„Służba Zdrowia” nr 13-16 z 21 lutego 2005 r.


archiwum 2005

PANOPTICUM

Brzytwa ratunkowa
Marek Wójtowicz

Być albo nie być - oto jest pytanie... Minister zdrowia zorientował się, że może przegrać bój o ustawę i wymyślił makiaweliczny sposób na odwrócenie kota ogonem. (...)


VOX EX SILESIA

RUM - reaktywacja
Andrzej Sośnierz

Wychodzące ostatnio na światło dzienne różne zawinione i niezawinione nieprawidłowości z wydatkowaniem pieniędzy w NFZ stały się przyczyną ożywienia prac przy wdrożeniu systemu RUM-u. Przy okazji politycy i dziennikarze coraz śmielej i bardziej otwarcie przypominają udane wdrożenie RUM w wersji START, które zrealizowałem kierując swego czasu Śląską RKCh. (...)


TYLKO FAKTY

Grypa
Marek Nowicki

Nikt się chyba nie spodziewał, że tej zimy światem wstrząśnie nie grypa ptasia, ale ludzka i to jednego człowieka. Kto ją przyniósł do Watykanu, nie sposób ustalić. Lista takich osób zapewne byłaby długa. (...)


Afera
Dorota Pilonis, Anna Gielewska

W Małopolsce ABW wsadziła kij w mrowisko. Przeważa opinia: sprawa jest rozwojowa. Mamy kolejny dowód, jak łatwo i ile można zarobić na "biednej" służbie zdrowia... Jak nie komornicy, to dyrektorzy NFZ. Udało się przerwać zmowę milczenia; obciążające zeznania składają byli współpracownicy Rafała D. oraz dyrektorzy przychodni, którzy wręczali mu łapówki. (...)


Walka (z) głodem
Dorota Pilonis

6 dni przed trzecim głosowaniem w sejmie projektu ustawy o supach 6 członków "Solidarności" służby zdrowia zaczęło w Warszawie głodówkę. Głodówka rozpoczęła się następnego dnia po tym, jak minister Balicki zdeklarował wprowadzenie zmian do ustawy i rezygnację z uzależniania pożyczki od zrzeczenia się roszczeń wobec skarbu państwa z tytułu 203. (...)


 
Rzecz o specjalizacji
Kazimierz L. May

Nie trzeba przekonywać młodych ani "średnio wiekowych" lekarzy, że specjalizowanie się "a ściślej - zdobywanie papierka "specjalisty", to zmora i wielkie marnotrawstwo czasu lekarzy w Polsce. Pomysł uzyskiwania tytułu specjalisty w jakiejś dziedzinie medycyny narodził się po wojnie. Wpływ przodującej medycyny radzieckiej był tu niewątpliwy. (...)


/ Rzecz o specjalizacji / Kazimierz L. May
Nazwisko na liście

W dyskusji redakcyjnej uczestniczyli lekarze, których nazwiska znajdują się na liście Wildsteina: Maria Dmochowska, Jadwiga Jurkowska i Andrzej Włodarczyk oraz historyk w IPN Grzegorz Majchrzak. Moderowały Aleksandra Gielewska i Anna Gielewska. (...)


Kierunki zmian w ochronie zdrowiaKierunki zmian w ochronie zdrowia
Marzena Gałaga

Mimo że wydatki na ochronę zdrowia z roku na rok rosną, ciągle brakuje pieniędzy na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. Co można zrobić, aby system opieki zdrowotnej działał sprawniej? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy sympozjum naukowego studentów krakowskiej Akademii Ekonomicznej zorganizowanego (w styczniu) w Ustroniu. (...)


Błąd za milion
Grzegorz Juszczyk

Na Węgrzech rozkręca się spirala wysokich odszkodowań. W 2004 r. padły kolejne rekordy, siejące trwogę wśród dyrektorów szpitali. Pierwszy to kwota 50 mln ft, czyli ok. 820 tys. zł za błąd w sztuce. Szybko jednak inny sąd zasądził odszkodowanie wysokości 80 mln ft, czyli 1,3 mln PLN. (...)


Pociąg do zdrowia
Grzegorz Juszczyk

Brytyjska NHS chce ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej dojeżdżającym do pracy. Na siedmiu dużych dworcach i stacjach metra za 25 mln funtów w ciągu pięciu lat powstaną nowoczesne przychodnie, gdzie podróżujący będą mogli zaspokoić pilne potrzeby zdrowotne: zrobić badania laboratoryjne, odnowić receptę, skorzystać z porady lekarza. (...)


Leczenie bólu nowotworowego
Anna Orońska

Maleje "opioidofobia" - lęk lekarzy przed uzależnieniem się pacjenta (zupełnie nieuzasadniony - nie dlatego, że "chory żyje zbyt krótko", lecz że chory biorąc silne opioidy z powodu bólu w prawidłowy sposób, tzn. wg zegarka, a nie "na żądanie" - nie ma tendencji do rozwoju uzależnienia). (...)


Opioidy w leczeniu bólu przewlekłego
Sylwester Mordarski

W wytycznych stosowania opioidów w bólu przewlekłym, nie będącym następstwem nowotworu, kładzie się nacisk na gruntownie udokumentowaną historię choroby, popartą badaniem fizykalnym i badaniami diagnostycznymi. Przed rozpoczęciem leczenia opioidami lub jednocześnie z ich zastosowaniem należy wdrożyć alternatywne leczenie odpowiednie dla typu bólu. (...)


Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Sylwester Mordarski

Skuteczność NLPZ jest zmienna. Nie stwierdzono ryzyka rozwoju tolerancji, niemniej występuje "efekt sufitowy", tj. zwiększanie dawki powyżej pewnego poziomu nie powoduje dodatkowego działania przeciwbólowego. Działania niepożądane i farmakokinetyka tych leków różnią się między sobą, wykazano także różnice w tempie wchłaniania i metabolizmu. (...)


Leczenie bólu w chorobach reumatycznych
Piotr Wiland

Zastosowanie wyłącznie leczenia przeciwbólowego jest w wielu chorobach błędem w postępowaniu lekarskim. Przynosi tylko krótkotrwały efekt lub może być całkowicie nieskuteczne. (...) Dozwolone jest łączenie NLPZ z paracetamolem, z uwzględnieniem warunków bezpieczeństwa. Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia jednoczesne podawanie dwóch różnych NLPZ. (...)


Pokonać ból
Ewa Krupczyńska

Poradnia Leczenia Bólu przy Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii AM we Wrocławiu jest jedyną wielodyscyplinarną placówką na Dolnym Śląsku. Leczy się tu m.in. zespoły bólowe kręgosłupa, barku, bóle głowy, bóle neuropatyczne i nowotworowe. (...)


Biofeedback w walce z bólem
Karolina Starościak

Neurotechnologia - nowa, interdyscyplinarna dziedzina medycyny - stwarza szansę dla pacjentów cierpiących na bóle przewlekłe. Podstawą jest biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. (...)


Tajemnice neurogenezy
Mariusz Kielar

Zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. Leszka Kaczmarka odkrył mechanizmy sterujące neurogenezą w dorosłych mózgach ssaków. (...) Odkrycie będzie wykorzystane w badaniach nad mechanizmami regeneracji tkanki nerwowej uszkodzonej po udarze mózgu lub w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. (...)


Doniesienia naukowe
medNEWS, tk

- IQ a ryzyko popełnienia samobójstwa
- Hipotermia w leczeniu operacyjnym tętniaków śródmózgowych
- Atorwastatyna w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej
- Estrogeny zwiększają ryzyko chorób pęcherzyka żółciowego
- Leki zmniejszające działanie androgenów, a złamania kości


Wygraj z astmą
Joanna Żmiejewska

GSK od lat stara się zburzyć zakorzeniony w Polsce stereotyp astmatyka. Prowadzi szereg działań edukacyjnych, w tym otwarty dla wszystkich chorych konkurs plastyczno-literacki "Moje aktywne życie z astmą". Firma wsparła także, organizowany przez Fundację "Żyjmy zdrowo", Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych "Wygraj z astmą". (...)


Dla kogo ten holding
Joanna Żmiejewska

W kwietniu 2004 r., tuż przed swoim odejściem, minister skarbu państwa Zbigniew Kaniewski powołał Polski Holding Farmaceutyczny SA z siedzibą w Pabianicach. Pomysł utworzenia PHF narodził się jednak wcześniej, gdy resortowi skarbu szefował Wiesław Kaczmarek, a ministrem zdrowia był Mariusz Łapiński, uważający się za ojca chrzestnego przedsięwzięcia. (...)


Arimidex® detronizuje tamoksyfen

Optymalna uzupełniająca terapia hormonalna u kobiet po menopauzie z nowotworem piersi receptorowo-pozytywnym powinna zawierać inhibitory aromatazy albo w terapii początkowej, albo po leczeniu tamoksyfenem - przekonuje Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej na łamach Journal of Clinical Oncology. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach
Paweł Własienko

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami.


LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine
Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. Kurs zawiera terminologię medyczną, powtarza i rozszerza struktury gramatyczne oraz słownictwo. (...)


PZ grozi zerwaniem kontraktów
Marzena Gałaga

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego grozi zerwaniem kontraktów i zamknięciem ok. 340 przychodni. Lekarze twierdzą, że NFZ nie przestrzega przepisów zawartych w par. 4 ust. 2 Informacji o warunkach zawarcia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych. (...)


Nie ma prawa
Dorota Pilonis

NFZ żąda od świadczeniodawców prowadzenia list oczekujących na świadczenia zdrowotne. Zdaniem PZ, jest to niezgodne z prawem, bo minister zdrowia nie wydał stosownych rozporządzeń. Zgodnie z ustawą, listę oczekujących prowadzi się m.in. na podstawie kryteriów medycznych określonych w przepisach wydanych na mocy art. 20 ust. 11. (...)


PZ o liście Wildsteina
Dorota Pilonis

Na liście Wildsteina znajdują się nazwiska lekarzy znanych w swych środowiskach. Wiele dokumentów zostało zniszczonych, a ci, którzy mieli do nich dostęp, mogli zacierać ślady swojej niechlubnej przeszłości. Czy zatem ujawnienie listy IPN przez Bronisława Wildsteina przyniosło więcej szkód czy dobra? - zapytaliśmy o opinie członków PZ. (...)


FELIETON

O lekach raz jeszcze
Robert Sapa

Informacje o lekarzach leczących za drogo przypominają mi demagogię władz PRL: za brak mięsa w sklepach winiły one obywateli zjadających za dużo kiełbasy i chciwe sprzedawczynie chowające szynki pod ladę. Ta doktryna pozwalała ukryć rzeczywiste przyczyny kryzysu. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Zwolnienie pracownika (cd.)
Stefan Ancerewicz

Termin rozwiązania umowy o pracę, liczony w tygodniach lub miesiącach, musi być wyznaczony odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Dzień wręczenia wypowiedzenia przy określaniu tego terminu nie ma znaczenia. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Stropy i korytarze
Zygmunt Jazukiewicz

Architekci krajów wysoko rozwiniętych, doświadczeni w projektowaniu obiektów szpitalnych, twierdzą, że budynki te - niezależnie od ich stanu technicznego - po 50 latach eksploatacji nie nadają się już do użytku. (...)


PUBLIC RELATIONS

Stańmy się potrzebni
Grzegorz Żurawski

Nie traktujmy dziennikarza jak wroga, ale również nie traktujmy go jak przyjaciela. Zbytnie spoufalenie się z przedstawicielem mediów może skończyć się wykorzystaniem przez niego informacji, które przekazaliśmy mu "prywatnie". Ale nie podchodźmy też do dziennikarzy jak do potencjalnych wrogów, bo na takiej wojnie nie skorzystamy ani my, ani prasa. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Sklep
Janina Banachowska

Rózka chorowała na serce od co najmniej trzydziestu lat. Okresowo bywała w szpitalu, na operację serca się nie zgodziła, ostatnio jest z nią coraz gorzej. Do sklepu miałam niedaleko, poszłam piechotą. Pacjentka leżała na podłodze na zapleczu. Bardzo duże obrzęki oraz wyraźna sinica warg, paznokci i uszu wskazywały na głębokie niedotlenienie. (...)


Czarna polewka
Ryszard Kijak

M. Balicki wystąpił do dyrektorów 815 spzoz-ów z zapytaniem o stanowisko dotyczące projektu "ustawy o supach". Spośród 551 nadesłanych odpowiedzi, 235 dyrektorów opowiedziało się za jej uchwaleniem, 202 było przeciw, a 114 wstrzymało się od głosu. Balicki uznał te wyniki za sukces, przemawiający za uchwaleniem ustawy. Była to zwykła manipulacja. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Przedsiębiorcy i etatowcy
Stefan Ancerewicz

Szpital w Brzezinach koło Łodzi, zatrudniający jeszcze niedawno ponad 550 pracowników, dziś jest pracodawcą dla ok. 300 osób. Nie przeprowadzono tu zwolnień grupowych, natomiast pracownicy medyczni oddziałów i diagnostyki stali się przedsiębiorcami. (...)


Nadzieja nie umiera
Halina Kleszcz

Cykl comiesięcznych, otwartych spotkań z pierwszą ligą krakowskich onkologów zainaugurowano przed rokiem w siedzibie Małopolskiego Oddziału NFZ. Uczestniczą w nich profesorowie: Janusz Pawlęga, Marek Pawlicki, Tadeusz Popiela i Marek Reinfuss - nazwiska kluczowe dla diagnostyki i leczenia. (...)


PORTRET SZPITALA

Z 40-milionowym garbem
Marzena Gałaga

Pensje pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach dostają zwykle w okolicach dziesiątego dnia każdego miesiąca. W lutym było inaczej - pieniądze powędrowały na ich konta już 3 lutego. Dzięki temu szpital uniknął zajęcia komorniczego kont. Ale w marcu może się to już nie udać. (...)


Z DROGI...

Pod pręgierzem
Andrzej Musiałowicz

Kryzys autorytetów toczący życie publiczne w Polsce dotknął środowiska zarządzających opieką zdrowotną. Polowanie na czarownice uprawiane jest z lubością przez dziennikarstwo śledcze, polityków, Janów Chryzostomów, związkowców, lobbystów. Pod pręgierzem wiją się codziennie nowi podejrzani. (...)


OKIEM DYREKTORA

Uchwalą, czy nie uchwalą?
Janusz Atłachowicz

Czy ta ustawa powinna być uchwalona? Prawie wszyscy są przeciwni: dyrektorzy, korporacje zawodowe, związki zawodowe i przedstawiciele samorządów powiatowych - właściciele szpitali. Ocena jest zgodna: ustawa ta na dobrą sprawę niczego nie rozwiązuje. Dla tych, co się nie zadłużyli, ma być do rozdziału 100 mln zł, czyli tyle, co nic. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot