ahawa_144x144

Słownik hebrajsko-polsko-hebrajski

Rosnący słownik hebrajski to słownik hebrajsko-polsko-hebrajski, który rozwija się dzięki życzliwości i zaangażowaniu kilku moich izraelskich i polskich przyjaciół, którzy be-chinam poświęcali swój czas, aby udzielać odpowiedzi na setki moich pytań o hebrajskie słowa i zwroty, które potem umieszczam w słowniku.

Język hebrajski (po hebrajsku: iwrit) jest niezwykle ciekawy, ale zauważyłem, że to, co interesuje sporą część odwiedzających mój słownik to po prostu hebrajski alfabet. Na początek – dobre i to. Alfabet hebrajski składa się z 22 liter. Nie ma liter wielkich i małych, ale 5 liter przyjmuje na końcu wyrazu tzw. formę końcową. Kwestia alfabetu i w ogóle pisowni hebrajskiej to twardy orzech dla zębów wychowanka kultury europejskiej. Bo jak np. wytłumaczyć fakt, że sam alfabet hebrajski nie posiada samogłosek, ale w wyrazach samogłoski są już jak najbardziej obecne?

Rzadko, ale zdarza mi się spotkać osoby, które nie wiedzą, że po hebrajsku pisze się od prawej do lewej. Najczęściej takie osoby interesują tylko tatuaże po hebrajsku. Moda na takie tatuaże trwa od lat, ale mało kto wie, że jest to dla Żydów temat bardzo drażliwy, ponieważ tatuowania ciała zabrania Hebrajska Biblia.

Słownik iwrit.pl zawsze był niezależny i bezpłatny. Nie chcę, aby to się zmieniło.