„Służba Zdrowia” nr 1-8 z 25 stycznia 2010 r.


archiwum 2010
Nie daj się wypalić!
Paweł Słupski

Zawód lekarza należy do tych profesji, gdzie praktycznie cały czas ma się intensywny kontakt z ludźmi. I właśnie to sprawia, że przedstawiciele tej branży bardziej niż inni są narażeni na ryzyko wypalenia zawodowego. Tym słynnym już "wypaleniem się" można nazwać stan, w którym człowiek traci zainteresowanie osobami obok i zaczyna traktować je przedmiotowo. Ludzie, których praca polega na silnym angażowaniu się w kontakty z innymi, czyli między innymi właśnie lekarze - codziennie doświadczają intensywnego pobudzenia emocjonalnego. I jest to sytuacja mocno stresująca. Stres wynika z tego, że w trakcie pracy i kontaktów z pacjentami, lekarz przybiera często rolę osoby magazynującej emocje wielu z tych chorych osób. (...)


Bomba ukryta pod stresem
Krzysztof Boczek

Nie daje zasnąć, wpędza w nałogi, rujnuje relacje z pacjentami, doprowadza nawet do samobójstw. Wypalenie zawodowe to bomba, która głośno tyka lekarzom już na studiach. I prędzej czy później u większości z nich wybucha. (...)


Innowacja AD 2010?
Aleksandra Gielewska

Dyrektorów szpitali zaskoczył nowy obowiązek: muszą odpowiedzieć na ankietę Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dotyczącą wysokości kontraktów ich zakładów z NFZ w 2009 i 2010 r. Powód? Bo w listopadzie MZ i NFZ przekazały do BBN "rozbieżne i nieprecyzyjne informacje na temat nakładów na ochronę zdrowia" - wyjaśnia Biuro. Szef BBN nakazał więc swoim urzędnikom, by zebrali rzetelne informacje u źródła, czyli u świadczeniodawców. (...)


Sukces goni sukces
Elżbieta Cichocka

Pierwsze tygodnie nowego roku dowiodły, że ochroną zdrowia w Polsce rządzi telewizja na spółkę z innymi mediami. Od czasu ujawnienia w "Faktach" TVN skandalu z terapią niestandardową minister zdrowia co parę dni osobiście i bezpośrednio - poprzez nagle zwoływane konferencje prasowe - instruowała lekarzy, pacjentów i dyrektorów szpitali, jak mają postępować. A dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ na polecenie prezesa obdzwaniali placówki medyczne, żeby zapewniać, że Fundusz zapłaci za to, za co wcześniej miał nie płacić. (...)


Przekształcenia przyspieszyły

Pod koniec ubiegłego roku samorządy przyspieszyły ze składaniem wniosków o pomoc budżetową udzielaną w ramach tzw. planu B. W styczniu w Banku Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się wypłatą dotacji, było już 26 wniosków o środki rekompensujące koszty przekształcenia spzozu w spółkę (na początku grudnia było ich tylko 8). Z Janem Dziekańskim z Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialnym za zadania związane z planem B, rozmawia Aleksandra Kurowska. (...)


FEP, czyli składka na emerytury pomostowe
Aleksandra Kurowska

Od 1 stycznia pracodawcy osób pracujących w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze - muszą odprowadzać za nie dodatkową składkę do ZUS. 1,5% ich pensji powinno trafiać na nowo utworzony Fundusz Emerytur Pomostowych. To kolejny wydatek szpitali, którego nie skalkulowano przy wycenie punktu rozliczeniowego i ustalaniu wysokości tegorocznych kontraktów. Nie ma jasnych przepisów, za kogo należy płacić składkę. Listę takich osób trzeba było ustalić do końca 2009 r. - na szczeblu każdego zakładu pracy. W większości placówek zdrowotnych zajmowano się wtedy szacowaniem poziomu kontraktów na 2010 r. (...)


Sukces w biznesie

Skuteczne przyciąganie przeciwieństw
Beata Majewska

Mariaż Torfarmu z Prosperem był największym wydarzeniem 2009 r. w branży dystrybucji leków. I jednocześnie największą fuzją wśród spółek giełdowych. Fuzja jest tym ciekawsza, że choć właściciele obu firm przeszli podobną drogę biznesową, to bardziej niedobraną parę pod względem zainteresowań i charakterów trudno sobie wyobrazić. Przynajmniej na pozór. Sami bohaterowie najbardziej spektakularnej transakcji w branży kwitują te spostrzeżenia zgodnym: Przeciwieństwa się przyciągają. (...)


Rosnąć jak szpitalne inwestycje w kryzysie
Bernadeta Waszkielewicz

Rok 2010 w publicznej ochronie zdrowia nie będzie łatwy. Ale prywatne firmy medyczne zamierzają się rozwijać. Budują nowe szpitale, inwestują w intratną turystykę medyczną, ale też - wydawałoby się - mało dochodowe ratownictwo. W sumie w 2010 r. planują wydać na rozwój setki milionów złotych. Polska jest wciąż atrakcyjna dla dostawców usług medycznych - twierdzą autorzy raportu "Przegląd Rynku Urządzeń Farmaceutycznych i Medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej", przygotowanego przez firmę doradczą Frost & Sullivan. (...)


Wymarzony szpital
Halina Pilonis

Mazovia to nowoczesny, prywatny szpital o profilu urologiczno- -ginekologicznym. Jego właścicielami jest dwóch urologów. Jeden z nich, 41-letni Jacek Judycki twierdzi, że stworzył sobie w ten sposób idealny zakład pracy. Został biznesmenem, ale nie zamierza rezygnować z wykonywania zawodu lekarza. Dr Jacek Judycki właśnie czeka na fachowca od pozycjonowania strony internetowej. W spółce odpowiada za marketing i reklamę szpitala. Chce, by strona internetowa lecznicy była nowoczesna i funkcjonalna. Do biura wchodzi jego wspólnik, dr Igal Mor: - Wiesz, ten pacjent, któremu wprowadzamy stent do cewki moczowej, był już kilkakrotnie operowany za granicą - rozmowa dotyczy planowanego zabiegu. Lekarzy-biznesmenów wciąż fascynuje medycyna. Biznesowe przedsięwzięcie pozwala się zawodowo realizować. - To jest taki szpital, w jakim zawsze chciałem pracować. I taki, w którym, gdybym musiał, chciałbym się leczyć - z dumą mówi Judycki. (...)


Umie dobrze nadstawić ucha
Wacław Rogut

20 lat temu zaczynał w garażu rodziców, w którym urządził gabinet audioprotetyki. Dziś jest właścicielem renomowanej kliniki laryngologicznej we Wrocławiu. Klinika to wizytówka Medicusa, pierwszej i największej w Polsce firmy, która sprzedaje implanty i aparaty słuchowe. - W biznesie pomógł mi splot okoliczności i szczęście do ludzi - mówi dr Maciej Mazur. Dolnośląskie Centrum Laryngologii, oczko w głowie M. Mazura, dysponuje sprzętem diagnostycznym, który jest jeszcze rzadkością nawet w najlepszych klinikach akademickich, w tym visible speech, czyli urządzeniem do wizualizacji zaburzeń słuchu pacjenta. Ma też jedyny w Polsce apnograf do diagnostyki zaburzeń oddechowych w czasie snu. Bezkrwawe zabiegi metodą koblacji wykonuje się tu w jednej z najnowocześniejszych sal operacyjnych w Polsce... (...)


Publiczny i prywatny potencjał w ochronie zdrowia
Marcin Kautsch

Dzięki ustawie o zakładach opieki zdrowotnej absolutnie i całkowicie publiczne zakłady (czyli spółki utworzone przez organy samorządu terytorialnego) są klasyfikowane jako zakłady niepubliczne. Opóźnienia w upublicznianiu sprawozdawczości publicznej, tj. wydawaniu różnego typu zestawień i roczników, no i wiarygodność danych, którymi się posługujemy, jeszcze bardziej komplikują sytuację. Porównanie potencjału obu sektorów nastręcza więc problemów metodologicznych. Dlatego też część przedstawionych poniżej danych należałoby uzupełniać określeniem "mniej więcej", a w skrajnych przypadkach - "chyba". Stąd prośba do Czytelnika, żeby nie analizował podawanych liczb do trzeciego miejsca po przecinku, by stwierdzić, że nic się nie zgadza. (...)


Rekord Polski w zarządzaniu

Z dr. n. med. Marianem Przylepą, dyrektorem największego szpitala Lubelszczyzny - SP Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, rozmawia Marek Derkacz. (...)



 


Proces dr. G.

Staniemy za nim murem
Helena Kowalik

Przewidywania dziennikarzy obserwujących proces dr. G., że lada dzień dobiegnie on końca, nie sprawdziły się. Wszystko wskazuje na to, że od dnia ogłoszenia wyroku (nieprawomocnego) dzielą nas jeszcze miesiące. Ponadto byłego ordynatora kardiochirurgii w stołecznym szpitalu MSWiA czeka być może kolejny proces w Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów, ale przed innym składem sędziowskim. Sąd Najwyższy uwzględnił bowiem kasację złożoną przez Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a popartą przez Prokuraturę Krajową. RPO zajął się przypadkiem Floriana M., pacjenta doktora G. W jego sercu po wszczepieniu sztucznej zastawki została tzw. rolgaza. Wprawdzie gazik usunięto po kilku dniach, ale mężczyzna nie żyje. Zmarł w szpitalu przy ul. Wołoskiej 70. dnia po operacji. W kasacji RPO zarzuca dr. Mirosławowi G. błąd w sztuce. (...)


PANOPTICUM

Ciasny biustonosz
Marek Wójtowicz

Od 2006 r. realizujemy w Polsce systemowo program populacyjnego profilaktycznego skriningu mammograficznego - w ramach ustawy z 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu wieloletniego programu "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych", przewidującego wydatkowanie w latach 2006-2015 z różnych źródeł łącznie 3 mld złotych na "walkę z rakiem", w tym na wczesne, mammograficzne wykrywanie zagrożenia rakiem piersi. (...)


Minister panuje nad systemem
Andrzej Sośnierz

I oto spełniło się marzenie tych, którzy od lat postulowali, by przywrócić kierowniczą rolę ministra w systemie ochrony zdrowia. Od kiedy w 1999 r. zaczął funkcjonować zdecentralizowany system kas chorych (przypomnę, że dyrektorzy kas nie podlegali ministrowi, lecz radom powoływanym przez samorządy wojewódzkie), od razu pojawiły się głosy, że tak być nie może. Bo do czego to podobne, aby przez ministra nie można było niczego załatwić? Dzwonił sobie np. taki prezydent miasta do ministra: - Słuchaj no, Mariusz, załatw mi kontrakt dla szpitala w mieście. Potrzebuję jeszcze ze 3 miliony... A tu - niespodzianka. Mariusz odpowiada, że nie może. (...)


TYLKO FAKTY

Chemioterapia - pierwsze starcie
Marek Nowicki

Ci pacjenci, którym przerwano terapię, ponownie dostają leki. Tak jest między innymi z panią Ewą Nazaruk z Terespola, walczącą z rakiem nerki. Po raz pierwszy zapłakaną pacjentkę spotkałem na korytarzach kliniki onkologicznej prof. Cezarego Szczylika w szpitalu wojskowym przy ulicy Szaserów w Warszawie. Chora w zeszłym roku dostała 4 chemioterapie niestandardowe; piątej, po nowym roku, w związku ze zmianą przepisów jej odmówiono. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Pilarka
Janina Banachowska

Telefon: - Dochtórko, bo mój syn obcion sobie pół ręki! Ratujcie go jakoś! - Więcej się nie dowiedziałam, podali mi tylko, jak dojechać. W domu prócz poszkodowanego syna nie było nikogo z prawem jazdy, musiałam jechać swoim samochodem. Zabrałam środki opatrunkowe, przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Droga była dobra, podjechałam pod sam dom. W kuchni siedział młody, może trzydziestoletni mężczyzna, z lewą dłonią owiniętą skrwawionym ręcznikiem. Na podłodze widać było sporo śladów krwi. (...)


Coś optymistycznego
Maciej Biardzki

Zaproponowałem redaktor naczelnej "SZ" temat, którego nie kupiła. Stwierdziła, że czytelnikom - choćby tylko noworocznie - należałoby dać do przeczytania coś optymistycznego. Ale co optymistycznego można napisać o systemie na początku 2010 roku? I nagle doznałem olśnienia. Przypomniał mi się film Mela Brooksa "Faceci w rajtuzach", czyli parodia filmów o Robin Hoodzie. Pamiętają Państwo scenę z szeryfem z Nottingham, który na życzenie księcia Jana opowiada o spotkaniu z Robinem? Książę nie chciał słuchać wiadomości złych, więc szeryf relacjonował spotkanie w sposób optymistyczny. Konając ze śmiechu opowiadał, jaki to łomot spuścił dzielny Robin jemu i jego oddziałowi, no, a poza tym - zdradzał rechocząc - teraz zamierza księcia powiesić. Podążając zatem ścieżkami szeryfa... (...)


Z DROGI...

Obłuda
Andrzej Musiałowicz

Ministerstwo Finansów znów odroczyło termin wprowadzenia kas fiskalnych dla usługodawców zdrowotnych. Tym razem tłumaczy się brakiem możliwości budżetowych państwa w zakresie dofinansowania zakupu kas w 2010 roku. Jak twierdzą urzędnicy MF, zakres zwolnień ze stosowania kas będzie stopniowo rozszerzany. Ciekawe, dlaczego wciąż nas nie stać na objęcie tym obowiązkiem lekarzy i adwokatów? Czy rzeczywiście te środowiska zawodowe mają większe problemy z wdrożeniem kasy fiskalnej oraz większą specyfikę usług niż sprzedawcy z kiosków lub taksówkarze? (...)


OKIEM PREZESA

Wrażenie
Janusz Atłachowicz

Wielkość środków zgromadzonych na ubezpieczenie zdrowotne zależy od liczby zatrudnionych i wysokości ich wynagrodzeń. Skoro rośnie liczba bezrobotnych, zmniejszać się będzie pula pieniędzy w funduszu ubezpieczeń zdrowotnych. Chyba żeby w tym samym czasie nastąpił taki wzrost wynagrodzeń osób pracujących, że zrekompensowałby ubytek z tytułu wzrostu bezrobocia. W 2009 r. mieliśmy do czynienia i ze wzrostem bezrobocia, i wynagrodzeń. Wzrost wynagrodzeń nie zrekompensował jednak zmniejszenia spływu składek zdrowotnych z powodu wzrostu bezrobocia. (...)


Leki biopodobne: przyszłość terapii biologicznych?
Mariusz Kielar

Leki biopodobne to nowa generacja produktów leczniczych, tworzonych na bazie istniejących, referencyjnych leków biologicznych, dla których wygasła ochrona patentowa. Dzięki temu na rynek mogą zostać wprowadzone preparaty, stanowiące alternatywę dla produktów biologicznych. Zastosowanie leków tzw. biopodobnych zapewnia terapię równie skuteczną i bezpieczną, a jednocześnie tańszą niż z zastosowaniem biologicznych poprzedników. (...)
 


Daleko do transparentności

Z Maciejem Boguckim, dyrektorem zarządzającym UCB Pharma w Polsce i prezesem Belgijskiej Izby Handlowej, rozmawia Karol Tarasiński (...)



 


Szkoleni nie tylko na igrzyska
Konrad Pszczołowski

Stadionu Narodowego jeszcze nie ma, mieliśmy już jednak ćwiczenia terenowe "Ewakuacja medyczna osób poszkodowanych ze Stadionu Narodowego po zdarzeniu masowym oraz ocena przygotowania szpitalnych oddziałów ratunkowych do działania w sytuacji masowego napływu poszkodowanych". W ten bowiem sposób Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy postanowiło przetestować możliwości przeprowadzenia triage'u (segregacji) i transportu medycznego oraz przyjęć w 3 wytypowanych SOR-ach (szpital wojskowy na Szaserów, szpital bielański, szpital bródnowski), a także w szpitalu praskim oraz przy ul. Niekłańskiej (przewożono do tych ostatnich osoby lżej poszkodowane). (...)


Cukrzyca - plaga XXI wieku
Anna Adamska, Marcin Wełnicki

Ogromny postęp, jaki dokonał się w medycynie w XX wieku, wydłuża nasze życie. Zarazem niekorzystnie zmienia się jego tryb. Synonimem nowoczesnego stylu życia stała się niewielka aktywność fizyczna oraz wysokoenergetyczna dieta. Plagą w krajach o wysokim statusie ekonomicznym jest wzrastająca liczba osób otyłych, a nie od dziś wiemy, że wiek i otyłość są głównymi czynnikami wpływającymi na zachorowalność na cukrzycę. Eskalacja problemu W ostatnich latach pojawiło się wiele opracowań z prognozami szacunkowej liczby diabetyków w kolejnych dziesięcioleciach. Najczarniejszy scenariusz kreślą Wild i wsp. - że w 2000 r. na cukrzycę chorowało 171 mln osób, a w 2030 r. liczba ta zwiększy się aż do 366 mln. Szacuje się, że w 2025 r. 15% ludności świata będzie cierpiało na cukrzycę lub predestynujące do niej zaburzenia gospodarki węglowodanowej. (...)


Wirusowe zapalenie wątroby typu C - niedoceniane zagrożenie

Z prof. Waldemarem Halotą, prezesem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, rozmawia Marcin Wełnicki (...)



 


Perła Mądrości, czyli jak uciec przed rakiem szyjki

Z profesorem Markiem Spaczyńskim, kierownikiem Kliniki Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, o profilaktyce raka szyjki macicy rozmawia Marcin Wełnicki. (...)


 


Nie usypiać czujności

Z wiceministrem Andrzejem Wojtyłą, Głównym Inspektorem Sanitarnym, rozmawia Renata Furman (...)



 


Badanie SANTE

Głęboka stymulacja mózgu w leczeniu padaczki
Tomasz Kobosz

Walentynki - coraz popularniejsze w Polsce i na całym świecie "święto zakochanych", obchodzone 14 lutego, to także Dzień Chorego na Padaczkę, zwaną dawniej chorobą św. Walentego. Epilepsja dotyczy około 1% populacji - w Polsce cierpi na nią niemal 400 tys. osób, w większości ludzie młodzi. Podczas spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Epilepsją w grudniu ub.r. w Bostonie przedstawiono wyniki badania SANTE (Stimulation of the Anterior Nucleus of the Thalamus in Epilepsy - stymulacja jądra przedniego wzgórza w leczeniu padaczki), prospektywnego, randomizowanego badania metodą podwójnej ślepej próby, służącego do oceny zastosowania głębokiej stymulacji mózgu (DBS) u pacjentów z padaczką oporną na leczenie. (...)


Badanie ENESTnd

Nilotynib skuteczniejszy od imatynibu
Tomasz Kobosz

Podczas 51. Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (American Society of Hematology - ASH), odbywającego się w grudniu ub.r. w Nowym Orleanie, ogłoszono wyniki badania ENESTnd, z których wynika, że nilotynib (silny i wybiórczy inhibitor białka Bcr-Abl) jest skuteczniejszy niż imatynib w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej z obecnością chromosomu Filadelfia (Ph+CML). Wyniki leczenia uzyskane po zastosowaniu nilotynibu były statystycznie znamiennie lepsze w zakresie każdego mierzonego parametru związanego ze skutecznością, włączając w to większą odpowiedź molekularną (major molecular response, MMR), całkowitą odpowiedź cytogenetyczną (complete cytogenetic response, CCyR) i zapobieganie progresji do fazy zaostrzenia lub kryzy blastycznej. (...)


Dwa w jednym na ból
Tomasz Kobosz

Pierwszy lek złożony w doustnej formie o przedłużonym uwalnianiu łączy silny przeciwbólowy opioid (oksykodon) z naloksonem, antagonistą receptorów opioidowych. Nalokson po podaniu doustnym wykazuje bardzo niską biodostępność. Oddziałuje jednak miejscowo na obwodowe receptory opioidowe w ścianie jelit, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaparć wywołanych opioidami. - To nowy, bardzo wysoki standard w podejściu do pacjenta z przewlekłym bólem o silnym natężeniu. Połączenie oksykodonu z naloksonem zapewnia efekt przeciwbólowy i jednocześnie poprawę jakości życia pacjentów, poprzez minimalizacje zaparć wywołanych przez opioidy. (...)


Konstrukcja do przywracania sprawności ręki
Ewa Stępień

W Politechnice Rzeszowskiej skonstruowano urządzenie, które umożliwia dokładną analizę stanu chorobowego ręki oraz monitorowanie procesu leczenia i rehabilitacji chorych ze zwyrodnieniami stawów, chorobami reumatologicznymi, po udarach mózgu czy urazach powypadkowych. - Nasze urządzenie bazuje na stanowisku pomiaru 3 parametrów ręki z niedowładem, a składa się z 3 elementów: do pomiaru wielkości dłoni, do pomiaru zakresu ruchu oraz do pomiaru siły ścisku - objaśnia dr Wojciech Bieniasz, kierownik zespołu projektowego z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Katedry Przeróbki Plastycznej Politechniki Rzeszowskiej. (...)


Skuteczna metoda leczenia chrapania
Ewa Krupczyńska

W metodzie koblacji (niskotemperaturowej ablacji) wykorzystywana jest energia fal elektromagnetycznych, która powoduje jonizację cząsteczek wewnątrz tkanki, co skutkuje odparowaniem wyznaczonej części tkanki oraz zmniejszeniem jej objętości. Zabieg jest bezkrwawy i bez oparzeń, gdyż nie wykorzystuje się tu ciepła do uzyskania oczekiwanego efektu (temperatura nie przekracza 50° C). Metoda od kilku lat jest stosowana w Niemczech i Norwegii, a jej skuteczność wynosi 80%. Tylko u 20% pacjentów niezbędne jest powtórzenie zabiegu. (...)


Europejscy eksperci o poprawie opieki nad pacjentami z bólem ostrym i przewlekłym
Karol Tarasiński

Europejscy specjaliści zajmujący się leczeniem bólu, zaangażowani w kampanię "Change Pain", dyskutowali w Brukseli o potrzebie polepszenia opieki nad pacjentami z bólem ostrym i przewlekłym. Konkluzje płynące z tej swoistej "burzy mózgów" zostały przedstawione podczas VI Kongresu Europejskiej Federacji IASP (International Association for the Study of Pain) w Lizbonie. (...)


Spastyczność po udarze mózgu - możliwości terapeutyczne
Marcin Wełnicki

Istnieje wiele farmakologicznych metod walki ze spastycznością mięśni. Stosuje się między innymi leki będące agonistami receptora GABA: benzodiazepiny, gabapentynę, lamotryginę czy baklofen. Są to leki najczęściej podawane doustnie i wykazujące przez to szereg działań ogólnoustrojowych (na przykład sedatywne i uzależniające działanie benzodiazepin). Unikatową możliwość walki ze spastycznością konkretnych mięśni dają iniekcje toksyny botulinowej A (BTX A). BTX A hamując uwalnianie acetylocholiny z obwodowych zakończeń nerwowych upośledza neurotransmisję w obrębie płytki nerwowo-mieśniowej oraz aktywność układu autonomicznego (efekt "chemicznej denerwacji"). (...)


Kolejny powód, by rzucić palenie
Paweł Traczewski

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z McGill University Health Center z Montrealu, osoby palące papierosy, które chorują na toczeń rumieniowaty układowy, są bardziej zagrożone wystąpieniem ciężkich objawów skórnych. W badaniu opublikowanym w listopadowym "Journal of Rheumatology" przez I. Turchin i wsp. wzięło udział 276 pacjentów spełniających kryteria SLE wg Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Badanymi były w większości (92%) kobiety, 72,7% uczestników było rasy białej, 17,5% stanowili aktywni palacze tytoniu. W analizie uwzględniono wiek, płeć, rasę, czas trwania choroby, dotychczasową terapię oraz poziomy przeciwciał anty-DNA i anty-SSA. Badanie wykazało wyraźny związek palenia papierosów ze zwiększonym ryzykiem ogólnego pogorszenia stanu skóry, wystąpienia aktywnych wykwitów skórnych i bliznowacenia (którego konsekwencją może być łysienie) u osób z SLE. (...)


Laparoskopowe usunięcie jelita grubego
Tomasz Kobosz

Wyjątkową operację usunięcia całego jelita grubego metodą laparoskopową wykonał zespół lekarzy w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA (CSK MSWiA) w Warszawie pod kierunkiem doc. Marka Durlika, kierownika Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii. Laparoskopia to dziś niemal rutynowa metoda chirurgiczna, ale usunięcie tak dużego organu jak jelito grube świadczy o niezwykłych umiejętnościach zespołu lekarskiego. - Operacja laparoskopowa u młodej pacjentki jest bardzo korzystna. Nie tylko dlatego, że daje lepszy efekt kosmetyczny, ale również dlatego, że przebieg rekonwalescencji u takich chorych jest zdecydowanie szybszy. Jeżeli nie dochodzi do przecięcia mięśni powłok brzusznych, pacjent może wstać i chodzić po operacji już następnego dnia - wyjaśnia doc. Durlik. (...)


Nikotyna w gumie do żucia aktywuje gen rakotwórczy
Tomasz Kobosz

Palenie papierosów to jedna z podstawowych przyczyn chorób serca, nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu i różnych nowotworów. Badania nad wpływem genu FOXM1 na rozwój komórek nowotworowych przeprowadziła grupa naukowców z Queen Mary University w Londynie, kierowana przez prof. Muy-Teck Teha. Wstępne badania wykazały, że obecność nikotyny w jamie ustnej aktywuje rakotwórcze zdolności tego genu i prowadzi do rozwoju komórek rakowych w obrębie jamy ustnej. Okazało się, że nikotyna aktywuje rakotwórczą zdolność genu FOXM1, przyczyniając się do rozwoju raka płaskonabłonkowego. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Dokumentacja medyczna i jej udostępnianie w elektronicznym systemie informatycznym placówki medycznej
Karolina Bogusz

Technologiczne i organizacyjno-prawne aspekty elektronicznego obiegu informacji medycznych oraz budowy i integracji nowoczesnych systemów informatycznych w opiece zdrowotnej były tematem wykładów i dyskusji podczas III Konferencji Naukowej "Dokumentacja medyczna i jej udostępnianie w elektronicznym systemie informatycznym placówki medycznej", która odbyła się w grudniu w Poznaniu. Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, omawiając temat wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej i jej znaczenia dla strategii e-zdrowia, podkreślił, że badania dowodzą, iż wykorzystanie dobrodziejstw technologii informatycznych jest w stanie szybko zwiększyć wydajność organizacji. - Rezultaty osiągnięte przez tych, którzy już wdrożyli program e-zdrowia, są dowodem na jego ogromny potencjał - mówił. (...)


Dzięki unijnemu projektowi "Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej" przybędzie 188 szpitali z certyfikatem akredytacyjnym

Nabrać zaufania do szpitala
Halina Kleszcz

Współczesne oczekiwania społeczne wobec opieki szpitalnej nie ograniczają się do wprowadzania nowych, doskonalszych procedur medycznych, ale kładą nacisk na jakość, kulturę organizacji, minimalizowanie ryzyka związanego z hospitalizacją i atmosferę. Wydaje się, że akredytacja szpitali jest wspólnym mianownikiem tych oczekiwań. Termin "akredytacja" dotyczył początkowo potwierdzonych kwalifikacji profesjonalistów medycznych. Na początku XX wieku Amerykańskie Kolegium Chirurgów zastosowało go do oceny szpitali. Obecnie ponad 90% szpitali w USA posiada akredytację, a stymulująca dla procesu certyfikowania jakości jest polityka płatnika. To samo można powiedzieć o Francji, gdzie ubieganie się przez szpital o publiczne pieniądze w sektorze zdrowia wręcz uzależnia się od posiadania akredytacji. W Europie pierwsze programy akredytacyjne wdrożono w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii (najwięcej w Katalonii). Polski program akredytacji szpitali funkcjonuje od 1998 r. Narodził się w krakowskim Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jest wzorowany przede wszystkim na systemie amerykańskim, a uwzględnia doświadczenia czołowych instytucji akredytujących na świecie. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot