„Służba Zdrowia” nr 63-66 z 19 sierpnia 2004 r.


archiwum 2004
 
Nagroda im. A. Pienkowskiej dla Andrzeja Sośnierza
Aleksandra Gielewska

Andrzej Sośnierz, były lekarz wojewódzki w Katowicach, były szef Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych, nasz stały felietonista - jest laureatem przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. Aliny Pienkowskiej. Za kandydaturą Sośnierza głosowało prawie 3000 czytelników SZ. (...)


/ Nagroda im. A. Pienkowskiej dla Andrzeja Sośnierza / Aleksandra Gielewska
 
Jubileusz 55-lecia SZ

W kwietniu 2002 r., w ostatnim wywiadzie dla SZ, Alina Pienkowska mówiła: Dawniej w środowisku służby zdrowia odczuwałam wielką społeczną wrażliwość. Nie tylko na chorobę. To było w charakterach ludzi - niesienie pomocy. Ci lekarze i pielęgniarki pozostali tacy sami. Ale oni stracili dziś swój głos, przestali być widoczni. 22 lipca 2004 r., z okazji jubileuszu SZ, po raz pierwszy została przyznana nagroda im. Aliny Pienkowskiej, by promować postawę, jakiej Ona pozostaje wzorem. (...)


/ Jubileusz 55-lecia SZ /
 
Za co jesteśmy kochani?

Z okazji jubileuszu 55-lecia "Służby Zdrowia" otrzymaliśmy setki listów, pełnych życzliwości i ciepła. Oto fragmenty niektórych. (...)


/ Za co jesteśmy kochani? /

PANOPTICUM

Medialna pomyłka?
Marek Wójtowicz

W sobotnich i poniedziałkowych wydaniach lokalnej prasy ukazały się informacje, że niejaki Marek Wójtowicz, pracownik ZOZ Lubartów, zginął tragicznie w wypadku drogowym. Byłem zupełnie nieświadom tych medialnych doniesień. Odfajkowałem wreszcie w poniedziałek, po trzech dobach dyżuru, normalną etatową pracę i jakieś szczególnie długie operacje na chirurgii, a tymczasem moja rodzina w Lublinie już mnie pochowała. (...)


Senat skończył prace nad ustawą
Dorota Pilonis

W ostatnim tygodniu sierpnia sejm ostatecznie zadecyduje o kształcie nowej ustawy zdrowotnej. Wprowadza ona tylko kosmetyczne zmiany w stosunku do unieważnionej przez Trybunał Konstytucyjny, ale obowiązującej jeszcze ustawy o NFZ. (...)


Profilaktyka

Wakacje ze zdrowiem
Maria Szymich-Lukosek

Przez całe wakacje, od początku lipca aż do połowy września, mieszkańcy Świętochłowic mogą korzystać z wielu bezpłatnych badań, porad i zabiegów. W ramach programu zdrowotnego, co tydzień inny niepubliczny zakład opieki zdrowotnej działający w mieście zaprasza mieszkańców na szereg badań. Program "Wakacje ze zdrowiem" opracowano w cyklach. Pierwszy tydzień lipca poświęcony był profilaktyce miażdżycowej. W NZOZ "Poradnia na Wzgórzu" przy ul. Sudeckiej 9 można było zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów. (...)


Z pamiętnika lekarza poz
Janina Banachowska

Upał niczym na Saharze. Wczasowiczka postanowiła nazbierać borówek. By koleżanki czarować opalenizną ze Złotych Piasków, rozebrała się do skąpego kostiumu bikini. Po pięciu godzinach borówek miała niewiele, natomiast dokładnie poparzyła całe ciało, na dodatek zagorączkowała. Przyjechał po mnie mąż zbieraczki, ciężko przestraszony, bo temperatura amatorki opalenizny sięgała niemal czterdziestu stopni. (...)


Pierwsza rocznica
Dorota Pilonis

To, co zrobiło PZ, ma wymiar historyczny dla nas, lekarzy. Nigdy wcześniej lekarze nie zjednoczyli się i sprzeciwili niesprawiedliwości i głupocie NFZ - powiedział prof. Zbigniew Religa podczas uroczystości pierwszej rocznicy PZ w Zielonej Górze. (...)


Kontrolą w kontrakt
Dorota Pilonis

NFZ próbuje ograniczyć dostęp pacjentów do usług zdrowotnych - twierdzą lekarze z PZ ze Śląska. Fundusz zrywa kontrakty ze świadczeniodawcami. Zdaniem członków Federacji, uzasadnienia rozwiązania umowy kompromitują tę instytucję. (...)


Praca w domu
Stefan Ancerewicz

Wielu prywatnie praktykujących lekarzy, również lekarzy rodzinnych mających kontrakty z NFZ, pracuje w domu. Wydzielony gabinet lekarski stanowi część własnego domu lub mieszkania, inne pomieszczenie jest przeznaczone w całości lub w części na poczekalnię dla pacjentów. Jeżeli taka praca ma formę zarejestrowanej działalności gospodarczej dokumentowanej księgą przychodów i rozchodów, warto wiedzieć, jakie wydatki związane z utrzymaniem domu lub mieszkania można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. (...)


PZ ma już rok
Dorota Pilonis

2 sierpnia ub.r. w Zielonej Górze spotkali się lekarze z 6 województw, którzy postanowili wspólnie negocjować kontrakty z NFZ. Z perspektywy czasu można dziś powiedzieć, że proroczo brzmiało pierwsze zdanie naszej relacji z tego spotkania: "Wszystko wskazuje na to, że NFZ będzie miał podczas negocjowania kontraktów na 2004 r. silnego partnera". (...)


POZ w Rumunii
Robert Sapa

Bieda potrafi zmusić do racjonalizacji wydatków. Tego Polacy mogliby się uczyć od Rumunów. Właśnie w Rumunii utwierdziłem się w przekonaniu, że w opiece zdrowotnej jasne określenie tego, na co stać państwo, jest korzystne dla funkcjonowania sytemu. W Transylwanii nawiązałem współpracę z tamtejszym Kolegium Lekarskim. To okazja, by zielonogórscy lekarze, poprzez wszechstronną pomoc rumuńskim kolegom, mogli spłacić zobowiązanie zaciągnięte niegdyś u naszych niemieckich przyjaciół. (...)


Skąd wyszliśmy, dokąd zmierzamy?
Bogusław Zięta

Po sobotnim spotkaniu w Zielonej Górze (7 sierpnia), gdzie dokładnie rok temu podpisaliśmy dokument powołujący Porozumienie Zielonogórskie - nasuwa się kilka refleksji. Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: wyszliśmy z praktyk lekarskich, szczególnie POZ. Wyszliśmy, bo byliśmy ich świadomymi zakładnikami, od czasu podpisania umów kontraktowych z kasami chorych w 1999 r. (...)


W 60. rocznicę Powstania Warszawskiego

Rozstrzelany szpital
Tomasz Sienkiewicz

5 sierpnia 1944 r., w piątym dniu Powstania Warszawskiego, Niemcy wkroczyli do Szpitala Wolskiego (obecnie mieści się tu Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc). Próbował z nimi pertraktować dyrektor szpitala, dr Józef Marian Piasecki, wspierany przez prof. Janusza Zeylanda z Uniwersytetu Poznańskiego, który w czasie wojny pracował w tym szpitalu i doskonale władał językiem niemieckim oraz kapelan ks. Kazimierz Ciecierski. Usiłowali wytłumaczyć niemieckiemu oficerowi, dowodzącemu oddziałem, że w szpitalu nie ma powstańców, są tylko chorzy, pracownicy i ranni okoliczni mieszkańcy. Po krótkiej rozmowie wszyscy trzej negocjatorzy zostali przez Niemców zastrzeleni w gabinecie dyrektora Piaseckiego, strzałami w głowę. (...)


IV Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Stawiamy na kardiologię
Ewa Krupczyńska

Przed kilku laty restrukturyzację w IV Wojskowym Szpitalu Klinicznym ówczesny komendant placówki, gen. dr n. med. Janusz Adamczyk, rozpoczął od wytyczenia kierunków rozwoju szpitala. Postawiono na kardiologię z kardiochirurgią, medycynę ratunkową i okulistykę. Zlikwidowano oddziały, które przynosiły straty: chorób zakaźnych, położniczy, rehabilitacyjny, znacznie zmniejszono liczbę łóżek na ginekologii. W ciągu ostatnich 5 lat udało się stworzyć prężny ośrodek kardiologiczny. (...)


50 lat Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Leczyć i zarządzać
Ewa Krupczyńska

Utworzony w 1954 r. dolnośląski ośrodek onkologii początkowo liczył zaledwie 60 łóżek. Obecnie posiada ich 351, w tym 80 chirurgicznych, 119 radioterapeutycznych, 44 chemioterapii oraz 98 radioterapii ginekologicznej. Rocznie w systemie stacjonarnym leczonych jest tu ponad 10 tys. pacjentów, a poradnie specjalistyczne udzielają ok. 120 tys. porad. DCO jest jednym z nielicznych dolnośląskich szpitali, które zachowują płynność finansową. W połowie tego roku, na swoje 50. urodziny, uzyskał Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001-2000 dla Zakładu Teleradioterapii, a miesiąc wcześniej został przyjęty do elitarnego grona Europejskiej Organizacji Instytutów Onkologii. Opracowywany przez Zakład Epidemiologii Nowotworów DCO Dolnośląski Rejestr Nowotworów osiągnął już kilkanaście lat temu dużą wiarygodność, co zaowocowało przyjęciem do Międzynarodowego Stowarzyszenia Rejestrów Nowotworowych (ACR) w Lyonie. (...)


XXXIV Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego

W stronę metod minimalnie inwazyjnych
Halina Kleszcz

Urolodzy jako pierwsi, począwszy od 1997 r., zdają europejski egzamin specjalizacyjny. Ich ostatni kongres przypadł w 55-lecie istnienia PTU. Prezesem Towarzystwa ponownie został wybrany prof. dr hab. Andrzej Borówka z Warszawy. Perfekcyjnie zorganizowany przez jednoosobowe (!) biuro kongresowe, czyli niezwykle operatywną Iwonę Sribrniak, z wydatną pomocą środowiska urologów krakowskich na czele z prof. Zygmuntem Dobrowolskim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego, po raz czwarty odbył się w Krakowie. (...)


XLI Zjazd Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi w Lublinie

Urodzaj na sławy
Marek Naumiuk

Ponad 600 uczestników, w tym blisko 60 z zagranicy, wzięło udział w XLI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi w Lublinie. Tematyka poświęcona była w głównej mierze przewlekłemu zapaleniu ucha środkowego, rakowi jamy ustnej i gardła, guzom szyi oraz zastosowaniu lasera chirurgicznego w otolaryngologii. (...)


Role menedżera w zakładzie niepublicznym
Beata Bokiej

Najważniejszym zadaniem menedżera jest precyzyjne określenie źródeł przychodów i kosztów funkcjonowania instytucji. Kolejnym krokiem powinna być analiza określająca, jak można zwiększyć dochody, natomiast w przypadku kosztów-podjęcie wysiłków w celu ich zmniejszenia. (...)


Puchar Świata w szermierce na wózkach

Szabla Kilińskiego
Andrzej Gryglewicz

Systematyczny trening, udział w krajowej i zagranicznej rywalizacji, sukcesy zauważane przez media to już nie tylko domena sportowców pełnosprawnych. Także sportowcy na wózkach, głusi i niewidomi, mają osiągnięcia, których wartość trudno przecenić. Sport jest dla nich nie tylko rehabilitacją i sposobem na życie, ale przejawem rzeczywistej integracji. Mogą dzięki niemu lepiej wtopić się w nurt życia społecznego, z którego na skutek choroby czy wypadku zostali wykluczeni. (...)




>>> wersja mobilna <<<

 

Logowanie


Zaloguj się!

zapamiętaj mnie:
Nie masz konta? Zarejestruj się!


Wygodna wyszukiwarka leków refundowanych
(z uwzględnieniem wskazań off-label objętych refundacją)


widget @ surfing-waves.com




bot