Helena Kowalik
Lekarze rzadko wchodzą w spór z dziennikarzami. Jeśli czują się szczególnie pomówieni, zwracają się o opinię do Rady Etyki Mediów. Gdy mały Gracjan umarł na stole operacyjnym, chirurg Marek M. nie mógł powstrzymać się od płaczu. Dziś prosi, aby nie podawać jego nazwiska. Bo znowu dopadną go dziennikarze. - Jak to jest? - pyta. Po pogrzebie chłopca jego matka zadzwoniła, aby zapewnić, że ma do mnie pełne zaufanie jako do lekarza, a gazety od razu wydały wyrok: morderca. Teoretycznie prosty zabieg urologiczny w prywatnej przychodni w Bydgoszczy zakończył się śmiercią dziecka z powodu ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. (...)
Spółka misyjna
Aleksandra Gielewska
Doświadczenia reformowania naszej ochrony zdrowia uczą, że kiedy rządzący mówią, iż uczciwie wypracowali kompromis (forsując słuszne, tj. własne pomysły, acz czasem z propagandowymi "ustępstwami" wobec opozycji) - dochodzi do kompromitacji tychże pomysłów. Poważnej, trwałej reformy nie da się tak przeprowadzić. I stąd nieustanne, reformatorskie piekło, wybrukowane wyłącznie dobrymi intencjami. Czynem reformatorskim byłyby "brudne" i nudne konkrety: prawdziwe, dostatecznie duże nakłady na opiekę zdrowotną. (...)
BIAŁY SZCZYT
Był i się skończył...
Aleksandra Kurowska, Hubert Swolkień
Nie będzie współpłacenia za korzystanie z usług publicznej służby zdrowia. Rząd chce za to podnieść o jeden procent składkę zdrowotną w 2010 r. Ponadto w przyszłym roku, jak zapowiedział premier Donald Tusk, budżet NFZ wzrośnie o 4-5 mld zł. Tyle że nie wiadomo, skąd będą te pieniądze. Czy tylko ze wzrostu naszych płac? - Jeszcze długa i cierniowa droga przed nami - mówił Donald Tusk, podsumowując dwa miesiące prac "białego szczytu". Po ośmiu tygodniach debat przedstawiciele służby zdrowia mają własne sugestie naprawy sytuacji, a rząd - swoje pomysły. - Nie będzie dopłat ze strony pacjentów za korzystanie ze służby zdrowia - zapowiedział stanowczo premier. (...)
Kwadratura jaja
Jan Niepokorny
Święta wielkanocne powinny napawać optymizmem, tymczasem paskudni dziennikarze, zamiast skrzętnie zająć się radosną tematyką Zmartwychwstania, pisali jakieś, za przeproszeniem, ponure dyrdymały. Na przykład: "Rząd zmusza służbę zdrowia, aby obrastała w długi". Nieprawda. Po pierwsze, rząd nikogo do niczego nie zmusza, tylko dobrotliwie rządzi. Po drugie - to służba zdrowia zmusza rząd, żeby się zadłużał. Rząd natomiast dba, żeby biały personel nie obrastał w długi, ale w białe sadełko (jak dobrze przerośnięta szyneczka) albo w biały lukier, jak dobrze wyrośnięta baba. Przerost baby nad treścią nikomu nie może zaszkodzić. Jak jeszcze wytnie się staże i okroi specjalizacje, będzie o wiele zdrowiej - a na pewno dużo weselej. (...)
Nieudany protest
HP
Zaplanowany na 18 marca protest lekarzy na Mazowszu nie powiódł się. Przewodniczący mazowieckiego OZZL Maciej Jędrzejowski uważa, że środowisko lekarskie wykazało daleko idącą bierność. Zarząd Regionu Mazowieckiego OZZL wezwał lekarzy do przeprowadzenia 18 marca strajku ostrzegawczego. Lekarze mieli wziąć tzw. urlop na żądanie. Powód strajku? nadal nierozwiązany lub rozwiązywany z naruszeniem prawa albo zagrożeniem zdrowia pacjentów problem zapewnienia ciągłości pracy. Zdaniem OZZL, powszechną praktyką jest przerzucanie problemu zapewnienia obsady dyżurowej na ordynatorów oddziałów, od których oczekuje się wymuszenia zgody na dłuższą pracę lekarzy poprzez zależności służbowe. (...)
Oko na bank
Ewa Stępień
Bank Tkanek Oka w Lublinie, jeden z dwóch w Polsce obok warszawskiego, przekazuje do przeszczepu tkanki przygotowane według światowych i europejskich standardów. Jest pierwszym bankiem tkanek w Polsce, który dostosował się do wymagań UE - modernizacja była możliwa dzięki funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej Polgraft 2006-2009. Lubelski bank powstał 14 lat temu i jest pionierem w dziedzinie bankowania tkanek oka w kraju. Odegrał dużą rolę w rozwoju transplantacji rogówek w Polsce. Daniela Durakiewicz, kierownik placówki od początku jej istnienia, oprowadza po nowo oddanych do użytku pomieszczeniach. W warunkach wymaganych dyrektywą unijną oraz ustawą o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów przygotowuje się tu do transplantacji: rogówkę w pożywce Eusol C, twardówkę w alkoholu absolutnym, błonę owodniową w pożywce Dulbecco's MEM+Glicerol (wielkość 3x3 cm). (...)
Kardiochirurgia w Kielcach
(bas)
W Świętokrzyskim Centrum Kardiologii (w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach) uruchomiono oddział kardiochirurgiczny. W pierwszym tygodniu jego funkcjonowania przeprowadzono cztery operacje wszczepienia by-pasów. Dla regionu świętokrzyskiego to jedno z ważniejszych wydarzeń medycznych ostatniego dziesięciolecia. Do tej pory pacjenci z regionu na zabiegi przeprowadzane na otwartym sercu przewożeni byli do Krakowa, Warszawy czy Zabrza. Ordynatorem kieleckiej kardiochirurgii jest dr Edward Pietrzyk z Krakowa, a nadzór merytoryczny nad oddziałem pełni, zatrudniony w Kielcach w niepełnym wymiarze godzin, prof. dr hab. med. Jerzy Sadowski - znany i ceniony w Polsce kardiochirurg (kieruje Kliniką Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, jako pierwszy na świecie wszczepił nową biologiczną zastawkę serca bez użycia szwów chirurgicznych). (...)
Pierwsze takie przekształcenie w Małopolsce
Szpital w Myślenicach wydzierżawię
Halina Kleszcz
Zarząd Starostwa Powiatowego w Myślenicach (25 km od Krakowa) zdecydował się na radykalne rozwiązanie kłopotów zadłużonej na 16 milionów i nieustannie wstrząsanej strajkami lecznicy (5 związków zawodowych, w tym 2, zdaniem dyrekcji, nie mające umiaru w żądaniach). Przygotował koncepcję przekształcenia: chce wydzierżawić szpital - nawet na 30 lat, korzystając ze sprawdzonego już wzoru w Ozimku na Opolszczyźnie. Starosta myślenicki Stanisław Chorobik na decydującą sesję rady powiatu zaprosił osoby, które takie przekształcenie od strony decyzyjnej i technicznej już przeprowadziły. Trzynastoma głosami za i sześcioma przeciw (w tym nieprzekonanej szefowej komisji zdrowia) 1 lutego przegłosowano zgodę na realizację projektu. Rozpisano go już również "na role", wyłoniono też kancelarię prawną, która będzie czuwać nad przebiegiem całego procesu. O projekcie powiadomiony został wojewoda Jerzy Miller, a NFZ wyraził zgodę na cesję kontraktu. (...)
Antynikotynizm - drugie podejście
Halina Pilonis
Sejmowa Komisja Zdrowia przygotowała własny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podjęta dwa lata temu próba wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych nie powiodła się, mimo że zakaz taki popiera 70% Polaków. - To ma być komisyjny projekt, ponad podziałami politycznymi - mówi przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS, Bolesław Piecha. Nie ukrywa jednak, że obawia się ataków ze strony obrońców swobód obywatelskich. - Dziennikarze będą przytaczać argumenty, że zakaz taki ogranicza wolność i dyskryminuje palących, dlatego potrzebne jest nam wsparcie ekspertów - uważa Piecha. Sejmową Komisję Zdrowia będzie wspierał prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii AM w Gdańsku oraz prof. Jacek Grzybowski, zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii w Aninie. (...)
Jak trwoga to za granicę
Andrzej Sośnierz
Dlaczego były prezydent Lech Wałęsa, aby skutecznie się wyleczyć, wyjeżdża za granicę? Przecież to właśnie takie osoby jak prezydent, premier lub minister, piastujące ważne funkcje, mają za zadanie jak najlepiej organizować działanie państwa, w tym - służby zdrowia. Nie może tego zrobić szary obywatel. To o niego (i o siebie) mają się zatroszczyć politycy, tak skutecznie sprawując swoje funkcje, aby między innymi opieka zdrowotna działała najlepiej jak to możliwe. Tym bardziej że politycy zawsze zapewniają, że mają doskonałe programy, które właśnie wdrażają i że już za chwilę będzie wszystko funkcjonowało doskonale. (...)
PANOPTICUM
Wieczorynka
Marek Wójtowicz
Dlaczego tylko zespoły ratownictwa medycznego są finansowane z budżetu państwa, a inne "wieczorynkowe" służby: SOR-y, izby przyjęć i NLP - już nie? Zaproszono mnie do gminy z 8900 mieszkańcami, prowadzącej mały spzoz, na spotkanie poświęcone poprawie standardu gminnej, nocno-świątecznej pomocy lekarsko-pielęgniarskiej. Ta forma opieki, nazywana w Wielkopolsce "wieczorynką", jest tak miły z nazwy (w odróżnieniu od oficjalnego skrótu... NLP), że chętnie się nią posługuję. (...)
TYLKO FAKTY
Testy
Marek Nowicki
Dwie panie lekarki z przychodni w Prudniku w województwie opolskim dostały z NFZ testy, dzięki którym mogą pobrać wymaz z gardła pacjenta i w ciągu kilku minut zorientować się, z czym mają do czynienia. W dniu, kiedy przybyła ekipa TVN-u, kilkoro dzieci z bolącym gardłem oczekiwało przed gabinetem na przyjęcie. Spełniały kryteria wykonania testu: wiek, pora roku, ból gardła, zaczerwienie błony śluzowej, gorączka itp. U żadnego wymaz nie potwierdził obecności paciorkowca. Na Opolszczyźnie 30 lekarzy dostało takie testy na próbę. (...)
Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI
Babci kot
Janina Banachowska
Już dawno nie byłam wzywana do babci w niesłychanie podeszłym wieku z przewlekłą, obturacyjną niewydolnością płuc, anginą pectoris i uroczym grafitowej maści kocurem, którego prawie zawsze można było spotkać na babcinej pierzynie. Przyjechałam do pacjentki nie proszona, zaniepokoił mnie bowiem fakt, że nikt tak długo po mnie nie posyłał. Co prawda babcia wybierała się na Boże Narodzenie do Kanady, ale święta dawno minęły i nic. Moje wejście wywołało lekkie zamieszanie. - Wynieś go! Nie, zostaw! I tak się dowie! Lepiej od nas, niż od obcych! (...)
Thiopentalowy humbug
Ryszard Kijak
Rok temu, w tekście "Jak się rzuca g... w wentylator", opisałem w "SZ" dramatyczne, niszczycielskie efekty bezmyślnego działania białostockiego lekarza Wojciecha S., któremu przypisuje się autorstwo informacji o tym, jakoby anestezjolodzy szpitala klinicznego w Białymstoku wstrzykiwali pacjentom thiopental w celu ułatwiania sobie pobierania od nich narządów. I mimo że ta sensacja okazała się zwykłym humbugiem (ang.: sprawa oszukańczo rozreklamowana, oszustwo, blaga), bo czymś innym okazać się nie mogła, ma ona jednak swój - i to zaskakujący - ciąg dalszy. (...)
Dygresje o degresji czyli "uszczelnianie" według NFZ
Maciej Biardzki
W połowie lutego część szpitali, w których doszło do przekroczenia kontraktów w niektórych zakresach świadczeń, podpisywała porozumienia z NFZ dotyczące sfinansowania tzw. nadlimitów. Mimo że w większości oddziałów Funduszu na koniec roku były wolne środki, co potwierdzi wykonanie planu finansowego za rok 2007, które będzie opublikowane w ciągu 1-1,5 miesiąca, zdziwiliśmy się, gdy decyzją prezesa NFZ doszło do sztucznego podziału: część świadczeń sfinansowano w 100% ich wyceny, a część degresywnie, w 50% ("SZ" pisała o tym w poprzednim wydaniu). (...)
Z DROGI...
Fachowcy
Andrzej Musiałowicz
Przez cały kraj, idziemy dwaj... śpiewali kiedyś w kabareciku w radiowej Trójce. Naśmiewanie się z fachowej wiedzy hydraulików, malarzy, ślusarzy czy innych rzadkich zawodów było modne. I chyba coś zostało w podświadomości ludzkiej, przynajmniej u dużej części naszych współziomków, że fachowiec to ktoś, kto robi mądre miny i udaje, że wie, gdzie stuknąć młotkiem oraz w ogóle bierze niewiarygodnie wielkie pieniądze za prostą robotę. Stąd zapewne, w ramach samoobrony, zaimportowano różne Castoramy, Obi, Praktikery i inne markety. (...)
OKIEM DYREKTORA
Pilot
Janusz Atłachowicz
"Biały szczyt" dobiegł końca. Czy oprócz "obniżenia ciśnienia w systemie" będzie jeszcze jakiś inny, trwalszy efekt tych wielostronnych rozmów? Ministerstwo Zdrowia i powszechnej szczęśliwości nadal prowadzi głównie działania doraźne, choć ciągle zapowiada zmiany strategiczne. Ciekawe, co z tych zamierzeń, które minister zdrowia chce przedstawić Sejmowi jeszcze w tym miesiącu, pozostanie po politycznej obróbce posłów. Wiele nowego ma przynieść duża nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. (...)
System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa
NFZ nowotworem systemu opieki zdrowotnej?
Mariusz Kielar
Problemy lecznictwa stacjonarnego, finansowanie świadczeń, zarządzanie i inwestycje w sektorze medycznym w Małopolsce - były tematem czwartej już konferencji z cyklu "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa", zorganizowanej w Krakowie przez "Rynek Zdrowia". W spotkaniu wzięli udział m.in. dyrektorzy małopolskich szpitali, kierownicy klinik, menedżerowie zarządzający placówkami medycznymi, lekarze, eksperci, przedstawiciele samorządów terytorialnych i NFZ. (...)
Finansowanie centralne wciąż ułomne
T.S.
"Funkcjonujące obecnie w Polsce systemy finansowania ochrony zdrowia i edukacji nie są efektywnymi instrumentami wyrównywania potencjału województw i nie sprzyjają poprawie jakości oraz ułatwieniu dostępu do usług publicznych" - stwierdzili Elżbieta Malinowska-Misiąg, Wojciech Misiąg i Marcin Tomalak w opracowaniu pt. "Centralne finansowanie ochrony zdrowia i edukacji w Polsce"*. Analiza ma charakter regionalny, autorów szczególnie niepokoi wzrastające zadłużenie spzozów i bardzo duże dysproporcje w jego rozkładzie między poszczególnymi województwami. (...)
Czy czeskie poplatky są konstytucyjne?
Anna Maciejczyk
Pod koniec 2007 r. na łamach gazet grupa artystów, aktorów i filozofów namawiała obywateli Czech do niepłacenia dodatkowych opłat przewidzianych w ramach reformy finansów publicznych. Nowe zasady funkcjonowania służby zdrowia były szeroko komentowane jeszcze przed ich wejściem w życie. Inicjatywę wyrażenia sprzeciwu obywatelskiego uzasadniono artykułem 23 Karty Podstawowych Praw i Swobód (KPPS), w myśl którego, "obywatele mają prawo przeciwstawić się każdemu, kto narusza demokratyczny porządek praw człowieka i podstawowych wolności, ustanowiony przez Kartę". (...)
Z dr. prawa Ryszardem Piotrowskim, konstytucjonalistą, rozmawia Michał Kaleta
Światły legislator to ostrożny konserwatysta
Sejm jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć prace nad poselskim projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który de facto powstał w Ministerstwie Zdrowia i jest popierany przez rząd. Czy nie widzi Pan w tym sprzeczności, a przynajmniej - niekonsekwencji? - Sytuacja, w której projekt poselski ma za sobą pełne poparcie rządu, a jednocześnie rząd i większość sejmowa to jedno, rzeczywiście może dziwić. Wydawać by się mogło, że w takim przypadku powinno być na odwrót, czyli to rząd powinien wnieść projekt, któremu następnie posłowie rządzącej większości udzieliliby poparcia. (...)
Zdrowe proporcje, czyli 12 526 zł miesięcznie dla lekarza specjalisty
Marek Derkacz
Najbardziej szanowaną i najwięcej zarabiającą grupą zawodową w Stanach Zjednoczonych są lekarze. Ich średnie miesięczne zarobki przekraczają przeciętne dochody adwokatów i sędziów. Jest to naturalną konsekwencją uczciwej wyceny pracy, którą wykonują. Osoby odpowiedzialne za ludzkie zdrowie i życie powinny być i są w tym najpotężniejszym na świecie kraju sprawiedliwie wynagradzane. Średnie miesięczne zarobki amerykańskiego lekarza, przeliczając na złotówki, to 32 tys. zł. Polscy lekarze zarabiają dziesięciokrotnie mniej. Statystyczny polski lekarz nigdy nie będzie zarabiał tyle, co jego amerykański kolega. Lekarze w Polsce nie żądają zresztą stawek lekarzy amerykańskich, doskonale zdają sobie sprawę, że nasz kraj nie jest, nie był i nie będzie Ameryką. Chcą jedynie wprowadzenia zdrowych proporcji pomiędzy dochodami różnych grup zawodowych, czyli sprawiedliwej wyceny własnej pracy - z uwzględnieniem posiadanego wykształcenia, doświadczenia oraz odpowiedzialności. (...)
Diagnoza i kontrola na odległość
Ewa Stępień
Naukowcy, urzędnicy i lekarze pracują nad strategią telemedycyny dla Lubelszczyzny. Wbrew pozorom, głównym problemem nie wydaje się wyposażenie jednostek w bazę informatyczną potrzebną do takiego przedsięwzięcia, lecz zapewnienie pieniędzy na funkcjonowanie telemedycyny. Czy NFZ zechce płacić za zdalną opiekę nad pacjentem w domu lub telekonsultacje specjalistyczne? Prace nad połączeniem szpitali i ośrodków zdrowia na Lubelszczyźnie jedną siecią teleinformatyczną trwają od końca 2006 r. Pieniądze unijne na ten cel przekazuje Urząd Marszałkowski w Lublinie, a projektem zarządza miejscowy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. (...)
KARDIOLOGIA
Zaburzenia oddychania w czasie snu - cz. 1
Elżbieta Mazur-Stążka
Zespół snu z bezdechami (ZSzB) to zaburzenie oddychania w czasie snu polegające na występowaniu bezdechów o różnym czasie trwania (co najmniej 10 s) lub spłyceń oddychania z towarzyszącymi w tym czasie spadkami wysycenia krwi tętniczej o minimum 4%. Może on mieć postać centralną , obturacyjną lub posiadać komponenty obu tych postaci. Zespół snu z bezdechami (ZSzB) jest pojęciem szerszym niż obturacyjny bezdech senny OBS (Obstructive Sleep Apnea-Hypopnea Syndrome OSAHS), ale pojęcia te są używane zamiennie. (...)
ONKOLOGIA
Rak żołądka - cz. 2: leczenie
Adam Durczyński, Arkadiusz Jeziorski
Zabieg chirurgiczny jest podstawowym sposobem leczenia chorych z rakiem żołądka, stwarzającym szansę na wyleczenie. Kwalifikują się jednak do niego wyłącznie chorzy o regionalnym zaawansowaniu choroby. W przypadku zaawansowania pozaregionalnego oraz guzów nieresekcyjnych stosuje się paliatywne metody leczenia chirurgicznego, poprawiające jedynie jakość życia chorych. Należą do nich metody endoskopowego protezowania wpustu, zespolenia omijające oraz mikrojejunostomie. (...)
Stymulator na beta-blokerze
Marcin Wełnicki
Czy wszczepienie stymulatora w celu umożliwienia podawania betaadrenolityków chorym z przeciwwskazaniami do stosowania tej grupy leków może redukować śmiertelność po zawale serca? Takie pytanie stawiają amerykańscy i angielscy naukowcy w nowo zaprojektowanym badaniu PACE-MI (Post-myocardial infarction beta-blocker therapy: The bradycardia conundrum. Rationale and design for the Pacemaker & beta-blocker therapy post-MI trail). Przeszło 1120 chorych z przeciwwskazaniami do przyjmowania betaadrenolityków zostanie losowo podzielonych na dwie grupy. Pierwsza będzie otrzymywała standardowe leczenie bez beta-blokera. Chorym z drugiej grupy zostaną wszczepione stymulatory, co umożliwi dodatkowe włączenie leku betaadrenolitycznego. Punktem końcowym badania jest ocena całkowitej śmiertelności oraz częstości występowania kolejnych zawałów serca, niebędących przyczyną zgonu. (...)
Stres sprzyja rakowi szyjki macicy
Paweł Traczewski
Rak szyjki macicy dotyka rocznie 4000-4500 Polek. Chorobę wywołują onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV 16, 18). Zdaniem amerykańskich naukowców, ważną rolę w rozwoju infekcji HPV odgrywa poziom stresu odczuwanego przez kobietę. W badaniu wzięły udział 74 pacjentki ze zdiagnozowaną dysplazją szyjki macicy małego stopnia (LGSIL). Wypełniły ankiety dotyczące zachowań zdrowotnych, traumatycznych wydarzeń w ciągu ostatnich 6 miesięcy, (utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozwód) i subiektywnego stresu. Pobrano od nich krew w celu stwierdzenia obecności HPV i zbadania proliferacyjnej reakcji limfocytów T na infekcję HPV 16. U ponad 55% badanych test na jeden lub więcej typów HPV dał wynik pozytywny. Wirus występował znamiennie częściej u kobiet, u których nie zaobserwowano proliferacyjnej odpowiedzi limfocytów T niż u przejawiających taką odpowiedź. (...)
NLPZ w prewencji cukrzycy typu 2
Marek Derkacz
Niesteroidowy lek przeciwzapalny Salsalate, będący estrem kwasu salicylowego, może się stać skutecznym środkiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób dorosłych z grup ryzyka. Jak donosi najnowszy numer Diabetes Care, miesięczna terapia lekiem w grupie osób otyłych przyniosła obiecujące rezultaty. W porównaniu do grupy kontrolnej, która otrzymywała placebo, osoby przyjmujące lek przeciwzapalny charakteryzowały się istotną statystycznie redukcją glikemii na czczo, lepszą odpowiedzią w teście tolerancji glukozy i większą redukcją poziomu albuminy glikowanej. Zaobserwowano również istotny statystycznie spadek poziomu peptydu-C i wzrost wrażliwości tkanek na insulinę. Stwierdzono jednocześnie podwyższony poziom adiponektyny (obniżony poziom tego hormonu we krwi jest uważany za niezależny czynnik ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2) i niższy poziom CRP. (...)
O. formigenes obniża ryzyko kamicy moczowej
PAP, tk
Bakteria Oxalobacter formigenes, naturalnie występująca w układzie pokarmowym niektórych ludzi, może obniżać ryzyko kamicy nerkowej nawet o 70% - wynika z amerykańskich badań, opublikowanych na łamach "Journal of the American Society of Nephrology". O. formigenes potrafi metabolizować szczawiany, a aż 80% kamieni nerkowych zbudowanych jest z kryształków szczawianu wapnia. Obecność dużych stężeń szczawianów w moczu jest głównym czynnikiem ryzyka tworzenia się złogów. Badacze z Uniwersytetu w Bostonie zebrali dane w grupie 247 pacjentów z odnawiającymi się kamieniami moczowymi złożonymi ze szczawianu wapnia. Dla porównania przebadano też 259 osób zdrowych, dobranych pod względem wieku, płci, miejsca zamieszkania i stosowania antybiotyków. (...) Okazało się, że w grupie z kamicą nerkową O. formigenes występowały u 17% osób, podczas gdy w grupie kontrolnej - u 38% osób. (...)
Dotętnicza chemioterapia w raku trzustki
Marcin Wełnicki
Dotętnicze podawanie 5-fluorouracylu i cisplatyny może wydłużać życie chorych z nieoperacyjnym rakiem trzustki. Zespół dr. Tetsuro Sasada z Japonii zastosował dotętniczą chemioterapię u 16 chorych: 12 z miejscowo zaawansowaną chorobą (stadium IV a) i 4 z przerzutami raka do wątroby (stadium IV b). Cewnik umieszczono tak, aby podawane leki docierały zarówno do trzustki, jak i do wątroby. 5-fluorouracyl podawano przez tydzień w dawce dobowej 250 mg/m2. Cisplatynę - przez 5 dni, 5 mg/m2 na dobę. Chorzy ze stopniem zaawansowania raka IV b nie zareagowali na leczenie. W grupie z miejscowo zaawansowaną chorobą obserwowano natomiast ponad 58% odpowiedzi na zastosowany schemat chemioterapii. Średni czas życia chorych wynosił w tej grupie 22 miesiące. Przeżycie 1-, 2-, 3-letnie wynosiło odpowiednio 83,3%, 41,7% i 16,7%. (...)
Magnez chroni palaczy przed udarem mózgu
PAP, tk
Wyniki badań z ostatnich kilku lat wskazują, że zmiana diety może pomóc w zapobieganiu udarom. Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka i sprzyja udarom, a zatem dieta prowadząca do obniżenia ciśnienia korzystnie redukuje to ryzyko. Uważa się, że dostarczanie organizmowi większej ilości potasu, magnezu i wapnia pomaga obniżyć ciśnienie krwi, natomiast sód zwiększa ciśnienie i nie jest zalecany. Dr Susanna Larsson z zespołem z Karolinska Institutet w Sztokholmie przeanalizowała dietę 26 556 fińskich mężczyzn palaczy w wieku od 50 do 69 lat. (...) Okazało się, że mężczyźni, którzy spożywali dużo magnezu (średnio 589 mg/db), mieli o 15% niższe ryzyko zatoru mózgowego niż ci, którzy spożywali go mało (ok. 373 mg/db). Zależność ta objawiała się najsilniej u mężczyzn przed 60. r.ż. Spożycie magnezu nie wpływało na inne rodzaje udaru mózgu, podobnie jak ilość przyjmowanego sodu, wapnia i potasu. (...)
Kociarze mają zdrowsze serca
PAP, tk
Posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału serca o blisko jedną trzecią - ogłosili naukowcy z University of Minnesota podczas konferencji American Stroke Association w Nowym Orleanie. Naukowcy zebrali dane od 4435 Amerykanów w wielu od 30. do 75. r. ż. Dane pochodziły z lat 70. i 80. XX wieku. 2435 osób było właścicielami kotów, a 2000 nigdy nie posiadało kota. Okazało się, że wśród właścicieli kotów zarejestrowano o jedną trzecią mniej zgonów z powodu ataków serca. (...)
MEDUKACJA
Bądź LEPszy w testach
Łukasz Małek
Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)
Debata pod patronatem "Służby Zdrowia"
Cukrzyca: główny księgowy potrzebny od zaraz
Paweł Traczewski
W trakcie debaty "Główny księgowy potrzebny od zaraz. Jak racjonalnie i skutecznie leczyć choroby przewlekłe na przykładzie cukrzycy" prof. Edwin Gale, wybitny autorytet w dziedzinie diabetologii, wskazał na odzwierciedlony w badaniach, niepokojący trend systematycznego zmniejszania się na przestrzeni lat korzyści terapeutycznych w stosunku do ponoszonych nakładów. Dlatego zachęcał słuchaczy: "Demand value for money" (płacisz, wymagaj efektów). W Niemczech takie podejście przynosi rezultaty. Po opublikowaniu raportu IQWiG, tamtejsi nabywcy usług zdrowotnych zadecydowali, że nie będą refundować kosztów leczenia krótko działającymi analogami u chorych z cukrzycą typu 2. Wywołało to najpierw gwałtowne protesty, a potem - znaczne obniżki cen tych leków. (...)
II Kongres Top Medical Trends
Jolanta Sielska
Skondensowana wiedza o nowościach w diagnostyce i terapii chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych, przedstawiana przez najlepszych specjalistów z całego kraju - takie założenia towarzyszą organizacji Top Medical Trends. Organizatorzy kongresu, tj. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej AM we Wrocławiu oraz Wydawnictwo Termedia, uznali, że w tym roku szczególny nacisk należy położyć na kardiologię, nefrologię i pulmonologię, gdyż jednostki chorobowe z tych właśnie dziedzin występują w populacji najczęściej. Tematy wykładów, jak i nazwiska wykładowców, wśród których nie brakowało konsultantów krajowych oraz prezesów towarzystw naukowych - stanowiły gwarancję, że uczestnikom spotkania - a do Poznania przyjechało 3 tysiące lekarzy z całej Polski - przekazane zostaną najnowsze wytyczne w diagnostyce i terapii. (...)
Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008, 5-7 marca 2008
Od mikroskopów po oczomyjki
Paweł Traczewski
Blisko 130 wystawców z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch, Finlandii, Wielkiej Brytanii i USA zaprezentowało swoje produkty w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas 10. już edycji Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008. Jak co rok, imprezę zorganizowano przy współpracy merytorycznej i rekomendacji polskich ośrodków naukowo-badawczych, a w programie nie zabrakło wykładów prowadzonych przez ekspertów m.in. z dziedziny analityki medycznej. Podczas EuroLab 2008 prezentowane były najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się, liczniejsze niż w latach ubiegłych, stoiska firm z sektora Life Science (biologia molekularna, mikrobiologia, hodowle komórkowe, diagnostyka bakteriologiczna, badania DNA, analizatory krwi i moczu, markery nowotworowe itp.). (...)
Postępy w gastroenterologii i żywieniu
Ewa Krupczyńska
W centrum zainteresowania gastrologów dziecięcych znajdują się obecnie nieswoiste zapalenia jelit - choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Schorzeniom tym poświęcono zatem najwięcej uwagi podczas VIII Sympozjum Naukowego "Postępy w gastroenterologii i żywieniu", które zorganizowała 23 lutego Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia AM we Wrocławiu. Szacuje się, że ok. 30% nieswoistych zapaleń jelit ujawnia się u dzieci i młodzieży, jednak tylko ok. 15% pacjentów ma ustalone rozpoznanie w tym wieku - mówiła prof. Barbara Iwańczak. - Najczęściej chorują dzieci pomiędzy 10. a 15. r.ż.; kolejny szczyt zachorowań przypada ok. 30 r.ż. W ostatnich dekadach szczególnie zwiększa się liczba zachorowań na chorobę Leśniowskiego-Crohna, której etiologia i patogeneza nie są do końca jasne. Choroba zaburza zarówno fizyczny, jak i emocjonalny rozwój dziecka. Leczenie jest objawowe; od niedawna duże nadzieje wiążemy z leczeniem biologicznym - informowała prof. Iwańczak. (...)
Ogólnopolska konferencja w stulecie urodzin profesora Juliana Aleksandrowicza, twórcy krakowskiej szkoły hematologii
Polska hematologia stanęła na nogi
Halina Kleszcz
Wiele naukowych wydarzeń w Krakowie ma ostatnio w tle postać profesora Juliana Aleksandrowicza, wybitnego lekarza, odkrywcy nowych metod terapii (1958 r. przeszczep szpiku), ekologa, humanisty, którego 100. rocznica urodzin i 20. śmierci przypada w tym roku. Holistyczną wizję medycyny wyrażał i realizował na różne sposoby, ideału upatrywał w interdyscyplinarnym podejściu do zdrowia. "Zdrowie jest zbyt cenne - mawiał - by powierzać je jedynie lekarzom". Stworzył zespół cechujący się żarliwością naukową i pasją w walce o pacjentów, do dziś podziwianą i stawianą za wzór. Uczył sięgać po lek, jakim jest wsparcie drugiego człowieka. Drugą w kraju - hematologiczną pracownię biologii molekularnej otwarto 10 lat temu w Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie. Jednocześnie uruchomiono tutaj oddział transplantacji szpiku kostnego. Dziś osiem krajowych ośrodków hematologii dysponuje możliwościami diagnostyki molekularnej, a wiele uruchomiło oddziały przeszczepowe. Nie ma innej dziedziny onkologii, w której dokonałby się tak znaczący postęp w zakresie terapii, zwłaszcza przewlekłej białaczki szpikowej (CML). (...)
Ogólnopolska konferencja w stulecie urodzin profesora Juliana Aleksandrowicza, twórcy krakowskiej szkoły hematologii
Białaczka coraz bardziej uleczalna
Elżbieta Borek
35 lat temu, kiedy zaczynałem pracę u boku prof. Juliana Aleksandrowicza, tak naprawdę mogliśmy jedynie towarzyszyć w umieraniu chorym z ostrą białaczką. Przeżycia liczyły się w tygodniach. Dziś, choć chorzy nadal przywożeni są do szpitala w bardzo ciężkim stanie, potrafimy uzyskać remisję u 60, a nawet 70% pacjentów. Leczeniem podtrzymującym możemy przedłużyć ich życie do wielu lat - mówi prof. Aleksander B. Skotnicki, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ w Krakowie. - Wiemy, jak powstrzymać lawinę białaczkową u chorego z ostrą białaczką, jak go wspomagać w niewydolnościach wielonarządowych, dzięki czemu co najmniej połowę chorych możemy uratować. 20 lat temu to było 5, najwyżej 10%. Największy przełom nastąpił w leczeniu przewlekłych białaczek szpikowych. Chorzy nie muszą już łykać interferonu ani być poddawani chemioterapii lub innemu agresywnemu leczeniu. (...)