„Służba Zdrowia” nr 34-42 z 21 maja 2012 r.


archiwum 2012
Szczupłe zarządzanie, czyli czas to pieniądz
Aleksandra Gielewska

Termin „Lean management” (szczupłe zarządzanie) zawdzięczamy naukowcom z Bostonu. W pracy „The Machine That Changed the World” z 1991 r. porównali efektywność firm japońskich, amerykańskich i europejskich i udowodnili, że Toyota bije na głowę światową konkurencję. Produkuje coraz więcej, wykorzystując coraz mniej: ludzkiej pracy, czasu, miejsca, maszyn, jednocześnie dostarczając klientom tego, czego potrzebują. Jej system oparty jest na eliminacji wszelkiego marnotrawstwa. (...)


Pod butem arogancji
Maciej Biardzki

Tekst ten zainspirowała aktywność medialna dwóch osób mających obecnie największy wpływ na działanie systemu: Bartosza Arłukowicza i Jacka Paszkiewicza. Pierwszy stanął przed problemem braku cytostatyków, drugi – narastającego braku pieniędzy w Funduszu. Jeden i drugi, chociaż mówili o innych rzeczach, wykorzystywali te same tory myślowe do argumentowania swoich racji. (...)


 
O nierzetelnościach w polskiej nauce

Z dr. hab. n. med. Markiem Wrońskim, Rzecznikiem Rzetelności Naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozmawia Ewa Krupczyńska. (...)


 


/ O nierzetelnościach w polskiej nauce /
 
Arłukowicz musi odejść?
Elżbieta Cichocka

Znowu zagęszczają się nad nami chmury z powodu ustawy refundacyjnej. Lipiec będzie kolejnym testem – bo wtedy wejdą w życie programy lekowe oraz nowe umowy lekarzy z NFZ na wypisywanie recept. (...)

 


/ Arłukowicz musi odejść? / Elżbieta Cichocka
 
Ile zarabiają dyrektorzy szpitali
Bernadeta Waszkielewicz

Przeciętnie dyrektor szpitala otrzymuje wynagrodzenie ok. 11 tysięcy złotych miesięcznie. Ale są i tacy, którzy zarabiają nawet 40 tysięcy złotych. Szefom przysługują nagrody – roczne, jubileuszowe, czasem dodatki motywacyjne, a najbardziej zaradni dostają prowizję od zysku, jeśli rok zamkną na plusie. (...)  


/ Ile zarabiają dyrektorzy szpitali / Bernadeta Waszkielewicz
 
Podwyżki dla pielęgniarek sprzeczne z konstytucją
Jan Ciechorski

Obowiązek dokonania przyrostu wynagrodzenia pielęgniarek narusza zasadę dialogu partnerów społecznych (art. 20 konstytucji) i zasadę równości wobec prawa (art. 32 konstytucji), zasady przyzwoitej legislacji (art. 2) oraz zasady intensywności ingerencji ustawodawcy (art. 30 ust. 3). Dlaczego? (...)
 


/ Podwyżki dla pielęgniarek sprzeczne z konstytucją / Jan Ciechorski
 

Wywiad z Mariuszem Urbanem, lekarzem kadry Polski na Euro 2012

Bez kontuzji do sukcesu

Gdy zawodnik doznaje kontuzji podczas meczu, dziennikarze jeszcze przed jego zakończeniem żądają odpowiedzi na pytanie, kiedy wznowi treningi i czy zagra w następnym meczu – zdradza Mariusz Urban, lekarz kadry Polski na Euro 2012.




 


Wywiad z Mariuszem Urbanem, lekarzem kadry Polski na Euro 2012 / Bez kontuzji do sukcesu /

TYLKO FAKTY

Spóźniona reakcja
Marek Nowicki

Minister zdrowia po aferze z brakiem cytostatyków wykazuje duże zainteresowanie problemem znikających leków. Ostatnio spotkał się w tej sprawie z Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji Leków. Podczas spotkania Bartosz Arłukowicz zaproponował stworzenie europejskiej sieci wzajemnego informowania się państw o problemach z dostępnością leków. Na pewno jest to dobry pomysł. (...)


PANOPTICUM

WKOZM-y i „zakarzenia”
Marek Wójtowicz

Dla spraw zdrowotnych idą cztery trudne miesiące. Najpierw mamy czerwcowo-lipcowy „festiwal haratania w gałę”, który wypełni po marginesy wszystkie gazety, strony www i „tefał-ekrany”, potem naród pójdzie na urlopy i w zasadzie dopiero z początkiem roku akademickiego, tj. od 1 października br. całe zdrowotne środowisko ponownie zajmie bloki startowe. Równolegle toczy się już i jeszcze jakiś czas będzie toczyła parlamentarno-narodowa wojna emerytalna. I raczej nikt w narodzie nie będzie miał nawet minutki, żeby pochylić się z troską nad problemem kar dla lekarzy za złe recepty czy też nad brakiem środków na sfinansowanie szpitalnych nadwykonań, w tym zwłaszcza wygenerowanych przez kibiców EURO 2012. (...)


Finansowanie ochrony zdrowia

Kłopoty będą coraz poważniejsze
Aleksandra Fandrejewska

Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa mniej składek niż przewidziano w planie na br. Po kwartale różnica wynosi 422 mln zł. Ekonomiści zastanawiają się, czy powtórzy się sytuacja sprzed 3 lat, gdy okazało się, że spowolnienie gospodarcze odbiło się na kondycji finansowej NFZ. Fundusz wysyła uspokajające komunikaty. (...)


Tanio nie zawsze się opłaca
Halina Pilonis

Wymuszanie na koncernach farmaceutycznych ciągłego obniżania cen ich produktów grozi brakiem leków na rynku. Firmom przestaje się opłacać ich produkcja. Problem z dostępem do cytostatyków pokazał, jaki horror może nas spotkać, kiedy nagle zaczyna brakować leków. – Są badania, które dowodzą, że przedłużenie przerwy między podawaniem leku o 25% zmniejsza szanse chorego w walce z rakiem o 50% – mówi prof. Piotr Wysocki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. (...)


 
Informatyzacja rejestrów onkologicznych
Krzysztof Nyczaj

Rejestrację nowotworów złośliwych w Polsce prowadzi się od blisko 60 lat. Jej organizacja zmieniała się wraz ze zmianami administracyjnymi państwa, struktury lecznictwa onkologicznego w Polsce, rozwojem technik informatycznych. Obecnie system rejestracji nowotworów oparty jest na sieci 16 wojewódzkich rejestrów nowotworowych (gromadzą przypadki zachorowań w populacji województwa) oraz Krajowego Rejestru Nowotworów, do którego raz w roku spływają dane ze wszystkich województw, tworząc krajową bazę zachorowań na nowotwory. Dotychczasowa organizacja systemu rejestracji, wynikająca z uwarunkowań historycznych, ma wady wpływające na kompletność danych w zbiorze krajowym. Najpoważniejszą jest przechowywanie danych w 16 rozłącznych bazach, które po połączeniu w jeden zbiór wymagają co roku czasochłonnego procesu weryfikacji ich poprawności. (...)


/ Informatyzacja rejestrów onkologicznych / Krzysztof Nyczaj
Kosztowne specjalizacje, czyli o „bezpłatnych” szkoleniach specjalizacyjnych w Polsce
Marek Derkacz

Szkolenie specjalizacyjne (choć z założenia bezpłatne) to dla młodego lekarza duży wydatek. To także okres związany często z koniecznością podejmowania życiowych decyzji. Zdobycie specjalizacji oznacza nie tylko konieczność wieloletniego szkolenia, ale również przymus spędzenia wielu miesięcy poza domem, z dala od rodziny i przyjaciół. Dla wielu to trudne osobiste wybory. Specjalizacja czy małżeństwo? Specjalizacja czy macierzyństwo? Dylematy można mnożyć. A gdy jest już dziecko, dochodzi bolesna świadomość, że czas spędzony na stażach, z dala od rodziny, jest dla najbliższych czasem bezpowrotnie straconym. I nic, nam lekarzom, nigdy tego nie zrekompensuje. (...)


Z drogi...

Beztroska
Andrzej Musiałowicz

Ostatnia awantura dotycząca braków cytostatyków i innych leków w polskich szpitalach jest zastanawiająca. O ile prawdą są dane podawane przez media i porównania cen leków zamawianych systemowo oraz zamawianych w ramach importu docelowego, resztki włosów jeżą mi się na głowie. Zadaję sobie pytanie: jakim cudem departament Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową przeoczył fakt, że jeden z producentów zamierza przestawić swoje linie technologiczne i przewiduje na jakiś czas zmniejszenie produkcji? Chyba tego rodzaju informacja dotycząca rynku leków dla blisko 40 mln obywateli powinna trafić do najwyższych czynników? (...)


Okiem prezesa

Wyścig zbrojeń?
Janusz Atłachowicz

Zwykle zbroi się wojsko. Ale obecnie „zbroją się” szpitale. Oczywiście, nie kupują broni. Nabywają sprzęt i aparaturę medyczną oraz realizują wielomilionowe inwestycje budowlane, które mają dostosować szpitale do wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, zwanym kaloryferowym. Graniczny termin ostatecznego uzbrojenia upływa w grudniu 2016 r. (...)


Miałam je ciepnąć na śmietnik?!
Helena Kowalik

Zapadł prawomocny wyrok dla ginekologa, któremu udowodniono 100 aborcji: prawie 5 lat więzienia, zakaz wykonywania zawodu przez 3 lata i przepadek mienia wartości 100 tys. zł. (...)


 


Z życia wiejskiej lekarki

Sarkoma
Janina Banachowska

Leczyła się u mnie od lat. Przeważnie wskutek urazów, ale po którymś z licznych wypadków wystąpiła dyskopatia w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, z powodu której bóle tej okolicy utrzymywały się w zasadzie stale, zmieniając jedynie natężenie. Leczyła się u neurologa, u mnie powtarzając jedynie leki, głównie z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych i witamin z grupy B. Ten stan trwał od dawna, utrudniając jej coraz bardziej prace domowe i w gospodarstwie. Pewnego dnia, gdy jej neurolog był na urlopie, zgłosiła się do mnie skarżąc się na ból i pieczenie karku i trudności w poruszaniu głową. (...)


Uczyć się na własnych błędach
Paweł Słupski

Dlaczego tak często powtarzamy te same błędy? Wokół siebie widzimy wielu ludzi, którzy komplikują sobie życie powtarzając wciąż te same zachowania. Te zaś niszczą ich karierę, związki, postanowienia. To, co wydaje nam się nielogiczne, ma bardzo proste wytłumaczenie w psychologii. Niektórzy ludzie utrudniają sobie życie, powtarzając wciąż te same zachowania, a przy tym trwają w przekonaniu, że przyczyny leżą poza nimi, oni zaś nie mają żadnego wpływu na koleje swojego losu. Z pozycji obserwatora zadajemy sobie pytanie: dlaczego uporczywie powtarzają te same błędy i ponownie wracają do punktu, w którym już wielokrotnie byli i obiecywali sobie, że nigdy więcej? Wydaje się to niepojęte. (...)


W zdrowym ciele lepszy lekarz
Krzysztof Boczek

Jeśli uprawiasz zdrowy tryb życia – masz większy wpływ na swoich pacjentów. A dzięki temu ci są zdrowsi. Organizacje lekarzy zza oceanu mocno zatem promują zdrowy tryb życia wśród swoich członków. Szereg badań naukowych, jakie przeprowadzono na lekarzach i ich pacjentach w USA i Kanadzie, dowiodło, że ci pierwsi, jeśli nie palą papierosów, nie nadużywają alkoholu, zdrowo się żywią i do tego nie są otyli, mają znacznie bardziej ozdrowieńczy wpływ na swoich pacjentów. Solidnego wsparcia badaniom udziela też logika: lekarz palący papierosa za papierosem raczej nie nakłoni chorego do leczenia z nikotynizmu. (...)


 
Zapalenia uszu – klasyfikacja, diagnostyka, leczenie
Beata Piechnik

Zapalenia uszu to problem powszechny. Leczeniem tych stanów zajmują się i lekarze rodzinni, i otolaryngolodzy. Ostre i wysiękowe zapalenie ucha dotyczy głównie dzieci i jest jedną z najczęstszych przyczyn udzielania porad lekarskich pacjentom do 3. r.ż. Choroba bywa wyjątkowo bolesna. U jej podłoża leży najczęściej infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna lub grzybicza. Drobnoustroje mogą dostać się do ucha z wodą podczas kąpieli w basenie czy innych zbiornikach wodnych. Inną drogą zakażenia jest trąbka słuchowa.


/ Zapalenia uszu – klasyfikacja, diagnostyka, leczenie / Beata Piechnik
Trybunał UE zakazał sprowadzania do Polski niezarejestrowanych tańszych leków zastępczych
Paweł Traczewski

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za sprzeczne z unijnym prawem polskie przepisy zezwalające na sprowadzanie niezarejestrowanych tańszych leków zastępczych. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, że względy finansowe nie mogą uzasadniać dopuszczenia do obrotu w tym trybie. – Ten wyrok był jak najbardziej spodziewany i uzasadniony – mówi mec. Paulina Kieszkowska-Knapik, ekspert prawa farmaceutycznego. Szkoda tylko, że na zmianę stanu prawnego musieliśmy czekać niemal 5 lat – dodaje. (...)


Leczenie biologiczne choroby Leśniowskiego-Crohna
Anna Adamska-Wełnicka, Marcin Wełnicki

Dla wielu pacjentów z ciężką postacią ChLC jedyną możliwością uzyskania remisji jest zastosowanie leków biologicznych. Są to drogie procedury, od kilku lat refundowane w ramach programu terapeutycznego. Niemal od początku swojego istnienia program terapeutyczny był jednak mocno krytykowany przez specjalistów zajmujących się leczeniem tego schorzenia oraz środowiska pacjentów. (...)


DEBATA REDAKCYJNA

Jak racjonalizować koszty procedur szpitalnych w leczeniu retinopatii cukrzycowej

Kontynuując cykl dyskusji na temat cywilizacyjnego zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się epidemii cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy typu 2, podczas kwietniowej debaty redakcyjnej zajęliśmy się kosztami leczenia tego schorzenia. Przede wszystkim – możliwością racjonalizacji wydatków narodowego płatnika w retinopatii cukrzycowej. Skupiliśmy się na obrzęku plamki żółtej (DME), najczęściej występującym okulistycznym powikłaniu cukrzycy. Nieleczone lub nieskutecznie leczone DME może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. (...)


DEBATA REDAKCYJNA

Co nas czeka w lekach od 1 lipca?

Do dyskusji redakcyjnej na temat zmian w polityce refundacyjnej zaprosiliśmy:
Krzysztofa Łandę, prezesa Fundacji Watch Health Care, Jerzego Gryglewicza, eksperta do spraw zdrowia z Uczelni Łazarskiego, Macieja Boguckiego, prezesa Instytutu Ochrony Zdrowia, mec. Bartłomieja Kuchtę i mec. Grzegorza Mączyńskiego. Moderowała red. Renata Furman. (...)


LECZENIE CZERNIAKA

Lek jest, pieniędzy na leczenie nie ma

Z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Mackiewiczem, kierownikiem Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, rozmawia Martyna Tomczyk. (...)



 


Chorzy na czerniaka rozsianego bez dostępu do leków
Halina Pilonis

Polscy onkolodzy złożyli 40 wniosków do NFZ o sfinansowanie leczenia czerniaka zarejestrowanym w Polsce w 2011 r. ipilimumabem. I za każdym razem otrzymywali odmowę. – Problem polega na tym, że chorym z czerniakiem rozsianym nie możemy zaoferować żadnej alternatywnej terapii. Tymczasem choroba postępuje szybko i w ciągu roku zabija większość pacjentów – mówi prof. Krzysztof Krzemieniecki, małopolski konsultant w dziedzinie onkologii. W Polsce zarejestrowane są 2 leki w terapii chorych na zaawansowanego czerniaka: ipilimumab od lipca 2011 r. oraz wemurafenib od lutego 2012 r. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad programem lekowym dla ipilimumabu. Ale nadal pacjenci nie mogą korzystać z żadnego z nich. (...)


Ogólnopolski Kongres Ekspozycji Zawodowej

Ostrożnie z ostrymi narzędziami!
Tomasz Kobosz

W kwietniu odbył się pierwszy Ogólnopolski Kongres Ekspozycji Zawodowej „Dbając o Zdrowie – narażają zdrowie”, którego organizatorem było Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie. Spotkanie ekspertów z lekarzami, pielęgniarkami i przedstawicielami instytucji związanych ze służbą zdrowia miało na celu określenie sposobów implementacji Dyrektywy 2010/32/UE z 10 maja 2010 r. dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze opieki medycznej. Podczas kongresu rozmawiano także na temat innych ważnych aspektów ekspozycji zawodowej, a związanych ze skutkami zdrowotnymi, socjalno-ekonomicznymi i prawnymi. (...)


Najnowsze wytyczne dla serca
Marcin Wełnicki

Najnowsze wytyczne dotyczące postępowania w chorobach układu sercowo-naczyniowego były głównym tematem konferencji naukowo-szkoleniowej zorganizowanej 31 marca w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronat naukowy nad konferencją objął prof. Piotr Pruszczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Hanna Szwed, konsultant wojewódzki ds. kardiologii oraz prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w tej dziedzinie. (...)


100-lecie Szpitala św. Zofii w Warszawie

Tradycja wpleciona w nowoczesność
Mikołaj Achremczyk

Szpital św. Zofii w Warszawie obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania. Uwieńczeniem jubileuszowych obchodów była konferencja naukowo-szkoleniowa „100-lecie Szpitala Położniczo-Ginekologicznego św. Zofii w Warszawie – wyzwania na XXI wiek”. Szczególny charakter tej konferencji polegał na tym, iż wykłady wygłosili lekarze oraz położne pracujące w szpitalu św. Zofii. – Szpital całą swoją markę zbudował właściwie na położnictwie – mówi dr Jacek Szymański, koordynator konferencji. – Współpraca między lekarzami a położnymi tworzona jest w naszym szpitalu na bardzo partnerskich warunkach. (...)


Zdrowie seniorów
R.F.

W ramach obchodów tegorocznego europejskiego tygodnia szczepień, Narodowy Instyt Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, WHO Polska oraz redakcja Służby Zdrowia zorganizowali konferencję pt. „Żyć aktywnie dłużej w zdrowiu, zapobiegać, chronić, szczepić”. Konferencja była poświęcona pamięci prof. dr hab. med. Haliny Szwarc, inicjatorki ruchu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce. (...)

 


Badanie PolSenior

Kiepskie zdrowie seniorów
Tomasz Sienkiewicz

W badaniu PolSenior stwierdzono b. wysoki odsetek nierozpoznanych problemów zdrowotnych, zwłaszcza cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej choroby nerek czy tarczycy. Niedostatecznie zdiagnozowane są też tzw. wielkie zespoły geriatryczne, czyli depresja, otępienie, upadki. Brakuje kadr medycznych i w zasadzie całej infrastruktury do opieki zdrowotnej nad ludźmi starymi w Polsce. Koordynator części medycznej PolSeniora, prof. dr hab. Andrzej Więcek z Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii ŚUM, wskazuje cukrzycę jako plagę zdrowotną starszych ludzi, będącą w dużej mierze wypadkową stopnia otyłości i nadwagi, sposobu odżywiania i trybu życia. (...)


Po XVII Forum Ratownictwa w Inowrocławiu

W pozoracji jesteśmy najlepsi
Konrad Pszczołowski

Na tegorocznym Forum zaprezentowano szeroki wachlarz tematów: kwestie bioterroryzmu i zagrożeń radiacyjnych, zarządzanie kryzysowe Unii Europejskiej, system poszukiwania i ratownictwa lotniczego, informatyczną osłonę kraju. Analizowano awarie przemysłowe, bezpieczeństwo ratowników górniczych, wypadki komunikacyjne (w tym lotnicze – Edmund Klich). Oceniano rozwój systemu ratownictwa medycznego w Polsce w ostatnich latach. Prof. Jerzy Konieczny zreferował zasady dekontaminacji ratowników w USA, natomiast taktykę przedszpitalnych działań medycznych w wypadkach masowych i katastrofach na terenie Szwecji omówił pracujący tam dr Stan Ryniak. (...)


20 lat medycyny rodzinnej w Polsce

Od lekarza rejonowego do lekarza rodzinnego
Marcin Mikos

Medycyna rodzinna w Polsce świętuje 20. urodziny. Choć nie brakuje jej krytyków, nie da się zaprzeczyć, że do systemu zdrowotnego w Polsce wniosła powiew świeżości wprowadzając nową jakość w relacjach lekarz–pacjent. Proces zastępowania lekarzy rejonowych, kojarzonych w większości z urzędnikami od podbijania książeczek zdrowia oraz pisania zwolnień i recept, jednego z symbolów PRL-u – lekarzami rodzinnymi leczącymi holistycznie, według zachodnich wzorców, rozpoczął się w Polsce 20 lat temu. (...)


Debata z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię

Leczenie hemofilii w Polsce – sukcesy i wyzwania
Tomasz Kobosz

Przez wiele lat hemofilię leczono w Polsce mniej skutecznie niż w innych krajach Europy. Ilość czynników krzepnięcia wydawana chorym była znacznie poniżej minimum ustalonego przez WHO. W efekcie tych zaniedbań dorośli chorzy często cierpią z powodu poważnych zmian w stawach. Jednak w ostatnich latach jakość opieki nad chorymi na hemofilię poprawiła się, m.in. za sprawą wdrożenia leczenia profilaktycznego refundowanego do 18. r.ż. oraz Narodowych Programów Leczenia Hemofilii na lata 2005–2011 i 2012–2018. Nadal jednak wiele aspektów leczenia należy poprawić, aby jego jakość zbliżyła się do poziomu leczenia w innych krajach Europy. (...)


Reumatologia 2012
Dawid Szwedowski

Według danych oszacowanych przez prof. Mirosława J. Wysockiego, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, 10% mężczyzn i 25% kobiet pomiędzy 30. a 60. r.ż. cierpi na poważne dolegliwości reumatyczne, które są jedną z głównych przyczyn inwalidztwa. Podczas kwietniowej konferencji „Reumatologia 2012”, w gmachu Uczelni Łazarskiego w Warszawie zastanawiano się, jak poprawić dostępność skutecznej terapii chorób reumatycznych. (...)


Alergeny i paragrafy
Mariusz Kielar

Postępowanie w wybranych chorobach o podłożu alergicznym, chorobach układu oddechowego, a także przygotowane wspólnie z ekspertami prawa medycznego sesje poświęcone prawnym aspektom działalności lekarzy oraz funkcjonowania jednostek opieki zdrowotnej – stanowiły główne tematy Podyplomowej Szkoły Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zorganizowanej w Krakowie. (...)

 


Diagnoza nowotworu a ryzyko samobójstwa i ryzyko sercowo-naczyniowe
Martyna Tomczyk

Powszechnie uważa się, że przyczyną samobójstw u pacjentów onkologicznych są dokuczliwe objawy choroby nowotworowej, głównie bólowe. Jak wynika jednak z najnowszych badań przeprowadzonych przez grupę naukowców pod kierownictwem dr. F. Fanga z Wydziału Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, przyczyną aktów samobójczych u pacjentów onkologicznych jest nie tyle niekorzystny przebieg choroby, co sama diagnoza. (...)


Regorafenib w leczeniu GIST i mCRC
Tomasz Kobosz

Ogłoszono wyniki badania klinicznego III fazy GRID (GIST – Regorafenib In Progressive Disease), w którym oceniano przydatność regorafenibu w leczeniu chorych na przerzutowe i/lub nieoperacyjne nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (GIST), u których doszło do progresji choroby pomimo uprzedniego podawania imatynibu i sunitynibu. (...)


Pierwsze przeszczepienie wątroby pacjentowi z HIV

Z prof. dr. hab. n. med. Markiem Krawczykiem, rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, rozmawia Martyna Tomczyk. (...)


Wyniki badania XAMOS

Profilaktyka ŻChZZ po zabiegach alloplastyki stawu biodrowego lub kolanowego
Tomasz Kobosz

W kwietniu ogłoszono wyniki badania XAMOS, międzynarodowego nieinterwencyjnego, otwartego badania kohortowego, w którym oceniano bezpieczeństwo i skuteczność rywaroksabanu w profilaktyce ŻChZZ u pacjentów po zabiegach planowej alloplastyki stawu biodrowego lub kolanowego w porównaniu do tradycyjnych schematów farmakologicznych profilaktyki ŻChZZ stosowanych w praktyce klinicznej. (...)


Eteksylan dabigatranu a ryzyko ICH
Tomasz Kobosz

Nowa analiza danych z badania RE-LY® (Randomized Evaluation of Long term anticoagulant therapY) podkreśla istotnie niższą częstość występowania pourazowych i zakończonych zgonem krwotoków wewnątrzczaszkowych u pacjentów leczonych eteksylanem dabigatranu w porównaniu z prawidłowo kontrolowanym leczeniem warfaryną. Silne działanie przeciwzakrzepowe eteksylanu dabigatranu uzyskiwane jest poprzez swoiste blokowanie aktywności trombiny (zarówno wolnej, jak i związanej ze skrzepem) – głównego enzymu uczestniczącego w procesie tworzenia zakrzepów. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach
Piotr Domagała

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot