„Służba Zdrowia” nr 80-83 z 24 października 2005 r.


archiwum 2005
 
Partnerstwo, czy paskudztwo publiczno-prywatne?
Aleksandra Gielewska

Partnerstwo publiczno-prywatne budzi niepokój i obawy dalszej destabilizacji systemu finansów publicznych. Bo skrojone jest dla dużych, cwanych i z koneksjami. (...) Kto będzie zarabiał na wielkim edukacyjnym przedsięwzięciu izb lekarskich o nazwie Medyczna Platforma Edukacyjna? Mianowicie - TIM-Polska sp. z o. o., założona przez 5 osób związanych z Ośrodkiem Wspomagania Restrukturyzacji i Prywatyzacji przy OIL w Warszawie. (...)


/ Partnerstwo, czy paskudztwo publiczno-prywatne? / Aleksandra Gielewska
 

VOX EX SILESIA

Gry operacyjne
Andrzej Sośnierz

Zakończył się kolejny etap trwającego już kilka lat przedsięwzięcia, którego celem jest wyeliminowanie mnie z życia publicznego i poprzez przykładne ukaranie - zniechęcenie do wszystkiego. Inicjatorzy tych działań z pewnością nie spodziewali się trudności, jakie napotkają w tym "zbożnym" dziele. Rozpoczynając akcję obezwładniania przeciwnika sięgnęli do elementarza gier operacyjnych. (...)


VOX EX SILESIA / Gry operacyjne / Andrzej Sośnierz

PANOPTICUM

Ustawa PPP
Marek Wójtowicz

Ustawa PPP potwierdza w art. 32, a nawet rozszerza zapis art. 8 ustawy o zoz, że jedynym na świecie podmiotem, który nie może założyć własnego zoz, jest... publiczny zoz. Indianin z Brazylii, np. biznesmen z dorzecza Orinoko, może zarejestrować sobie jakikolwiek zoz w Polsce, a polski spzoz z dorzecza dajmy na to rzeki Wieprz - nadal nie może! (...)


TYLKO FAKTY

GARDASIL na raka
Marek Nowicki

Szefowie amerykańskiej firmy farmaceutycznej Merck (w Polsce MSD) zacierają ręce. Na sprzedaży Gardasilu - szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy - rocznie zarobią dwa miliardy dolarów. Zyski byłyby dwukrotnie większe, gdyby nie to, że po pieniądze rękę wyciągnie także konkuret Mercka - koncern Glaxo, który lada moment wypuści na rynek swój odpowiednik Gardasilu - Cervarix. (...)


Związki zawodowe przeciwne Planowi Finansowemu NFZ

Nie mamy z czego zrezygnować

Związkowcy działający w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie oraz w Stołecznej Kolumnie Transportu Sanitarnego "Medltrans" boją się o byt swoich zakładów w roku 2006. Nakłady MOW NFZ, przeznaczone na usługi z zakresu ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego na Mazowszu, będą w 2006 r. o 1,795 mln zł niższe niż w br., mimo że oddział będzie dysponował sumą większą o ok. 3% w stosunku do 2005 r. (...)


Korespondencja z Francji

Słodka wojna
Agnieszka Biernacka-Szpunar

Francuski Minister Zdrowia podjął decyzje o wycofaniu ze szkół ponadpodstawowych automatycznych dystrybutorów z batonikami czekoladowymi oraz napojami gazowanymi. Z jednej strony słychać już głosy zadowolenia, że w końcu automaty przestały "kusić", z drugiej, że jest to zamach na "wolność osobistą". Ale jak mówi Minister Zdrowia, ta decyzja nie została wprowadzona po to, aby zrobić przyjemność wszystkim, ale by próbować powstrzymać rozszerzanie się epidemii otyłości, a prawdą jest, że w dużym stopniu są za nią odpowiedzialne słodycze i słodkie napoje gazowane spożywane między posiłkami. (...)


 
Obrażani przez własne państwo
Marek Derkacz

Marzeniem lekarzy w Polsce jest życie w państwie prawa, gdzie ludziom płaci się za pracę odpowiednio do kwalifikacji, odpowiedzialności i włożonego wysiłku. Niestety, od czasów PRL-u zepchnięto nas do roli źle opłacanego najemnika. Skandalicznie niskie płace mogą się stać już niedługo przyczyną exodusu kadry medycznej. Bo też system wynagrodzeń w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce jest nie tylko rodem z poprzedniej epoki, ale urąga i kwalifikacjom, i godności zawodowych profesjonalistów, jakimi są lekarze. (...)


/ Obrażani przez własne państwo / Marek Derkacz
Recepty z błędami - zmora aptekarzy i pacjentów
Tomasz Mrozowski

Błędnie wystawiona recepta powoduje jednak, że Narodowy Fundusz Zdrowia może odmówić aptece refundacji leku. Aptekarze stoją więc przed dylematem: czy odesłać chorego z powrotem do lekarza, czy przeoczyć błąd i narazić się na konsekwencje finansowe ze strony NFZ. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ tylko w Warszawie aż 60% wystawianych przez lekarzy recept zawiera jakiś błąd. (...)


Gdzie się zaczyna ratownictwo?
Krzysztof Jakucy

Ratownictwo medyczne to nie tylko pogotowie ratunkowe, szpitalny oddział ratunkowy czy Narodowy Fundusz Zdrowia, ale przede wszystkim świadomy, dobrze wyedukowany obywatel. Aby wymagać od ludzi kompetencji w zakresie wzywania pomocy kwalifikowanej, niezależnie czy będzie to pogotowie ratunkowe, straż pożarna czy GOPR, należy ich tego nauczyć. System edukacji społeczeństwa powinien rozpocząć się już w szkole podstawowej i być traktowany na równi z historią czy biologią. Wiele przedmiotów, np. chemia, umożliwia nawiązywanie do tematyki bezpieczeństwa i ratownictwa choćby poprzez omówienie specyfiki i algorytmów postępowania z substancjami niebezpiecznymi w transporcie drogowym czy kolejowym. (...)


Opłaty dodatkowe za świadczenia pozamedyczne w szpitalach
Wiktor Górecki

Zagadnienie opłat dodatkowych w szpitalach jest aktualne z kilku powodów. Brak możliwości ich pobierania blokuje próby ograniczenia oferty publicznego systemu ochrony zdrowia do tego, co jest świadczeniem medycznym. Takie ograniczenie pozwoliłoby zaś uniknąć finansowania ze środków na ochronę zdrowia usług nie będących świadczeniami zdrowotnymi, ale towarzyszących leczeniu. (...)


Krztusiec - powracające zagrożenie
Maria Pokorska-Lis

Wprowadzenie w Polsce w 1960 r. szczepień przeciwko krztuścowi spowodowało kilkusetkrotny spadek częstości zachorowań aż do poziomu 0,3/100 tys. w 1989 r. (w porównaniu z 242/100 tys. w 1956 r.). Kiedy wydawało się więc, że problem krztuśca został w Polsce zażegnany, począwszy od 1997 r. obserwuje się, mimo wyższego niż kiedykolwiek odsetka dzieci zaszczepionych, ponowny wzrost częstości zachorowań. Co ciekawe, wiek chorych przesunął się wyraźnie w kierunku dzieci starszych i dorosłych. (...)


 
Czy przyczyną sarkoidozy jest bakteria?

Kalifornijska Fundacja Badań Autoimmunologicznych (ARF - Autoimmunity Research Foundation) ogłosiła potwierdzenie w drugiej fazie testów klinicznych hipotezy, że przyczyną sarkoidozy jest bakteria odporna na antybiotyki. Badania drugiej fazy trwały 3 lata. Ich celem było zbadanie patogenezy sarkoidozy, a także ustalenie sposobu dawkowania leków antybakteryjnych. Fundacja złożyła do FDA wniosek o wyznaczenie do dalszych badań trzech antybakteryjnych leków sierocych. Ułatwi to prowadzenie prób trzeciej fazy, prowadzących, jak zakładają naukowcy, do ostatecznego ustalenia leków na sarkoidozę i ich zaaprobowania przez FDA. (...)


/ Czy przyczyną sarkoidozy jest bakteria? /

Rekordowa liczba uczestników i wykładów

Trzy dni o sercu

Zorganizowany w Katowicach (22-24 września) IX Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zgromadził rekordową liczbę prawie 5 tysięcy uczestników: kardiologów, kardiochirurgów, internistów, lekarzy rodzinnych. W ciągu trzech dni odbyło się 107 sesji, wykładów, warsztatów, debat i dyskusji okrągłego stołu. (...)


Piknik polskich kardiologów i kardiochirurgów pod Wawelem

Wszystko dla serca
Halina Kleszcz

Profilaktykę, choćby najsłuszniejszą, społeczeństwo przyjmuje wciąż letnio. Wieloośrodkowe badania przeprowadzone w czterech stanach USA dowiodły jednak, że konsekwencja w edukowaniu społeczeństwa popłaca. Narzędziami statystyki udowodniono, że dzięki zapobieganiu można wydłużyć życie o 10 lat! Warto więc "wyprzedzać" chorobę. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Maria Pokorska-Lis

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine
Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)


Negocjacje z kratami w tle
Dorota Pilonis

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Michała Kamińskiego 5 października. Prokurator zarzucił mu przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej. Kamiński miał nakłaniać pracownika firmy farmaceutycznej, byłego dyrektora Jelfy, do zapłacenia 680 zł rachunku za wspólną kolację w restauracji. Wiceprezesowi NFZ i pracownikowi Jelfy towarzyszył były doradca PSL. (...)


Najciemniej pod latarnią
Robert Sapa

Aresztowanie wiceprezesa NFZ nasuwa mi pewną refleksję: jak łatwo szafować oskarżeniami i jak trudno się przed nimi bronić. Wiceprezes, Michał Kamiński padł ofiarą oskarżeń, które sam z dużą łatwością stawiał innym. Ciekawe, czy pamięta o cyklu konferencji prasowych organizowanych przez NFZ na temat złych lekarzy, którzy leczą drogo, bo firmy farmaceutyczne dają im prezenty. (...)


Kontrakty 2006
Dorota Pilonis

Fundusz jest gotowy do rozpoczęcia konkursu ofert - oznajmił Jerzy Miller, prezes NFZ podczas konferencji prasowej dotyczącej zasad kontraktowania usług na przyszły rok. NFZ wyznaczył sobie dwa cele: wyrównywanie dostępu do usług medycznych w całym kraju oraz wyrównywanie ich cen. (...)


Tąpnięcie w systemie
Dorota Pilonis

Program proponowany przez PiS to powtórka tego, co mieliśmy w Polsce do 1999 roku. Finansowanie budżetowe nie sprawdziło się, powodowało zadłużenie, ograniczało dostęp pacjenta do placówek - źle wyposażonych, zaniedbanych i nieprzyjaznych chorym - zgodnie orzekli uczestnicy konferencji zorganizowanej przez PO: eksperci, menedżerowie, dyrektorzy szpitali. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Przed zimą - kotłownia
Zygmunt Jazukiewicz

W ażną częścią inwestycji przeznaczonej na cele opieki zdrowotnej jest źródło zasilania w ciepło, czyli - kotłownia (jeśli nie dysponujemy ciepłem z sieci lub innych źródeł zewnętrznych). Do myślenia o niezależnej kotłowni skłaniają przepisy; np. par. 132 "Warunków technicznych" głosi m.in., że w zozach nie wolno stosować trzonów kuchennych i pieców na paliwo stałe. (...)


PUBLIC RELATIONS

I jeszcze prasa na głowie!
Grzegorz Żurawski

Dziennikarze mają to do siebie, że pojawiają się często w najgorszym momencie - zazwyczaj wtedy, gdy spokojny, rutynowy cykl zajęć przeradza się w trudny do ogarnięcia chaos. (...)


Pracownik pod ochroną
Stefan Ancerewicz

Pracownika, który w czasie najbliższych 4 lat nabędzie prawo do emerytury, praktycznie nie można zwolnić w drodze wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z postanowieniami art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli jego dotychczasowy okres zatrudnienia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Jesiennie
Janina Banachowska

Następnego dnia z samego rana zadzwoniła matka trzyletniej dziewczynki z wrodzoną wadą wątroby. Była zakwalifikowana do przeszczepu, czekano na odpowiedniego dawcę. Właśnie otrzymali wiadomość, że zaraz przyleci helikopter po dziecko; dawca jest młody, zabił się na motorze. Sprawdzili zgodność tkankową, jest zgodna. Poleciłam nie dawać dziecku nic do jedzenia. (...)


Bubel do spalenia
Tomasz Sienkiewicz

Dyrektorzy szpitali są oburzeni legislacyjnym bublem, jaki wyprodukował pod koniec kadencji Sejm i podpisał prezydent. Chodzi o znowelizowaną ustawę o odpadach (także medycznych): od 15 października, gdy zaczęła obowiązywać, szpitalne odpady można spalać tylko w spalarniach, za naruszenie tego prawa dyrektorowi szpitala grozi grzywna lub więzienie! Na dodatek, spalać trzeba w tym samym województwie, w którym zlokalizowany jest szpital, albo w woj. ościennym - w przypadku gdy do spalarni jest bliżej. (...)


Serce dla stulatka
Anna Sowińska

Szpital w Jarocinie obchodził 100-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe stały się okazją do wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku diagnostyczno-zabiegowego. - To będzie serce tego szpitala - powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Kazimierz Kościelny, który jako pierwszy podpisał akt erekcyjny rozbudowy placówki. W nowej części szpitala usy- tuowane zostaną: szpitalny oddział ratownictwa z izbą przyjęć, diagnostyka obrazowa, oddział intensywnej opieki medycznej, blok operacyjny, zespół porodowy i centralna sterylizatornia. (...)


Evidence Based Management, czyli między akredytacją CMJ a certyfikacją ISO

Małżeństwo z rozsądku
Krystian Oleszczyk

SP ZOZ "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach od 1999 r. posiada akredytację CMJ, a od czerwca ub.r. utrzymuje zintegrowany system zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego zgodnie z normami ISO 9001 i ISO 14001. Norma ISO 9001, międzynarodowa uniwersalna norma zarządzania jakością we wszelkiego typu działalności produkcyjnej i usługowej (od wielkiej huty do gabinetu poz) z powodów oczywistych nie określa szczegółowych wymogów (standardów) dla zakładu opieki zdrowotnej. (...)


ISO na Woli

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Wola, w zabytkowych wnętrzach Muzeum Gazownictwa na warszawskiej Woli, otrzymał Certyfikat Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001: 2000. Jest to dowód na to, że Zespół wdrożył i stosuje we wszystkich obszarach działania system zarządzania jakością zgodny ze stanardami europejskimi. Pacjenci zgłaszający się do przychodni tego Zespołu mogą liczyć na obsługę przez wysoko wykwalifikowany personel medyczny, w estetycznych i przyjaznych wnętrzach. Prace nad wdrożeniem systemu podjęto równolegle z wdrażaniem reformy systemu ochrony zdrowia, wówczas bowiem usiłowano wprowadzić mechanizmy regulacji rynkowych preferujące placówki ochrony zdrowia świadczące usługi wysokiej jakości. (...)


Z DROGI...

Jutro będzie lepiej...
Andrzej Musiałowicz

Czy jesteśmy jeszcze w stanie czegoś się nauczyć, czy wciąż musimy iść drogą od ściany do ściany? Powrót do budżetu? Wspaniale, ile z nas jeszcze to pamięta?! Współczuć tylko trzeba tym, którzy uwierzyli w siebie i rozpoczęli działalność na własny rachunek. Już widzę budżetowych urzędników dzielących nasze (podatkowe lub ubezpieczeniowe) pieniądze - wedle potrzeb pacjenta i jakości usług. Z pewnością wybiorą najlepsze rozwiązania... dla siebie i swych politycznych mocodawców. (...)


OKIEM DYREKTORA

Kontraktowy ekspres
Janusz Atłachowicz

Dopiero 7 października MZ ogłosiło w formie rozporządzenia ministra treść ogólnych warunków umów. NFZ podał ekspresowy harmonogram procesu kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2006 rok. Początek 14 października - koniec 14 grudnia. Nadal jednak brakuje warunków szczegółowych. A wiadomo przecież, że diabeł tkwi w szczegółach. Płatnik (NFZ) ustalił dla świadczeniodawców bardzo krótki termin na składanie ofert - tylko dwa tygodnie. Sobie, na rozstrzygnięcie ofert, wyznaczył termin miesięczny - do 7 grudnia. Do połowy grudnia będzie można składać odwołania. Mam tylko nadzieję, że ostateczne negocjacje i podpisywanie umów nie wypadnie w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot