„Służba Zdrowia” nr 9-12 z 5 lutego 2007 r.


archiwum 2007
 
Karetki śmierci
Katarzyna Pastuszko

Zaczęło się od drobnych kwot, ale te oczywiście z czasem zaczęły rosnąć. Najwyższa kwota, o jakiej mówili świadkowie na sali łódzkiego sądu, to 1800 złotych za informację o zgonie, jaką płacili szefowie zakładów pogrzebowych. Za te pieniądze pracownicy pogotowia sprzedawali im "skórę", bo tak właśnie nazywali zwłoki pacjentów. Kiedy po raz pierwszy dla pieniędzy zabito lub nieprawidłowo udzielono pomocy pacjentowi? Tego nie wiadomo. Jednak ponad wszelką wątpliwość ustalono, że pacjentów w pogotowiu ratunkowym dla pieniędzy zabijano. (...)


/ Karetki śmierci / Katarzyna Pastuszko
 

Wieczór autorski Janiny Banachowskiej w Półrzeczkach

Dochtórka nom się udała
Halina Kleszcz

Bohaterowie książki, przyjaciele, lokalne władze spotkali się 26 stycznia w nowej Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola (filia szkoły w Jurkowie) na wieczorze autorskim lek. Janiny Banachowskiej, która w książce "Dochtórko, ratujcież!" sportretowała 32 lata swej służby mieszkańcom Półrzeczek oraz najdalszych, rozsianych w Beskidzie Wyspowym przysiółków. Docierała z pomocą latem i zimą, najczęściej konno z braku dróg bitych. (...)


Wieczór autorski Janiny Banachowskiej w Półrzeczkach / Dochtórka nom się udała / Halina Kleszcz
Dobry, gorący styczeń
Aleksandra Gielewska

20 stycznia zakończył się głośny łódzki proces pracowników pogotowia. Zapadły w nim wyroki bezwzględnego więzienia, m.in. dla oskarżonych lekarzy - za narażenie pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd nie zakwestionował wstrząsających zeznań świadków, w tym innych lekarzy, wysłuchał zdumiewających czasem wyjaśnień samych oskarżonych, i - ostatecznie - wymierzył bardzo surowe kary. To bezprecedensowy proces, zarówno z racji zgromadzonego materiału dowodowego, jak i treści i charakteru zeznań świadków oraz oskarżonych. (...)


 

Komunikat NFZ

Stosowanie produktu leczniczego poza wskazaniami rejestracyjnymi

NFZ wprowadza nowe procedury w przypadku zastosowania produktu leczniczego poza wskazaniami rejestracyjnymi w oparciu o zasady obowiązujące w prawie medycznym oraz stanowisko Ministerstwa Zdrowia i zasady etyczne zawarte w Deklaracji Helsińskiej z 1964 r. (z poźn. zm.). (.


Komunikat NFZ / Stosowanie produktu leczniczego poza wskazaniami rejestracyjnymi /
Szczęśliwa trzynastka
MM

Spółka Lux Med uruchomiła swoją 13. placówkę - w Warszawie, w Galerii Metro przy al. Komisji Edukacji Narodowej. Na blisko 1000 m kw. działa tu 14 gabinetów specjalistycznych (po 4 pediatryczne i zabiegowe, 2 ginekologiczne, laryngologiczny, chirurgiczny, internistyczny, USG) oraz nowoczesna cyfrowa pracownia RTG. - Mam nadzieję, że ten rok nie będzie gorszy dla Lux Medu od poprzedniego - mówił Marcin Halicki, prezes zarządu Lux Med SA, przecinając wstęgę podczas uroczystego otwarcia. (...)


Szpitale z wyrokiem
Halina Pilonis

Komornicy zabiorą pieniądze NFZ przeznaczone dla 40 szpitali - szacuje resort zdrowia. To skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z konstytucją zapis Kodeksu postępowania cywilnego chroniący od zajęć komorniczych środki przekazywane przez NFZ szpitalom. Zgodnie z orzeczeniem TK, szpitale nie będą już chronione przed egzekucją komorniczą. Ministerstwo Zdrowia planuje jednak rozwiązania mające na celu ochronę pieniędzy przeznaczonych dla publicznych placówek. Ale zanim zmiany wejdą w życie, niektóre szpitale mogą przestać istnieć. (...)


W zawieszeniu
Ewa Krupczyńska

Na Dolnym Śląsku pierwszą ofiarą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego był Wojewódzki Szpital Neuropsychiatrii w Krośnicach. Wszystkie środki wypracowane w grudniu ub.r. przez tę placówkę (260 tys. zł) 24 stycznia br. przejął komornik. Sytuacja była dramatyczna; szpital został nagle bez środków na dalszą działalność i bez pieniędzy na wypłaty dla 150-osobowej załogi. Po nerwowych negocjacjach z wierzycielami uzyskano ich zgodę na ograniczenie egzekucji. W efekcie na drugi dzień szpital odzyskał 75% zajętej sumy i ma możliwość funkcjonowania przez najbliższy miesiąc. (...)


Ulubieńcy pacjentów
Marcin Mikos

Małopolanie po raz kolejny wybrali najlepszych lekarzy i najlepsze przychodnie w regionie. W plebiscycie zorganizowanym przez "Gazetę Krakowską" i ImageLineCommunications pod patronatem "Służby Zdrowia" pacjenci oddali ponad 6 tysięcy głosów. Wybór zwycięzców nie był łatwy, jury zdecydowało o przyznaniu w każdej kategorii 3 równorzędnych nagród. Wśród lekarzy poz najwięcej głosów od pacjentów otrzymali: dr Ryszard Kaim, lekarz rodzinny z Jurkowa, dr Krzysztof Nachel, współzałożyciel tarnowskiej RES-MEDICA oraz dr Katarzyna Stein-Sedlak, lekarz poz i kierownik NZOZ w Tyńcu. (...)


Resekcja części płuca "przez dziurkę"
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Torakoskopowa lobektomia - tak fachowo nazywa się zabieg, który jako pierwsi w Polsce północnej przeprowadzili u dziecka lekarze z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży AMG w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku. Dr hab. med. Piotr Czauderna, szef gdańskiej kliniki, wraz z francuskim chirurgiem dziecięcym dr. Pascalem de Lagausie z Dziecięcego Szpitala Timone w Marsylii usunęli pacjentce chore fragmenty płuca przez maleńkie nacięcia w klatce piersiowej. Dzięki wykorzystanej przez nich jednej z technik małoinwazyjnych nastolatka zdecydowanie mniej cierpiała w okresie pooperacyjnym, szybciej wstała ze szpitalnego łóżka i po kilku dniach wróciła do domu. Po operacji, która była rozległa i trudna technicznie, pozostaną ledwo widoczne blizny. (...)


System zachęt dla anestezjologów
Aleksandra Kurowska

Minister Zbigniew Religa rozesłał do dyrektorów szpitali ankiety z pytaniami o liczbę zatrudnionych anestezjologów i ich zarobki. Na podstawie jej wyników ma być opracowany system specjalnych dodatków do pensji dla tej grupy zawodowej. Rząd chce bowiem zatrzymać anestezjologów w kraju oraz zachęcić adeptów medycyny do wyboru tej właśnie specjalizacji. W Polsce nieobsadzone jest około 20 proc. etatów dla anestezjologów. Minister twierdzi, że to najbardziej deficytowa dziedzina. A dla szpitala brak anestezjologa to wstrzymanie operacji, również ratujących życie (w ostatnich 2 latach zdarzały się już takie przypadki). Szpitale bez anestezjologa nie mają zresztą szans na kontrakt z NFZ. (...)


Szerszy katalog kar
Halina Pilonis

W styczniu NRL przekazała Ministerstwu Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o izbach lekarskich. Zdaniem samorządu lekarskiego, proponowane zmiany dostosowują przepisy ustawy do aktualnej sytuacji prawnej, zwłaszcza w kwestii odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia też trwają prace nad nowelizacją ustawy o izbach lekarskich. Rzecznik MZ Paweł Trzciński nie potrafi jednak określić terminu ich zakończenia. Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha potwierdza, że resort pracuje nad nowelizacją tej ustawy i że nie we wszystkich kwestiach zgadza się z propozycjami samorządu lekarskiego. (...)


16 zarzutów
(e)

28 listopada ub.r. w Krakowie zatrzymano prof. Rudolfa K. Były ordynator oddziału endokrynologii Kliniki Ginekologicznej UJ podejrzany jest o korupcję, płatną protekcję i poświadczanie nieprawdy. Policja udokumentowała 16 zarzutów przedstawionych profesorowi. Dotyczą pełnienia funkcji publicznej i przyjmowania korzyści majątkowych; jeśli zostaną potwierdzone przez sąd, lekarzowi grozi kara do 8 lat więzienia. Prof. Rudolf K. odszedł już na emeryturę z publicznej służby zdrowia, kieruje natomiast Polsko-Amerykańską Kliniką Płodności i Chorób Kobiecych "Fertility Clinic" w Krakowie i podobną w Częstochowie. (...)


Wszystko już było
Andrzej Sośnierz

Podziwiam nieustającą skłonność mediów do pomijania rzeczywistych problemów służby zdrowia. W zamian zajmują się często zjawiskami incydentalnymi, marginalnymi, których cechą jest to, że mogą kogoś zbulwersować, poruszyć, zdenerwować. W ostatnim czasie wzburzyły społeczeństwo informacją, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma zamiar ograniczyć liczbę finansowanych porodów. Te kobiety, które "nie załapią się" na limit, będą musiały poczekać, czyli przechować swojego potomka w łonie do momentu, kiedy płatnik zechce otworzyć kiesę i łaskawie zezwoli urodzić się rzeszy przebierających nóżkami bobasków. (...)


PANOPTICUM

Gumowy młotek anestozjologiczny
Marek Wójtowicz

Anestezjolodzy to jedyna grupa zawodowa, która w razie protestu może z dnia na dzień całkowicie sparaliżować funkcjonowanie szpitala. Brak anestezjologa oznacza zatrzymanie pracy traktu operacyjnego, OIT, wyjazdów reanimacyjnych karetek pogotowia, a także badań diagnostycznych wymagających anestezjologicznej oprawy. W Polsce mamy ok. 3780 anestezjologów (dane z 2005 r.), a według lobby anestezjologicznego w listopadzie ub.r. brakowało w całej Polsce 600 lekarzy tej specjalności. (...)


TYLKO FAKTY

Testy bezpośrednie
Marek Nowicki

Amerykanie po raz kolejny udowadniają, że potrafią zadbać o zdrowie publiczne i jeszcze na tym zarobić. Właśnie w tym kraju rozkwitają internetowe kliniki, które oferują on-line bezpośrednie, szybkie i dyskretne testy DNA. I nie chodzi tu tylko o ustalenie ojcostwa. Wystarczy mieć kartę kredytową i komputer, żeby zamówić badanie w kierunku wykrycia mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. I wielu innych. Bez wychodzenia z domu można się przekonać, czy w przyszłości zachoruje się na raka jelita grubego, prostaty, jajnika czy piersi. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Staszka
Janina Banachowska

Wezwała mnie sąsiadka. - Chodźcież koniecznie, bo Staszka mówi, że już umiero. - A co się konkretnie dzieje? - Piła bez trzy tygodnie od rana do wieczora, denature tyz, a teraz ma trzęsawkę. Poszłyśmy obie. Staszka siedziała na tapczanie, odór alkoholu był tak silny, że można się było upić wdychanym powietrzem. Miała podpuchnięte oczy, twarz jakąś nabrzmiałą, ciśnienie 160/100, tętno 100/min. Zionęła piwem i denaturatem. Wypisałam skierowanie do szpitala, wezwałam pogotowie z lekarzem. Staszka nie chciała do szpitala. (...)


Transplantologia hamuje
Tomasz Sienkiewicz

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od wejścia w życie przed 10 laty ustawy transplantacyjnej, doszło w Polsce do spadku liczby dawców i przeprowadzonych przeszczepów narządów. Wśród lekarzy zajmujących się przeszczepami często słychać opinię, że gdyby zrozumienie spraw związanych z transplantologią było w społeczeństwie większe, to mniejsze byłyby w tej dziedzinie niedobory finansowe. Transplantologia jest wprawdzie tematem medialnym, ale tylko wówczas, gdy osiąga spektakularne sukcesy naukowe lub... staje się polem prowadzenia działalności przestępczej. (...)


Nagroda im. Brajana Chlebowskiego
HK

W Warszawie po raz pierwszy wręczono ogólnopolską nagrodę im. Brajana Chlebowskiego za wyróżniające się działania na rzecz transplantologii. Wśród 4 nagrodzonych w różnych kategoriach znalazła się Ewa Sadowska, rzecznik prasowy i kierownik Biura ds. Współpracy z Mediami i Promocji Zdrowia małopolskiego oddziału NFZ - za kampanię "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi". (...)


Więcej przeszczepów!
TS

24 stycznia br., 2 dni przed Dniem Transplantacji obchodzonym w Polsce od kilku lat w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, którą przeprowadzili profesorowie Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski w 1966 r., rozpoczęła działalność Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej. Powołało ją kilka medycznych towarzystw naukowych z inicjatywy prof. Wojciecha Rowińskiego, krajowego konsultanta ds. transplantologii. Unia skupia znane postaci ze świata nauki, polityki, kultury oraz przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów. Jej główne cele to zwiększenie liczby dawców narządów oraz środków finansowych na rozwój tej dziedziny medycyny. (...)


Prawna chrona zadłużone szpitale przed egzekucją komorniczą?
Tadeusz Nalewajk / Bogdan Zacharski

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym komornik może zająć tylko 25% sumy kontraktu przekazywanej co miesiąc placówkom medycznym przez NFZ. MZ szacuje, że egzekucje komornicze wobec szpitali w Polsce mogą sięgnąć 1 miliarda złotych i zapowiada prace nad nowymi przepisami ochraniającymi placówki uczestniczące w procesie restrukturyzacji przed komornikami. Czy powinny istnieć szczególne regulacje prawne, chroniące zadłużone szpitale przed egzekucją komorniczą? (...)


Walka z korupcją w służbie zdrowia

Perwersyjne kacapały
Ryszard Kijak

Nie da się już dalej słuchać i czytać urągających zdrowemu rozsądkowi głupot na temat skali szarej strefy w ochronie zdrowia. Gazety brukowe wymyśliły, że lekarze biorą rocznie "na lewo" 5-7 mld zł. Niektórzy "wynalazcy" idą znacznie dalej i oceniają tę wielkość nawet na 10-16 miliardów! (np. "Wprost" nr 11 z 19 marca 2006 r.: "Kasa za zabieg"). Ową kretyńską kwotę bezmyślnie powielają poważne media oraz uprawiający tani populizm politycy. Nawet minister zdrowia Zbigniew Religa dał się nabrać i bez zastanowienia powtarza totalne bzdury, nie zadając sobie trudu, aby je zweryfikować. (...)


Majowy Armageddon
Marek Derkacz

Dlaczego lekarz specjalista ma zarabiać kilkakrotnie mniej niż adwokat, notariusz, prokurator, radca prawny czy sędzia? W większości krajów Unii Europejskiej, podobnie w Stanach Zjednoczonych, dochody lekarzy są zbliżone do dochodów prawników wykonujących te zawody. Niekiedy nawet je przewyższają. Wysokiej klasy profesjonalista, jakim jest lekarz, zarabia nierzadko znacznie więcej niż niejeden prawnik. I nikogo to nie dziwi! (...)


Z DROGI...

List
Andrzej Musiałowicz

Drogi Kolego Jarosławie, przed paroma dniami przyglądałeś mi się z niepokojem (i to nie z powodu rozmiarów dania, które zamówiłem podczas naszego spotkania w zacnej restauracji). Postawiłeś diagnozę: malkontenctwo i ogólnoustrojowa frustracja. Wywiodłeś to ponoć z treści tych minifelietoników. (...)


OKIEM DYREKTORA

Łupy
Janusz Atłachowicz

Ponad rok upłynął od wyborów parlamentarnych i wciąż nie ma stabilizacji w obsadzie kadrowej. Karuzela stanowisk nadal się kręci. Ministrowie przychodzą i odchodzą, niektórzy powracają nawet po odejściu. (...)


Z prof. Janem Zielińskim z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie rozmawia Tomasz Sienkiewicz

Cichy zabójca

Według danych epidemiologicznych, na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc umiera w Polsce rocznie około 14 tys. osób, a mimo to zaledwie co szósty Polak wie, co oznacza skrót POChP. - Może dlatego, że ta podstępna, głównie odtytoniowa choroba, w przeciwieństwie na przykład do nowotworów i chorób układu krążenia zabijających ludzi młodych, jest wyjątkowo niemedialna. Bardzo przewlekła i nieuleczalna, trwa kilkadziesiąt lat, przy czym ostatnie dziesięciolecie chory spędza głównie w zaciszu domowym, gdyż ma bardzo duże trudności z oddychaniem i dawaniem sobie rady w samodzielnym życiu. (...)


Przepisy ograniczają powstawanie nowych aptek
Bożena Ciosek, Marta Gadomska-Gołąb

Apteka ogólnodostępna może być prowadzona jedynie na podstawie zezwolenia, które jest wydawane przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (zezwolenie). Projekt nowelizacji przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadza nowe ograniczenia dla uzyskania takiego zezwolenia. Podmiot ubiegający się o zezwolenie nie uzyska go nie tylko, jak dotychczas, w sytuacji gdy sam prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi, ale również wtedy, gdy w takiej sytuacji są podmioty kontrolowane przez niego w sposób pośredni bądź bezpośredni. (...)


Dokumentacja na miarę XXI wieku
Krzysztof Maśliński

Nie tak dawno (SZ nr 59-63 z 7 sierpnia 2006 r.) omówiliśmy kwestię luki prawnej, która powstała po utracie mocy (na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego) rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego rodzaju i sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej. Luka ta została ostatecznie wypełniona przez nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia3, które z końcem ub.r. uregulowało kwestie dotyczące dokumentacji medycznej. Warto w nim zwrócić uwagę na nowość, jaką jest szczegółowe unormowanie prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. (...)


KARDIOLOGIA

Wady serca (2)
Andrzej Wysokiński

Do najczęstszych przyczyn organicznych wad serca należą reumatyczne i bakteryjne zapalenia wsierdzia. W ostatnich latach zwiększa się liczba wad serca powstających w przebiegu zapaleń grzybiczych, wirusowych, AIDS, a także u osób przyjmujących narkotyki. Do rzadszych niezapalnych przyczyn nabytych wad serca należą również urazowe uszkodzenia zastawek, starcze zwapnienia płatków, zwyrodnienie śluzowate i nacieczenia nowotworowe. Niedokrwienie, a zwłaszcza martwica, mogą prowadzić do dysfunkcji, a nawet pęknięcia mięśnia brodawkowatego i w następstwie - powstania niedomykalności zastawki mitralnej. (...)


REUMATOLOGIA

Nowe możliwości terapeutyczne - odpowiedź humoralna i komórkowa w rozwoju RZS
Beata Nowak

Etiopatogeneza reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs), jak większości chorób autoimmunologicznych, nie jest znana. Wyjaśnienie mechanizmów odpowiedzialnych za inicjację procesu chorobowego oraz jego utrzymywanie się i rozwój jest celem nieustannie prowadzonych badań. Wydaje się, że odkrycie molekularnych podstaw rozwoju tej przewlekłej choroby zapalnej oraz ustalenie genetycznych predyspozycji wystąpienia rzs u danego osobnika może mieć kluczowe znaczenie dla opracowania bardziej efektywnych sposobów leczenia. (...)


PSYCHIATRIA

Lęk separacyjny u dzieci
Małgorzata Dąbkowska

Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży to najczęstszy problem zdrowia psychicznego w wieku rozwojowym, jednak tylko niewielki odsetek pacjentów trafia do lekarza psychiatry lub do psychologa. Przyczyną niezgłaszania się po pomoc są, zrozumiałe u dzieci, trudności z werbalizacją własnego samopoczucia oraz to, że objawy te są często niezauważane przez otoczenie. Dzieci z zaburzeniami lękowymi są grzeczne, często nadmiernie spokojne, nie zwracają na siebie uwagi. Dopiero duże nasilenie zaburzeń lękowych, ograniczające w znacznym stopniu funkcjonowanie, powoduje zwrócenie się o pomoc specjalistyczną. (...)


Rymonabant - nadzieja dla otyłych
Kinga Tomaszewska

Endokannabinoidy to związki łączące się ze swoistymi receptorami w mózgu, w tym na powierzchni neuronów układu mezolimbicznego, oraz na adipocytach, związanych z metabolizmem lipidów i glukozy. Modyfikują one produkcję i uwalnianie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który z kolei wpływa na produkcję dopaminy i uczucie zadowolenia po zjedzeniu posiłku czy wypaleniu papierosa. W ten sposób uruchomione zostają mechanizmy odpowiedzialne za nałogowe objadanie się czy uzależnienie od nikotyny. (...)


Metoda ratująca życie chorym z GVHD

Fotofereza pozaustrojowa
Ewa Krupczyńska

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej wrocławskiej AM wykonano pierwszy w Polsce zabieg fotoferezy pozaustrojowej. Aparat Therakos UVAR XTS, potrzebny do wykonania zabiegu, zakupiła Fundacja Polsat. Drugie takie urządzenie otrzymała Klinika Hematologii Dzieci w Poznaniu. Fotofereza pozaustrojowa jest metodą ratującą życie pacjentom po przeszczepie allogenicznym szpiku, u których wystąpiła tzw. przewlekła choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD, graft versus host disease). (...)


Tabletka zamiast zastrzyku z insuliny

Krakowscy lekarze, uczestniczący w międzynarodowym programie koordynowanym przez Wielką Brytanię, jako pierwsi na świecie ustalili, że w niektórych typach cukrzycy można zupełnie wyeliminować konieczność zastrzyków z insuliny na rzecz leków doustnych. Chodzi o tzw. cukrzycę noworodków, która rozpoczyna się przed upływem 6. miesiąca życia dziecka, ale trwa całe życie. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


René Caquet

250 badań laboratoryjnych - Kiedy zlecać, jak interpretować

W tej niezwykle pomocnej książce omówiono badania laboratoryjne z każdej dziedziny medycyny - od najbardziej podstawowych do wysokospecjalistycznych testów immunologicznych, genetycznych, hormonalnych, mikrobiologicznych i toksykologicznych z uwzględnieniem ich interpretacji. Jest adresowana do lekarzy wszystkich specjalności. (...)


Charles Stack, Patrick Dobbs

Podstawy intensywnej terapii dzieci

Autorzy zwięźle i przejrzyście przedstawili zagadnienia intensywnej opieki pediatrycznej. W pierwszej części omówili zasady intensywnej terapii, druga część poświęcona jest stanom nagłym dotyczącym poszczególnych układów i narządów, a trzecia zawiera omówienie leków stosowanych w tych stanach. Pozycję polecamy szczególnie lekarzom rozpoczynającym pracę na oddziałach intensywnej terapii, a także dyżurującym na innych oddziałach pediatrycznych. (...)


Wenancjusz Domagała, Maria Chosia, Elżbieta Urasińska

Atlas histopatologii

To polsko-angielski przewodnik do nauki histopatologii, w którym uwzględniono najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie (m.in. klasyfikację WHO, klasyfikację Bethesda). Atlas zawiera ponad 600 kolorowych fotografii obrazujących około 90% zmian chorobowych, które muszą znać studenci medycyny i stomatologii w akademiach medycznych. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot