - mamy szansę osiągnąć za 10 lat. Ale ten czas może się jeszcze wydłużyć. Dlaczego? (...)


Wczesne rozpoznawanie POChP

Ogólnopolski program prozdrowotny NFZ

Jan Zieliński

Latem 2004 Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił prozdrowotny program "Profilaktyka POChP" do realizacji przez lekarzy rodzinnych i lekarzy rejonowych we współpracy ze specjalistami chorób płuc. Programem są objęci aktualni i byli palacze papierosów oraz osoby nie palące papierosów, ale mające objawy POChP, w wieku 40-65 lat. (...)


Realizacja programu "Profilaktyka POChP" w praktyce lekarza rodzinnego

Janusz Maciejewski

Od lipca 2004 r. do marca 2005 r. przebadaliśmy 800 osób, co stanowi około 25% zakwalifikowanych do badań. Wśród nich było 315 mężczyzn (39%) oraz 485 kobiet (61%). Średni wiek badanych wyniósł 58ą11 lat. U 233 badanych (29%) badanie spirometryczne wykazało cechy obturacji oskrzeli. Na podstawie wywiadów, badania lekarskiego, badania spirometrycznego i rtg klatki piersiowej, u 198 badanych (24,7%) rozpoznano POChP. (...)


Rozpoznawanie i leczenie osteoporozy w praktyce lekarza rodzinnego

Wanda Horst-Sikorska, Michalina Marcinkowska

Profilaktyka osteoporozy w największym stopniu ma na celu zapobieganie złamaniom, a nie tylko ubytkowi masy kostnej. Ważne jest również eliminowanie czynników, które zwiększają ryzyko upadku, a więc: korygowanie wad wzroku, pacjentom z zaburzeniami równowagi należy zalecić stosowanie laski i zlikwidowanie przeszkód architektonicznych, które mogą powodować potknięcia czy upadki. (...)


Współpraca lekarzy rodzinnych z zespołem opieki paliatywnej

Dobry kierunek

Krystyna de Walden-Gałuszko

Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną (op) wzrasta w związku ze starzeniem się społeczeństwa i wzrostem zachorowań na nowotwory. Opieka ta powinna obejmować jednak nie tylko pacjentów onkologicznych, lecz i innych chorych u kresu życia. W praktyce zaspokajamy ok. 50% potrzeb - reszta chorych pozostaje pod opieką lekarzy w szpitalach lub poz. Fakt ten wskazuje na potrzebę dobrej współpracy lekarzy rodzinnych z zespołami opieki paliatywnej. (...)


Opioidy w leczeniu bólu nowotworowego

Marian Wielosz

Ból jest jednym z najczęściej występujących objawów nowotworu. W chwili rozpoznania choroby odczuwa go ok. 40-50% osób, a w przypadku raka trzustki - 60-70%. Błędem jest bagatelizowanie przez lekarzy dolegliwości bólowych i obiecywanie ich ustąpienia po zastosowaniu leczenia przeciwnowotworowego. (...)


RYNEK LEKÓW

Inwestycje w przyszłość

Jesteśmy pierwszym przedsiębiorstwem farmaceutycznym w Polsce, do którego zgłaszają się firmy zagraniczne po naszą myśl techniczną. Zaczęliśmy inwestować we wdrażanie nowych substancji aktywnych jeszcze wówczas, gdy było to wyłącznie kosztowną inwestycją. Do dziś sprzedaliśmy już 4 licencje - z dumą mówi Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej Polpharmy S.A. (...)


Trąd XXI wieku

Dorota Pilonis

NFZ wycenił niemal jednakowo leczenie stopy cukrzycowej i jej amputację. Oddziałom szpitalnym nie opłaca się więc leczenie, zwłaszcza że Fundusz płaci za tę procedurę 300 zł, podczas gdy rzeczywisty koszt wynosi tysiąc zł - mówił dziennikarzom podczas X Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Waldemar Karnafel, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii AM w Warszawie. (...)


Cukrzyca

Wyzwanie społeczne i medyczne

Od lat obserwujemy na świecie lawinowy wzrost liczby chorych na cukrzycę. Przewiduje się, że do 2030 r. 360 mln osób będzie cierpiało na tę chorobę. (...)


NAUKA

Epidemia gorączki krwotocznej w Angoli

Michał Michałkiewicz

Od końca 2004 do marca 2005 r. zanotowano w Angoli 87 zgonów na nieznaną wówczas chorobę. 23 marca br. Center for Disease Control w Atlancie ogłosiło, że przyczyną zgonów był wirus Marburg, powodujący gorączkę krwotoczną. Raport WHO z 18 kwietnia 2005 r. podaje, że już 257 osób zachorowało w Angoli na chorobę marburską, z czego 235 zmarło. (...)


h-FABP - nowy marker zawału serca

Łukasz A. Małek

Szybki test CardioDetect pozwala on z dużym prawdopodobieństwem ocenić ryzyko zawału serca już po 30 minutach od momentu pojawienia się bólu w klatce piersiowej. Test wykrywa obecność we krwi specyficznego dla serca białka wiążącego kwasy tłuszczowe (h-FABP, heart fatty-acid binding protein), którego stężenie w surowicy wzrasta w wyniku martwicy kardiomiocytów. Chory może przeprowadzić test samodzielnie. (...)


Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Naltrekson w uzależnieniu alkoholowym
- Witamina E nie zapobiega chorobom serca i nowotworom
- Depresja i stany lękowe u kobiet z rakiem piersi
- Hiponatremia i maratończycy
- Tamoksyfen sprzyja niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby


EDUKACJA

MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Piotr Domagała

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)


KONTRAKT

PZ i KLRwP w Rajgrodzie

Dorota Pilonis

System opieki zdrowotnej oparty na instytucji lekarza rodzinnego jest najbezpieczniejszy i najtańszy - mówiła podczas zjazdu lekarzy rodzinnych w Rajgrodzie komisarz PZ, Bożena Janicka. Na zjeździe wspólnie obradował Sekretariat Porozumienia Zielonogórskiego i Zarząd KLRwP. (...)


FELIETON

Żółta kartka dla Millera

Marek Twardowski

Porozumienie Zielonogórskie w przesłaniu do prezesa NFZ poinformowało, że utraciło do niego zaufanie. Ma mu za złe otaczanie się nadal ludźmi ze skompromitowanej ekipy Łapińskiego, Naumana, Panasa. (...)


OPINIE

Kapitacja przeżytkiem

W jakich kwestiach Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie zgadza się z PZ? Dlaczego stawka kapitacyjna jest już przeżytkiem? Kogo poprze w wyborach do parlamentu KRLwP? Z Adamem Windakiem, prezesem KLRwP rozmawia Dorota Pilonis. (...)


PUBLIC RELATIONS

Od newsa do ciekawostek

Grzegorz Żurawski

Komunikat prasowy, od strony warsztatowej, nie jest trudny do napisania. Jednak musimy pamiętać o podstawowych zasadach jego tworzenia. I zrozumieć, jakimi kryteriami będzie kierował się dziennikarz wybierając informacje, z których skorzysta. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Groźne owieczki

Janina Banachowska

Owce, wystane przez przebywanie całą zimę w stajni, ruszyły na podwórze niczym husaria pod Wiedniem. Wezwano mnie, bo gospodarz leży na podwórku i nie może wstać. Owce pasły się spokojnie na trawie przed wejściem do stajni. (...)


SZPITAL POLSKI

Pomoc publiczna dla publicznych zakładów

Jak to ugryźć?

Agnieszka Sieńko

Ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest aktem prawnym, który zawiera błędy, niejasnym, sankcjonującym wady systemu. Po raz kolejny polska służba zdrowia otrzymała od ustawodawcy narzędzie ułomne i dalece niedopracowane. Jedynym sektorem, któremu ów akt podwyższy obroty, będzie szeroko rozumiane sądownictwo. (...)


Restrukturyzacja zobowiązań spzozów wobec ZUS

Izabela Klisowska

Zawarcie umowy ratalnej spłaty zadłużenia uwarunkowane jest opłaceniem: składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenia rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego (6,5%); składki na ubezpieczenie chorobowe, finansowanej przez ubezpieczonego (2,45%), wreszcie na ubezpieczenie emerytalne w części finansowanej przez ubezpieczonego (9,76%). (...)


Organ założycielski nie poczuwa się do winy za 20-milionowy dług szpitala

Koniec "Śniadeckiego"

Marzena Gałaga

Nie pomogły protesty pracowników, związków zawodowych ani mieszkańców. 25 kwietnia Rada Miasta podjęła uchwałę o likwidacji Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Katowicach, o którym pisaliśmy w "Służbie Zdrowia" z 7 marca br. Proces likwidacji placówki już się rozpoczął, ma się zakończyć do 31 lipca. (...)


Dobry program restrukturyzacji spzozów na Dolnym Śląsku

Czapki z głów

Marcin Kautsch

Pod koniec kwietnia został przedstawiony do konsultacji dokument: Program zmian sieci Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Analiza i diagnoza przyszłościowa. Opracował go Zespół ds. Restrukturyzacji Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod kierownictwem Jolanty Borzyszki - Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. To liczące ponad 270 stron opracowanie zasługuje na szczególną uwagę z kilku powodów. (...)


bot