Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 5–8/2005
z 24 stycznia 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

TYLKO FAKTY

O bliźniaczkach i dobrym księciu

Marek Nowicki

Sprawa syjamskich bliźniaczek jeszcze raz potwierdziła stara prawdę, że w naszym kraju na szybkie i skuteczne leczenie mogą liczyć ci, którzy albo mają pieniądze, albo dużo szczęścia. Do dziewczynek spod Bydgoszczy uśmiechnęło się to drugie. Saudyjski następca tronu postanowił sfinansować nie tylko operację rozdzielenia sióstr ale także podróż i pobyt w Arabii Saudyjskiej. (...)


PANOPTICUM

Przygoda z TVN

Marek Wójtowicz

Na przełomie roku stałem się w TVN i TVP 3 podejrzanym osobnikiem, który po dwóch artykułach o braniu łapówek nie chce odwołać lub przynajmniej "zawiesić" w czynnościach ordynatora oddziału, "bohatera" prasowych doniesień. (...)


VOX EX SILESIA

Stagnacjo-stabilizacja

Andrzej Sośnierz

Oto do czego doprowadzono elitę intelektualną kraju, do której należą lekarze. Wystarczyły dwa lata terroru, karczemnych awantur i bezwzględnego chamstwa w stosunkach władzy z poddanymi, by z wdzięcznością i podziwem zaczęto przyjmować to, co powinno być standardem w kontaktach społecznych. (...)


CIEMNE STRONY MEDYCYNY

NIK skontrolował wszczepianie endoprotez

Na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego pacjenci muszą czekać od kilku miesięcy do trzech lat. Niektórzy, niezgodnie z prawem, dopłacają do zabiegu z własnej kieszeni - wynika z raportu NIK. Pacjenci będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy, jeśli mają wystawioną przez szpital fakturę. (...)


Cela dla dyrektora?

Przed sądem grodzkim w Białymstoku rozpoczął się 14 stycznia proces byłego dyrektora szpitala klinicznego miejscowej Akademii Medycznej Jerzego Kamińskiego, który odpowiada za wprowadzenie w tej placówce dobrowolnych opłat pacjentów. (...)


Drożej w sanatorium

Marzena Gałaga

Od 1 stycznia zmieniła się wysokość częściowej odpłatności pacjenta za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. To efekt wejścia w życie rozporządzenia w sprawie leczenia uzdrowiskowego. Niższe dopłaty obowiązują od 1 X do 30 IV. Za miejsce w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym trzeba zapłacić 22 zł za dobę. (...)


Dotacje - dla kogo?

Stefan Ancerewicz

Na pytanie, czy placówki służby zdrowia będą potrafiły sięgnąć do unijnej kieszeni po pomoc finansową, odpowiedź już padła. I to bez wątpienia twierdząca. Wnioski o unijne dotacje dostępne w ramach ZPOPR wielokrotnie przekroczyły możliwości ich sfinansowania w latach 2004-2006. (...)


Unijne pieniądze dla Śląska

Marzena Gałaga

Ponad 100 wniosków o dofinansowanie nadesłały do Urzędu Marszałkowskiego śląskie szpitale, ale tylko 23 doczekają się realizacji. Z unijnego Funduszu Rozwoju Regionalnego do podziału między placówki ochrony zdrowia w województwie śląskim było tylko 26 mln zł. Najwięcej - 3,2 mln zł - dostanie z tego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. (...)


Terapia Owsiaka

Dorota Pilonis

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła kolejny rekord i zebrała ok. 24 mln zł. Do tej pory Fundacja wydała na sprzęt medyczny 55 100 497 $. Pieniądze te - to oczywiście kropla w morzu potrzeb ochrony zdrowia; zadłużenie jednego szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wynosi około 170 mln zł. (...)


Projekt Religi w Sejmie

Dorota Pilonis

Obywatelski projekt ustawy o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej przygotowany przez zespół pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi - po pierwszym czytaniu w sejmie trafił do prac w Komisji Zdrowia. Na odrzucenie projektu nie zgodziło się 342 posłów. Projekt zakłada m.in. podniesienie składki do 9%, działanie 5 państwowych Funduszy oraz ubezpieczycieli prywatnych. (...)


Gwoździe w supie

Ryszard Kijak

Projekt ustawy o "supach" jest kompilacją trzech niekompatybilnych projektów, spłodzonych w sławetnej "stajni Łapińskiego" i propagowanych przez jego bezkrytyczną wielbicielkę, Ewę Kralkowską. Już sam szyld tej spółki autorskiej, mającej na swoim koncie haniebną szmirę pt. "ustawa o NFZ", powinien być dla posłów wystarczającym ostrzeżeniem. (...)


GALA W KRAKOWIE

Obchody jubileuszu samorządu lekarskiego


ZE ŚWIATA

Stany Zjednoczone dla zdrowia

Grzegorz Juszczyk

Najbogatszy kraj świata właśnie ogłosił dwa raporty: o stanie zdrowia swoich mieszkańców oraz ich opiniach na temat jakości opieki zdrowotnej. Poprawa sytuacji zdrowotnej Amerykanów nie nadąża za wzrostem wydatków. I rośnie liczba niezadowolonych z opieki zdrowotnej. (...)


KLINIKA

Medyczne metody rzucania palenia tytoniu

Dorota Górecka

Lekarz powinien wyjaśnić, że powrót do nałogu nie wynika z braku "silnej woli", ale jest normalnym procesem nauki zachowań osoby nie palącej. Zazwyczaj potrzeba około 5-7 prób zaprzestania palenia, zanim palacz trwale przestanie palić. Obowiązkiem lekarza jest podtrzymywanie pacjenta w podjętej decyzji, a w przypadkach osób umiarkowanie i silnie uzależnionych - przepisanie leków. (...)


NAUKA

Pięć kluczy WHO - czyli jak rozbroić bombę w pożywieniu

Justyna Kowalska

Co roku w krajach trzeciego świata 1,8 mln ludzi umiera z powodu zakażeń pokarmowych, większość z nich to dzieci. Najczęstszą przyczyną zgonów jest brak możliwości wyrównywania niedoborów wodno-elektrolitowych drogą dożylną. Najczęstszą przyczyną zakażeń - brak podstawowych środków higieny i ograniczony dostęp do czystej, bieżącej wody. (...)


Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Powtórne leczenie cytoredukcyjne raka jajnika - nieskuteczne
- Zapłodnie in vitro - jeden czy dwa zarodki?
- Lewodopa spowalnia postęp choroby Parkinsona
- Przeciwbakteryjne leczenie trądziku pospolitego
- Połączenie metronidazolu i nystatyny skuteczne w bakteryjnej waginozie


EDUKACJA

MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Piotr Domagała

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami.


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. Kurs zawiera terminologię medyczną, powtarza i rozszerza struktury gramatyczne oraz słownictwo. (...)


RYNEK LEKÓW

Pożądane kierunki zmian w systemie refundacji leków

Lek za grosz

Zbigniew Kotula

Producenci leków obniżają ceny zbytu. Brakuje rozeznania, ile na tych upustach zyskują hurtownicy i aptekarze, a ile pacjenci. Na pewno - nie korzysta na tym NFZ. Przy obowiązujących cenach urzędowych - wprowadzenie maksymalnych cen zbytu i marż dałoby pacjentom i NFZ oszczędność 450-900 mln zł. (...)


Aptekarze mają pretensje do ministra

Spóźnione wykazy

Marzena Gałaga

"Podziękowanie" za zapewnienie końcówki roku spędzonej przy wprowadzaniu zmian w listach leków refundowanych i "gratulacje" za wydanie rozporządzeń, które zaczęły obowiązywać już 1.01.2005 r., a opublikowano je dopiero w Dzienniku Ustaw z 28.12.2004 r. - wysłał ministrowi Balickiemu prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach - Stanisław Piechula. (...)


KONTRAKT

Rocznica w Poznaniu

Dorota Pilonis

- Choć politykom ufać nie należy, nic na świecie bez polityki się nie obędzie, nawet służba zdrowia - mówił podczas konferencji PZ w Poznaniu Marek Twardowski z Sekretariatu Federacji. Podkreślił, że od wyników tegorocznych wyborów zależeć będzie kształt ustawy zdrowotnej. (...)


Lekarze lekarzom

Dorota Pilonis

Marek Twardowski z Sekretariatu PZ został odznaczony orderem Lekarze lekarzom. PZ przyznało to odznaczenie po raz pierwszy. Chce nim nagradzać lekarzy działających aktywnie na rzecz całego środowiska. (...)


Zaszczepić porządek w MZ

Dorota Pilonis

Minister zdrowia zadecydował, że higienistki szkolne będą współorganizować, organizować i wykonywać obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci i młodzieży. Brak jednoznacznego przypisania tego zadania lekarzom poz, zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, a także NFZ, spowoduje bałagan i problemy w zabezpieczaniu tych świadczeń. (...)


FELIETON

Rozkład i paraliż

Robert Sapa

Nieraz już pisałem o klątwie Mariusza Łapińskiego, która ciąży nad naszą służbą zdrowia. O jego pseudo reformach okraszanych czczymi obietnicami: lekarza dostępnego przez 24 godziny, pogotowia na pstryknięcie i szpitali wybieranych przez chorych wedle widzimisię - powiedziano już bardzo wiele. Ale - jak widać - nigdy dosyć. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Zatrudniać tanio

Stefan Ancerewicz

Warto rozważyć możliwość zatrudnienia stażysty skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. W takim przypadku koszty osobowe maleją do zera. Stażysta podejmuje pracę w ramach umowy stażowej z inicjatywy Urzędu Pracy. Z pracodawcą nie wiąże go stosunek pracy, więc w dalszym ciągu ma status osoby bezrobotnej. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Kłopoty przestrzenne

Zygmunt Jazukiewicz

Projektowanie obiektów medycznych jest znacznie droższe niż mieszkalnych. Nieuczciwi projektanci, którzy za wszelką cenę chcą zdobyć klienta, zaniżają niekiedy koszty inwestycji. Dlatego lepiej korzystać z renomowanych biur architektonicznych. Trzeba rozważyć, czy - zamiast przebudowy - nie opłaca się budowa od podstaw. (...)


PUBLIC RELATIONS

Po co komu rzecznik?

Grzegorz Żurawski

O potrzebie zatrudniania rzecznika przekonujemy się, niestety, najczęściej za późno. Poza tym niewiele praktyk lekarskich na to stać. Dlatego wersja minimum - to dobrze przeszkolony w tym zakresie przedstawiciel kierownictwa placówki. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Zima w gipsie

Janina Banachowska

Babka leżała na lodzie, nogę miała odgiętą w bok. Nie musiałam jej rozbierać ani badać. Widać było wyraźnie, że to złamanie szyjki kości udowej. Jeżeli wsadzę babkę w gips, to już z tego nie wyjdzie, umrze na opadowe zapalenie płuc. Jedyna rada to - operacja. Babka ma osiemdziesiąt lat z hakiem i jak ja mam ją skłonić do poddania się tak poważnej operacji? (...)


SZPITAL POLSKI

WARTO WIEDZIEĆ

Sąd Najwyższy o lex 203

Stefan Ancerewicz

Zdaniem Sądu Najwyższego, podwyżki przyznane w latach 2001 i 2002 ustawą 203 - nie mogą być odebrane. Podwyżki te ustanawiają szczególne, wyższe od powszechnie obowiązującego, minimalne wynagrodzenie. Zakłady opieki zdrowotnej mają tym samym ograniczoną swobodę w wypowiadaniu pracownikom objętym ustawą 203 warunków płacy. (...)http://www.sluzbazdrowia.com.pl/ibuk.php?f=3406


ZIELONA KSIĘGA

Brak 11 mld zł na wynagrodzenia

(s.)

Większość zabiegowców pracuje w trzech miejscach. Praca podejmowana dla ratowania domowych budżetów w wielu miejscach oznacza gorszą jakość wykonywanych świadczeń, brak czasu na podnoszenie kwalifikacji, przemęczenie. Z drugiej strony grupy, które nie mają dostępu do dodatkowej pracy są głęboko sfrustrowane - zauważają autorzy Zielonej Księgi. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Szpitalna kolęda z Kardynałem

Marcin Mikos

Z początkiem każdego roku kardynał Franciszek Macharski kolęduje u małych pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu. Każde dziecko, które odwiedza, wie, że tak naprawdę Kardynał przychodzi tylko do niego. Do szpitala przynosi nadzieję, uśmiech i błogosławieństwo. I tak nieprzerwanie od 26 lat. (...)


RESTRUKTURYZACJA

Zbawienna fuzja

Marzena Gałaga

Chorzowski samorząd powołał w 2003 r. Zespół Szpitali Miejskich składający się z trzech odrębnych placówek szpitalnych. Dało to początek licznym, korzystnym zmianom. (...)


OKIEM DYREKTORA

"Normalnie" jak dotąd

Janusz Atłachowicz

Zastępca prezesa NFZ ds. medycznych stwierdził, że Fundusz sprawnie przeprowadził i zakończył przed świętami proces kontraktowania świadczeń na 2005 r. Były tylko drobne problemy. W Wielkopolsce "postawiło się" dziesięć szpitali, w Zachodniopomorskiem dwa, gdzie indziej jeszcze kilka. Część spzozów ma kontrakty krótsze niż na cały rok. (...)


Polityka i populizm czy ekonomia i pragmatyzm?

Zbyszko Przybylski

Jedyną grupą, która skorzystała na uchwaleniu ustawy 203, są komornicy i prawnicy przygotowujący pozwy w imieniu pracowników. Pieniędzy w systemie od tego nie przybyło, zwiększyły się natomiast koszty działania szpitali, jak również budżetów domowych pracowników. Koszty komornicze i postępowania sądowego to koszty utracone. (...)


bot