„Służba Zdrowia” nr 21-25 z 21 marca 2005 r.


archiwum 2005

PRZEZ TUBĘ

Którędy do przodu?
Aleksandra Gielewska

Jak to się dzieje, że wszyscy chcą dobrze, a jest tak źle? Tu trzeba by wreszcie szukać rozwiązania... - martwił się wicemarszałek Józef Zych temperaturą debaty sejmowej podczas drugiego czytania projektu prezydenckiej ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów. Wszystkie opozycyjne kluby i koła poselskie oznajmiły, że ustawy w obecnym kształcie nie poprą. (...)


PANOPTICUM

Pomysłowy Dobromir
Marek Wójtowicz

Nowy pomysł centrali NFZ: ktoś wymyślił, żeby świadczeniodawcy w swoich comiesięcznych sprawozdaniach do NFZ ujmowali tylko te usługi, które mieszczą się w 1/12 rocznego kontraktu, a pozostałe - "przerzucali" do kolejki na następne miesiące. A jak nie będzie zgodności danych w obu papierkach, to się sprawozdanie odeśle, a zapłatę wstrzyma. (...)


VOX EX SILESIA

Demony w służbie zdrowia
Andrzej Sośnierz

Rządzący nie radzą sobie ze sprawami służby zdrowia, wyszukują więc społeczeństwu wrogów. Raz wskazują na wstrętnych lekarzy wyłudzających łapówki, innym razem - na zbrodniczych pracowników pogotowia ratunkowego, potem są nimi szpitale, których jest "za dużo". Demonami okazują się lekarze - członkowie PZ, aptekarze i firmy farmaceutyczne. (...)


TYLKO FAKTY

Urodziła pani dziecko z zespołem Downa
Marek Nowicki

Stowarzyszenie Bardziej Kochani chce uczyć lekarzy, jak mają postępować z rodzicami nowo narodzonych dzieci, u których wykryto zespół Downa. Tydzień temu zorganizowało w Warszawie konferencję szkoleniową dla ginekologów i pediatrów. Według zaproszonych na konferencję psychologów personel szpitala powinien przygotowywać rodziców do przyjęcia dramatycznej informacji. (...)


Ochronią płace
Dorota Pilonis

Komornicy nie będą mogli zabierać szpitalom pieniędzy na płace pracowników - zadecydowali posłowie. Ustawa o ochronie wypłaty wynagrodzenia za pracę pracowników spzozów czeka na akceptację Senatu i podpis prezydenta. (...)


Ukarani
Dorota Pilonis

Zastępca prezesa NFZ Michał Kamiński i 14 dyrektorów oddziałów NFZ zostało ukaranych przez Ministerstwo Zdrowia. 13 642,59 zł będzie musiał zapłacić wiceprezes NFZ ds. medycznych za brak nadzoru nad realizacją świadczeń z zakresu hemodializ. (...)


Na cenzurowanym
Dorota Pilonis

Lekarze leczą drogo - przekonuje prezes NFZ Jerzy Miller, toteż NFZ wydaje 20% swojego budżetu na refundację leków. A Fundusz wydał w ubiegłym roku na refundację ponad 6 mld zł, ponieważ leki w Polsce są po prostu drogie. (...)


O blaskach i cieniach medycyny rodzinnej

Z Lechem Panasiukiem, wiceprzewodniczącym Komitetu Programowego V Kongresu Medycyny Rodzinnej, prezesem Lubelskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rozmawia Marek Naumiuk. (...)


Żądania ZPP

Podczas VIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Warszawie (10-11 marca br.) przedstawiciele najliczniejszej grupy organów założycielskich szpitali przekonywali członków rządu, w tym ministra zdrowia, że sytuacja większości szpitali powiatowych jest tragiczna i wymaga natychmiastowej interwencji. (...)


Nic ponad limit!
Ryszard Kijak

NFZ wcale nie musi refundować zakładom opieki zdrowotnej kosztów świadczeń ponadlimitowych. Finansować je mają we własnym zakresie zozy i ich pracownicy. Taki wniosek można wyciągnąć z treści uzasadnienia wyroku TK (sygn. P 7/03), wydanego 28 lutego br., po rozpoznaniu pytania prawnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie. (...)


Jak ratować zadłużone szpitale
Mirosław Górski

Utrata płynności finansowej przez ok. 400(?) szpitali stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Konsekwencje egzekucji komorniczych, brak dostaw podstawowych materiałów i mediów, zagrożenie płynności wypłacania wynagrodzeń - mogą w każdej praktycznie chwili wyłączyć działalność szpitali na trudną do przewidzenia skalę. (...)


Wysokie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
Marek Naruszewicz

Jednym z najważniejszych zadań współczesnej medycyny jest wykrywanie i leczenie osób o szczególnej podatności na rozwój przedwczesnej miażdżycy. Zaliczamy do nich członków rodzin, w których choroby układu krążenia wystąpiły przed 55. r.ż. u mężczyzn lub przed 64. u kobiet. O bardzo dużym ryzyku mówimy wtedy, gdy ostry incydent wieńcowy wystąpił przed 40. r.ż. (...)


Niewydolność serca

Niewydolność serca to wyzwanie nie tylko dla kardiologii, ale i Funduszu. Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Ponikowskim, przewodniczącym Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rozmawia Ewa Krupczyńska. (...)


Niedobór magnezu - wskazania do suplementacji
Andrzej Papierkowski

Określenie magnezu jako "pierwiastka życia" jest usprawiedliwione - aktywuje on ponad 300 enzymów, uczestniczy w licznych szlakach metabolicznych białek, kwasów nukleinowych, węglowodanów i tłuszczów, a jako aktywator pompy sodowo-potasowej i wapniowej - odgrywa istotną rolę w regulacji przemiany wodno-elektrolitowej. (...)


 
Żywność fortyfikowana w Polsce?
Grażyna Dziekan

W 1999 roku wprowadzono w USA obowiązkową fortyfikację mąki kwasem foliowym. W ciągu kilku lat pozwoliło to obniżyć poziom homocysteiny w populacji o 11%. - Chcemy zrobić to samo, bo rzadko zdarza się tak ogromna szansa na poprawę zdrowia populacji - mówi prof. Marek Naruszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. (...)


/ Żywność fortyfikowana w Polsce? / Grażyna Dziekan
Przeszczepianie komórek metodą regeneracji serca po zawale?
Tomasz Siminiak

Szkieletowe mioblasty, czyli komórki pobrane z mięśnia szkieletowego pacjenta (mięsień o dużej objętości - udo lub mięsień pośladkowy) wykazują szereg korzystnych właściwości, jeśli chodzi o ich zastosowanie do przeszczepiania w regeneracji serca: łatwo je uzyskać i nie wymagają immunosupresji. (...)


Doniesienia naukowe
medNEWS, tk

- HTZ zwiększa ryzyko udaru mózgu
- Rezystyna markerem zapalenia u chorych z miażdżycą
- Bezpieczeństwo stosowania tobramycyny w różnych dawkach
- Lp-PLA2 a ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu
- Hiperglikemia zwiększa ryzyko zgonu po zawale serca


Flawonoidy w leczeniu chorób układu krążenia
Tomasz Mrozowski

Toksyczność flawonoidów jest minimalna, dlatego nadają się one do dłuższego stosowania także u osób starszych. Kompleksy flawonoidowe wywierają wyraźniejszy wpływ na organizm niż czyste związki flawonoidowe. Zestaw flawonoidów występujący w danym surowcu jest zwykle różnorodny, a także zmienny pod względem jakościowym i ilościowym. (...)


Europejska wojna z nikotyną
Grzegorz Juszczyk

Co roku 650 tys. obywateli UE umiera na skutek choroby związanej z paleniem. Stanowi to wyzwanie dla specjalistów zdrowia publicznego, którzy w wielu krajach próbują przekonywać rządy do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych. (...)


IRAK

Na wojNIE

Polski lekarz w Iraku może zarobić do 1,5 tys. dolarów miesięcznie, podczas gdy brytyjski - nawet 1000 funtów dziennie. Do wyjazdu na placówkę nie palą się ani lekarze wojskowi, ani cywilni. Z ppłk. lek. Robertem Salamonem, komendantem 2. Szpitala Operacji Pokojowych we Wrocławiu, rozmawia Anna Gielewska. (...)


Byłam w Iraku
Maria Mierkiewicz

Każdy z nas w pełnej gotowości czekał na rannych, nie wiedząc, ilu ich będzie i w jakim stanie. Takie chwile należały do najgorszych. Gdy przywożono rannych żołnierzy, występował ogromny stres i zdenerwowanie, powodowane tym, że mieliśmy do czynienia z obrażeniami innymi niż spotykane dotychczas. (...)


System ochrony chorób
Marcin Kautsch, Malcolm Whitfield

Nikt w Polsce poważnie nie myśli o ludziach zdrowych ani o tym, żeby byli zdrowi, lecz z uporem godnym lepszej sprawy promuje zachowania anty- zdrowotne. Wpycha się więc jak najwięcej ludzi do szpitali, zamiast robić wszystko, by do nich w ogóle nie trafiali. Jeżeli człowiek chce się leczyć, to musi najpierw udowodnić, że jest bardzo chory. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Anna Husar

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami.


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine
Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. Kurs zawiera terminologię medyczną, powtarza i rozszerza struktury gramatyczne oraz słownictwo. (...)


Windy drgnęły
Dorota Pilonis

Do 2008 roku będzie przedłużony termin instalacji wind w piętrowych przychodniach - zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort zdrowia. Ministerstwo przekazało go do konsultacji. Sekretariat PZ jest zdziwiony, że nie poproszono Federacji o opinię na temat nowej regulacji. (...)


Sezon polowań na studenta
Janusz Tylewicz

Czyżby w NFZ pojawił się kolejny myśliwy? Byłem przekonany, że wraz z odejściem prezesa Panasa polowań w tej instytucji już nie będzie. Tymczasem Fundusz ogłosił rozpoczęcie sezonu łowieckiego na... studenta. (...)


MOJA PRAKTYKA

Czy zapłacą za wydanie orzeczenia?
Andrzej Masiakowski

Intencją ustawodawcy było to, żeby lekarz rodzinny mógł za badanie lekarskie, a następnie za wypełnienie np. druku N-9 dla KRUS lub ZUS, za wypełnienie druku dla powiatowego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności mógł podmiotom tym wystawić rachunek. (...)


Odpowiedź jest jedna
Włodzimierz Bołtruczuk

Ja - Włodek Bołtruczuk, lekarz rodzinny z Bagien Biebrzańskich, nie otrzymuję w ogóle informacji z poradni specjalistycznych na temat leczenia moich pacjentów. Moja prośba o konsultację wieńczona jest odpowiedzią w zaledwie 10%. Karty informacyjne z leczenia szpitalnego nie są przesyłane do mojej praktyki. Obawiam się, że dzieje się tak w całej Polsce. (...)


FELIETON

Nilowa wioska
Robert Sapa

Intencją ustawodawcy było to, żeby lekarz rodzinny mógł za badanie lekarskie, a następnie za wypełnienie np. druku N-9 dla KRUS lub ZUS, za wypełnienie druku dla powiatowego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności mógł podmiotom tym wystawić rachunek. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Przykre rozstanie (2)
Stefan Ancerewicz

Zwolnienie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia jest zawsze wydarzeniem przykrym dla obu stron, nawet, jeżeli jest niezawinione przez pracownika i gdy jego przyczyną jest długa nieobecność pracownika w pracy. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Więcej ciepła
Zygmunt Jazukiewicz

Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, najlepiej przeprowadzić tzw. audyt energetyczny angażując kwalifikowanego audytora, u którego możemy zamówić też projekt termomodernizacji budynku. Nie ma sensu np. zmiana kotła centralnego ogrzewania, jeżeli nie uchronimy budynku przed stratą ciepła. Systemy dociepleń ścian są więc najbardziej opłacalną inwestycją. (...)


PUBLIC RELATIONS

Żeby tylko nie zasnęli
Grzegorz Żurawski

Spotkanie dla dziennikarzy powinno być przygotowane jak impreza dla dzieci. Musimy zadbać o to, aby nie nudzili się nawet przez chwilę. Najpierw jednak zdecydujmy, kiedy i o której godzinie ma się zacząć nasza impreza i jak długo ma trwać. To istotne ze względu na specyfikę pracy niektórych redakcji. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Cesarka u krowy
Janina Banachowska

Umyłam ręce w wiadrze z wodą i uklękłam przy grzbiecie leżącej krowy. Położnica drzemała postękując od czasu do czasu. Doktor naciął skórę i mięśnie, założyłam haki i rozciągnęłam ranę. Weterynarz przeciął macicę, włożył ręce w powstały otwór i wyciągnął nieco przyduszoną cieliczkę. Przy okazji wypisałam gospodyni receptę na insulinę, choruje na cukrzycę. (...)


Taniec na linie
Tomasz Sienkiewicz

Stosowanie wyrobów medycznych bez dopuszczeniowych certyfikatów, zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych z 2004 r., zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Klinika nadciśnienia

Z prof. Kaliną Kawecką-Jaszcz i prof. Józefem Kocembą z I Kliniki Kardiologii CMUJ w Krakowie rozmawia Halina Kleszcz. (...)


FORUM MENEDŻERÓW

Okiem samorządowca
Adam Janasz

Zarządzam jednostką o trudnej do zdefiniowania formie prawnej, w której mienie (grunty i budynki) należy do powiatu, finanse - do NFZ, a prowadzona działalność - do usług najwyższego ryzyka. Menedżerowie łagodzą dziś skutki wynikające z decyzji polityków, wadliwej formy prawnej spzozów, braku możliwości pozyskiwania środków na rozwój czy spłatę długów. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Zwolnienia grupowe (2)
Stefan Ancerewicz

Jeśli sytuacja zozu zmusi pracodawcę do przeprowadzenia zwolnienia grupowego, to może ono być dokonane po osiągnięciu porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi, o którym pisałem w poprzednim numerze SzP. Jeżeli takie porozumienie nie zostało osiągnięte, pracodawca może dokonać zwolnień w trybie obowiązującym przy rozwiązywaniu umów o pracę za wypowiedzeniem. (...)


Z DROGI...

Do przyjaciół związkowców
Andrzej Musiałowicz

Drogi w Polsce są niemal wszędzie pełne dziur, źle oznakowane, zatłoczone. Korzystanie z nich nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Podobnie jest ze szpitalami - w różnej kondycji, z różnymi perspektywami. Zdarza się też, że korzystanie z usług niektórych szpitali może budzić spore obawy. (...)


OKIEM DYREKTORA

Prawo internetowe
Janusz Atłachowicz

Dzisiejsi urzędnicy na stronach internetowych obwieszczają swoje interpretacje prawa. Za nic mają np. zapisy z umów cywilnoprawnych. Wystarczy im "powiesić" na stronie internetowej komunikat narzucający drugiej stronie zmiany w warunkach umowy - i już zmiana jest dokonana. Nie trzeba partnera umowy zaprosić do negocjacji, przedstawiać argumentów, spisywać aneksów. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot