„Służba Zdrowia” nr 80-84 z 26 października 2009 r.


archiwum 2009
 
Lekarz wobec śmierci
Jan Osiecki

Czy zapalając znicz w Dzień Wszystkich Świętych myślą o śmierci? Czym dla młodych lekarzy jest umieranie? Nasza generacja wyparła śmierć ze świadomości. O śmierci się nie mówi, nie ma na nią miejsca w świecie, który zachorował na wieczną młodość. Dziś odmawiamy śmierci prawa bytu - uważa prof. Andrzej Szczeklik. Akceptacja nieuchronności śmierci jest trudna nawet dla lekarza, chociaż oswaja się on z umieraniem od pierwszego roku studiów, ba, od pierwszego tygodnia nauki, gdy zaczyna zajęcia w prosektorium. - Kiedy zaczynałem studiować, sądziłem, że śmierć dotyczy wyłącznie ciężko chorych. Gdy na nasz oddział trafiła pani profesor, jedna z pionierów onkologii w Polsce, zrozumiałem, że choroba i śmierć przytrafiają się też lekarzom. I że trzeba się umieć z tym zmierzyć - mówi Tomek, młody onkolog. (...)


/ Lekarz wobec śmierci / Jan Osiecki
Kto ma rację, a kto wygrywa?
Aleksandra Gielewska

Fenomen homeopatii i jej status w trzecim tysiącleciu naszej ery wciąż mnie zdumiewa. Homeopatia nie ma sensu, ale ma miliony wyznawców i zagorzałych zwolenników. A w niektórych cywilizowanych, europejskich krajach uznawana jest nadal za gałąź medycyny i wykładana w uczelniach medycznych (w Polsce także). Lekarze racjonaliści, którzy homeopatię ośmieszają i zwalczają, pozostają niezmiennie na słabszych pozycjach niż "racjonaliści inaczej", dowodzący wyższości homeopatii nad placebo. (...)


Na tropie idealnego ministra
Małgorzata Solecka

W polityce ostatnio zgęstniało. Potężna rekonstrukcja rządu, może wręcz - przedterminowe wybory? Ale bez obaw - nie będzie to kolejny tekst udowadniający, że premier powinien zdymisjonować obecną minister zdrowia. Atmosfera Wielkiej Politycznej Zmiany (takie przecież panują nastroje) skłania mnie raczej ku smętnej refleksji, że jeśli nawet Ewa Kopacz przestałaby być ministrem, to wcale nie znaczy, że jej następca będzie lepszym. Zwykle staram się jednak optymistycznie patrzeć na rzeczywistość, więc zaczęłam się zastanawiać, jaki powinien być idealny minister zdrowia. Oczywiście - idealny na obecne czasy, gdy nie bardzo wiadomo, co dzieje się z systemem ochrony zdrowia ani co ma się dziać za jakiś czas. Oto zupełnie autorski, subiektywny zestaw 5 pożądanych cech i predyspozycji, jakimi powinien dysponować potencjalny minister zdrowia. (...)


Gaudeamus
Halina Pilonis

- Życzę, żebyście w trakcie studiów uwrażliwili się na cierpienia ludzi chorych. Prawdziwy lekarz ma szansę dawać im swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie. Za to otrzymuje niewysłowioną nagrodę, a jest nią widok zdrowiejącego pacjenta - mówił do studentów prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas centralnej inauguracji roku akademickiego. Centralna inauguracja roku akademickiego uczelni medycznych w Polsce odbyła się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wzięli w niej udział wszyscy rektorzy polskich uczelni medycznych oraz uczelni warszawskich. WUM jest drugą po krakowskiej, najstarszą akademią medyczną w Polsce. Od 200 lat kształci już lekarzy i farmaceutów. (...)


 
Jak to ze lnem było
Wacław Rogut

Prof. Jan Szopa-Skórkowski, wrocławski biochemik, oprócz znajomości inżynierii genetycznej musiał przejść przyspieszony kurs ekonomii, by jego wynalazek - opatrunki z genetycznie zmodyfikowanego lnu - mogły trafić do chorych. Wynalazek, jak to bywa u nas, zawisł na cienkiej nitce. Bynajmniej nie lnianej. Koniec września 2008 r. Po 10 latach badań nad transgenicznym lnem, prof. Szopa-Skórkowski prezentuje dziennikarzom efekty swej pracy. To opatrunki do leczenia trudno gojących się owrzodzeń. Profesor promienieje ze szczęścia. Wyniki przeszły jego najśmielsze oczekiwania. Efekt wprowadzenia do lnu genów pochodzenia roślinnego, kontrolujących szlak syntezy związków odpowiadających za immunosupresję, stany zapalne i nowotworowe trzydziestu chorych określa jednym słowem: cud. (...)


/ Jak to ze lnem było / Wacław Rogut
Krótsza droga leków na rynek
Beata Majewska

Od kilku miesięcy 2 koncerny farmaceutyczne testują na naszym rynku alternatywny model dystrybucji: dystrybucji bezpośredniej do aptek. Wbrew obawom nie spowodowało to katastrofy. Kontrowersji ciągle jednak jest sporo - jak wokół każdej nowości. Na czym polega bezpośrednia sprzedaż leków? Ich producent podpisuje umowę na wyłączność dystrybucji z jedną lub kilkoma hurtowniami. Magazynują one i dostarczają leki w jego imieniu bezpośrednio do aptek, z pominięciem innych dystrybutorów. Hurtownik taki spełnia rolę operatora logistycznego, a producent zyskuje bezpośredni kontakt z aptekami. Każdy z producentów, którzy wprowadzili lub przymierzali się do wprowadzenia dystrybucji bezpośredniej, tworzy jej własny model dostosowany do specyfiki danego rynku krajowego. (...)


Tyle fałszywej troski
Helena Kowalik

Znachor zyskiwał ufność chorych na raka, gdy mówił: - Nie podałbym chemii nawet swojemu kotu, bo to jest trucizna. Kobieta, która przed chwilą zeznawała, dyskretnie podaje mi karteczkę. Prosi w niej, abym w reportażu z procesu nie ujawniła jej danych. Później rozmawiamy na korytarzu sądu. - Taki wstyd - szepcze. - Jestem po farmacji, prowadzę aptekę w dużym mieście, a nabijałam kieszenie znachorowi. Człowiek w rozpaczy traci głowę. Mąż umierał... A gdy ten oszust przyjechał do niego do szpitala i po zajrzeniu w oczy powiedział, że choroba się wycofuje, bardzo chciałam w to wierzyć. Ostatnie słowa świadka dusi płacz. Od dwóch lat jest wdową. (...)


PANOPTICUM

Oficjalna drzemka w pracy
Marek Wójtowicz

Parę miesięcy temu uruchomiono w województwie lubelskim nowiuteńki szpital powiatowy spełniający wszystkie, nawet te jeszcze nie wymyślone przez ministerstwo zdrowia, normy lokalowo-sanitarno-techniczne. Dyrektorując w dawnych latach szpitalowi w sąsiednim powiecie z niepokojem oczekiwałem na dzień otwarcia tej "nówki" wiedząc, że nagle zmieni się układ sił na lokalnym rynku zdrowotnym: część pacjentów i część kadry medycznej "odpłynie" do nowej jednostki, a w corocznym wyścigu szpitali do enefzetowej kasy pojawi się groźny konkurent. (...)


Polityka lekowa państwa
Andrzej Sośnierz

Odkąd sięgam pamięcią, trwają dyskusje o polityce lekowej państwa. Jeśliby jednak bliżej i dokładniej przeanalizować przebieg setek spotkań, konferencji, dyskusji, treść wystąpień czy tekstów pisanych, to można dojść do przekonania, że ten szeroko i ambitnie sformułowany temat ogranicza się zasadniczo do tego, jak państwo ma regulować rynek leków i ceny na tym rynku, by zapewnić "godziwy" zysk wszystkim jego uczestnikom. Najczęściej - z pominięciem pacjenta. (...)


TYLKO FAKTY

Bez zaproszeń
Marek Nowicki

Ostatnio miałem okazję przekonać się, na czym polega poznańska oszczędność. Tamtejszy Wojewódzki Ośrodek Koordynujący (WOK) w zakresie badań profilaktycznych raka szyjki macicy postanowił sam nie wysyłać zaproszeń na cytologię, tylko wynająć w tym celu firmę zewnętrzną. Według kierownika ośrodka jest to tańsze w perspektywie kilku najbliższych lat. Warto dodać, że zaproszenia w ramach badań profilaktycznych wysyłane są przez WOK dopiero od tego roku; w poprzednich latach zajmował się tym Narodowy Fundusz Zdrowia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Górski traktor
Janina Banachowska

Umarł stary dziadek. Miał 93 lata, wolno mu było. Po dziadku kawał łąki czy raczej ugoru odziedziczył jego wnuk, bo synowie i córki byli już na rencie i przenieśli się z chałupy w lesie do centrum wsi. Wnuk, mając teraz przeszło 3 hektary "pola", wniósł podanie do gminy o dotację unijną i zaczął się zastanawiać, co z tą ziemią zrobi. Oczywiście, najpierw trzeba ją zaorać. Łąka - niełąka leżała na zboczu Mogielicy i właściwie była zboczem góry. (...)


Jednorodne Grupy Pacjentów. Jak to zrobiliśmy?
Jacek Paszkiewicz

Historia JGP w Polsce ma długą, bo prawie 10-letnią, burzliwą historię, najeżoną nagłymi zwrotami akcji i zmianą dynamiki. Pierwsze próby wprowadzenia systemu JGP, opartego na systemie angielskim, były podejmowane w kilku regionalnych kasach chorych. Pierwszą, która wprowadziła - od stycznia 2000 r. - system rozliczeń wg JGP, była Dolnośląska RKCh, która z powodzeniem prowadziła go przez 4 lata. Później system ten podjęła kasa podkarpacka, a następnie łódzka. (...)


Stać nas na więcej
Marek Derkacz

Według "OECD Health Data 2009", najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wydatki na ochronę zdrowia w Polsce są jednymi z najniższych wśród 30 państw członkowskich. Średnia długość życia Polaków jest o ponad 3,5 roku krótsza od średniej długości życia w innych krajach OECD, zaś śmiertelność noworodków o 22% wyższa! Polska znajduje się również na szarym końcu pod względem zasobności w kadrę medyczną. W krajach OECD średnia liczba lekarzy jest prawie o 40% wyższa, natomiast praktykujących pielęgniarek mamy aż o niemal 50% mniej! (...)


Z DROGI...

Podkowy i zelówki
Andrzej Musiałowicz

Tytułów w rodzaju: "Menedżer zdrowia - zawód poszukiwany" i podobnych w prasie branżowej znaleźć można sporo. Bez wątpienia to efekt marketingu uczelni, marzących o masowym napływie kandydatów na odpłatne studia kierunkowe, podyplomowe lub MBA. Czytam te artykuły sponsorowane, a jesienna aura dodatkowo nie nastraja optymistycznie. Zastanawiam się, jak będzie wyglądało zderzenie marzeń kandydatów na studentów czy nasączonych teoriami absolwentów ze skrzeczącą rzeczywistością? A gdzie w ogóle są miejsca pracy? (...)


OKIEM PREZESA

Miał (nie węglowy) i potrzeba
Janusz Atłachowicz

Wdrażany od stycznia 1999 r. system ubezpieczeniowy miał być bardziej efektywny niż budżetowy Siemaszki. Zakłady budżetowe, po przekształceniu w samodzielne publiczne, miały być nie tylko samodzielne, ale i samofinansujące się. Czyli - miały pokrywać z przychodów koszty swojej działalności. I znów "miały". Piramida świadczeniodawców miała się opierać na najliczniejszej, ale najtańszej praktyce lekarza rodzinnego. Środkową warstwę piramidy miała zajmować i zajmuje ambulatoryjna specjalistyka. Najbardziej kosztowny, ale najmniej liczny wierzchołek piramidy rezerwowano dla sektora lecznictwa szpitalnego. (...)


Powstaje dziedzinowa baza danych "Zdrowie i ochrona zdrowia"

Ochrona zdrowia w liczbach
Krzysztof Nyczaj

Każdego roku są wytwarzane i gromadzone w formie elektronicznej miliardy danych źródłowych w ramach konkursu ofert czy sprawozdawczości rozliczeniowej dla NFZ. Równocześnie podmioty ochrony zdrowia prowadzą obowiązkową, szczegółową sprawozdawczość statystyczną dla Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowego Zakładu Higieny, Ministerstwa Zdrowia, instytutów naukowych. Miliony danych zasilają rejestry administracyjne, takie jak rejestr zakładów opieki zdrowotnej, rejestr lekarzy, pielęgniarek i położnych, krajowy rejestr nowotworów złośliwych i wiele innych. Dane analizuje się w rejestrach naukowych, np. Krajowym Rejestrze Operacji Kardiochirurgicznych czy Ogólnopolskim Rejestrze Ostrych Zespołów Wieńcowych. (...)


E-recepta: kiedy?
Krzysztof Boczek

Wreszcie ruszył w Polsce program wprowadzania elektronicznych recept. Póki co, wiąże się z nim jednak wiele niewiadomych. 25 sierpnia zebrała się w Ministerstwie Zdrowia powołana tydzień wcześniej Rada ds. Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia (RPIOZ). Jednym z jej zadań jest nadzorowanie wprowadzania projektu e-recept. Ten już ruszył - jeszcze tej jesieni ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie testowego systemu informatycznego elektronicznych recept. - Tworzone są ostatnie wersje specyfikacji technicznych prototypu, zapraszamy osoby do komisji konkursowej przetargu - zapewnia Grzegorz Furgał, główny specjalista ds. informacji i promocji w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), instytucji podległej MZ i prowadzącej informatyzację służby zdrowia. Być może jeszcze w tym roku zostaną wypisane pierwsze e-recepty. (...)


Czy grozi nam marnowanie środków unijnych?

Centrum swoje, regiony swoje
Rafał Zawitkowski

Według najnowszych informacji, jeszcze w tym roku możemy oczekiwać pilotowego wdrożenia elektronicznej recepty (e-recepty). System informatyczny ma umożliwiać lekarzom wypisanie elektronicznej recepty w komputerze, a następnie przesłanie jej do centralnej bazy danych. Pacjent nie będzie musiał okazywać papierowej recepty w aptece. Wystarczy, że poda swój numer PESEL, a aptekarz ściągnie e-receptę z centralnej bazy danych. System umożliwi również wychwycenie sytuacji, gdy pacjentowi zostają przepisane leki od różnych specjalistów, które mogą wchodzić w interakcje lub zawierać tę samą substancję czynną. (...)


Drogo, drożej, Ameryka
Krzysztof Boczek

Prezydent Barack Obama chce zreformować system ochrony zdrowia w USA, bo ten, nie dość, że niedostępny dla wielu obywateli, to w dodatku jest najdroższy na świecie. I mało efektywny. Na ochronę zdrowia w USA w 2007 r. wydano zawrotną sumę 2,2 biliona USD. Żaden kraj nie wydaje tak wiele na ten cel - w państwach OECD koszty te, przypadające na 1 obywatela, są prawie dwukrotnie niższe. 2,2 biliona to ciągle nie dość, bo suma co roku wzrasta, średnio o 7% - tj. 6-krotnie bardziej niż inflacja i 3-4-krotnie szybciej, niż rosną płace Amerykanów. Wskutek tego procesu, według szacunków Center for Medicare and Medicaid Services (CMMS), w 2016 r. ochrona zdrowia będzie kosztowała Amerykę aż 4 biliony USD, czyli 20% PKB tej największej gospodarki świata. W 2025 r., jeśli nic się nie zmieni, ten wskaźnik sięgnie aż 25%. Z powodu panującego kryzysu udział wydatków na ochronę zdrowia w PKB mógłby się okazać jeszcze wyższy, niż to nakreślono w apokaliptycznych wizjach. (...)


Aronia - niedoceniany sprzymierzeniec w walce z chorobami układu krążenia
Andrzej Wysokiński, Piotr Parcheta, Karolina Samolej-Parcheta

Wybitnie silne zdolności do "zmiatania" wolnych rodników przez związki zawarte w owocach aronii sprawiają, że znalazły się one w kręgu zainteresowań różnych grup badaczy. Na podstawie wyników badań potwierdzono ich skuteczność w hamowaniu negatywnego wpływu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Wykazano również, że odpowiednia podaż antyoksydantów zmniejsza skutki choroby popromiennej i redukuje objawy doświadczalnego zapalenia trzustki u zwierząt. Ostatnie odkrycia dotyczące etiologii chorób układu krążenia dowodzą, że i na tej płaszczyźnie stosowanie preparatów aronii może przynosić wymierne korzyści. Dalsze badania nad jej wpływem na funkcjonowanie organizmów żywych i działania promocyjne z pewnością spopularyzują stosowanie tego suplementu diety. (...)


Zatorowość płucna - cichy zabójca

Z profesorem Adamem Torbickim, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych Klatki Piersiowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, o nowych wytycznych rozpoznawania i leczenia zatorowości płucnej rozmawia Marcin Wełnicki. (...)


 


 
Koincydencja zakażeń wirusem grypy i pneumokokami
Marcin Wełnicki

Jesień to okres zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Przygotowania do tegorocznego sezonu grypowego zdominowała kwestia zagrożenia wirusem A H1N1. Specjaliści przypominają jednak, że "stary" wirus grypy również może być bardzo niebezpieczny. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego czy krążenia, seniorów. Poważnym powikłaniem infekcji wirusowej mogą być zakażenia bakteryjne. Wśród czynników etiologicznych najczęściej mówi się o pneumokokach. - Koincydencja zakażeń wirusem grypy i Streptococcus pneumoniae nie jest niczym nowym. Oba patogeny mają podobną drogę szerzenia się, w obu przypadkach zachorowalność ma charakter sezonowy, wreszcie - dotyczą najczęściej podobnych grup pacjentów - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków. - Stosunkowo niedawno poznaliśmy natomiast mechanizmy, w jakich zakażenie wirusem grypy sprzyja występowaniu infekcji pneumokokowych - dodaje Grzesiowski. (...)


/ Koincydencja zakażeń wirusem grypy i pneumokokami / Marcin Wełnicki
Zaćmę i astygmatyzm za jednym zamachem
TK

Ponad 400 okulistów z całej Polski obejrzało 17 października w Łodzi pokazowy zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem najnowszej generacji soczewek torycznych, które korygują astygmatyzm. Problem zaćmy dotyczy niemal 800 tys. Polaków w różnym wieku. Chorobę można wyleczyć tylko poprzez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Astygmatyzm można było dotąd leczyć zabiegowo - poprzez nacięcia rogówki (keratotomia radialna) lub przy użyciu lasera excimerowego. Stosowane obecnie implanty soczewek torycznych pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i skorygowanie astygmatyzmu, bez konieczności dodatkowej operacji oka. - Większość chorych w początkowym stadium zaćmy ignoruje jej symptomy. Stąd potrzeba edukacji i badań kontrolnych. Okuliści podczas rutynowej kontroli chorego powinni mu uświadamiać, że zabieg operacyjny usunięcia zaćmy jest konieczny i jest jedyną metodą leczenia tej choroby - mówi dr Piotr Jurowski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego WAM w Łodzi, jeden z chirurgów, którzy przeprowadzili pokazowy zabieg. (...)


Inhibitory fosfodiesterazy - przełom w leczeniu POChP?
Marcin Wełnicki

Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe leki, które mogłyby poprawiać funkcję płuc u osób z POChP. Nową możliwością terapii może być roflumilast - inhibitor fosfodiesterazy 4. Trwają badania nad skutecznością stosowania tego leku u pacjentów z astmą oskrzelową lub rozedmą. Na łamach czasopisma "The Lancet" opublikowano wyniki badań III fazy nad skutecznością roflumilastu w leczeniu POChP. W pierwszym z zestawień oceniano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania nowego leku u pacjentów powyżej 40. r.ż., z objawowym POChP (FEV1<50%) oraz z udowodnionym, przynajmniej jednym zaostrzeniem choroby. Nałóg nikotynowy lub stosowanie innych leków bronchodylatacyjnych nie dyskwalifikowały pacjenta z badania. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Grzegorz Napiórkowski

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


 
Psychologia i medycyna
Ewa Stępień

Katedra Psychologii Klinicznej KUL oraz Centrum Psychoedukacji i Pomocy Psychologicznej w Lublinie rozpoczęły cykl interdyscyplinarnych konferencji naukowych "Psychologia w medycynie - medycyna w psychologii". Z racji wzrastającego znaczenia i efektywności badań naukowych opartych na łączeniu dyscyplin medycznych i społecznych organizatorzy nadali pierwszej edycji tytuł "Człowiek chory - aspekty biopsychospołeczne". Konferencja zgromadziła psychologów, lekarzy, pedagogów, socjologów, rehabilitantów, pielęgniarki z całej Polski. - Zamierzeniem organizatorów jest zbliżenie dorobku i osiągnięć naukowych dwóch wielkich dziedzin nauki i praktyki: psychologii i medycyny. Postęp dokonujący się na pograniczu tych obszarów nauki sugeruje, że ich dalsza integracja może przynieść korzyści teoretyczne i praktyczne - mówiła prof. Stanisława Steuden, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji. (...)


/ Psychologia i medycyna / Ewa Stępień

VII Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Opieka w POZ to nie kara
Jolanta Sielska

Niezaprzeczalny sukces frekwencyjny odnotowali organizatorzy VII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który w tym roku odbywał się w Poznaniu. - Towarzystwo liczy ok. 2400 członków, a w sympozjach uczestniczy blisko 2200 lekarzy - wyliczał prof. Andrzej Steciwko, prezes PTMR, nie kryjąc zadowolenia z dużej aktywności członków Towarzystwa. Magnesem był zarówno szeroki zakres wystąpień dotyczących najaktualniejszych zagadnień z zakresu diagnostyki i terapii jednostek chorobowych z większości dyscyplin naukowych i specjalności medycznych, jak również nazwiska prelegentów. - Zaprosiliśmy wybitne osobistości świata nauki - podkreślał prof. Steciwko. Układ sesji dydaktycznych uwzględniał poszczególne dziedziny medycyny; w br. najliczniej prezentowane były prace z zakresu neurologii, diabetologii oraz chorób metabolicznych kości. Nie zabrakło miejsca na profilaktykę, także w praktyce - w przerwach między sesjami uczestnicy kongresu mogli bezpłatnie skorzystać ze szczepień przeciwko grypie. (...)


LUBMED 2009

Wystawili wszystko, co do leczenia potrzebne
Ewa Stępień

Pierwsza edycja Lubelskich Targów Medycznych LUBMED 2009, zorganizowana na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego Międzynarodowych Targów Lubelskich w Lublinie, była dla odbiorców szeroko rozumianej branży medycznej okazją do zapoznania się z najnowszą ofertą produktów na polskim rynku. Swoją ofertę zaprezentowali producenci sprzętu i aparatury medycznej, wyposażenia szpitali, laboratoriów, gabinetów medycznych i diagnostycznych, materiałów jednorazowego użytku, sprzętu rehabilitacyjnego, ale też konfekcji medycznej czy wyrobów do sterylizacji, dezynfekcji i higieny. Wśród wystawców byli dostawcy rozwiązań informatycznych dla medycyny i ochrony zdrowia, w tym wykorzystywanych do archiwizowania dokumentacji medycznej, firmy leasingowe, banki, ubezpieczalnie. (...)


Debata Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, Warszawa, wrzesień 2009

Dostęp do innowacji w leczeniu chorób przewlekłych
Marcin Wełnicki

Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej istnieje od 2007 r. W jej skład wchodzą eksperci z Polskiej Akademii Nauk, Warszawskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, przedstawiciele służby zdrowia oraz koncernów farmaceutycznych. Efektem ich współpracy mają być propozycje systemowych rozwiązań pozwalających na zwiększenie dostępności innowacji dla polskich pacjentów. Podczas debaty, która odbyła się na ten temat w Warszawie, uczestnicy spotkania zamierzali się skupić głównie na problemach nowoczesnej terapii cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz raka jelita grubego. Dyskusję zdominowały jednak zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowiem publicznym. (...)


Jakość życia pacjentów chorych przewlekle
Marcin Wełnicki

Średnia długość życia wzrasta, rośnie więc populacja ludzi w podeszłym wieku, zarazem nasz styl życia ulega niekorzystnym dla zdrowia modyfikacjom. Medycyna coraz skuteczniej radzi sobie ze stanami ostrymi, ale system ochrony zdrowia już ma problemy z rosnącą liczbą pacjentów wymagających przewlekłego leczenia. Zmusza to do przedefiniowania paradygmatów medycyny. Podczas kolejnej już konferencji poświęconej chorobom przewlekłym, a zorganizowanej przez Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, dyskutowano przede wszystkim na temat jakości życia pacjentów. - Jakość życia nie jest trudno uchwytnym parametrem, dysponujemy obiektywnymi instrumentami do jego oceny - tłumaczył dr Dominik Golicki z Zakładu Farmakoekonomiki WUM. - FDA i EMEA uznają jakość życia za pełnowartościowy punkt końcowy badań klinicznych. Wpływ na ten jeden parametr może być podstawą do rejestracji nowego leku. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot