Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 9–10/2002
z 31 stycznia 2002 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2002


AKTUALNOŚCI

HORROR, ZGROZA, SZOK

O wydarzeniach w łódzkim pogotowiu mówią: Konstanty Radziwiłł - prezes NRL, Grzegorz Krzyżanowski - przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, Juliusz Jakubaszko - krajowy konsultant medycyny ratunkowej, Dorota Dygaszewicz - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, Alicja Ciechan - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Maciej Chruścikowski - anestezjolog, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Andrzej Czyrek - dyrektor medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, Janusz Czapiński - kierownik Pracowni Psychologii Rozumowania i Wartościowania Społecznego Wydziału Psychologii UW i inni (...)


Katharsis?

Marek Wójtowicz

Nie chcę, żeby o tym wszystkim, co napisała GW, zapomniano. Chcę, żeby najszybciej jak to możliwe zidentyfikowano i ukarano winnych. Przy obecnej technice monitorowania komunikacji telefonicznej, przepływu środków finansowych w przedsiębiorstwach czy gospodarki lekami - powinno to być proste. Chcę, żeby wprowadzono nowe, cywilizowane zasady postępowania z godnym najwyższego szacunku ciałem każdego zmarłego obywatela RP. Chcę, żeby zakłady pogrzebowe były koncesjonowane i prowadzone przez ludzi o wysokim poziomie etycznym. Chcę, by zasiłek pogrzebowy w wysokości 4150 zł wypłacany z naszych składek przez ZUS - bez żadnej kontroli - nie kusił do robienia ciemnych, intratnych interesów, uwłaczających wszelkim normom etycznym. Chcę, żeby zakładom pogrzebowym zabroniono otaczania polskich szpitali i innych instytucji zdrowotnych złowróżbnym wianuszkiem. Chcę, by zwiększono nadzór finansowy nad funkcjonowaniem polskich cmentarzy, ukrócono proceder "dawania w łapę" każdemu i przy każdej czynności związanej z pogrzebem, a usługi kapelana, krzyżowego i organisty nie były płatne bez żadnych rachunków, wg zasady: "tyle się należy". Chcę, żeby ukrócono praktyki zatrzymywania przez banki oszczędności zmarłych - bez możliwości podjęcia zgromadzonych pieniędzy przez najbliższą rodzinę: żonę, męża, dzieci (...)


Związek Powiatów Polskich o dramatycznej sytuacji szpitali powiatowych:

Kukułcze jajo

Małgorzata Kukowska

Lada chwila w naszych placówkach zostanie odcięty prąd, hurtownie przestaną dostarczać żywność, leki czy odczynniki i sprzęt jednorazowego użytku, a nasi wierzyciele zablokują szpitalne konta. To może oznaczać przerwanie ciągłości opieki szpitalnej w wielu miastach. A pani minister zapewnia nas, że resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniami. Niestety, słowami nie da się zatrzymać rosnącego zadłużenia, a nie usłyszeliśmy dzisiaj żadnych konkretów - mówili starostowie, rozczarowani wypowiedziami wiceminister zdrowia Ewy Kralkowskiej podczas spotkania Związku Powiatów Polskich 18 stycznia br., poświęconego funkcjonowaniu powiatowych szpitali (...)


RESTRUKTURYZACJA

Okrężna komercjalizacja, czyli od ełckiego SPZOZ-u do "Pro-Medica"

Andrzej Orzechowski

Prowadzenie zakładów opieki zdrowotnej w formie samodzielnych publicznych zakładów może być groźne dla ich organów założycielskich. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zakład nie jest w stanie we własnym zakresie pokrywać ujemnego wyniku finansowego. W działalności gospodarczej ratunkiem w trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa państwowego (komunalnego) była restrukturyzacja i komercjalizacja, a niejednokrotnie - prywatyzacja. W przypadku publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w szczególności szpitali, trudno jest mówić o prywatyzacji - ze względu na charakter świadczonych usług (użyteczności publicznej). Forma organizacyjno-prawna spzozu wydaje się anachroniczna, a przede wszystkim nie chroni wystarczająco interesów samorządów terytorialnych jako organów założycielskich. Dlatego warto rozważyć możliwość przekształcenia spzozu w spółkę prawa handlowego, w której jedynym udziałowcem jest samorząd terytorialny. W obecnym stanie prawnym nie można jednak dokonać takiej transformacji wprost (...)


Szpital bez długu

Halina Kleszcz

Chrzanowski szpital ma szczęście do dzielnych, energicznych, kompetentnych kobiet. Na dodatek - wszystkie zaprzeczają stereotypowi, że karierę robi się do trzydziestki. Za to potwierdzają prawdę: pasja zmieniania rzeczywistości, połączona z wielkim zaangażowaniem oraz doświadczeniem zawodowym bywają cenniejsze niż teoretyczna wiedza czy układy (...)


SAMORZĄDY

Małopolska strategia dla zdrowia

Krzysztof Kłos

Małopolski Program Ochrony Zdrowia na lata 2001-2005 prezentuje główne zagrożenia zdrowia i problemy zdrowotne ludności, opisuje strategiczne i operacyjne cele zdrowotne, finansowanie zadań, a wreszcie - wdrażanie i ocenę wyników. Dokument ten stanowi rozwinięcie, w formie wieloletniego programu wojewódzkiego, Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego przyjętej rok wcześniej przez samorząd wojewódzki. Został uchwalony pod koniec października 2001 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Szpital Gdański

Inwestujemy w jakość

Anna Jarosz

Jeszcze niedawno ponury budynek przy ul. Powstańców Warszawskich w całości zajmował Okręgowy Szpital Kolejowy. W 1999 r. część pomieszczeń wydzierżawiła prywatna spółka, która utworzyła tu Zespół Klinik Specjalistycznych - Szpital Gdański. Świadczenia szpitalnej poradni, diagnostyka z użyciem najwyższej klasy aparatury i sprzętu medycznego, wysokie kwalifikacje lekarzy i pielęgniarek, dbałość o każdego pacjenta i organizacja pracy według światowych standardów - to oferta, jaką ta niepubliczna placówka medyczna ma dla mieszkańców województwa pomorskiego (...)


Szpital Grochowski

Zaręczyn jeszcze nie było

Anna Jarosz

Warszawski Szpital Grochowski ma 10 mln długów i żadnych szans ich spłacenia. - Z trudem utrzymujemy się na powierzchni - mówi prof. Leszek Ceremużyński, kierownik Kliniki Kardiologii. - Nie zapłacone rachunki za leki, dostawy mediów, coraz gorsze warunki pobytu chorych w szpitalu i przestarzała aparatura nie dają nadziei na przyszłość. Lekarze i pielęgniarki szukają pracy gdzie indziej, bo za głodowe pensje (pielęgniarki po 6-7 latach pracy dostają na rękę 800 zł, a lekarze 1000) trudno się utrzymać. Oddziałem, który swoim wyposażeniem i wizerunkiem odstaje od reszty placówki, jest kardiologia. Klinikę wspiera finansowo fundacja Proclinika - 10 lat temu założona przez prof. Ceremużyńskiego i jego współpracowników. Efekty działalności fundacji, a także przykład Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Gdański - podsunęły warszawskim kardiologom myśl o prywatyzacji szpitala. Nawiązali kontakt z Tomaszem Weinbergerem, prezesem spółki Zespół Klinik Specjalistycznych - "Szpital Gdański" i rozpoczęły się negocjacje (...)


KLINIKA

Angina i jej powikłania

Jarosław Wysocki

Anginą nazywamy ostre zapalenie obejmujące tkankę chłonną gardła, niezależnie od lokalizacji tego zapalenia. Wynika z tego, że angina może dotyczyć każdego z migdałków, najczęściej jednak oczywiście migdałków gardłowych. Podział angin opiera się na ich cechach klinicznych lub histopatologicznych (...)






bot